• BIST 103.314
  • Altın 229,915
  • Dolar 5,4740
  • Euro 6,2186
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 18 °C

Bankalar kredi vermek için harıl harıl çalışıyor

Bankalar kredi vermek için harıl harıl çalışıyor
Türk bankalarının 2010 yılı çalışmaları sevindirici. Bütün şubeler bütün güçleri ile hedeflerini tutturmak için çalışıyor, kredi verecek müşteri arıyorlar.
MURAT EMEN-EMEN&EMEN

(Haftanın Ekonomik Görünümü- 10-15 Mayıs 2010)
İSTANBUL- Türk bankalarının 2010 yılı çalışmaları sevindirici. Dinamik bir ortam var. Bütün şubeler bütün güçleri ile hedeflerini tutturmak için çalışıyor, kredi verecek müşteri arıyorlar. Sevindirici bir gelişme.

Türkiye"de işler bir kesim için yolunda. Ama sıkıntı içinde olan başka bir kesim var ki, çaresizlik içinde kıvranıyor. Elindeki avucundakini 2009 yılında bitirdi. Umudu krizin 2010 yılında bitmesiydi. Ama bekledikleri gerçekleşmedi. Kara kara düşünüyorlar.Bazıları kriz içinde arkası yazılan çekler ve protestolarla boğuşmuştu. Onlarda ümitsiz tarafta. Çünkü bankalar yüz vermiyor. Devlet eğer söylemin dışında bir şeyler yapacaksa bu tür firmalar için bir şeyler yapabilmeli. TOBB ve Kredi Garanti Fonu kaynakları bu tür firmalara geçmiş karnelerine bakmadan sağlam teminatlarla kullandırılamazmı?Olumlu taraftan bakınca, reel sektörün pek çok firması için durum parlak. Satışlarını tam bilemiyorum ama finansman yönü ile sıkıntıları şimdilik yok.Görüştüğüm bankacı gençler hedef tutturma stresi yaşıyorlar. Müşteri peşinde kurumsal ve bireysel kredi verme gayreti içindeler. Bankalarımız vadesi gelen tahvillerden açığa çıkan nakdi satma gayreti gösteriyorlar. Faizlerin %10"nun üzerine erken çıkması onları ürküttü. Asli işlerine dönme çabasındalar.
Tabiî ki ince eleyip sık dokuyacaklar. Ama eski günlere dönüş başladı galiba. Enflasyon ve yükselme trendindeki faizlere adapte olmak zorundalar. Ama sermaye taban rasyosu 20"ler civarında olan bankalarımız bu üstünlüklerin farkındalar ve gördüğüm kadarıyla borçlanmakta zorlanmıyorlar.

Sorun avrupanın sıkıntıda olması.. Avrupanın büyük bankaları Yunanistan"a, Portekiz"e ve İspanya"ya bol keseden dağıttıkları kredileri nasıl geri alacaklarının endişesi yaşıyorlar. AB bu konuda zorlanacak ama çıkış yolu hep birlikte bulunacak.
Bu sınavdan güçlü çıkacak Türkiye siyasal istikrarını bozmazsa her şey sanki düzelecek diye bir inanç var içimde.

Yunanistan'a 110 milyar euro kredi (BBC)
Euro bölgesindeki ülkelerin maliye bakanları, büyük bir ekonomik kriz içindeki Yunanistan'a üç yıl içinde 110 milyar euro kredi sağlanmasını öngören bir anlaşmayı onayladı.Sendikalar, kemer sıkma önlemlerine tepkili
Yunanistan bu kredi karşılığında, vergilerin artırılması, yapısal reformlar ve kamu harcamalarında ciddi kesintiler öngören bir program uygulayacak. Atina, kredi karşılığında 2014 yılına kadar bütçe açığını Avrupa Birliği'nin izin verdiği oran olan yüzde 3'ün altına çekmeyi taahhüt etti. Halihazırda Yunanistan'ın bütçe açığı gayri safi yurt içi hasılasının yüzde 13,6'sı düzeyinde. Avrupalı yetkililer, kredi anlaşmasının ağır şartlar içerdiğini ancak bunun euro'nun istikrarı için şart olduğunu söylüyor.
Yunanistan'ın borç krizinin euro bölgesindeki diğer ülkelere de yayılması yönünde ciddi kaygılar var. Anlaşmanın yürürlüğe girebilmesi için IMF ve euro bölgesi içindeki bazı parlamentoların onayı gerekiyor.
Euro bölgesi ülkelerin Yunanistan'ı iflastan kurtarma planına en büyük katkı Almanya'dan olacak.Yunanistan neler yapmak zorunda?
Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, önceliklerinin iflas etmemek olduğunu belirterek, halkın büyük fedakarlıklar yapması gerekeceğini söyledi. Ancak Yunan halkı özellikle çalışanlar hükümetin önlemler paketine büyük tepki duyuyor.
Yunanistan'ın uygulayacağı zorlu kemer sıkma önlemleriyle, gelecek üç yıl içinde 30 milyar euro tutarında yeni bütçe kesintisine gitmesi öngörülüyor.
Bu çerçevede, kamu kesiminde çalışanların ikramiyeleri kaldırılacak. Yıllık tatil primlerine bir tavan konulacak ve daha yüksek ücretli çalışanlarda bu prim tamamen kaldırılacak. Kamu kesiminde çalışanların ve kamu emeklilerinin maaşları en az üç yıl boyunca zam göremeyecek. KDV Oranı yüzde 21'den 23'e çıkarılacak. Akaryakıt, alkol ve tütünden alınan vergiler yüzde 10 artırılacak. Kaçak inşaatlara vergi uygulaması getirilecek.Wall Street'teki keskin düşüşe soruşturma
Amerikan Sermaye Piyasası Kurulu, New York Borsası'nda perşembe günü meydana gelen keskin düşüş hakkında soruşturma başlattı. (BBC)

New York borsası bir kaç dakika içinde bin puan düşüp daha sonra toparladı, ama günü yüzde üç kayıpla kapadı
New York'ta yaşanan panik Asya ve Avrupa'ya sıçramıştı. Ancak bu düşüşün ve ardından başlayan paniğin nedenleri bilinmiyor. Dow Jones endeksi, bir kaç dakika içinde bin puan düşmüş, meydana gelen panik hisselerin tamamının erimesi kaygılarına neden olmuştu.Özellikle Procter and Gamble ile 3M hisseleri büyük değer kaybı yaşamıştı.
Bazı borsa çalışanları bir şirket çalışanının işlem miktarını yazarken yanlış rakam ve sembolleri tuşlamış olmasının ve sonunda büyük bir satış talimatı vermesinin yaşanan paniği tetiklemiş olabileceğini söylüyor.
New York borsası akşam saatlerinde ise kayıplarını telafi etmiş, ancak yine de günü yüzde 3 kayıpla kapatmaktan kurtulamamıştı.
New York'taki kriz cuma sabahı ise Asya ve Avrupa'ya yayılmıştı. Gözlemciler, piyasalardaki paniğe Yunanistan'daki borç krizinin küresel ekonomideki iyileşme süreci için tehdit oluşturduğu kaygılarının da neden olduğunu dile getiriyor.
Japonya'da Nikkei endeksi yüzde 3.2, Avusturalya borsası ise yüzde 1.6 kayıp yaşadı.Goldman Sachs : Kongre'nin önlemleri yeni krizleri engellemez (BBC)
Yatırım bankası Goldman Sachs, Amerikan Kongresi'nce finans kuruluşları üzerinde düzenlemeler getirmek üzere hazırlanan yasanın, 2008'de yaşanan mali krizin benzerlerini engellemeyeceğini bildirdi.Amerikan Kongresi 2008 krizinin tekrarlanmaması için finans kuruluşlarında reform yapılması çabasında

Goldman Sachs'ın üst düzey danışmanlarından Arthur Levitt, BBC'ye verdiği mülakatta 'şirket çalışanlarının kendilerini başkalarının cezalarını çekmek durumunda kalmış hissettiklerini' söyledi.
Amerika'nın en güçlü bankası olan Goldman Sachs, mali kriz sırasında oynadığı rol nedeniyle çeşitli davalarla yüzyüze. Banka, aylardır Wall Street'in reformdan geçirilmesi gerektiğini belirtmekle birlikte, şimdi bankanın siyasa danıişmanı Arthur Levitt, Kongre'nin bankaların gücünü sınırlama girişimini eleştiriyor. Levitt, BBC'ye verdiği mülakatta, "İntikam peşimdeki kamuoyunu tatmin edecekler. Ama bu yaşadığımıza benzer başka bir çöküşü engellemeyecek." dedi.
Goldman Sachs, son haftalarda yolsuzluk suçlamalarına hedef oldu; Senato üyelerince açıkça azarlandı ve hissedarlarınca mahkemeye verildi. Danışman Arthur Levitt, bankaya yönelik siyasi saldırıları eleştirdi ve "Goldman içinde, yıllardır hayranlık uyandıracak nitelikte çalışmış olan bu şirketin, şimdi, özellikle Kongre'nin ucuz ve bayağı saldırılarıyla, önemsiz gösterilmeye çalışıldığı ve bir günah keçisi haline getirildiği duygusu yaşanıyor." dedi.Boligarkların kriz vurgunu!

Küresel ekonomik krizle birlikte Rus "oligark" dönemi yerini Hintli "boligark"a bırakıyor. İngiliz Daily Telegraph Gazetesi, Hint sineması Bollywood"dan esinlenerek, "boligark" olarak adlandırdığı Hintli milyarderleri, Londra"nın yeni sosyetesi olarak gösterdi. Gazete, geçen yıl 11 milyar sterlinlik servetiyle İngiltere"nin en zengini unvanını kazanan Hintli demir-çelik kralı Lakshmi Mittal"in açtığı kapıdan giren boligarkların, bugün Londra"yı kendilerine ev olarak seçtiklerini yazdı.Bollywood yıldızı gibi yaşıyorlar.
Boligarkların tıpkı Rus oligarklar gibi Londra"nın en lüks semtlerinden milyonlarca sterlin tutarında gayrimenkul satın aldığına işaret eden gazete, Hintli milyarderlerin birer Bollywood yıldızlarını andıran şaşaalı bir yaşam sürdüklerine dikkat çekti. Boligarkların Londra"da gayrimenkul satın almak dışındaki diğer zevklerinin at yarışları, polo takımları, özel jetler ve lüks otomobiller olduğunu belirten gazete, Hintli zenginlerin aynı zamanda sanatla ilgilenip Sotheby"s"teki müzayedeleri yakından takip ettiklerini kaydetti. Hatta Sotheby"s"in boligarklara özel, Hint eserlerinin açık artırmayla satışa çıkarılacağı müzayedeler bile düzenlediği vurgulandı.
Hintli zenginlerin Londra"yı tercih etmesinde en büyük etkenin bu kentin dünyanın en önemli finans merkezlerinden birisi olduğuna dikkat çeken gazete, Hindistan ekonomisi büyüdükçe gelirleri artan boligarkların servetlerini daha da artırmak için Londra"ya yerleştiklerini kaydetti. Krizde servetlerinin önemli bir bölümünü kaybeden Rus oligarklar sıkıntılı bir süreçten geçerken, Hintli zenginlerin ise hızlı bir yükseliş içinde olduğu belirtildi.
Boligarkların yeni evi ise finans merkezi Londra Mittal"in 2003"te 70 milyon sterline bir saray aldığını hatırlatan gazete, Ruia kardeşlerin de Londra"ya yerleştiğini kaydetti. Gazete, boligarklar arasında öne çıkan isimlerden birinin de UB Group Başkanı Vijay Mallya olduğunu yazdı. Kingfisher Havayolları"nın 55 yaşındaki sahibi Mallya"nın, Formula 1 Takımı Force India ile Royal Challengers adlı bir kriket takımı bulunuyor. Lükse düşkünlüğüyle tanınan Mallya, havayolu şirketinin marka yüzü olarak ise Bollywood yıldızı Katrina Kaif"i kullanıyor. Oligark, Rusya"da 1990"lı yıllardan sonra özelleştirmelerle zengin olan işadamları için kullanılan sıfattır.

GAZETELERDEN (Şekerbank Bülteninden alınmıştır)
Özince: 70 milyon dolar sermaye ile kar etmezsek bizi atarlar


Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı ve İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, reel sektörün zarar ettiği dönemde bankaların yüksek kâr ettiği eleştirilerinin haksız olduğunu, bankacılık dışında da yüksek kâr eden sektörler bulunduğunu, öz sermayeye bakılarak değerlendirme yapılması gerektiğini belirtti.
Özince “70 milyar dolar sermayeyle biz kâr etmezsek bizi atarlar” dedi. Özince İzmir"de bir toplantı öncesi yaptığı açıklamada, “Boyuna ağlaşıp duruyoruz. Türkiye"de para kazanılmıyor, diyoruz. Niye yatırımcı gelsin? Bankacılık yeni yılda kredileri yüzde 13 artırdı. Kâr etmeyen işe kredi vermediğimize göre. Zarar eden çok iş var. Biz de de var. Aramızda kârlı olmayan, kârı düşük olan banka da var. Bu söylemleri Türkiye aşsın artık. Bu kadar yabancı sermaye girdi sektörümüze, halen birçoğumuz Türk. Türk bankacısı oturuyor dümende. İyi idare ediyor de ondan” dedi.Türk hisselerini alın"

Alman Focus dergisi, yatırımcılara Türk hisseleri almasını önerdi.
Alman Focus dergisi, Avrupa'nın güney doğusunda faiz avına çıkmak isteyen yatırımcılara Türk hisseleri almasını önerdi.Türkiye hisseleri ile yüksek faiz başlığıyla yayınlanan kısa bir yazıda, Türk lirası üzerinden alınacak hisselerin yüksek faiz getireceği ve zayıflayan euro'nun Türk lirası karşısında değer kaybetmeye devam etmesi durumunda, buradan da ek bir kazanç sağlanabileceği görüşüne yer verildi.Et ihalesinde Avrupa"daki Türkler yarıştı, "Hacılar Helal" öne geçti

Et Balık Kurumu (EBK) tarafından 4 bin 25 ton kasaplık sığır alımı için dün ilk ihale yapıldı. Avrupa"daki Türklere ait 3 şirket ihaleye katılırken firmalar sadece Ankara"da teslim edilecek 500 ton canlı hayvan için teklif verdi. İhalenin 2"nci aşamasında en düşük teklifi 1 milyon 299 bin 950 Euro ile Hacılar Türkiş Helal Gıda verirken, şirketler Adana ve Adapazarı"na ilgi göstermedi.
ET Balık Kurumu"nun (EBK) 4 bin 25 ton kasaplık sığır ithalatı amacıyla 13 şirkete davetiye gönderilirken, ihalede 3 şirket yarıştı. Bazı firmalar şartname almasına karşın, 10 günlük teslim süresini kısa bularak Adana ve Adapazarı"na ilgi göstermedi. Ankara"da teslim edilecek 500 ton canlı hayvan için ihalenin 2"nci aşamasında en düşük teklifi 1 milyon 299 bin 950 Euro"yla Hacılar Türkiş Helal Gıda verdi. Avrupa"daki Türklere ait şirketlerin katıldığı ihaleye talep çok fazla olmadı.

Süreyi kısa buldular
Şartname uyarınca, ithal edilecek hayvanların 1750 tonunun EBK Adana, 500 tonunun Ankara, 1775 tonunun da Adapazarı kombina müdürlüklerine, sözleşmenin imzalanmasını müteakip, akreditifin açılmasından sonra 10 gün içinde teslim edilmesi gerekiyordu. Teslim süresinin kısa olması nedeniyle firmalar, sadece Ankara"da teslim edilecek 500 ton canlı hayvan için teklif verdi. Adana ve Adapazarı için teklif verilmedi. Bu iller için yeniden ihale düzenlenmesi bekleniyor. Ancak, firma yetkilileri, sürenin kısa tutulması halinde bu ihalelere de teklif vermeyi düşünmediklerini belirttiler.Almanya"da daha ucuz

İhalede teklif veren Berlin merkezli Hacılar Türkiş Helal Gıda firmasının sahibi Rıfat Kazancıoğlu, Türkiye"deki et fiyatlarının Almanya"ya göre yarı yarıya yüksek olduğunu belirtti. Almanya"daki fiyatlara göre son dönemlerde Türkiye"deki et fiyatlarının yükseldiğini dile getiren Kazancıoğlu, “Avrupa ülkelerinden getireceğimiz canlı hayvanları Türkiye"de keseceğiz” dedi. Evrakı eksik olduğu için ihaleden elenen Romanya merkezli SC Agrohilal SRL"nin ortaklarından Eşref Şekerli, ihalede çok düşük fiyat oluştuğunu belirtirken, “Alan arkadaşın bu işi nasıl götüreceğini bilmiyorum” dedi.
Eski Türkiye Yüksek Ziraat Mühendisleri Birliği Vakfı Başkanı Halil Bilici, yapılan en düşük teklife göre ithal edilecek canlı hayvanın EBK"ya maliyetinin karkas olarak kiloda 10 lira, et olarak da kiloda 12 lira olacağını söyledi. İhaleye Avusturya menşeli Altın Stern firması adına katılmak için şartname alan ancak 10 günlük teslim süresini kısa bulduğu için teklif vermeyen Bilici, “Yüzde 16 kesim ve işletme masrafları dikkate alınırsa etin maliyeti 12 liraya çıkar” dedi.Orta ölçekli bankaları büyütmekte fayda var

Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, Türkiye'de devlet bankaları da dahil altı bankanın sektörün yaklaşık yüzde 75-80'ini kapsadığını, bunun da sektörü oligopol bir piyasaya iterek rekabeti bozabileceğini söyleyerek, büyük bankaları küçültmek yerine orta ölçekli bankaları büyütme yoluna gitmek gerektiğini söyledi.
Alternatifbank'ın sendikasyon imza töreni öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özilhan, "ABD, yaşanan sıkıntıdan sonra belirli büyük bankacılık gruplarını bölmek, yayabilmek için bir çaba içinde. Ali Babacan da onu ifade etti, ben de ona katılıyorum. Yani bir ülkede büyük bankalar da olmalı küçük bankalar da olmalı" dedi. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Nisan ayında yaptığı açıklamada, bankacılık sisteminde daha fazla orta ölçekli banka ve oligopolik yapıyı engelleyen daha sağlıklı bir rekabet ortamı istediklerini söylemişti
Abank'ın Yunan Alpha Bank ile ortaklık denemesini BDDK'nın kabul etmemesinden bu yana bir ortak arayışında olmadıklarını söyleyen Özilhan, "Yabancı ortaklığı şu anda denemeyiz ama konjonktür oluştuğunda bize değer katacak bir yapı olur ve kimyası da tutarsa bakarız. Ama kısa vadede hepsini unuttuk. Uzun vadede ortaklık yaparız ama şu aşamada bu hedefimize ulaşmak için öyle bir yapı içindeyiz" dedi.


Ikea, büyük kentlerdeki varlığını artırıp, 5 yılda iki kat büyüyecek

Türkiye'deki 5. yılını kutlayan İkea, ikinci beş yılda mağaza ve çalışan sayısını iki katına çıkaracak. Şirket büyük kentlerdeki hedefini büyüttü, beşinci mağaza Ankara'ya açılıyor
BEŞ yıl önce Türkiye'ye Maya Group'la giren Ikea, ikinci beş yıllık dönemde iki misli büyümeyi hedefledi. Ikea'nın Türkiye'deki 5. yılı nedeniyle düzenlenen toplantıda konuşan Ikea Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Özsüer, 'İkinci beş yılımız daha zor olacak ama hem mağaza hem de çalışan sayımızı iki katına çıkaracağız' dedi. Şu anda İstanbul'da 2, Bursa ve İzmir'de birer mağazaları olduğunu belirten Özsüer, beşinci mağazalarının Ankara Mamak'ta 2011 yılında açılacağını söyledi.

PİYASALAR
Günün en çok konuşulan konusu, nerden kaynaklandığı da tam anlaşılamayan NYSE"daki sert düşüş oldu. Hatalı işlem olabileceği kuvvetli olay, genellikle raslanılabilen bir şey. Bizim borsa hayatımızda da bu tür olaylar olmuştu diye hatırlıyorum.
Ancak sistemlerin bazı duvar ve önleme metodları ile bu tür olaylara mani olması gerekir. Bu açıdan yanlış işlem bana çok inandırıcı gelmedi. Olayın dünya borsalarında yarattığı sert satışlar bütün dünya borsalarında panik havası yarattı ve yeni bir kara perşembe yaşandı.
Sonrasında yaşanan toparlanma ile kan kayıpları bir nebze önlense de endişelerin hangi boyuta ulaştığı ve panik durumunda işlemlerin hangi boyuta ulaşabileceğini tüm dünya görmüş oldu.Avrupa Merkez Bankası ECB"nin Başkanı Trichet"nin yaptığı açıklamalarda;
• Avrupa"da yaşanan sorunun giderilmesine yönelik net ifadelere yer vermemesi,
• Yunanistan"da yaşanan sorunun daha da genişleyebileceğinden endişe ettiğini belirtmesi ve
• Tahvil alımına yönelik beklentileri karşılayamaması piyasalarda bozulmanın ve tedirginliğin artmasına neden oldu.
Bu çerçevede dün DJ endeksi 3,20% değer kaybederek 10,520, S&P endeksi ise 3,24% değer kaybederek 1,128 seviyesinden günü tamamladı.
Emtia fiyatları piyasalarda yaşanan dalgalanmaya paralel oldukça hareketli. Petrol havanın bozulması ile 79 dolardan işlem görürken, altın panik havanın etkisi altında 1,202 dolar seviyesinde işlem görüyor.
Yurtdışı piyasalarda yaşanan gerginliğin dün ABD"de borsalarında yaşanan çöküş ile birleşmesi sonrası USDTRL kotasyonları dün gece 1,6350 seviyesine kadar yükseldi. ABD"de işlem hatası iddiaları sonrası yaşanan çöküş tüm piyasalarda panik havasına neden olurken, kur çok hızlı bir şekilde 1,6350 seviyesine kadar yükseldi ancak sonrasında ortamın yatışması ile yeniden 1,5800 seviyesine geri çekildi. Cuma kapanış 1.5560 oldu. Euro kapanışı 1.9750 oldu. Geçtiğimiz haftanın son iş gününde aynı seviyelerden açılış gördük. Ancak gün içinde gelecek haber ve veri akışına paralel olarak dolar kuru geriledi. Haftayı 1.5560"dan kapatan kurun bu hafta 1,56-1,57 bant aralığında dalgalanmasını bekliyoruz.
Avrupa Bölgesi"ne dair endişelerin yol açtığı tedirgin ortamda zaten baskı altında kalan EUR, dün ABD borsalarında yaşanan ve yanlış işlem olarak iddia edilen işlem sonrası yaşanan çöküş ile kan kaybına devam etti ve dün geceki işlemlerde 1,2550 seviyesinin altına kadar gevşedi. Paritede serbest düşüş şeklinde yaşanan euro aleyhine hareketin gelinen seviyelerde bir nebze tutunmasını ve tepki alışları ile cılız yükselişleri olası karşılıyoruz.
Ancak ECB Başkanı Trichet"nin dün yaptığı konuşmalarda sorunlu ülkeler ile ilgili ne gibi bir adım atılacağı veya atılacak adımların işe yarayıp yaramayacağı endişeleri ve ECB"nin tahvil alımı düşünmediği yönündeki açıklamalar euro üzerindeki baskıyı güçlü kılıyor. Haftayı 1.2728"den kapatan EURUSD paritesinin bu hafta 1,2630-1,2730 aralığında dalgalanmasını bekliyoruz.
Anayasa paketi bir eksikle tamamlandı. Cumhurbaşkanı onayladıktan sonra, CHP"nin yeterli sayıyı bulup bulmadığına göre Anayasa Mahkemesine gidecek. 11 Temmuz"da referandum var.
Esen Kalın.

(DİKKAT: Haftalık ekonomik yorum Emen&Emen tarafından turkiyeturizm.com için hazırlanmaktadır.  İzinsiz kopyalanıp kaynak gösterilmeden kullanılamaz.  Aksi takdirde Basın Yasası ve Telif Hakları Yasası'na göre yasal işlem yapılacaktır)
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.