• BIST 103.262
  • Altın 227,043
  • Dolar 5,3290
  • Euro 6,0432
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 8 °C

Belediyenin 4 projesi kabul edildi.

Belediyenin 4 projesi kabul edildi.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hazırlayıp sunduğu dört proje kabul edildi. Projelerin uygulanmasına önümüzdeki Ekim ayında başlanacak.

İSTANBUL- İstanbul Büyükşehir Belediyesi"nin hazırlayıp sunduğu “AB"de ve Türkiye"de Belediyeler ve Belediye Şirketleri ile İlgili Deneyimlerin Paylaşılması”; “Konutların Isı Rehabilitasyonu İçin Gaz Tüketiminin İzlenmesi (Monitoring Gas Consumption for Thermo-rehabilitation of Residential Buildings)”; “LearnInc - Tarihi Merkezlerde Yaratıcılık ve Girişimciliğin Gelişimi İçin İş İnkübatörleri (Business incubators for improving creativity and entrepreneurship in historical-centre clusters)-” ve “Sihirli Eller (Magical Hands)” adlı dört proje kabul edildi. Projelerin uygulanmasına önümüzdeki Ekim ayında başlanacak.

AB"de ve Türkiye"de Belediyeler ve Belediye Şirketleri ile İlgili Deneyimlerin Paylaşılması Projesi
Türkiye ve Avrupa Birliği Arasında Sivil Toplum Diyalogunun Teşvik Edilmesi: Kentler ve Belediyeler Hibe Programı"na yönelik hazırlanan proje kapsamında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi"nin lider, Danimarka"dan Odense Belediyesi ortak ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kaynak Geliştirme ve İştirakler Daire Başkanlığı iştirakleri iştirakçi konumunda bulunuyor. Türkiye ve AB üyesi ülkelerdeki yerel yönetimler arasında çok taraflı işbirliğinin artırılması ve ilişkilerin güçlendirilmesi amacına yönelik hazırlanan proje kapsamında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kaynak Geliştirme ve İştirakler Daire Başkanlığı ve iştiraklerinin, AB uyum süreci ile ilgili eksikliklerinin tespit edilmesi ve uyum kapasitesinin artırılması hedefleniyor. Proje ile ayrıca, İBB ve proje ortakları arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi; yerel yönetimler ve bu yönetimlerce kurulmuş iştirak şirketleri ile Avrupa Birliği üyesi ülkelerdeki ve Türkiye"deki deneyimlerin ve rekabet hukuku, özelleştirme, şeffaflık, kamu alımları, denetim gibi konulardaki iyi uygulamaların paylaşılması da amaçlanıyor. Projenin faaliyetleri arasında, tarama çalıştayları gerçekleştirilmesi, Toplam 100 İBB ve iştirak şirketi yöneticisi ile AB"li uzmanlar ve ortak belediye yöneticileri belediye – iştirak ilişkileri; hukuki altyapı, rekabet hukuku ve ihale mevzuatı, finansal ve idari denetim ve özelleştirme teknikleri ile ilgili deneyimlerinin paylaşılması; İBB İştirakler Daire Başkanlığı ve iştirak şirketlerinin AB uyum sorunları tespit edilmesi ve uyum kapasitelerinin artırılması; 3 farklı ülkede belediye iştirak şirketlerinin hukuki altyapısı, rekabet hukuku ve ihale mevzuatı, finansal ve idari denetim ve özelleştirme teknikleri ile ilgili raporlar hazırlanması ve Türkiye"deki belediye iştiraki şirketlerinin mevzuatları ile ilgili AB sürecine uygun değerlendirme çalışmaları yapılması; CEEP"in belediye iştirakleri departmanı tarafından düzenlenen ağ ve işbirliği toplantısına katılım sağlanması ve AB Komisyonu yetkilileri ile proje ortağı belediyeler iştirak şirketlerinin sorunları ile ilgili bir araya gelmeleri bulunuyor. Bir uluslararası sempozyumun düzenleneceği proje kapsamında, rekabet hukuku, şeffaflık, kamu alımları, denetim gibi konularda oluşturulan ağ sayesinde yerel idareler ve iştirak şirketleri arasındaki diyalogun AB boyutunda artırılması planlanıyor.

Konutların Isı Rehabilitasyonu İçin Gaz Tüketiminin İzlenmesi Projesi
Türkiye ve Avrupa Birliği Arasında Sivil Toplum Diyalogunun Teşvik Edilmesi: Kentler ve Belediyeler Hibe Programı"na yönelik hazırlanan, Sivas Belediyesi"nin lider, Strasbourg Kentler Topluluğu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Paris Belediyesi"nin ortak olduğu projenin toplam bütçesi 320000 €. 18 ay sürecek proje kapsamında, Fransa ve Türkiye Belediyeleri arasında enerji verimliliği ve çevre konularında kapasite gelişimini sağlamak için teknik düzeyde işbirliğinin desteklenmesi ve yerleşim birimlerindeki ısınma maliyetinin, enerji tüketiminin ve karbondioksit emisyonlarının azaltılması hedefleniyor. Proje kapsamında gerçekleştirilecek faaliyetler arasında çalışma grupları ve bağlantılarının oluşturulması, çalışma ziyaretleri, GIS konusunda workshop ve eğitimler düzenlenmesi, veri elde edilmesi için yerel düzeyde anketler yapılması, söz konusu alanda farkındalık oluşturulması ve proje ortağı belediyeler arasında bilgi ve tecrübe transferinin sağlanması hedefleniyor.

Tarihi Merkezlerde Yaratıcılık ve Girişimciliğin Gelişimi İçin İş İnkübatörleri Projesi
Hayat Boyu Öğrenme Programı Leonardo da Vinci Çok Ortaklı Projeler Programına yönelik hazırlanan projede, İtalya Team SRL lider; İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İtalya “Ligurian Centre for Productivity” İspanya Dynamic Organization Thinking S.L., Avusturya “Auxilium pro Regionibus Europae in Rebus Culturalibus”, Romanya Unimpresa Training Fundation, Yunanistan Vocational Training Centre Of The Municipality of Kalamata ve Polonya “Association of Smolna Street Citizens” ortak konumunda bulunuyor. 526.987 € bütçeli proje kapsamında, İstanbul"da tüm ortakların katılacağı bir başlangıç toplantısının yapılması, SWOT Analizi yapılarak pilot bölge için verilerin toplanması, İstanbul"da yerel paydaşlarla bilgi paylaşımı için toplantılar yapılması, iyi uygulamaların paylaşılması için tematik sanal bir platform oluşturulması, bir konferans düzenlenmesi, kilit bir bölgede Pilot Learninc Modelinin uygulanması ve izlenmesi ve çalışma ziyaretlerinin gerçekleştirilmesi planlanıyor. Proje ile Eminönü bölgesinde tarihi ve kültürel turizmin geliştirilmesi amacıyla hazırlanacak stratejik plan çerçevesinde belirlenen sorunların çözümüne yönelik olarak, bölge esnafına, İSMEK"ler (İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları) vasıtasıyla eğitimler verilerek, Learninc (İş Geliştirme Merkezi Modeli) modelinin uygulanması sağlanacak.

Sihirli Eller Projesi
Avrupa Birliği Gençlik Programı kapsamında Hollanda, Amsterdam"dan Kleurrijke Dans Vakfı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çağlayan Zihinsel Özürlüler Gösteri Sanatları Topluluğu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi liderliğinde hazırlanan proje kapsamında iki farklı kültürü temsil eden ve büyük bir çoğunluğu zihinsel engellilerden oluşan gençlerin sanatsal ve kültürel yönden kaynaşması ve sosyal adaptasyonunun sağlanması hedefleniyor. Proje ile tamamına yakını zihinsel engellilerden oluşan Türk gençlik grubuyla, bir kısmı zihinsel engellilerden oluşan Hollandalı gençlik grubunun; müzik, folk dans, heykel, resim gibi sanatlarla kendilerini ifade etmeleri ve kültürlerini paylaşmaları destekleniyor. Böylelikle, Türkiye"den gidecek gençlerin, Hollandalı gençlerle ortak etkinlikler düzenlemesi ve Hollanda halkıyla ve gençliğiyle bunları paylaşmaları amaçlanıyor. Proje, İstanbul"da ikamet eden 26 zihinsel özürlü genç ve bunların yanında 4 genç ile 3 grup lideri olmak üzere toplam 33 kişilik bir grubun Hollanda"nın Amsterdam kentinde dans ve müzik amaçlı çalışmalar yürüten 26 kişilik bir gruba yapacağı ziyareti ve bu ziyaret esnasında zihinsel özürlü gençlerin müzik, ritim ve dans gibi kültürel etkinliklerde buluşturulmalarına yönelik faaliyetleri içeriyor.12.450 Euro bütçeli projenin ana temaları, zihinsel özürlü gençlerin topluma dâhil edilmesini, kültürel çeşitliliklerin işlenmesini ve imkânı kısıtlı gençlerin toplumla kaynaşmalarını içeriyor. Ayrıca, proje, iki Avrupa ülkesinin kültürel etkinliklerde buluşturulmasını teşvik etmek suretiyle kültürler arası diyalogun güçlendirilmesine de hizmet ediyor.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.