• BIST 91.987
  • Altın 253,036
  • Dolar 5,8619
  • Euro 6,5866
  • İstanbul 29 °C
  • Ankara 22 °C

Barlas Küntay ödülü başvurusu

Barlas Küntay ödülü başvurusu
TYD'nin kurucusu ve Onursal Başkanı merhum Barlas Küntay’ın anısını yaşatmak üzere, “Barlas Küntay Turizm Araştırma Ödülü” başvuru tarihi uzatıldı.

İSTANBUL- Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği, geleneksel olarak her yıl, kurucusu ve Onursal Başkanı merhum Barlas Küntay"ın anısını yaşatmak üzere, “Barlas Küntay Turizm Araştırma Ödülü” veriyor.

"Türkiye'de İç Turizmin Geliştirilmesi" konulu “TYD 2008 Yılı Barlas Küntay Araştırma Ödülü” için son başvuru tarihinin 31 mayıs 2009 olarak uzatıldığı bildirildi.TYD'den yapılan açıklama şöyle: 

ÖDÜLÜN AMACI:
Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği 2008 yılında vereceği ödülün “Türkiye"de İç Turizmin Geliştirilmesi” konusundaki araştırmalar arasından seçilmesini kararlaştırmıştır. Bu ödül ile; ülkemizde iç turizm hareketlerinin ekonomik, sosyolojik, kültürel ve bölgesel dağılım gibi konulardaki bilgi eksikliğinin giderilmesine katkıda bulunmanın yanı sıra iç turizme dikkatlerin çekilmesi amaçlanmaktadır.

ÖDÜLÜN KONUSU:
2008 yılı ödülünün konusu, Türkiye"de iç turizmin geliştirilmesidir.Ülkemizdeki tatil konaklama tesislerinden en çok yabancıların yararlandıkları,kendi vatandaşlarımızın ancak küçük bir bölümünün turistik tesislerimizde tatillerini geçirebildikleri şeklinde bir kamuoyu algılaması vardır. Diğer yandan, iç turizmin ülke sathına ve yılın bütün aylarına yayılması gerekliliği ortadadır. Senenin büyük kısmında boş kalan ikinci konutların turizm için değerlendirilmesi tartışılan bir diğer konudur.

Ülkemizde iç turizm faaliyetlerinin yapısı,gelişme trendi,boyutları, ülke ekonomisindeki niteliksel ve niceliksel yerinin analitik biçimde değerlendirilmesi; bu hususları da dikkate alarak Türkiye"de iç turizmin hızla geliştirilebilmesi için neler yapılması gerektiği, bu amaçla uygulanabilecek politika araçlarının, yapısal değişikliklerin ve mevzuat önerilerinin belirlenmesi, yapılacak çalışmada irdelenmesi gereken başlıca noktaları oluşturmaktadır.

BAŞVURU İLE İLGİLİ BAZI HUSUSLAR:
Araştırma yarışmasına Türkiye"deki iç turizm hareketlerini konu alması önkoşulu ile her türlü çalışma ile başvuru yapılabilir.
Yarışmaya gönderilecek çalışmaların daha önce herhangi bir şekilde yayımlanmamış olması gerekmektedir.
Çalışmaların daha önceden veya yarışma sonuçları açıklanmadan önce başka yarışmalara sunulmaması gerekmektedir. Böyle bir durumla karşılaşılırsa, söz konusu çalışma değerlendirmeye alınmayacaktır.
Çalışmaların özgün ve uygulanabilir içerikte olmasına dikkat edilmelidir.
Araştırma yarışmasına gönderilecek çalışmaların Türkçe bilimsel yazım kurallarına uygun olarak hazırlanmasına dikkat edilmelidir.
Araştırma metni üzerinde yazar veya yazarların kimliklerini belirten herhangi bir ibare bulunmamalıdır. Araştırma metni üzerine yazarlarca “rumuz” yazılmalı ve aynı “rumuz” Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği"ne yazılacak mektupta ayrıca belirtilmelidir.

KİMLER BAŞVURABİLİR:
“TYD 2008 Barlas Küntay Turizm Araştırma Ödülü”, turizm sektörü ile ilgili çalışmalarda bulunan akademisyenler ile bütün araştırmacılara açıktır. Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği çalışmanın orijinal olmasının yanı sıra, özellikle genç araştırmacı ve akademisyenlerin teşvik edilmesini de amaçlamaktadır.

ÖDÜLLLER:
“TYD 2008 Barlas Küntay Turizm Araştırma Ödülü” "nü kazanan araştırmacıya ve mansiyona değer bulunan iki araştırmanın sahiplerine aşağıdaki belirtilen ödüller verilecektir. Ayrıca dereceye giren çalışmalar bir kitapta yayımlanacaktır.

Birinci: 10.000.-YTL
Mansiyon ( İki adet ): Bir hafta tam pansiyon bazında 2 kişilik oda

SEÇİÇİ KURUL:
Yarışmaya başvuracak adayların çalışmalarını değerlendirecek seçici kurul üyeleri soyadı alfabetik sırasına göre aşağıdaki gibidir:

Doç. Dr. İbrahim BİRKAN, Turser Turizm A. Ş. Genel Müdürü / TYD İcra Kurulu Üyesi
Dr. M.Sinan GENİM, Yenilem Proje Danışmanlık T.A.Ş.
Doç. Dr. Nazmi KOZAK, Anadolu Üniversitesi
Sn. Tavit KÖLETAVİTOĞLU, Atlas Arazi Geliştirme Ltd. Şti.
Sn. Oya NARİN, TYD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
Prof. Dr. M.Mithat ÜNER, Gazi Üniversitesi
Dr. Oktay VARLIER, TYD Yüksek Danışma Kurulu Başkanı

SON BAŞVURU TARİHİ:
“TYD 2008 Yılı Barlas Küntay Araştırma Ödülü” için
son başvuru tarihi : 31.05.2009

BAŞVURU ADRESİ:
Hazırlanacak çalışmalar dosya olarak ve ayrıca internet ve CD ortamında aşağıdaki iletişim adreslerine gönderilmelidir.

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği
Yıldız Posta Cad. Dedeman Tic. Merk.No:52 Asma Kat
Esentepe 34349 İstanbul
E-posta: tyd@iris.com.tr
Tel: 0 212 347 21 35 (4 hat)
Faks: 0 212 347 21 46

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.