• BIST 104.114
  • Altın 229,648
  • Dolar 5,4747
  • Euro 6,2141
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 17 °C

BAKKA turizm çalıştayı yaptı

BAKKA turizm çalıştayı yaptı
Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından Zonguldak, Karabük, Bartın illeri turizm sektör analiz çalıştay programı düzenlendi.

ZONGULDAK- BAKKA tarafından Zonguldak, Karabük, Bartın illerinde alternatif turizm oluşturacak kültürel ve doğal değerlerin ortaya çıkarılması, yeni destinasyonların belirlenmesi ve bölgede turizmin geliştirilmesi için Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası'nda (TSO) Zonguldak, Karabük, Bartın illeri turizm sektör analiz çalıştay programı düzenlendi.
Programa az sayıda kişi katılırken, çalıştay hakkında bilgi veren Bartın Üniversitesi öğretim görevlisi Gökhan Emir, Zonguldak, Karabük, Bartın illeri ile ilgili olarak bugüne kadar bütünsel açıdan bu üç ili kapsayacak şekilde turizm sektörü değerlendirmesinin yapıldığı bilimsel çalışmanın gerçekleştirilmediğini söyledi.

bakka-calistay-2.jpg

Bölge için geliştirilmesi uygun potansiyel turizm biçimlerinin ve turizm ürünlerinin belirlenmesi, envanterinin çıkarılması, öncelikli yatırım alanlarının tespiti, planlanması ve önceliklerin saptanmasının amaçlandığı belirten Emir, “2023 Türkiye Turizm Stratejisi'nde Batı Karadeniz bölümünün 'Batı Karadeniz Kıyı Koridoru' kapsamında Şile-Sinop arasında uzanan yaklaşık 500 kilometrelik alanın özellikle Ankara ve İstanbul gibi metropollere hizmet edecek bir iç turizm gelişim koridoru oluşturulması öngörülmekte ve bölgenin kültür, kıyı ve doğa turizmi çerçevesinde geliştirilmesi planlanmaktadır. Bu bağlamda bu çalışmada Türkiye Turizm Stratejisi'ne uygun bir biçimde bu koridorun bir parçası olarak Zonguldak, Karabük, Bartın illerinde turizm faaliyetlerinin artırılması ve turizm sektörü gelişme politika ve stratejilerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır” dedi.

bakka-calistay-3.jpg

Projeden beklenen sonuçları hakkında da bilgiler veren Emir, “Gelişme potansiyeli yüksek olan alanlar belirlenecek. Doğaya ve kültüre dayalı turizm türleri ortaya konularak, ülke genelinde alternatif turizme yönelik farklı bir destinasyon önerisi oluşturulmuş olacak. Rekabet üstünlüğü sağlayacak sürdürülebilir turizm çeşitleri ön plana çıkarılarak oluşturulacak yeni turistik ürünlerle bölgede turizm sektörünün gelişmesine ve bölgeye yapılan yatırımların artmasına katkı sağlayacak. Kamu sektörü tarafından gerçekleştirilen alt yapı yatırımlarının ve özel sektör üst yapı yatırımlarının daha doğru şekilde tasarlanmasına ve sektör içindeki yatırım önceliklerinin belirlenmesine temel teşkil edecek. Bu projenin çıktıları bölgenin mevcut durumunun ortaya konması, gelişme projeksiyonlarının belirlenmesi açısından ve bölgenin tanıtımı, pazarlanması konularında yerel yöneticiler için yol gösterici olacak. Ekonomik, sosyal, kültürel, çevresel gelişmelerin sağlanması, turizm varlıklarının rasyonel bir şekilde kullanılması ve turizm gelirlerinin maksimizasyonu ancak turizmde etkin bir planlama ile sağlanabilir. Bu proje Zonguldak, Karabük, Bartın bölgesinde turizmin planlanması açısından bir temel teşkil edecek. Bölgede sunulan turizm hizmetlerinin kalitesini artıracak çabaları teşvik edecek. Yapılacak analizler ile turistlerin profili ve tercihleri, turizm pazarının yapısı, gelişmesi olası turizm biçimleri gibi eğilimler belirlenecek. Gelecekte olması beklenen muhtemel gelişmeler ışığında turizm gelişme stratejileri belirlenecektir” diye konuştu.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.