• BIST 91.771
  • Altın 253,091
  • Dolar 5,8669
  • Euro 6,5941
  • İstanbul 29 °C
  • Ankara 22 °C

'Ben diplomat değil, siyasetçiyim'

'Ben diplomat değil, siyasetçiyim'
Erdoğan: TC Devleti'nin Başbakanına kimsenin saygısızlık yapmasına izin vermeyiz. Ben diplomat değil, siyasetçiyim” dedi

ANKARA -ANKA- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Davos'ta yaşanan olayla ilgili olarak oturduğu makamın gereğini yaptığını belirterek, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Başbakanına kimsenin saygısızlık yapmasına izin vermeyiz” dedi. Erdoğan, uslubunu eleştirenlere de “Ben diplomat değil, siyasetçiyim” karşılığını verdi.
Başbakan Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Davos Zirvesi ağırlıklı olmak üzere, ekonomideki yatırımlara kadar bir çok konuda açıklamalarda bulundu.
TÜİK verilerine göre, 2008 yılı sonu itibariyle ihracatın yüzde 23.1 artarak 132 milyar dolara ulaştığını söyleyen Erdoğan, ithalattaki artışı yıllık 202 milyar dolar olarak açıkladı. “Bu seviyeye küresel kriz olduğu halde ulaştık” diyen Erdoğan, “Dış ticaretimiz küresel krizden etkilendi. Ocak ayı verileri ihracatta bir miktar düşüş olduğunu gösteriyor. Ancak alınan tedbirlerle bu etkiyi sınırlı tuttuk ve inanıyorum ki ihracatta istenilen noktaya kısa zamanda ulaşacağız” diye konuştu.
Türkiye'nin 79 yılda 36 milyar dolar seviyesine yükselen ihracatına 6 yılda 96 milyar dolar ilave ettiklerini de söyleyen Erdoğan, “AKP'ye vurmak isteyenler şöyle oldu, böyle oldu diyor. Sizler 3,5 yılda kaçtınız. Bizim bırakma gibi bir düşüncemiz yok” şeklinde konuştu.-İSTANBUL'U RAYLI SİSTEMLE ÖRÜYORUZ-

Erdoğan, İstanbul'da geçen hafta yaptığı açılışları da hatırlatarak, “İstanbul metrosunun Şişhane, Taksim, 4. Levent, Maslak açılışlarını yaptık. Şişhane, Taksim arası 2.5 dakikaya indi. AKP iktidarı ile Sarıyer Çayırbaşı'na kadar bu atılım devam edecek. Marmaray da devam ediyor. İstanbul'u hafif metro ve raylı sistemle örmüş olacağız. Bugüne kadar kimse bu adımları atamadı” dedi.

-BAHÇELİ'YE SERT TEPKİ-

Erdoğan bu açılışlar esnasında açıkladığı doğalgazda indirim fiyatlarına bazı siyasilerin 'seçim yatırımı' yakıştırmasını yaptığını hatırlattı. Bahçeli'nin sözlerine sert bir dille yanıt veren Erdoğan şöyle konuştu:
“Biz hiçbir zaman milletimizi aldatmadık. Bir siyasi parti lideri 'bunlar önce zam yaptılar sonra yüzde 18 indirim yaptılar' diyor. Biz bazı şeyleri açıklarsak kaçacak yer ararsınız. BOTAŞ, 1997-2002 yılları arasında doğalgazdan ortalama yüzde 28 kar ediyordu. Kim vardı iktidarda MHP, DSP, ANAP vardı. Halkından yüzde 28 kar ederek vatandaşa satıyordu. Bu kar vatandaşın cebinden çıkıyordu. Geldik biz bu oranları kademeli olarak indirdik. Bizim dönemimizde kar oranı 2008'de yüzde 8 oldu. 2008 sonrası ise kar oranı yüzde 1.5 olarak gerçekleşti.”

-“İNDİRİMLERİ 'SEÇİME GİDİYORUZ' DİYE YAPMADIK”-

“Biz bunu seçime gidiyoruz diye yapmadık” şeklinde konuşan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:
“Bu gemi 71.5 milyon insanın gemisi. Direksiyonunda biz varız. Onlar bu gemiyi batırdılar. Böyle bir dönemde biz başa geldik. Gemi hız almaya başladı, bundan mı rahatsız oluyorsunuz? Rusya'dan doğalgaz akışı durunca, Avrupa'da insanlar kapılarını sökerek ısınmaya çalıştı. Biz bu krizi hiçbir zaman halkımıza yansıtmadık. Enerji krizini aldığımız tedbirlerle önledik. Ülkemde ne elektrik, ne doğalgaz sıkıntısı yaşandı. Son 6 yıldır bizler farklı bir yapılanma içinde olduk. 2003-2007 arasındaki büyüme oranımız yüzde 6.9. Türkiye sanayide ciddi bir sıçrama yaşadı. Ülkemizde 2002 doğalgaz hatlarının uzunluğu 4 bin 500 kilometreydi. Bugün 11 bin kilometreyi aştı. Bahçeliye ithaf olunur. Göreve geldik 63 ilimiz doğalgaz kullanıyor. Yani doğalgaz kullanımı çağdaşlıksa, biz bu çağdaşlığı yaygınlaştırdık.”
Erdoğan, AKP'nin 6 yılda gerçekleştirdiği yatırımlarla Türkiye'nin enerjide dünyanın 17. Avrupa'nın da 6. büyük ülkesi konumuna ulaştığını da söyledi. Erdoğan, “Hem Türkiye'ye inandık, hem milletimize inandık, hem de kendimize inandık ve Türkiye'yi bu noktalara taşıdık” şeklinde konuştu.

-”CAN BORCUMUZ ALLAH'A”-

Türkiye tarihinin misyonunun gereklerine uygun olarak büyük düşüncelerle hareket edeceğini de vurgulayan Erdoğan, iktidara geldiklerinde masalarında tozlanmış bir çok dosya ile karşılaştıklarını kaydetti. Erdoğan, “Elimizi neye uzatsak belli çevrelerden feryatlar yükseldi. Görme, bulaşma, ilgilenme dediler. Nedir bu dosyalar? Kıbrıs, Lübnan, Ermenistan, KKTC, Balkanlar dosyası, çete ve mafyalar dosyası. 'Bak dokunma, yerler, götürürler' dediler. Yerlerse yerler ama biz büyük geliriz. Bizim bu noktada atacağımız adımın kendi dünyamızda konulmuş olan senaryosu vardır. Bizim Allah'a bir can borcumuz var, kula değil. Biz bu hizmeti vereceğiz ki torunlarımıza farklı, temiz bir Türkiye bırakalım” diye konuştu.
Erdoğan, eğitim, sağlık, tarım, reformlarının da hızla sürdürüldüğünü belirterek, “Çözümsüzlük bir siyaset, politika aracı, yöntem olamaz. Yapıyormuş gibi yapmak, AKP gibi vizyon sahibi bir iktidara yakışmaz. Türkiye'nin çekimserlikle ulaşacağı bir nokta olamaz. Bu millet bize 'sorunları çözün' diyerek görev verdi. 'İdare-i maslahattan bıktık' diyerek sorumluluk verdi” dedi.

-”DAVOS'TA OLUMLU GÖRÜŞMELER YAPTIK”-

28-29 Ocak tarihlerinde Davos Dünya Ekonomik Formu'na gittiğini hatırlatan Erdoğan, burada uluslar arası finans çevrelerinin üst düzey yöneticileri ile biraraya geldiğini, kendisinin de Türkiye'nin geleceğe yönelik vizyonunu ve önceliklerimizi izah etme fırsatını bulduğunu anlattı. Gerçekleştirilen ikili görüşmelerle iktisadi konuların yanısıra bir çok uluslar arası konuları ele alma fırsatı olduğunu da belirten Erdoğan, sözü Perşembe gecesi kriz yaşanan oturuma getirdi.
Sözkonusu oturumun son program olduğundan daha uzun sürebileceğini söyleyen Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:
“Ancak bu oturumda istenmeyen şeyler yaşandı. Kimsenin Türkiye'yi yanlış bir konumda göstermesine izin vermeyiz, veremeyiz. Kimsenin Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'na saygısızlık yapmasına fırsat vermeyiz, veremeyiz. Oturumda yöneticinin tavrına karşı gösterdiğimiz tepkiyi diplomatik görmeyenler oldu. Diplomasinin tarihinde buna benzer olaylar oldu. Ama şunu da söyleyeyim ben diplomat değilim, siyasetçiyim. Diplomatlar aman kırmayalım mantığı ile ülkeme halel getiriyorsa ben bunu kabul etmem. Benim diplomatım aslanın midesinden hakkını söküp almalıdır.”

-“ÜSLUBUMUZ UYGUNDU”-

Oturumda son derece uygun bir üslup kullandığını belirten Erdoğan, nasıl konuşulabileceğini iyi bildiğinin altını çizdi. Haksızlığa karşı da nasıl davranacağını bildiğini belirten Erdoğan, “Bizim şahsi bir hesabımız yok. Bulunduğumuz makam neyi gerektiriyorsa onu yapıyoruz. Herşeyden önce İsrail'in kiminle neyi nasıl konuştuğunu da iyi bilmesi lazım. Başbakanlığımızı aynı hassasiyetle yürüteceğiz. Bazı parti başkanları da bu hareketimizi doğru bulmuştur. Kendilerine şahsım ve milletim adına teşekkür ederim” diye konuştu.

-"DİPLOMASİDE MONŞER GİBİ DAVRANANLAR"-

Milletin hissiyatına tercüman olduğunu da kaydeden Erdoğan, Türkiye'nin itibarını, onurunu savunmak adına böyle davrandığını ifade ederek, “Olayın ardından Başbakanın üslubunu eleştirenler farklı bir siyaset yapmaya kalkmıştır. Diplomaside monşer gibi davrananlar, siyasette de monşer gibi davranıyor. Diplomasiyi siyasete alet eden kişilerin milletin hissiyatının çok uzağına düştüğünü görmesi lazımdır” dedi.

-“ANTİSEMİTİZME KARŞIYIM”-

Başbakan Erdoğan, Gazze'deki trajediyi dile getirmek için konuşanlara sen Hamas taraftarısın demenin doğru olmadığını da belirtti. Erdoğan, “Antisemitizme karşıyım. Biz ne yaptıysak insanlık için yaptık. İsrail'in orantısız güç kullanımını engellemek için biz bunu söylüyoruz. Yarın da görüşecek olsak yine bunları söylerim. Arabulucu olmak doğruları söylemeyi engellemez. Biz hassasiyetimizi yitirirsek bölgesel konumumuzu kaybederiz. Bu misyonumuzu taraflar talepte bulunduğu sürece sürdüreceğiz. Davos'taki olay bizim bu misyonu yüklenmemizi engellemez. İsrail-Suriye arasındaki arabulucuk göreviniz sürsün deniyor. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri bizi arayarak bu misyonu sürdürmemizi söyledi. Bazıları niçin 4 gün sonra aradı diyor. Bunu bana değil ona sor” diye konuştu.

-“YAHUDİ DÜŞMANLIĞI DEMEK YANLIŞ”-

Türkiye'nin tarihi boyunca dinine, milliyetine, bakılmaksızın herkesi birinci sınıf vatandaş kabul ettiğini de söyleyen Erdoğan, son dönemde bazı çevrelerin Yahudi düşmanlığı yapıldığını iddia ettiğini hatırlattı. Erdoğan, “Bu millet tarihte hiçbir zaman Yahudi düşmanlığı yapmadı. Bu ülkede yaşayan herkes dinine, milliyetine bakılmaksızın birinci sınıf vatandaştır. Bu ülkenin her bir ferdi anayasal haklara sahiptir. Yahudi düşmanlığını diline dolayanlar tehlikeli oyunlar oynadığının farkına varmalıdır” dedi.
Konuşmasının sonunda Gazze'ye yapılan yardımların 65 trilyona ulaştığını belirten Erdoğan, yardımların devam edeceğini, Gazze'de yeniden yapılanmada Türkiye'nin katkılarının süreceğini kaydetti.
AKP Grup toplantısının ikinci bölümü basına kapalı oturumla devam etti.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.