• BIST 97.955
  • Altın 218,307
  • Dolar 5,3310
  • Euro 6,0607
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 3 °C

BDT pazarlarında son durum

BDT pazarlarında son durum
GM Center'dan Selçuk Meral 2009’un ilk 3 aylık rezervasyonlarında bekleneni vermeyen BDT pazarlarındaki son durumu araştırdı
SELÇUK MERAL-GM Center

ANTALYA- Rusya Federasyonu"nun başını çektiği 12 ülkeden oluşan Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT), geçtiğimiz yıl Türk turizminin Almanya"dan sonra ikinci büyük pazarını oluşturmuştu. Hatta en az 100 bin Rus turistin, erken rezervasyonla Türkiye"yi tercih ettiği biliniyor.
Ancak global krizden en çok etkilenen ülkelerin başında gelen Rusya, 2009"un ilk 3 aylık rezervasyonlarında bekleneni vermedi.
Peki, Türk turizminin ikinci önemli pazarı olan BDT pazarında, bizleri nasıl bir sezon bekliyor? Rusya, Kazakistan ve Ukrayna"da ki son durum nedir?
Sizler için sorduk…Hakan Saatçioğlu
Limak International Hotels & Resorts Koordinatörü

Yaşanan krizle birlikte, Rusya, Kazakistan ve Ukrayna'da ki son durum nedir? Bu pazarların, yeni sezona etkisi nasıl olacak?

Geçen yılın son aylarında Rusya"da yaşanan devalüasyon, 2009 yılın nasıl geçeceğine dair bir göstergeydi. Bunun üstüne bir de küresel krizin gelmesi ile birlikte Rusya, Kazakistan ve Ukrayna pazarında büyük darbe oluştu. Mart ayında ki MITT Fuarı"nda da tüm Rus operatörleri, sezonun zor geçeceğini teyit etmişlerdi.
2008"de Antalya"ya gelen turist sayısı, Rus pazarında 2.200.000, Ukrayna pazarında 450.000, Kazakistan pazarında 95.000 olup, 2009"da yaklaşık %15-%20 arası bir düşüş olacağı düşünülüyor. Otelciler, Mayıs ayına vermiş oldukları aksiyonlarda bile istenilen sonucu alamamışlardır.
Şuan birçok otel, Rusya, Ukrayna pazarında Mayıs ve Haziran ayları için 25–30 USD"ler vermektedir.
%15"lik kayıp kapatılması hedeflense bile, kişi başı gelirler açısından bu pazarda %35–40 civarında kayıp olacaktır.
Burada esas ciddi sıkıntı doğuran, geçen yıllarda BDT ülkelerinde çok kuvvetli olan otelcilerin, bu yıl bu pazarda sıkıntıları olduğundan dolayı Avrupa pazarında ciddi indirimler vermesidir. Özellikle sezon başında Avrupa pazarında gidişat, iyi görünmekteydi fakat Rus pazarında geçen yıl çalışan oteller, bu pazarda tanınmamış olmalarından dolayı ciddi indirimler vermek zorunda olup, BDT pazarında ki açığı kapatmayı hedefliyor.
Avrupa Pazarında da turist açısından bir sıkıntı olmayacağını düşünüyorum. Her şey olumlu giderse, %5 artış olabilir fakat bu pazarda kişi başı gelirlerde kesin düşüş olacaktır.

Kendi bölgenizle ilgili doluluklar hakkında bilgi verir misiniz?

Özellikle Lara bölgesi, her yıl erken rezervasyonlarda Avrupa pazarında bir artış yaşamaktadır. Bu yıl da diğer bölgelerdeki gibi Lara bölgesinde de doluluk iyi geçecektir.
Erdoğan Turan
Mövenpick Resort Bodrum Genel Müdürü


Yaşanan krizle birlikte, Rusya, Kazakistan ve Ukrayna'da ki son durum nedir? Bu pazarların yeni sezona etkisi nasıl olacak?

Bilindiği üzere yaşanan ekonomik kriz ile birlikte Ruble"de %56 oranında devalüasyon gerçekleşti ve doğal olarak alım gücü ciddi oranda düşen Rus halkının tatil bütçeleri de, bu durumdan olumsuz etkilendi. Antalya"da bu yıl Nisan ayında gerçekleşen ve Mayıs için ön görülen rezervasyonlara bakıldığında, geçen yıla göre % 40 civarında bir düşüş gözlenmektedir. Satış fiyatlarını geçen yıla göre %10–15 oranında arttıran oteller, Nisan-Mayıs ve hatta Haziran ayı için ciddi aksiyonlar vermek durumunda kalmışlardır. Söz konusu aylar için doluluklar %25–50 olarak görünmektedir ve bu durum 2008 yılı dolulukları ile kıyaslandığında %50 oranında altında kalmaktadır. Düşük doluluk oranlarına rağmen Rusya"dan uçakların dolu gelmesi ise otellerin Nisan ve Mayıs aylarında info gruplarını ağırlamalarından kaynaklanmaktadır. Antalya geneline baktığımızda, satış fiyatı 75 USD $ üzerinde olan oteller oldukça zorlanacaklardır. Zira acenteler geçtiğimiz yıl dolduramadıkları uçak koltuklarından dolayı büyük zarar etmişlerdir ve aynı durumun tekrarlanmaması için de müşterilerine daha ekonomik ürünler ile tatil paketi sunup, risk oranını minimize etme yoluna gitmişlerdir. Milas Bodrum Havalimanına ise Rusya"dan ilk uçak 28 Mayıs tarihinde inecektir. İlk uçakların info gruplarından oluşacağını düşünürsek, asıl hareketlilik Haziran ortasından itibaren görülmeye başlanacaktır. Ancak şu da bir gerçektir ki, Antalya bölgesi otellerinde, arz edilebilecek bu kadar çok sayıda oda varken, kararsız turistin Bodrum"u tercih etme oranı azalacaktır. Bu durumda Bodrum bölgesinde ki otellerin, uçakların koltuk boşluklarını iyi değerlendirip, hızlı aksiyon alarak kazançlı çıkabileceklerini düşünmekteyim.
Ukrayna Pazarı için ise durum ne yazık ki hiç de iç açıcı görünmüyor, hatta tabiri caiz ise yaprak bile kıpırdamıyor. Uçakların inişleri konusunda bile belirsizlik yaşanırken, olumlu bir beklenti içersine girmek pek gerçekçi bir yaklaşım olmayacaktır.
Kazakistan pazarında, Uzak Doğu otellerinin, fiyatlarını revize ederek bizden daha avantajlı duruma geçmeleri ile Türkiye"ye ve özellikle Antalya"ya talepleri azalmıştır. Buna karşın Bodrum, bu yıl Kazak turistler için cazip bir destinasyon olarak görünmektedir. Hiç kuşkusuz bunda Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev"in iki yıldır Bodrum"da tatil yapmasının etkisi büyüktür. Bölgenin otelcileri olarak Kazakistan pazarından umutluyuz, zira Milas - Bodrum havalimanına haftada 6 uçak inecektir.

Bodrum ile ilgili doluluklar hakkında bilgi verir misiniz?

Nisan ve Mayıs ayları için ciddi aksiyonların verilmiş olması, Belçika, Hollanda ve İngiltere"den erken rezervasyonların alınmış olması sonucunda; Bodrum bölgesinde doluluklarını %50"ye ulaştıran oteller mevcut iken, büyük bir kısmında doluluklar % 25 civarında seyretmektedir. Bodrum otelleri büyük ölçüde iç pazara odaklanmış durumdadır. Ancak taleplerin çok düşük olması, erken rezervasyon tarihlerinin giderek uzatılmasına yol açmaktadır. Ekonomik krizin etkisiyle tüketicilerin tatil alışkanlıklarından vazgeçmedikleri, ancak daha tasarruflu olma psikolojisi ile hareket ettikleri gözlenmektedir.Mutlu Sağsözlü
Kervansaray Satış&Pazarlama Direktörü


Genel olarak şu anda BDT pazarları ne durumda?

Sezon başlarken, arkadaşlarla sohbetlerimizde ben, her şeyin 2006 sezonu gibi olacağından bahsetmiştim. Şu an görünen o ki; hem Türkiye"ye gelen kişi sayısı hem de realize olan fiyatlar anlamında ne yazık ki 2006 yılına doğru bir orantılama görünüyor. BDT pazarlarında genelleme yaptığınız zaman, devalüasyon ve finansal ekonomik krizle birlikte gelen yük, onlarda çok daha fazla hissediliyor. Orada belki pek çok şey daha sunidir. Her şey şimdi reel olmaya başladığı için şu anda Rusların önceliği, tatil yapmak değil. Bu onu gösteriyor. İnternette fiyatları takip ediyoruz, Belek"te fiyatı 100 - 120 $ olan tesisler, neredeyse fiyatlarını 1/4 oranında azaltmalarına rağmen halen tam doluluk sağlanamıyor. Kemer"i zaten hiç saymıyorum. Kemer"in tamamen dış pazara endekslenmesinden ve ek pazarının olmamasından dolayı daha da büyük sıkıntısı var. Olayın tehlikelerinden bir tanesi, uçak şirketleri ve doğru fiyatları veremeyen operatörlerin sıkıntı yaşayacağı… Çünkü alışılagelmiş bir sistem var; Nisan, Mayıs, Haziran"da gerekirse zararına satışlar yapılır, Temmuz ve Ağustos"ta yapılan karlı satışlarla bu zarar kapatılır. Bu sene böyle bir şey yok. Eğer herkes alışkanlıklarını devam ettirirse, öyle çok büyük sıkıntılar yaşanmaz. Çünkü temkinli yürünmesi gereken bir pazar haline geldi. Açıkçası bu pazarlarda, fiyatlarla daha fazla oynamanın ve zorlamanın bir anlamı yok. Çünkü bunun bir de önümüzde ki senesi var.

Bu krizden dolayı Satış Pazarlamada nasıl bir strateji izliyorsunuz?

Açıkçası, kriz stratejisini devreye soktuk. Biz şu anda Euro bazlı pazarlarla çalışıyoruz. Geçen sene BDT pazarlarında % 12 gibi gerçekleşen bir oranımız var. İsrail pazarında bir düşüş yaşıyoruz. Dolayısı ile bunu Euro bazlı pazarlarla ve iç pazarla kapatmaya çalışıyoruz. Bu stratejide, ne yazık ki herkes gibi bizde, küçük oranlarda fiyatlarımızla oynamak durumunda kalıyoruz. Ancak doluluk oranımızı yüksek tutup en azından karlılığımıza biraz daha katkı sağlamasını bekliyoruz. Genel anlamda Rus pazarına ya da yürümeyen bir İsrail pazarına öncelik vermektense, yürüyen pazarlara daha çok öncelik vermeyi yeğliyoruz. Özellikle Rus pazarına endekslendiğiniz zaman sıkıntınız daha da büyüyor.

Doluluk oranlarınız nasıl şu anda?

Biz geçen seneyi, yıl ortalaması olarak % 88 gibi bir oranla kapattık. Geçen seneyi bugüne göre kıyasladığınız zaman aşağı yukarı kişi ve oda sayılarında %12–13 oranında öndeyiz. Ancak bizim için önemli olan, şu aşamadan sonra "son dakika" satışlarının nasıl gideceği? Önümüzde ki günler, sezonun diğer gidişatını gösterecek.
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.