• BIST 104.595
  • Altın 229,200
  • Dolar 5,4631
  • Euro 6,1893
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 7 °C

Başaran Ulusoy: Son kez adayım

Başaran Ulusoy: Son kez adayım
Türsab Başkanı Başaran Ulusoy genel kurulda artık veda etmenin zamanı geldiğini belirterek “Bu dönem son kez adaylığımı koyuyorum”dedi.

ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM
İSTANBUL-
Türsab Başkanı Başaran Ulusoy genel kurulda duygusal bir konuşmadan sonra artık veda etmenin zamanı geldiğini belirterek “Bu dönem son kez adaylığımı koyuyorum”dedi. Bakan Günay ise oturduğu yerden itiraz ederek “Daha bir çok genel kurulu birlikte yapacağız” diye seslendi. Bunun üzerine Ulusoy “Artık tamam. Bu son..” demek zorunda kaldı.

tursab-genel-kurul-1a.jpg

Konuşmalardan sonra Türsab Başkanı Başaran Ulusoy Bakan Günay’a “Karadeniz” kitapları seti verdi. Bakan Günay’da Ulusoy’a üzeri Türk motifleriyle işlemeli tabak armağan etti. Bunun üzerine Ulusoy “Hayatımda ilk kez bir bakandan armağan alıyorum” dedi.

tursab-genel-kurul-1.jpg

tursab-kongre2a.jpg

tursab-kongre2c.jpg

Türsab’ın Lütfi Kırdar Sergi ve Kongre Salonu’nda yapılan 20 Genel Kurulu’na Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, KKTC Kültür ve Turizm Bakanı Ünal Üstel katıldı.
Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı, İstanbul Vali Yardımcısı Kazım Tekin, İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürü Prof. Ahmet Emre Bilgili, TUROB Başkanı Timur Bayındır. Türofed Başkan Yardımcısı Gürel Aydın, Marmara Vakfı Başkanı Akkan Suver, Türsab BYK Başkanları ve Türsab üyeleri katıldı.
Kongre İstiklal Marşı’nın okunması ve saygı duruşundan sonra Türsab’ın faaliyetlerini içeren film gösterisi yapıldı. Kutlama mesajları okundu.

basaran-ulusoy-kongre1.jpg

BAŞARAN ULUSOY: AB DEPRESYON İÇİNDEDİR

Toplantının açış konuşmasını yapan Türsab Başkanı Başaran Ulusoy, her yıl bölgeleri tanıtan bir kitap hazırladığını ve gönderdiği yazarların bu kitaplar hakkında yazılar yazdıklarını söyledi. Ulusoy, Çanakale ve Gelibolu’yu içine alan Kuzey Ege kitabı için Hürriyet’te yazan Ertuğrul Özkok’un yazısından alıntı yaptı. İzmir kitabı hakkında İlhan Selçuk’u yazısından örnek verdi. Konuşmasına devam ederek Türkiye’nin ekonomik gelişmelerinde turizmin yerini anlattı.
Ulusoy şunları söyledi:
“2023 hedefimiz 50 milyar dolar gelir 50 bin turisttir. İstanbul 112 bin yatak kapasitesine ulaştı.17 trilyon euro üreten AB resesyon içinde, bana göre ise depresyon içindedir.”

basaran-ulusoy-kongre2.jpg

BARCELONA KÜME DÜŞER AMA TÜRSAB DÜŞMEZ

Ulusoy konuşmasında THY’nin siyanat acentelerinin menfaatini koruması gerektiğini belirterek “Thy’nın seyahat acentelerin her şeyden üstün tutarak sarmalaması, koruması lazımdır. Biletlerini yüzde 85’ini satan bu teşkilattır. Reklamlarda kullandığı Barcelona küme düşer ama bu teşkilat küme düşmez” dedi.

tursab-kongre-ulusoy.jpg

ARTIK FATURA KESİLMEYECEK

Ulusoy, fatura sistemi için Maliye Bakanı ile görüştüklerini ve artık fatura kesilmeyeceğini söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü.
“Bütün bunları yaparken arkamda duran 6136 tane seyahat acentesine güvendim. Ayrıca 30 Aralık 2006 da değişikliğe uğrayan 1618 sayılı yasada bir çok eksikler vardı. Her şey içine konulmadı. Yeni hazırlıkla bu eksikler giderilecektir.
Turizmin büyük sorunlarından birini oluşturan trafik kazalarını önleme konusunda projemizde var.
Tur operatörlüğü projemizi ise ayrım yapmadan herkesin çalışabileceği ve ürünü pazarlayabileceği müşterinin mağdur olamayacağı şekilde düzenliyoruz. Yabancıların Türkiye’ye gelip evlerini kiraya vermelerinin yanlış olduğunu kanuna sokmaya çalışıyoruz. E turizmi sisteme bağlıyoruz. Kendi içimizde odalar birliği sistemini oturtmaya çalışıyoruz. Sektör meclislerini kendi içimizde kurmaya çalışıyoruz. İhtisas komitelerini kendi içimizde yerleştirmeye çalışıyoruz.
2012 nin çok iyi geçeceğini söyleyebilirimi. Bu gün bize vize koyanlara yarın bizim vize koyacağımızı unutmasınlar. 2012 de hesaplarınızı iyi yapın banka kredilerini azaltmaya çalışın. Öğleden sonra 12 yılın hesabını vereceğim. Gelecek dönem için son kez adaylığımı yarın koyacağım. Sayın bakanımla çalışmaktan memnunum. Ancak uçaktan korkuyorum bakana yetişemiyorum” dedi.

basaran-ulusoy-kongre3.jpg

Sözlerini tamamlarken Cahit Sıtkı Tarancı’nın “Memleket İsterim” adlı şiirini okurken gözleri doldu.

MEMLEKET İSTERİM

Gök mavi, dal yeşil, tarla sarı olsun;
Kuşların çiçeklerin diyarı olsun.

Memleket isterim
Ne başta dert ne gönülde hasret olsun;
Kardeş kavgasına bir nihayet olsun.

Memleket isterim
Ne zengin fakir ne sen ben farkı olsun;
Kış günü herkesin evi barkı olsun.

Memleket isterim
Yaşamak, sevmek gibi gönülden olsun;
Olursa bir şikayet ölümden olsun

unal-ustel-kktc.jpg

ÜNAL ÜSTEL: AMBARGO VE İZOLASYONLAR ALTINDA İNLİYORUZ.
Daha sonra söz alan KKTC Kültür ve Turizm bakanı Ünal Üstel “Ambargo ve izolasyonlar altında inliyoruz. Her charter uçağı rumun ambargosuyla karşılaşıyor. Bakan Günay’ın sayesinde engelleri aşıyoruz” dedi.
Üstel konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Ambargolar altında çalışıyoruz. Türkiye’den Kuzey Kıbrıs’a gelenlerde azalma gördük. Araştırm yaptık ve gerilemeyi durdurup yüzde 30 artış sağladık. Aralık ve Ocak’a kadar yüzde 15 daha artış olacaktır. KKTC yi pazarlayan sizler iyi ürünü biraz daha öne çıkarmannızı istiyoruz. 14 yeni ülke daha destinasyonumuza katıldı. 500 bin ünite geceleme yapıldı. 20 bin yatağa yeni ulaştık. Anavatandan gecelemedeki 1.5 milyon konaklamayı 3 milyona çıkarmayı düşünüyoruz. 2013’te 25 bin yatak 2016’da 40 bin yatağa ulaşacağız. Avrupa’dan değişik destinasyonlardan KKTC’ye ilk kez yolcu getirdik 120 bin defa çeşitli ülkelerden charter seferleri oldu. Teşvik sistemi ile iyi bir notaya getirdik. Hedefimiz turizmi 12 aya çıkarmaktır. Almanya Belçika İtalya ve İngiltere ‘den charter seferleri devam ediyor”


bakan-gunay-kongre.jpg

BAKAN ERTUĞRUL GÜNAY: BAŞIBOŞ TURİZMİCİLİK YAPAMAYIZ.
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, turizmin barışa katkı sağladığını ve bölgedeki krizlere rağmen Türkiye turizmini iyi yolda olduğunu belirtti. Günay, “Türkiye turizmdeki gelirini artırıyor. Bu yol sonunda Türkiye’nin 30 milyon eşiğini geride bırakacağını görüyoruz.Turizm sektörü ile iftihar ediyorum. Marka değeri yükselen bir ülke haline geldik” dedi.
Bakan Günay şöyle devam etti:
“Türkiye tarihini ve doğasını koruduğu sürece sürdürülebilir turizm yapacaktır. Bu arada kültür varlıklarına çok önem veriyoruz. Devlet iyi iş yapılmasını özendirerek ve kaliteyi kontrol edecektir. Özel sektörün yaptığı işlere devlet yapmayacaktır. Müze mağazacılığı konseptini yaptık. Gişeleri elden geçirdik. Gelirde yüzde 38 artış sağladık. 6 yılın içinde 2 milyar dolar gelir hedefledik. Türsab’la ören yerlerini kalkındırmaya çalışıyoruz. Erken rezervasyonla iç turizm hareketlendi” dedi.

bakan-gunay-kongre2.jpg

1618 KÖKLÜ BİR DEĞİŞİKLİK İÇİN MASAYA YATIRILACAK.

Bakan Günay 1618 sayılı yasanın köklü bir değişikli için masaya yatırılacağını belirterek “Herkesin fikrini alarak çağdaş bir yasa hazırlayacağız “ dedi.
Günay şöyle devam etti:
“İstanbul 8 milyonag idiyor. Antalya 11 milyon rakamını görüyor. Sayı arttıkça müşteri memnuniyetini artırmak zorlaşır. Sayı 50 milyona çıkarsa servis ulaşım da özenli olmalıyız. Yoksa geleceğimizi tehlikeye atarız. Bunu traikte uygulamak zorundayız. Şoförün ihmali bize yurtiçi ve yurtdışında çok ağır bedeller getiriyor.
Acentelerin zorunlu sigortası sadece tüketiciyi değil acenteyi de garanti altına alıyor zorunlu sigorta olacak. Acente bunu yaptıracak.
Türkiye’nin geleceğiyiz. Çalıştığımızda dünyanın geleceğiyiz. Dünya barış içinde yaşamak isterse bunu turizm sayesinde yapacaktır.Önümüzdeki dönemde kurumlaşarak dünyadaki sistemi öne çıkarak çalışacağız. Seyahat acentelerin güven kurum olduğunu inanıyorum. Güven kurumu haline gelecektir.
Hedefimiz Türkiye turizmini hem gelirde hem gelende ilk 5’e sokmaktır. Türkiye dünyada ilk 10 a girmeyi hedefliyor. Turizm sektörü girmeyi başarmıştır. Kıta devletleri seviyesine çıkacağız.”

tursab-genel-kurul-33.jpg

tursab-genel-kurul-44.jpg

tursab-genel-kurul-66.jpg

tursab-genel-kurul-55.jpg

tursab-genel-kurul-22.jpg

tursab-genel-kurul-77.jpg
 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.