• BIST 91.317
  • Altın 252,441
  • Dolar 5,8845
  • Euro 6,6006
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 23 °C

Balık çiftliklerine ÇED çalışması

Balık çiftliklerine ÇED çalışması
Balık çiftliklerinin çevresel etkilerini belirleyecek Çevresel Etki Değerlendirme Raporu (ÇED) hazırlama çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

ANKARA- Çevre ve Orman Bakanlığı, Muğla yöresinde seçilen alanlara yerleştirilecek olan balık çiftliklerinin çevresel etkilerini belirleyecek Çevresel Etki Değerlendirme Raporu (ÇED) hazırlama çalışmalarının sürdüğünü bildirdi. Bakanlıktan yayınlanan konuya ilişkin yazılı açıklamada “son günlerde bazı basın - yayın organlarında balık çiftlikleri ile ilgili gerçeği yansıtmayan haberlerin yer aldığı” ifade edildi.
İzmir, Muğla ve Antalya'daki balık çiftliklerinin özellikle koy ve körfezlerde işletildiği ifade edilen açıklamada, balık çiftliklerinin ilgili mevzuat kapsamında, çevreye vermiş oldukları kirliliğin yerinde incelenmesi ve mevcut kirlilik durumunun tespiti maksadıyla bakanlığın muhtelif zamanlarda ilgili birimlerinin katılımıyla yerinde inceleme ve tespit çalışmaları gerçekleştirdiği belirtildi.

Açıklamada şu bilgilere yer verildi:
“Bu çerçevede, Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğüne bağlı Çevre Referans Laboratuvarı tarafından, mobil su kirliliği ölçüm araçlarıyla, 7-14 Ekim 2005 ve 1 Ağustos 2006'da Muğla ve ilçelerinde (Bodrum-Milas-Bozburun) faaliyet gösteren balık çiftliklerinin bulunduğu deniz alanlarında toplam 35 noktada ölçüm ve analizler yapılmıştır.
2872 sayılı Çevre Kanunu çerçevesinde, balık çiftliklerinin kurulamayacağı, hassas alan niteliğindeki kapalı koy ve körfez alanlarının belirlenmesi ile ilke ve esasların ortaya konulmasına yönelik Bakanlığımız koordinasyonunda, ilgili kurum veya kuruluşların görüşleri doğrultusunda hazırlanan 'Denizlerde Balık Çiftliklerinin Kurulamayacağı Hassas Alan Niteliğindeki Kapalı Koy ve Körfez Alanlarının Belirlenmesine İlişkin Tebliğ, 24 Ocak 2007 tarih ve 26413 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.”
Çalışmalar sonucunda, Muğla, Aydın, İzmir, Antalya, Trabzon, Ordu, Mersin, Rize, Edirne, Hatay, Balıkesir ve Çanakkale olmak üzere 12 ilde toplam 267 adet balık çiftliği tesisi bulunduğunun belirlendiği bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Bu çiftliklerin yüzde 54'ü Muğla'da, yüzde 29'u İzmir'de, yüzde 7'si Aydın'da ve yüzde 10'u da diğer illerde yer almaktadır. Tebliğin uygulanması ile ilgili yapılan çalışmalar neticesinde 267 adet balık çiftliğinin 191 tanesi tebliğ şartlarını sağlamadığından valilikler tarafından kapatılmıştır. Muğla bölgesinde faaliyet gösteren 143 balık çiftliğinden 126'sı da yine tebliğ kriterlerini sağlamadığından kapatılmıştır.
Kapatma kararı verilen balık çiftliklerinin taşınabilecekleri ve yasal mevzuat açısından sakıncalı olmayan, tebliğ gerekliliklerini sağlayan yeni alanların tespiti için başta Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Denizcilik Müsteşarlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, ilgili valilikler, Sivil Toplum Kuruluşları, İl Özel İdaresi, Milli Emlak Genel Müdürlüğü ile Çevre ve Orman Bakanlığı temsilcilerinin katılımıyla teknik komisyon tarafından yerinde yapılan çalışmalarla, Muğla'da 2, İzmir'de 9, Aydın'da 2, Mersin'de 4 olmak üzere balık çiftliği üretimi açısından uygun alanlar belirlenmiştir. Bu çalışma neticesinde potansiyel su ürünleri yetiştirme alanları belirlenmiş olup 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planlarına işleme çalışmaları tamamlanmıştır.”
MUĞLA YÖRESİNE KURULACAK BALIK ÇİFTLİKLERİ
“Muğla yöresinde seçilen alanlara yerleştirilecek olan balık çiftliklerinin çevresel etkilerini belirleyecek, olumsuz çevresel etkilerin azaltılması için tedbirleri ortaya koyacak ÇED raporunun hazırlama çalışmalarının devam ettiği” bildirilen açıklamada, analizleri gerçekleştiren Yıldız Teknik Üniversitesi'nce verilen bilgiye göre ölçümlerin büyük ölçüde tamamlandığı, 2008 Temmuz ve Ağustos aylarında alınan su kalitesi analiz sonuçlarının olumlu olduğunun ifade edildiği belirtildi. Bir bilimsel kuruluşun hazırladığı ÇED raporunun bakanlığa sunulması ve ÇED sürecinin tamamlanmasını müteakip taşınma ile ilgili işlemlerin başlayacağı ifade edilen açıklamada şöyle denildi:
“Balık çiftliklerinin ekolojik denge üzerindeki tesirleri ile ilgili Çevre Kanunu ve buna istinaden çıkarılan tebliğ ile hassas alanlar tariflenmiş ve bu alanlarda balık çiftliklerinin kurulması yasaklanmıştır. Ayrıca, getirilen yasal düzenlemelerin yanı sıra potansiyel alanların turizm alanları ve 2023 yılı itibarıyla planlanmış olan turizm gelişim bölgelerinin dışında kalmasına dikkat edilmiş ve turistik tesisleri görsel anlamda etkilemeyecek şekilde seçim yapılması sağlanmıştır.
Bakanlığımız, bu çalışmalar ile hem sektörün önünü açmayı hem de kıyı ve koylarımızda deniz kirliliği, görsel kirlilik gibi olumsuzlukları ortadan kaldırmayı hedeflemektedir.”

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.