• BIST 98.455
  • Altın 219,576
  • Dolar 5,3279
  • Euro 6,0542
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 0 °C

Bankalar devleti finanse ediyor

Bankalar devleti finanse ediyor
Hazine mayıs kotasını çoktan geçti. Bankalar müşterilerine vermeğe cesaret edemedikleri parayı “safe heaven” gördükleri devlete veriyorlar..
MURAT EMEN- EMEN&EMEN

(Haftanın Ekonomik Görümü 03-09 Mayıs 200)
İSTANBUL- Son günlerde ihalelere çok yüksek teklifler geliyor. Önümüzdeki değişken faizli tahvil ihalesine rağmen Hazine mayıs kotasını çoktan  geçti. Bankalar müşterilerine vermeğe cesaret edemedikleri parayı “safe heaven” gördükleri  devlete veriyorlar.

Gerçekten Kasım 2008-Nisan 2009 döneminde bankacılık sisteminin kredi portföyü 14 milyar azalırken , aynı dönemde menkul kıymet portföyleri 25 milyar artmış durumda.

 

HERŞEY ÇABUK UNUTULUYOR
Başbakan ve BDDK başkanı istediği kadar “reel sektöre kredi verin” dese de mimik oynamıyor. Bereket bireysel kredi ve kredi kartlarında bazıları hariç genel bir anlayış havası oluştu. Hisarcıklıoğlu, kongrede bankalara çatarak anlayış bekledi. Sonra hesaplaşacağız dedi ama her şey çabuk unutuluyor.

 

BANKACILARI KORKUTAN 'ZİMMET' MADDESİ BEKLENİYOR
Bankacılık camiası Babacan"ın Ekonomiden sorumlu bakan olmasından memnun. Özellikle dertlerini anlatabilecekleri, birde çözme yeteneği olan bir bakan ile çalışacaklar. Özellikle TBMM "de bekleyen Bankalar Yasasında değişiklik öngören tasarı konusunda Bakandan yardım istiyorlar. Bankacıları korkutan meşhur “zimmet” maddesi için bütün sistem bekliyor. Kılını kıpırdatmıyor insanlar. Özellikle bu dönemde “vazgeçme” usulunun çok çalışabileceği bir durum var. Tıpkı devletin uzlaşma sistemi gibi bir şey bu. Banka tahsilat yapabilmek için alacağının bir kısmından vazgeçmeğe hazır ama ilgili müdür imza atmağa korkuyor. Yarın gelip niçin bunu bir kısmını sildin derler diye korkuyor. Devlet vergi uzlaşmasında gayet rahat alacağının önemli bir kısmından vazgeçebilirken, bankacılığın geçmişte çok uyguladığı bir metodu kullanamaması çok acı. Hele reel sektöre ilaç olacak bir konuda.

 

Dolar 1.5550- 1.156 bandına oturuyor. Hazine bonosu faizleri 11.8-12.00 civarında oluştu. Gerçi satış geldi ama faizler gene bu seviyelerde.

 

IMKB bugün yarın biraz düşebilir. Bazı hisseler iyi prim yaptılar. Satış gelebilir.

 

AMERİKA'DA 19 BANKADAN 10'UNDA SORUN VAR
Amerika bankalara uygulanan stres testini konuşuyor. Bilindiği gibi 4.Mayıs"ta açıklanacak sonuç Perşembe gününe ertelendi. Dedikodulara göre, test uygulanan 19 bankadan 10"unda  sorun var. Önemli olan aralarında Citi, Bank of America, JP Morgan ve Wells Fargo gibi büyüklerin olması. Devlet bunlardan sermaye artırımı isteyecek. Perşembe günü resmi test sonuçlarını göreceğiz.

 

İSVİÇRE BANKALARINDAN PARA ÇEKİLİYOR
İsviçre"nin en büyük bankası UBS ilk  çeyrekte 1.75 milyar dolar zarar açıkladı. İlginç olan geçen yıl aynı dönemde 9.6 milyar dolar zarar açıklayan bankanın zararının bu yıl düşmüş olması. Geçtiğimiz yıl çok farklı bir nedenden dolayı zarar açıklamak durumunda kalmıştı. Banka ilk çeyrekte müşterilerin para çekimlerinin devam ettiğini söyledi.

 

Dünyanın ikinci büyük spor ayakkabı firması ADİDAS ilk çeyrekte karının %97 düştüğünü açıkladı. Açıklamada, düşüşün dibe vuran talep ve Reabok markasının yeniden yapılandırılması şeklinde açıklandı. Hisse büyük değer kaybetti.

 

KRİZİN MAĞDURLARI İFLAS NOKTASINDALAR
Avrupa tarafına baktığımızda ilginç şeyler oluyor. Başkanların gündemden düşmeyen hanımlarını bir tarafa bırakırsak, AB"nin kapılarını kapatma niyetini yavaş yavaş telaffuz edebiliyor. Hernekadar genişlemeden zaman zaman bahsediliyor ise de gerçekte bunun pek arzu edilmediğini, zayıf ülkeleri içeri almanın yükünü özellikle kriz döneminde gördüler. Romanya, Macaristan, Bulgaristan ve Polonya krizin mağdurları ve neredeyse iflas noktalarına geldiler. Bu ülkelere  yardımı 50 milyar dolara çıkarma kararı alan gelişmiş üyeleri bu durum ciddi olarak rahatsız ediyor. Bekleme odasında tam biz  dahil 5 aday var.  Bizden başka Hırvatistan, Slovenya, Macedonya ve Arnavutluk var. Öncelik nerede dersek bizde olmadığı muhakkak. Hayırlı olsun diyelim.

 


Dünya Sağlık Örgütü "Durağan bir gelişme çizgisi" gözleniyor
Domuz virüsü gribinin, 2003 yılındaki Sars Salgını gibi ekonomileri olumsuz etkilemesinden endişe ediliyor. BBC "ye göre Meksika Sağlık Bakanı, ölü sayısını 176"dan 101"e çekti ve test edilen örneklerde ölüm sayısının mevsim normallerine yakın olduğunu açıkladı. Meksika"da hayat şimdilik durdu. Bütün toplu aktiviteler donduruldu.İtalya ilk vakayı teyit etti. Çin aynı şekilde ilk vakasını açıkladı ve tedbir alıyor. İlk olarak, Meksika"dan domuz ithalatını durdurdu. Dünya Sağlık Örgütü altıncı derece alarma şimdilik gerek olmadığını belirtiyor. Bu derece “küresel bir salgın tehlikesi” anlamı taşıyor.
Bu salgından domuz üretimi yapan gıdacılar,turizm işindeki havayolları ve oteller olumsuz etkilenecek. Atlantik ötesi turizminin bu yıl büyük darbe alacağı tahmin ediliyor.

ABD PİYASALARINI DOMUZ VİRÜSÜ ETKİLEMEDİ
ABD piyasaları domuz virüsü salgınından etkilenmedi. Hisse senedi piyasaları cuma günü %2 artış kaydetti. Bloomberg Haber Ajansı, stres testi uygulanan 19 bankadan 6"sının sermaye takviyesine ihtiyacı olduğu bildiriyor. Bu sonuçlar 4 mayıs"ta açıklanmış olacak. Hükümetin bu bankalara baskı uygulayacağı tahmin ediliyor.

Diğer bir kötü haber, açıklanan ilk çeyrek büyüme rakamından geldi. Beklentinin üstünde %6.1 olarak açıklanan GDP daralmasının daha ziyade yatırım harcamalarından kaynaklanması ortalığı sakinleştirdi. Tüketim harcamaları bilakis %2. civarında artış kaydetti. ABD"de genel kanı, daralmanın ivme kaybettiği şeklinde oldu.

Bu arada Fiat, iflas erteleme talebinde bulunan Crysler ile güzel bir deal yaparak %20 ortak oldu. Sendika da, şirketin sağlık vakfına olan 10 milyar dolarlık taahhüdünün yarısını üstlenerek bu operasyonda rol aldı. ABD ve Kanada hükümetleride ortak vaziyetinde Fiat ve sendika ile birlikte yönetim kurulunda yeraldılar.KABİNE DEĞİŞİKLİĞİ AKP'Yİ ÖZÜNE Mİ DÖNDÜRDÜ?

Ülkemize gelince, gündemde yeni hükümet var. Oldukça radikal değişiklikler içeren yeni hükümet, AKP"nin özüne döndüğü şeklinde yorumlandı. Recep Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül dengelerinin gözetildiği değişiklikte sürprizler kamuoyunu şaşırttı. Üzerinde durulan Hazinenin ve bütün finans kuruluşlarının koordinasyonundan sorumlu olacak Babacan ve Mehmet Şimşek"in zorlanacağı merkezinde toplanıyor. Birde Kabineye alınan Arınç"ın, muhtemel muhafazakar gelişmelere karşı güç odağı olarak düşünüldüğü konuşuluyor.
Son yerel seçimlerde gerileyen AKP"nin özellikle güçlenen MHP ve Saadet Partisi yanında Abdüllatif Şener"in hareketine dikkat ettiği ve kayıp vermemeğe çalıştığı belirtiliyor. Diğer dikkati çeken bir nokta Cemil Çiçek"in ikinci adam pozisyonunu koruması.UNAKITAN SAĞLIĞI DÜZELİNCE GÖREV ALACAKTIR

Kabine güçlü bir bakanını kaybetti. Kabinenin ağabeyi Unakıtan bir müddet istirahat edecek. Engin deneyimi ve maliye camiasından olmasının avantajını kullanan Unakıtan, bütçe disiplini konusunda çok başarılı olmuştu. Tahminim sağlık açısından güçlendiğinde tekrar nöbeti devralacaktır.

TÜRKİYE"DE DOMUZ OLMAYIŞI TURİST ÇEKEBİLİR
Piyasalarımız geçmiş haftanın rahatlığını bu hafta da gösterecek. Borsa hızını aldı. Bonolar %12 lere indi. Yalnız bu hafta satış gelebilir. Dolar 1.58"lere doğru çekilebilir. Bankalar oldukça rahat ve sokaktaki adamı düşünmeğe başladılar. Başta İş Bankası olmak üzere bireysel kredi ve kart borçlusuna konsolidasyon imkanı sağlıyorlar. Kurumsal kredilerde de aynı gayreti bekliyoruz. Garanti Fonu ile birlikte o hız yakalanabilir diye ümit ediyoruz.
Turizmciler Rusları bekliyor ama ses yok. Bu hafta Rusya tatil. Ancak Domuz Virüsü salgınının turistin yönünü atlantik ötesi ve Uzak Doğu"dan bizim tarafa çekmesi beklenebilir. Malum bizde domuz yok.

Esen kalın
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.