• BIST 96.886
  • Altın 238,323
  • Dolar 5,8039
  • Euro 6,5177
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 7 °C

Başbakan Erdoğan: BM acz içindedir

Başbakan Erdoğan: BM acz içindedir
Uzmanlar ABD, Avrupa ve NATO'nun Suriye'ye yönelik herhangi bir askeri bir müdahaleden kaçınacağını söylüyor.

MURAT EMEN-EMEN&EMEN
Haftanın Ekonomik Görünümü 15-20 Ekim 2012
İSTANBUL-
Suriye ile ilgili dünyanın gelişmelere bakışı oldukça sakin gelişiyor. Yukarıdaki Economist'in karikatüründe de görüldüğü gibi, ABD seçim heyecanını yaşıyor. AB ekonomik açıdan birbirine girmiş durumda.
Başbakan Erdoğan bir toplantıda yaptığı konuşmada; Suriye’ye müdahale etmediği için “BM acz içindedir” diyerek “Güvenlik Konseyinin köhneleşmiş yapısının değişmesi gerekir “ dedi.

emenx2.jpg

BBC Türkçe'ye konuşan uzmanlar, ABD, Avrupa ve NATO'nun Suriye'ye yönelik herhangi bir askeri bir müdahaleden kaçınacağını söylüyor.
İngiltere merkezli Chatham House düşünce kuruluşunun Türkiye uzmanı Fadi Hakura özellikle Irak ve Afganistan deneyimlerinin ardından ve Avrupa ve ABD’de süregiden ekonomik kriz düşünüldüğünde, Batı'nın, Suriye’de yaşanan iç savaşa sıkışma konusunda istekli olmadığını belirtiyor.
Hakura'ya göre NATO, Avrupa ve ABD’nin pozisyonu şu aşamada Suriye rejimini diplomatik yollarla kınamak ve Suriye’ye yönelik daha ağır ekonomik yaptırımlar uygulamak.
Türkiye’nin olayların kontrolünde olmadığını, daha çok olaylar tarafından kontrol edildiğini belirten Hakura, her ne kadar böyle bir müdahale ihtimal dahilinde olsa da Beşar Esad'ın Türkiye ile askeri bir çatışmaya girmek istemeyeceğini ve bu konuda oldukça temkinli davranacağını söylüyor.

'BATI, SURİYE'YE MÜDAHALE KONUSUNDA İSTEKSİZ'
Suriye krizi bir Suriye uçağının Moskova-Şam seferi sırasında Esenboğa Havaalanı’na mecburi indirilişi ile değişik bir boyuta taşındı. İpler hem Suriye hem de Rusya ile birden gerildi. Ancak Putin'in Aralık başındaki Türkiye ziyaretinin açıklanması ile Rusya tarafında tekrar yumuşamaya başladı.
ABD, Avrupa, Nato ve Birleşmiş Milletler’in Suriye'ye müdahale konusunda isteksiz oluşunun da etkisi ile Türkiye-Suriye ilişkilerinin bir savaşa dönüşme ihtimali çok az. Bunda Türk kamuoyununda bu konuda savaş karşıtı tutumu çok önemli. TBMM'den alınan teskereye rağmen, Türkiye'nin askeri bir müdahaleye girişmeyeceğinde hemen hemen herkes hemfikir.
Mali piyasalarda bu konuda büyük bir rahatlık var. Bütün bu gelişmelere rağmen IMKB zirveye oynuyor. Ülke Fitch'in not yükseltme beklentisine odaklanmış durumda. Orta vadeli plan açıklandı. 2012 yılı büyüme ve enflasyon hedefleri yeniden revize edildi. Bu hafta PPK'dan bir puanlık bir faiz indirimi tekrar bekleniyor.

emenx3.jpg

ORTA VADELİ PROGRAM AÇIKLANDI

Türkiye'nin 2013-2015 dönemi için hedeflediği makro dengeleri ile buna yönelik para ve maliye politikalarının çerçevesini çizen orta vadeli program (OVP) Sn. Babacan tarafından açıklandı.
Yeni Orta vadeli programda 2013 yılı için, %4 büyüme, %5.3 enflasyon, %8.9 işsizlik, 159 milyar dolar ihracat ve GSMH'nın %7.1'i oranında cari açık öngörüldü. 2014 ve 2015 için
hem büyüme hemde enflasyonda hedef %5 olarak belirlendi.
Bu toplantıda 2012 yılına ilişkin revizyonlarda açıklandı. Buna göre büyüme rakamı%4'den3.2'yeindirilirken, enflasyon rakamı5.2'den %7.4'e çekildi. Dış ticaret açığı 100.2 milyar dolardan 90 milyar dolara çekildi. Bir diğer önemli gelişme 2012 turizm gelirleri hedefin 2.5 milyar gerisinde açıklanırken cari açık GSMH'nın %7.2'si olarak belirlendi.

MANŞETLERE YANSIYAN OVP'NİN KONTROLLU BİR BÜYÜME İÇERDİĞİ OLDU.
Kararları yörumlayan Dünya Gazetesi Başyazarı Osman Arolat “Dış konjöktürüde dikkate alan daha muhafazakar bir OVP” tabirini kullandı.Arolat'a göre; bu yıl sonu büyüme ve enflasyon hedefleri daha olumsuz tahminlere çekilirken, önümüzdeki üç yılda daha düşük bir büyüme, %10'nun altında ama %5'in üstünde kalan bir enflasyon ile muhafazakar bir üç yıl beklentili bir tablo ortaya konmuş demektedir.
Ekonomist Tevfik Güngör “ Daraltıcı politikalar süreceğine göre 2013'ün 2012'den daha iyi olması güç” tesbitinde bulunduğu karamsar köşe yazısında” 2013 yılındada kemer sıkma politikalarının devam edeceğini, piyasalarda açılma beklenmeyeceğini, yatırımlarda ve üretimde artışın sınırlı kalacağını, maaş ve ücret artışı beklenmemesi gerektiğini ortaya koyarken, 2013, 2012'den daha kötü olmaz demek daha doğru olur.”demeğe getiriyor.

CARİ İŞLEMLER AÇIĞI DÜŞÜYOR
Bu arada cari işlemler açığı Ağustos ayında beklentilerin üzerinde gelerek 1 milyar 181 milyon dolar olarak açıklandı. Piyasa beklentisi 2.0 milyar dolar seviyesindeydi.
Cari işlemler açığı Ağustos ayında yıllık bazda 60 milyar doların altına indi.Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre, Ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre cari açık 59 milyar 13 milyon dolar oldu. Bir önceki ayda açık 61 milyar 857 milyon dolar seviyesinde bulunuyordu. Böylece açık yıllık bazda 10. ayda da düşüşünü sürdürdü.

FT: TÜRKİYE DOĞRU YOLDA
Financial Times, cari açığının iyileşmesinin Türk ekonomisinin kredi notunda bir yükselmeyi sağlayabileceğini belirtti. Türkiye’nin cari açığındaki iyileşmenin, kredi notunun yükselmesine yol açabileceği belirtiliyor. Financial Times gazetesi, “Türkiye, not artışı için doğru yolda” dedi. Buna karşın gazete, makroekonomik politikanın yatırımcılar üzerindeki tek etken olmadığını vurgularken “Türkiye’nin ekonomik durumu iyileşirken, siyasi durumu daha da zorlaşabilir” uyarısı yaptı.
Ekonomi gazetesi Financial Times, “Türkiye, Kredi Notunda Bir Yükselme İçin Doğru Yolda” başlıklı analizinde Türkiye’nin cari açığının 10 aydır gerilemesinin “ülkenin oynak ekonomisini daha istikrarlı kılmaya yönelik çabalarda sonuç elde etme umudu yarattığını” kaydetti

FİTCH TÜRKİYE'NİN NOTUNU YAKINDA GÖZDEN GEÇİRECEK.
Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilirin bir kademe altında tutan Fitch'in gelişmekte olan ülkeler birim müdürü Paul Rawkind, Türkiye'nin kredi notunu yakın vadede gözden geçireceklerini söyledi. Londra'da bir konferansta konuşan Rawkind, “baktığımız şey Türkiye'nin yumuşak inişi başarıp başaramadığı. Gördüğüm kadarıyla belirtiler iyi, çok şey yaptılar. “ Fitch'in notu BB+ seviyesinde.

BÜTÇEDEN ASLAN PAYINI MEMURLAR ALACAK
The Lira'nın haberine göre memurlar faizlerin önüne geçti.

OVP’nin ardından Orta Vadeli Mali Plan da belli oldu. Böylece 17 Ekim’de Meclis’e sunulacak yeni bütçenin genel hatları da netleşti. Plana göre bütçede memura faiz giderinin iki katı para ayrıldı.Ekonomide sağlanan istikrar, bütçe dengelerini de değiştirdi. Ekonomik istikrar “bütçeden aslan payını rantiye alıyor” söyleminin de rafa kalkmasına sağladı.
Bütçede, faize 53 milyar liralık ödenek ayrılması öngörülürken, personele ise 97 milyar 224 milyon liralık ödenek aktarılacak. Orta Vadeli Program’la birlikte 2013-2015 dönemini kapsayan Orta Vadeli Mali Plan da açıklandı. Planının, Resmi Gazete’de yayınlanması ile birlikte, 17 Ekim’de Meclis’e sunulacak 2013 yılı bütçe tasarısının ana hatları da netleşti.
Buna göre geçtiğimiz yıl yayınlanan orta vadeli mali planda 381 milyar lira olarak tahmin edilen 2013 yılı bütçe büyüklüğü 403.9 milyar liraya çıkacak. Bütçe büyüklüğünde yaşanan sapmada, personel ödeneğindeki artış etkili oldu. Yine geçen yıl yayınlanan mali planda, 2013 yılı için 88.6 milyar lira olarak hesaplanan personel ödeneği, 8.6 milyar liralık artışla 97.2 milyar liraya çıktı.
Böylece, bütçe büyüklüğünde yaşanan sapmanın yaklaşık yarısı personel ödeneğindeki artıştan kaynaklanmış oldu. Personel ödeneğin planların dışında artış göstermesinde, 1.9 milyon emekliye verilecek intibak zammı ile 2012 yılı başında uygulamaya konulan eşit işe eşit ücret düzenlemeleri etkili oldu. Memura verilen zamların ise bütçe üzerinde çok fazla etkisi olmadı.

KAMU ÇALIŞANLARINA 97, YATIRIMA 33 MİLYAR LİRA
Kamu çalışanlarına 97.2 milyar liralık ödenek ayrılması öngörülen 2013 yılı bütçesinde, faiz için ise 53 milyar liralık kaynak konulacak. Faiz ödemelerinde ise bir sapma yaşanmadı. Geçen yıl yayınlanan mali planda da 2013 yılı için, 53 milyar liralık faiz ödemesi yapılması planlanmıştı. 2014 yılında da faiz için öngörülen 55 milyar liralık ödenek tutarında bir değişikliğe gidilmedi. Öte yandan 2013 yılı bütçesinde, yatırımlar için ise 33.4 milyar liralık ödenek ayrılması planlandı. Kamu yatırımlarına bütçeden 2012 yılı bütçesinde ise 27.9 milyar liralık ödenek ayrılmıştı.

HALKBANK'IN %20.8'İ HALKA ARZLA ÖZELLEŞTİRİLECEK
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı Halkbank'ın %20.8'inin halka arz yoluyla özelleştirileceğini açıkladı. İdare satış hakkını bir yıl içinde kullanacak.
Bu arada Vakıflar Bankası sermayesinin devlete devrindeki soru işaretleri devam ediyor. Açıklanan gerekçe ilgili çevreleri tatmin etmedi. Vakıflar Bankasıda halka açılma konusunda iyi bir aday. Ancak ÖİB'na devir yerine Hazine'ye devredilmesinin nedeni anlaşılamadı.

emenx4.jpg

AB KOMİSYONU TÜRKİYE İLERLEME RAPORUNU AÇIKLADI
Raporda sivilleşme için övgü, ifade özgürlüğü için yergi var.

Avrupa Birliği Komisyonu'nun Türkiye hakkında geçtiğimiz hafta yayımlanan yıllık İlerleme Raporu'nda, basın ve ifade özgürlüğüyle ilgili eleştiriler ağırlıklı yer bulurken, Ankara'dan yargı reformunu tamamlaması isteniyor. Türkiye'nin AB adaylık sürecindeki durgunluk dönemine rastlayan rapor, "ara dönem raporu" olarak yorumlanıyor.
2012 İlerleme Raporu'nda Türkiye'nin AB Konseyi Dönem Başkanı olan Kıbrıs Cumhuriyeti'ni tanımadığı ve Akdeniz'de Güney Kıbrıs hükümetinin petrol arama faaliyetine karşı çıktığı not ediliyor.

Türkiye ise, diplomatik ilişkisi bulunmayan Kıbrıs Cumhuriyeti'nin AB Dönem Başkanlığı'nı yürüttüğü dönemde yayımlanan raporu fazla önemsemiyor.

Raporda, Türkiye'nin yeni bir anayasa yapımı sürecine girmesine karşın, "siyasi kriterleri karşılamak için esaslı bir ilerleme" sağlaması konusundaki kaygıların büyüdüğü vurgulanıyor.
Türkiye'nin temel haklar konusundaki eksikliklerinin, terörizm ve organize suçlarla ilgili hukuki çerçevenin ifade, toplantı ve örgütlenme özgürlüğü ile adilce yargılanma hakkını kısıtlamasından kaynaklandığı ifade ediliyor.
Raporda yazar ve gazetecilere çok sayıda dava açıldığına ve otosansürün yaygınlaştığına da dikkat çekiliyor. Darbe planı iddialarıyla ilgili soruşturmaların, "çap genişliğinin ve adli kovuşturmadaki eksikliklerin gölgesinde kaldığı", "Güneydoğu'daki yönetimlerin çok sayıda yerel politikacının tutuklanmasından zarar gördüğü", rapordaki eleştiriler arasında.
AB Komisyonu, yargı önüne çıkarılmadan önceki tutukluluk süresinin uzunluğu gibi diğer sorunların giderilmesi için, üçüncü yargı reformunun ardından "ek adımların atılması gerektiğini" belirtiyor.
Güvenlik güçleri üzerinde sivil denetiminin artmasından ve Genelkurmay'ın siyasi konulardan uzak durmasından ise, raporda olumlu ifadelerle söz ediliyor.

emenx5.jpg

İSPANYA TAHVİLLERİNE SATIŞ DALGASI GELEBİLİR

İspanya tahvilleri, kredi notunun daha da düşürüleceği endişesi ile güçlü satışlarla karşılaşabilir
İspanya tahvilleri, kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s'un dün ülke kredi notunu yatırım yapılabilir seviyesinin bir basamak üzerine düşürmesinin ardından, ülkenin bu notunu da yitireceğinden endişe duyan yatırımcıların yoğun satış riski ile karşı karşıya bulunuyor.
İspanya'nın iki yıl vadeli tahvilleri, New York merkezli S&P'nin ülke notunu iki basamak düşürerek "BBB+"dan "BBB-"ye çekmesinin ardından, düşüşünü dördüncü güne taşıdı ve son altı haftanın en uzun süreli düşüş dönemini geçiriyor. Bloomberg News'un derlediği veriler, tahvil faizlerinin yeni kredi notlarının işaret ettiğinin tersi yönde, yarı sürede hareketi işaret ederken, notun "çöp" seviyesine olası düşürülüşü, sabit getirili menkul kıymet varlıklarını belirlemek için tahvil endekslerini kullanan yatırımcıların satışlarını tetikleyebilir.

AMERİKA RAPORU

ABD mali felakete koşuyor

Amerika'da seçim yarışı tarih yaklaştıkça son hızıyla ve neredeyse başabaş devam ediyor.İki başkan adayının TV oturumundan sonra başkan yardımcıları karşı karşıya geldiler. Joe Biden'in daha tutarlı göründüğü oturumda özellikle dış siyaset konuşuldu. CNBC kanalında mali piyasaların ağır toplarının biraraya geldiği TV programında “ABD mali bir felakete koşuyor” teması ortaya kondu.

emenx6.jpg

Goldman Sachs CEO'su ve Simpson-Bowles reform planının yazarları, CNBC'ye yaptıkları açıklamada ABD'nin mali bir felakete doğru gitmekte olduğunu ve Washington'da hiç kimsenin bu konuda birşey yapmadığını savundular.
Erskine Bowles yaptığı değerlendirmede, "İnsanlar, içinde bulunduğumuz anların ne kadar kritik bir dönem olduğunu anlamıyorlar" diye konuştu. Alan Simpson da Washington'daki politik kültürün 'mali uçurum'u düzeltecek her türlü adımı engellediğini savundu.
Goldman Sachs CEO'su Blankfein de yaptığı açıklamada, Kongre içindeki çatışmanın çözülmesi halinde finansal piyasalarda ABD'ye olan güvenin yenilenmesi yolunda önemli bir yol kat edileceğini vurguladı. Başkan adaylarının durumun ciddiyetinin farkında olduklarını düşünen Blankfein, seçilen adayın 'mali uçurum'dan kaçınmaya çalışacağını inandığını vurguladı.

PİYASALAR

Borsa
Fitch'den yapılan not artırımına ilişkin temenniler piyasalara olumlu yansıdı. Seans içinde yılın zirvesi yaşandı. Endeks 68.457'lere kadar çıktı. Arkadan kar satışı ve tepki alımları birbirini izledi. 68.500 direnci kırılırsa yukarı hareket bekleniyordu. Nitekim alıcılı seyir endeksi 70.000'ne dayadı. Bu hafta ne olurun cevabı, biraz Suriye biraz dış veriler diyebiliriz.

BANKA HİSSELERİNDE YÜKSELİŞ HIZ KESMİYOR
Düşen faiz ortamının bankalar için pozitif görünümü arttırması, 2011’de düşük performans gösteren sektörün 2012 yılında güçlü bir tablo sergilemesine yol açıyor. İMKB'yi zirve seviyelere taşıyan bankacılık endeksi yılbaşından bu yana yüzde 48 oranında değer kazancıyla 148.489 puana ulaşarak İMKB'yi 2012'nin yeni zirvesine taşıdı.Türkiye'nin kredi notunun yatırım yapılabilir seviyeye çıkacağı beklentisinin fiyatlanmasının yanısıra 18 Ekim itibariyle üçüncü çeyrek finansal sonuçlarını açıklamaya başlayacak olan bankaların karlarının, para politikasından destek bulması bekleniyor. Para politikasının banka kazançlarını desteklemeye devam edeceği beklentisiyle son dönemde aracı kurumlardan Türk bankalarına ilişkin gelen olumlu raporlarda yükselişin devam edeceği öngörülüyor.

BORSADAKİ ÖZEL HAREKETLERDEN BİRİ AKBANK HİSSELERİNDE YAŞANDI.
Citi'nin elinde bulundurduğu Akbank hisselerinin 0.1’lik kısmını satacağını açıklaması sonrasında harekete geçen banka hisseleri aradan geçen 5 aylık dönemde yüzde 20 değer kazandı.
Akbank ve Citi arasında yapılan anlaşma uyarınca Sabancı grubu öncellikli alım hakkında feragat ettiğini duyururken söz konusu payın fonlara satılacağı açıklanmıştı. Ayrıca anlaşmada öne çıkan bir başka nokta ise Citi’nin satışı sonrasında elinde kalan yüzde 9.9’luk payın 3 yıl süresince satılmayacağı oldu.
İlerleyen süreçte diğer bankalardan geri kalan Akbank tarafındaki hareketlerin son dönemde daha belirgin olduğu gözleniyor. Hisse satışı esnasında bankanın hisselerinin 5.30 olan değerinin dün kapanışa birlikte 7.90’a kadar geldiği gözleniyor. Bankanın fiyat kazanç oranı yüzde 12'ye çıkmış durumda.

FAİZ
Geçtiğimiz hafta Perşembe günü itibariyle faiz 7.64 civarındaydı. Bu hafta yapılacak PPK Toplantısında faizlerin bir puan hatta daha fazla (%9) indirilmesi ihtimali konuşuluyor. Suriye konusunda menfi bir gelişme olmaz ise biraz daha düşme bekleyebiliriz. Haftanın kapanışı 7.58 oldu.

DÖVİZ
Cari açıktaki düşüş seyri ve not artışı ihtimalini kur artışını geriletti. ABD işsizlik verilerinin beklentilerin altında gelmesinin parite üzerinde müspet etkisi var.
Bu hafta yapılacak PPK Toplantısı bekleniyor. Muhtemel beklenti üst koridordan bir puan daha inmesi bekleniyor. OVP 2012 revize edildi. Büyüme 3.2, enflasyon 7.1 olarak belirlendi.
Yurtdışındaki iştah azlığı önemli. İspanya'nın notunun düşürülmesi Euro cephesine menfi etki yaptı. Not düşürmeden önce 1.2850'lerde dolaşan dolar/euro paritesinin 1.30'lara doğru hareketi beklenirken İspanya'nın ratinginin düşürülmesi paritenin yönünü aşağıya çevirdi.
Geçtiğimiz haftanın kapanışıdolarda !.8072,Euro’da 2.3413 ve Euro/dolar paritesi 1.2954 olarak belirdi.
Esenlikle kalın.

(DİKKAT: Haftalık ekonomik ve politik yorum Emen&Emen tarafından turkiyeturizm.com için hazırlanmaktadır. İzinsiz kopyalanıp kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Aksi takdirde Basın Yasası ve Telif Hakları Yasası'na göre yasal işlem yapılacaktır)

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.