• BIST 94.244
  • Altın 253,253
  • Dolar 5,8339
  • Euro 6,5442
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 18 °C

BETAM: İstanbullu çok harcıyor

BETAM: İstanbullu çok harcıyor
BETAM'a göre, İstanbul'da yaşayanın harcaması, Güneydoğu Anadoluludan 3, Ortadoğu Anadoluludan 2, Kuzeydoğu Anadoluludan 1.8 kat daha fazla çıktı.

İSTANBUL -BETAM'ın araştırmasına göre, İstanbul'da yaşayan bir tüketicinin ortalama harcaması, Güneydoğu Anadoluludan 3, Ortadoğu Anadoluludan 2, Kuzeydoğu Anadoluludan 1.8 kat daha fazla çıktı. 
BETAM, Prof. Dr. Seyfettin Gürsel ve Araştırma Görevlisi Burak Darbaz tarafından hazırlanan ''Türkiye'deki Bölgeler Arasında Refah Seviyeleri Karşılaştırması'' başlıklı araştırma notunu yayınladı.

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) verilerine göre yapılan araştırma notunda, bölgelerin ülke çapındaki ana harcama gruplarına göre sınıflandırılmış harcama payları kullanılarak bölgeler refah seviyeleri bakımından karşılaştırıldı.

Araştırmaya göre, refah düzeyinde yaklaşık 12 milyon 573 bin kişi nüfusu ile İstanbul birinci, 7 milyon 170 bin kişi nüfusu ile Güney Doğu Anadolu Bölgesi sonuncu sırada bulunuyor.

Araştırmada, ''12 ana harcama kalemine göre ayrılmış tüketim harcamaları içindeki nüfusa ve bölgesel fiyat endekslerine göre düzeltilmiş bölgesel paylar'' tablosuna yer verildi.

Buna göre, İstanbul, ''Gıda ve Alkolsüz İçecek, Alkollü İçecek Sigara Tütün, Giyim ve Ayakkabı, Konut ve Kira, Ev Eşya Ev Bakım Hizmetleri, Sağlık, Ulaştırma, Haberleşme, Eğlence ve Kültür, Eğitim, Lokanta ve Oteller ile Çeşitli Mal ve Hizmet'' kalemlerinin yalnızca 4'ünde (Konut, Sağlık, Haberleşme, Lokanta ve oteller) ilk sırada iken, Doğu Karadeniz, gıda ve alkolsüz içecekler, giyim ve ayakkabı, ev eşyası ve ev bakım hizmetleri ile diğer harcamalar kalemlerinde birinci sırada bulunuyor.

Eğitim ve eğlence harcamalarında en büyük pay, içinde Ankara'nın da bulunduğu Batı Anadolu bölgesine, alkollü içecekler ve sigara harcamalarında en büyük pay Batı Marmara bölgesine, ulaştırma harcamalarında en büyük pay ise Ege Bölgesi'ne ait. Güneydoğu Anadolu Bölgesi ise tüm kalemlerde son sırada yer aldı.

GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİNİN REFAH DÜZEYİNDEKİ GERİLİK

Araştırmaya göre, en yüksek refah düzeyindeki İstanbullu ortalama bir tüketici, Güneydoğu Anadolu'da ikamet eden ortalama bir tüketicinin reel olarak neredeyse 3 katını harcıyor.

Özellikle Güneydoğu Anadolu'daki ortalama bir bireyin Orta Anadolu'lu ortalama bir bireyin yarısından da az tüketiyor olmasının son derece çarpıcı olduğu belirtilen araştırmada, Güneydoğu Anadolu'nun refah düzeyi bakımından Türkiye'nin diğer bölgelerinden bir hayli kopuk durduğu kaydedildi.

Bölgeler arası refah düzeyi eşitsizliğine işaret edilen araştırmada, şu görüşlere yer verildi:

''Ortalama bir İstanbullunun toplamda ortalama bir Güneydoğu Anadoluludan neredeyse 3, Ortadoğu Anadoluludan 2, Kuzeydoğu Anadoluludan 1.8 kat daha fazla harcıyor. Ortalama bir İstanbullu, ortalama bir Güneydoğu Anadoluludan 1.5 kat daha fazla gıda ve alkolsüz içecek alışverişi ve 1.7 kat daha fazla giyecek ve ayakkabı tüketimi yapıyor. Ana harcama kalemleri en temel ihtiyaçlardan (gıda ve giyim) uzaklaştıkça fark da hızlı bir şekilde açılıyor. Eğitim harcamaları ortalama bir Güneydoğulu'dan 7 kat, Ortadoğu Anadoluludan 3.6, Kuzeydoğu Anadoluludan 2.9 fazla olan ortalama İstanbullunun lokanta ve otel harcamaları, bu kalemde kendisine kıyasla en az harcayan ortalama bir Güneydoğulunun 10, en yakın harcayan Egelinin 1.5 katı.''

Araştırmanın sonuç bölümünde, ''Diğer bölgelerdeki ortalama vatandaşların refah seviyeleri arasındaki farklar daha makul seviyelerde olmasına rağmen, Kuzeydoğu, Ortadoğu ve Güneydoğu Anadolunun ülkenin geri kalanına kıyasla refah bakımından oldukça geri olduğunu söylemek ve bunun da bu bölgelerdeki göreli bir 'orta sınıf' eksikliğine işaret ettiği yorumunu yapmak olanaklıdır'' denildi. (AA)

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.