• BIST 86.072
  • Altın 251,269
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 24 °C

Berlusconi gitti, İtalya kemer sıkacak

Berlusconi gitti, İtalya kemer sıkacak
İtalya'da Senato ve Temsilciler Meclisi'nin AB'nin istediği ekonomik reformları onaylamasından sonra Başbakan Silvio Berlusconi, hükümetiyle istifa etti.

MURAT EMEN-EMEN&EMEN
Haftanın Ekonomik Görünümü 13-19 Kasım 2011
ROMA -
İtalya Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'nin istifa ettiği bildirildi. İtalya'da Senato ve Temsilciler Meclisi'nin Avrupa Birliği'nin (AB) istediği ekonomik reformları onaylamasından sonra beklenen oldu ve Başbakan Silvio Berlusconi, hükümetiyle istifa etti. Temsilciler Meclisi'nden geçen finansal istikrar yasasının ardından istifa edeceğini daha önce açıklayan Başbakan Silvio Berlusconi, cumhurbaşkanlığı sarayı Quirinale'de kendisinin ve hükümetinin istifasını Cumhurbaşkanı Napolitano'ya sundu.
Temsilciler Meclisi'ndeki oylamanın ardından merkez sağ koalisyonun küçük ortağı Kuzey Birliği Partisi (Lega Nord) lideri Umberto Bossi ile bir araya gelen Berlusconi, mini zirvenin ardından son kez olmak kaydıyla bakanlar kurulunu başbakanlıkta topladı. Berlusco'nin, son bakanlar kurulu toplantısında bakanlara ve Başbakan Yardımcısı Gianni Letta'ya teşekkür ederek, "Şimdi cumhurbaşkanlığına istifamı sunmaya gidiyorum" dediği öğrenildi. Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano'nun da istifaları kabul edeceği ve erken seçimlere kadar olan sürede ülkeyi yönetmesi için Senatör Mario Monti'yi görevlendireceği ifade ediliyor. Bu arada, Temsilciler Meclisi önünde toplanan protestocuların, "Bye bye Silvio", "12 Kasım 2011 Özgürlük Bayramı" sloganları attıkları görüldü.Cumhurbaşkanlığı sarayının önünde de Berlusconi'ye tepkisini dile getiren 2 bin kadar kişi toplanırken, göstericiler "Soytarı" ve "Mafyasın sen" diye slogan attı

İtalya parlamentonun alt kanadında yapılan oylamada, tartışmalı ekonomik önlemler paketi, milletvekillerince kabul edilmişti.

emenn8.jpg

Ülkede ekonomik krizin önlenmesi ve mali istikrarın korunabilmesini amaçlayan köklü ekonomik önlemlere verilen onay ardından, Başbakan Berlusconi'nin istifasının yolu açıldı ve o da istifasını bekletmeden verdi.
Berlusconi'nin yerine ülkede saygın bir konumu bulunan ve AB'nin eski komisyon üyelerinden Mario Monti'nin getirileceği konuşuluyor.
Cumhurbaşkanı Napolitano eski Avrupa Komisyonu üyesi Mario Monti'yi daimi senatör yapmış, bu da, Cumhurbaşkanı'nın Monti'yi geçici başbakan olarak atayabileceği şeklinde yorumlanmıştı.

mero-monti3.jpg

İtalya'da Mario Monti dönemi!

İtalya'da Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, başbakanlıktan istifa eden Silvio Berlusconi'nin yerine hükümeti kurmak için Mario Monti'yi görevlendirdi. İtalya'da hafta başında başlayan siyasi akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano'nun, kısa bir süre önce hayat boyu senatör ilan ettiği 68 yaşındaki Mario Monti'yi hükümeti kurmakla görevlendirmesiyle farklı bir sürece girdi.

emenn6.20111114003358.jpg

Mario Monti kimdir?-

1943 yılında İtalya'nın kuzeyinde yer alan Varese kentinde doğan Mario Monti, Milano'daki Bocconi Üniversitesi, ABD'deki Yale Üniversitesi'nde ekonomi bilimleri üzerine eğitim gördü.Halen Bocconi Üniversitesi rektörlüğünü yürüten Monti, 1994-2004 yılları arasında Avrupa Komisyonu İç Pazar, Gümrük ve Rekabet Komiserliği görevleri nedeniyle Brüksel'de bulundu.2004 yılında rekabet komiserliği görevindeyken biriminin, Amerikalı bilişim hizmetleri devi Microsoft'a kestiği 497 milyon Avroluk ceza ile adından söz ettiren Mario Monti, mali politikalarda disipline verdiği önemle tanınıyor.
Monti, son olarak 4 gün önce Cumhurbaşkanı Napolitano tarafından hayat boyu senatör ilan edilmişti.Alman Focus dergisinin internet sayfasında yer alan haberinde Monti'nin her yönüyle Berlusconi karşıtı olduğu belirtildi.

BBC Muhabiri, saygın bir iktisatçı olan Monti'nin, bu kriz döneminde piyasaların iş başında görmek isteyeceği türden bir kişi olduğuna dikkat çekiyor.

Ancak iktisatçılar böyle bir durumda dahi İtalya'nın mali istikrarı sağlamakta zorlanacağını, ülkenin karşısında çetin bir görev bulunduğunu belirtiyor.
Euro bölgesinin Roma'dan beklediği kemer sıkma önlemlerinin uygulanması konusunda herhangi bir gecikme yaşanmayacağı güvencesi de veren İtalya Cumhurbaşkanının açıklamaları, ülkede borçlanma faizinin yüzde 7 seviyesinin üzerine çıkmasını izliyor. Oran, İtalya'nın borçlarını çevirebilmesini imkansız hale getiren bir gelişme olarak görülüyor.

Euro bölgesinde süren kriz nedeniyle çalkantılı bir hafta geçiren mali piyasalar biraz sakinleşti.

emenn5.jpg

Piyasalar çalkantılı bir hafta geçirdi


İtalya'nın rekor seviyelere yükselen borçlanma faizi geriledi, Almanya ve Fransa borsaları da değer kazandı. İtalyan Senatosu yeni tasarruf önlemlerini geçirirken, Yunanistan'ın yeni başbakanının ülkeyi Euro bölgesi içinde tutmayı taahhüt ettiği belirtiliyor. Yatırımcılar, yeni hükümetlerin krize engel olacak adımlar atmasından umutlu.

İTALYA'DA AÇIĞA SATIŞ YASAKLANDI

emenn4.jpg

Yasak, İtalya'nın regüle ettiği tüm menkul kıymetlerin nerede işlem gördüğüne bakılmaksızın uygulanacak

İngiliz Financial Times gazetesine göre İtalya çıplak açığa satışlara yasak getirdi. Yasak, İtalya'nın regüle ettiği tüm menkul kıymetlerin nerede işlem gördüğüne bakılmaksızın, yerli ve yabancı yatırımcılara uygulanacak. Uygulama 1 Aralık'tan itibaren başlayacak, piyasa koşullarına bağlı olarak düzeltilecek ya da geri çekilecek. Açığa satış yapanlar, ödünç aldıkları hisse senetlerini, daha sonra düşük fiyatla yerine koyma beklentisi ile satıyor.

Felaket habercisi gibi: A Planı 12 ayda çöker

Ekonomist Nouriel Roubini, İtalya'nın A Planı'nın 12 ay içinde çökeceğini öngördü. Moskova'da katıldığı bir konferansın ardından Reuters TV'ye konuşan Roubini, daha sert önlemler gerektiğine dikkat çekti,Roubini, acil tasarruf paketinin borçlanma faizinin yükselmesini ve ülkenin Euro Bölgesi'nden çıkmasını engelleyemeyeceğini ileri sürdü.

Paketle 59.8 milyar Euro'luk tasarruf planlanıyor

PEKETTE NELER VAR?


KDV yüzde 20'den 21'e yükseltiliyor
Kamu sektöründe maaşlara 2014'e kadar zam yok
Özel sektörde çalışan kadınlarda emeklilik yaşı 2014'te 60'a çıkacak
Kademe kademe artacak ve 2026'da 65'e yükselecek, erkeklerle eşitlenecek
Vergi kaçağıyla ilgili önlemler artırılacak
Nakit para transferlerine 2.500 Euro'luk limit getirilecek
Enerji sektörüne özel bir vergi konacak
Pakete göre 2014 yılında bütçe açığı denklenecek
Roubini’ni de belirttiği gibi oldukça yumuşak bir paket. Kısa vade de netice vermesi mümkün değil.

İTALYA'DAN İYİ HABER

Yükselen ve %7 seviyelerini bulan faiz piyasaları korkuttu. Ancak Berlusconi’nin istifa haberleri ile gevşeyen ve 6.6 ‘lara düşen faizler sevindirici oldu. Ekonomistlere göre, İtalyan ekonomisi %7 faizleri kaldıracak güçte değil.

SOROS : ÜLKELERİ DEĞİL; BANKALARI KURTARIN

emenn3.jpg

Milyader yatırımcı Soros, Avrupalı hükümetlerin devletleri değil bankaları kurtarması gerektiğini söyledi.

Milyarder yatırımcı George Soros, Alman Welt am Sonntag gazetesine yaptığı değerlendirmede, Avrupalı hükümetlerin Euro Bölgesi'nde borç sorunu yaşayan ülkeleri kurtarmak yerine, bölge bankalarını kurtarma üzerinde yoğunlaşması gerektiğini kaydetti.
Soros, uygun kullanılması durumunda, Avrupa'nın yardım kaynaklarının, mali krizin ağır safhasına son vermek ve bankacılık sistemine yetecek garantileri sağlamak için yeterli olduğunu belirtti.
Milyader yatırımcı, hükümetlerin bankalara sermaye artırmaları yönündeki baskısının temel bir hata olduğunu ve kendi yatırım fonunda "çok az" İtalyan tahvili bulunduğunu sözlerine ekledi.

Yunanistan Komedisi

Yunanistan’ın iflasının resmen olmasa bile fiilen gerçekleşmesi ve Papandreu’nun yerine bir IMF-AMB destekli teknokratın getirilmesi ile bir kriz şimdilik bir kriz noktalandı. Ancak AB bünyesinde unutulmayacak bir demokrasi ayıbı işlendi.
Papandrau gayet tabii olarak, önerilen paketi halkın oyuna sunacağını belirtince yer yerinden oynadı. Bütün AB, bu karardan vazgeçilmesi için yapmadıkları tehdid bırakmadılar. Sonunda kabul ettirdiler. Bu gerçekten bir demokrasi ayıbı olarak hatırlanacak.

Roubini ortalığı gene karıştırdı

2008 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan global ekonomik krizi önceden tahmin ederek ünlenen ve adı Kriz kahinine çıkan Nouriel Roubini'nin twitter hesabından yaptığı açıklamalar tüm dünyada tartışma yarattı. New York Üniversitesi Profesörü Nouriel Roubini, 41 milyar dolarlık varlığı ile iflas koruma başvurusunda bulunan MF Global'in ardından sıradaki şirketlerin ismini verdi.

Roubini; Goldman Sachs, Morgan Stanley, Jefferies ve Barclays'in ABD tarihinin en büyük 8'inci iflasına imza atan MF Global ile benzer sorunları yaşayabileceği uyarısında bulundu.
Dünyanın en büyük finans kuruluşlarından olan Goldman Sachs, Morgan Stanley, Jefferies ve Barclays'in kısa vadeli ve düşük faizle aldıkları krediler ile uzun vadeli kaldıraçlı ürünlere yatırım yaptıklarına dikkat çeken Nouriel Roubini, "Bu yöntemle faaliyetlerini devam ettirmeye çalışan dev kuruluşlar, iyi para kazandıkları için şu anda mutlular.
Ancak MF Global, Lehman Brothers, Bear Stearns, AIG gibi finans devleri kısa vadeli kaynakların bir anda kesilmesi ile iflas etmek zorunda kaldılar. Hergün Wall Street şirketleri milyarlarca dolarlık düşük maliyetli kısa vadeli borçlanma yapıyor. Sonra bu paraları uzun vadeli varlıklara yatırıyor. Vadesi gelen eski borçlarını da kısa vadeli aldıkları kredilerle ödüyorlar. Ancak kısa vadeli borç verenler bir anda endişeye kapıldığında ve kredi vermeyi kestiklerinde odadaki oksijen bir anda dışarı çıkmaya başlıyor" diye konuştu.

Roubini, JP Morgan ve Citigroup'un diğer şirketlere göre daha az risk taşıdıklarını bunun nedeni olarak da JP Morgan ve Citigroup'un finansmanın büyük bölümünü sigortalı mevduattan sağlamalarını gösterdi.

TÜRKİYE

emenn2.jpg

Yıl sonu büyüme beklentisi arttı

MB'nin beklenti anketine göre 2012 sonunda GSYİH'deki büyüme beklentisi yüzde 6.8'e çıktı.
ANKARA - Merkez Bankası, Kasım ayının ilk beklenti anketinin sonuçlarını açıkladı. Ankette öne çıkan maddeler şöyle:
• Kasım ayı için aylık TÜFE artışı beklentisi yüzde 0.94 olarak belirlendi.
• Geçen ay yüzde 8.01 seviyesinde bulunan yıl sonu TÜFE beklentisi kasım ayında yüzde 9.08'e yükseldi.
• Geçen ay 1.8100 TL olarak beklenen ay sonu dolar kuru beklentisi 1.7900 TL'ye geriledi.
• Yıl sonu cari açık beklentisi 72.65 milyar dolardan, 73.6 milyar dolara çıktı.
• Yıl sonu GSYİH büyüme beklentisi yüzde 6.7'den yüzde 6.8'e yükseldi.

PİYASALAR

Piyasalar bu hafta dış odaklı olarak özellikle AB piyasalarındaki gelişmeleri izleyecek. Bayram tatilinden çıkan Türkiye haftaya aşağıdaki kapanışlarla girecek.
IMKB 56.201
Dolar 1.7750
Euro 2.4390
Borsa geçtiğimiz haftayı ufak bir artışla 56.201’den kapattı. Borsa Yönetimi Kadük malum devlet tarafından kadük edildi. Ne yapılmak istendiği konusunda bir işaret yok. Sebep olarak muhtelif şeyler söyleniyor. Bir taneside Batı Ataşehir için direnmeleri deniyor. Mevcut Borsa binası her hali bir başka güzel mekan. Havuzuyla vs.ile Rahmetli Tuncay Artun özene bezene yaptırmıştı. Sefasını Osman Birsen ve şimdiki başkan sürdü.. Acaba taşınırsa alınıp İstanbul Teknik Üniversitesi’ne bağlanabilir mi? Komşu ada olduğu gibi İTÜ.. Ama akla yatkın geleni,siyasilerin burada gözü olduğu dedikoduları. Dış konukların rical ile konuşmaları için uygun görülebilir. Onların İstanbul çalışma alanları olabilir.. Trafik derdinden uzak asude bir mekan. Yahutta ilk kuruyluşu biliyorsunuz Kültür Sarayı şeklinde idi. Turizm Bankasının yaptırdığı İnşaat yarım kaldı. Gene eski şekline dönebilirler.

Dış dünyada geçen hafta ile başlarsak;

emenn1.jpg

Berlusconin istifası ile kurulacak teknisyenler hükümetinin ülkede durumu kontrol altına alması beklenirken, İtalya’da yükselen faizlerin %6’lara gerilemesi bekleniyor. Aynı şekilde Yunanistan’da da yeni hükümet ülkeyi Euro bölgesi içinde tutacak tedbir ve çalışmalar içinde. Ama kasım ayı AB için çok zor bir ay gibi gözüküyor. Bankaların durumu gündemde.
Bize gelince uzun tatilin arkasından son çeyreği yarılayan ülkede ortalık sakin gözükmekle birlikte, başını kaldıran bir enflasyon tehlikesi var. Yüksek gelen eylül enflasyonundan sonrası merakla bekleniyor.
Cari açığın ne olacağı belli değil.. Yüksek gelen eylül enflasyonundan sonrasi merakla bekleniyor.
Malum TCMB faiz aralığını 12.5’a çekmişti. Bu resmen benim faizim bu derken, bankalarımız son çeyreğin kalan süresinde kendilerini biraz daha toparlayabilmek için,karlı bir bilanço çıkarabilmek için derhal faizlerini yükselttiler.
Bir taraftanda mevduat savaşı ve faiz yarışı yaşanıyor. Yılsonuna kadar bu mücadelenin birkaç puan artışı ile sürmesi bekleniyor.
Bankaların bu aralar sendikasyon yenilemeleri var. Biraz zorlanacaklarını tahmin ediyoruz. Artırmak bir yana mevcudu döndürmekte bile çok zorlanıyorlar. Dış bankalar aynı zorluk içinde. Onlarında sermaye artırmaları gerekiyor. Nereden para bulacakları şimdilik meşkuk. Sonunda Fona güveniyorlar ama fon parayı nereden bulacak .
Faiz hareketli. Haftasonu itibariyle bileşik faiz %9.92 olarak kapandı.
Doları dışarda fevkalade şeyler olmaz ise 1.75-1.80 aralığında görmek mümkün.
TBMM çalışma düzenine girdi. Tatiller bitti. Gerup toplantıları ve Meclis oturuımlarında entresan şeyler oluyor. Anayasa görüşmeleri bakalım nasıl bir seyir izleyecek. Van depreminin yaraları sarılmağa çalışılıyor. Bastıran kış şartları güçleştiriyor. Başbakan Ağustos ayına yerleşik evlerin yetişeceği sözünü verdi. Haydi TOKİ işbaşına denildi.
Hayırlı bir hafta dileği ile hoşçakalın.

(DİKKAT: Haftalık ekonomik ve politik yorum Emen&Emen tarafından turkiyeturizm.com için hazırlanmaktadır. İzinsiz kopyalanıp kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Aksi takdirde Basın Yasası ve Telif Hakları Yasası'na göre yasal işlem yapılacaktır)

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.