• BIST 99.835
  • Altın 243,334
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 2 °C

Bakanlıktan 10 milyon euro

Bakanlıktan 10 milyon euro
Bakan Günay, 'İstanbul Shopping Fest etkinliği için bakanlık bütçesinden ayrılan miktarın 10 milyon euro olduğunu söyledi.

İSTANBUL- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, yeni açılan alışveriş merkezlerinin İstanbul'un geleneksel alışveriş merkezlerini gündemden çıkarmaması ve gelişmelerine olumlu etki yapması gerektiğini belirterek, ''Biz bir yandan İstanbul'a dünya çapında modern, yüksek nitelikli alışveriş merkezleri getirirken bir yandan Kapalıçarşı'yı elden geçirmeye, belki de dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden birisi olan bu merkezleri de canlandırmaya çalışıyoruz'' dedi.
Günay, bu yıl bir başlangıcı gerçekleştirdiklerini ifade ederek, ''Bu yıl güzel de bir rastlantı oldu, içinde Nevruz vardı, içinde Paskalya var, yani İstanbul'un çok kültürlü, tarihi derin, inançları zengin yüzünü tanıtmak açısından da uygun bir takvim aralığı oluştu'' diye konuştu.
Bakan Günay, etkinlik için bakanlık bütçesinden ayrılan miktarın 10 milyon euro olduğunu sözlerine ekledi.

shopping-fest-basin-toplantisi-1.jpg

BİR HAFTA DEĞERLENDİRİLDİ
THY, Turkcell ve Sinpaş’ın ana sponsorluğunda gerçekleşen İstanbul Shopping Fest, ilk haftasını tamamlarken yurtdışı ve yurtiçinde yapılan tanıtım ve bilgilendirme çalışmaları İstanbul Kongre Merkezi’nde yapılan basın toplantısıyla değerlendirildi.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İTO Başkanı Ali Murat Yalçıntaş, Türkiye İhracatçılar Meclis Başkanı Mehmet Büyükekşi, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy ve İstanbul Shopping Fest ana sponsorlarının yetkililerinin katıldığı basın toplantısında festivalin ilk haftasında rakamsal olarak sağlanan başarının yanı sıra İstanbul’un ve Türkiye’nin marka değerine sağladığı katkı ve bu yolda atılan adımlar paylaşıldı..

YENİ KAVRAMLAR GELİŞTİRİYORUZ
Bakan Günay, ''İstanbul Shopping Fest''in basın toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin dünya turizminin bilinen ülkelerinden birisi haline geldiğini belirterek, 2009 yılında dünya turizmi gerilerken, Türkiye'nin, ilerleyişini sürdüren sınırlı sayıdaki ülkelerden biri olabildiğini dile getirdi.
Yeni kavramlar, yeni varış noktaları, yeni sunum imkanları geliştirerek Türkiye turizminin bu gelişimini sürekli, sağlıklı, daha yüksek gelirli ve daha verimli kılmaya çalıştıklarını vurgulayan Günay, ellerinde bu anlamda büyük bir potansiyelin olduğunu, bunun başında da bir dünya şehri olan İstanbul'un geldiğini ifade etti.
Günay, İstanbul'un, dünyanın eşsiz bir tarih şehri olduğunu belirterek, ''İstanbul'un doğal güzelliği dünyadaki öteki bilinen tüm merkezlerden çok daha üstün. Bir kültür şehri olarak, bir tarih merkezi olarak İstanbul, müzeleri, sanat merkezleriyle elbette öne çıkabilir ve çıkmaya başladı. Avrupa Kültür Başkenti sürecinin buna olumlu bir katkı yaptığını umut ediyorum. İstanbul, aynı zamanda bir finans merkezi haline gelmeye başladı ve bir alışveriş merkezi de elbette olabilir, çünkü çok özel bir coğrafyada'' şeklinde konuştu.

DÜNYA ÖLÇEĞİNDE ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ
İstanbul'da, dünya ölçeğinde alışveriş merkezleri açılmaya başladığını ifade eden Günay, konuşmasını şöyle sürdürdü:
''Yeni açılan alışveriş merkezlerinin, İstanbul'un geleneksel alışveriş merkezlerini de gündemden çıkarmaması ve onların da gelişmesine olumlu etki yapması gerekiyor. Biz bir yandan İstanbul'a dünya çapında modern, yüksek nitelikli alışveriş merkezleri getirirken bir yandan Kapalıçarşı'yı elden geçirmeye, belki de dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden biri olan bu merkezleri de canlandırmaya çalışıyoruz.''

ÖNCEKİ FESTİVALDE TEMKİNLİ DAVRANDIK
Günay, böyle bir etkinliği gerçekleştirmeye iki yıl önce niyetlendiklerini ancak küresel krizin kendilerini temkinli davranmaya yönelttiğini kaydetti.

Şu anda uygun bir zeminde ve zamanda adım attıklarını düşündüğünü belirten Günay, geçmiş ayların rakamlarına bakıldığında, gerek İstanbul gerekse de İstanbul ölçeğinde alışveriş potansiyeli özelinde ilerleme kaydedildiğini ve geçen yılların üstünde sonuçların elde edilmeye başladığını gösterdiğini ifade etti.

İRAN’LI TURİSTTE ARTIŞ VAR
Günay, geride bırakılan sürede, bölgenin bütün ülkelerinde yoğun bir tanıtım kampanyası yapmaya çalıştıklarını dile getirerek, ''Şu an birinci haftadayız. Genel bir değerlendirme yapmak için erken ama bölge ülkelerinden Nevruz dolayısıyla özellikle İran'dan belirli artış var. Rusya'dan Türkiye çapında artış var'' şeklinde konuştu.
Kamu ve özel kesimin bu dayanışmasının Türkiye turizmine katkı sağlayacağını düşündüğünü belirten Günay, ''Eğer bu yıl başbaka'ın dün akşam isabetle söylediği gibi gelenler buradan her bakımdan memnun ayrılırlarsa gelecek yıllar için en büyük tanıtım kampanyasını biz bu sürecin içinde kendimiz yapmış olacağız'' dedi.

BÜYÜKEKŞİ: MARKALARIN TANITIMI VE İHRACATI HEDEFLEDİK
Projenin en önemli destekçisi ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin Başkanı Mehmet Büyükekşi, “İstanbul Shopping Fest’i hayata geçirmek icin kolları sıvadık ve 18 Mart’ta başlangıcını yaptık. Bu festivale katılan firmalar cirolarını bir haftada yaklaşık yüzde 50’ye yakın arttırdılar. Firmalarımızın markalaşma ve perakande gücüne inanıyoruz. Bizi tedarikçi olmaktan çıkarıp direk müşteriye ulaştırıyorlar. Artık Türk malını kendi markalarımızla yurtdışına satabiliyoruz. Yurtdışında olduğu gibi yurtiçinde de kendi markalarımızı satmayı bu tip projelerle başarabiliyoruz. Bu fesitvalle tüm dünyaya hem İstanbul’un hem de markalarımızın gücünü gösteriyoruz. Bu projenin markaların tanıtımına ve ulaşmak istedigimiz ihracat hedefine yarar sağlayacağına inanıyoruz” diyerek festivalin önemini aktardı.

TAŞBAŞI: HER ÜLKEYE FARKLI TANITIM HAZIRLADIK
T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü tarafından 37 ülkede 40 kültür ve tanıtma müşavirliği ve ateşeliği tarafından yürütülen yurtdışı tanıtım çalışmaları paylaşıldı. Bu T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı konuyla ilgili yaptığı konuşmada, her ülke için farklı dillerde farklı içeriklerde tanıtım kampanyaları hazırladıklarını ifade etti.

VALİ MUTLU:İSTANBUL'UN MARKALAŞMASINDA ÖNEMLİ ADIM
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, “ Bu güzel organizasyonla bir kez daha İstanbul’u tanıtma fırsatı yakılıyoruz. Bu projeyi gerçekleştiren herkese gönülden teşekkürlerimi sunuyorum. Valilik olarak her güzel çalışmanın yanında, arkasında ama mutlaka bir yerinde olmak istiyoruz ve hamilik yapmaktan gurur duyuyoruz. İstanbul’un markalaşmasındaki en önemli faktörlerden biri olan güvenlik konusunda da hassasiyet uygulayarak destek veriyoruz” dedi.

KADİR TOPBAŞ:YENİ BİR GÜÇ KAZANIYORUZ
İstanbul Shopping Fest projesinin hayata geçmesinde büyük rolü olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da konuyla ilgili görüşlerini “İstanbul’un en önemli aksiyonlarından birini tanıtıyoruz ve bunun mutluluğu içerisindeyim. Ülkemizin bulunduğu bölge yeni bir güç kazanırken böyle bir süreçte birlikteyiz. Biz İstanbul’u dünyanın büyük şehirleriyle yarışa soktuk ve başarılı olması için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Bu şehirde fiziksel ve ekonomik değişiklikler oluyor. Diğer taraftan çok ciddi anlamda bir sosyal değişim yaşıyoruz, şehirlilik artıyor. İstanbul Shopping Fest’in kendisi de İstanbul için çok önemi bir tanıtım. İstanbul Shopping Fest’in çok farklı yerlere gelmesinde herkes kazanacak, herkese yarar sağlayacak bir pay düşecek. Bu nedenden gelen misafirlere elimizden geldiği kadar misafirperverlik yapmak zorundayız. Taksiciden, lokantacıya, büfeciden, otelciye kadar hizmet sektöründeki herkese büyük bir görev düşüyor. Bu şekilde olursa İstanbul dünyanın gözünde hakettiği noktaya gelecektir” diyerek sözlerini ifade etti.

MURAT YALÇINTAŞ: HEDEFLERİMİZE ERKEN VARDIRACAK ETKİNLİK
Bu festivalin 40 gün 40 gece ekonomi festivali olacağının altını çizen İTO Başkanı Ali Murat Yalçıntaş, “Bu sadece perakende sektörünü değil bir çok sektörü etkileyen bir proje. Biz gelen turist sayısını orta vadede 10 milyonun üzerine çıkaracağız diye hedef koymuştuk, İstanbul Shopping Fest bu hedefimize erken varmamızda yardımcı olacak. İstanbul Shopping Fest hem pazarlama hem yenilikçilik anlamında tam bir ticaret projesi. İstanbul’a bol bereket getirmesini temenni ediyorum” dedi.

HAMDİ TOPÇU: THY OLARAK BAŞARI İÇİN ÇALIŞIYORUZ
Türkiye’de bir ilke imza atarak perakende sektöründeki tüm markaları, dernek ve kuruluşları tek çatı altında toplayan İstanbul Shopping Fest’e sağladıkları desteği THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, 2023 Türkiye’nin ihracat hedeflerine İstanbul’un sağladığı avantajlarla ulaşacaklarının üstünü çizerek başladı; “Hava trafiğinin olarak dünyanın ortasındayız, Türkiye’nin üzerinden 166 hava trafiği geçiyor. İstanbul’u tanıtmak için THY olarak tüm mecralarımızda festivalin tanıtımını yaptık. Bu yıl ilki düzenlenen festivalin gelecek yıllarda çok daha fazla tanınmasını istiyoruz, THY olarak festivalin başarısı için her zaman elimizden geleni yapacağız” diyerek sözlerini noktaladı.

sureyya-ciliv.jpg

SÜREYYA CİLİV: AKILLI TELEFONLARLA DESTEK OLUYORUZ

Ardından konuşma yapan Turkcell Ceo’su Süreyya Ciliv ise “Festivalin İstanbul’un ve Türkiye’nin tanıtımında önemli bir adım olduğunu düşünüyoruz. Turistlerin ülkemize geldikleri zamanda verimli zaman geçirmesini sağlamalıyız. Dünyadaki değişime ve Türkiye’ye bakarsak teknolojinin önemini görebiliriz. Tarihimizde ilk defa Türkiye teknolojide geri kalmadı. Kalkınmasına da hızla devam ediyor. En hızlı mobil internet uygulamasını yapabiliyoruz. Bu sayede İstanbul havalimanlarına gelen turistler elindeki akıllı telefonlar sayesinde kalacağı oteli bulabiliyor, gideceği yönü görebiliyor, şehri gezerken tarihi yerlerin hikayelerini dinleyebiliyor. Bu da gelen turistlerin kendilerini daha iyi ve güvende hissetmelerini sağlıyor” dedi.

SERTAÇ ÖZİNAL: FESTİVALE BANKA KARTI KAMPANYALARI YAPTIK
BKM Genel Müdürü Sertaç Özinal ise geçtiğimiz bir haftaya ilişkin banka kartlarının alışverişte kullanım oranlarını paylaştıktan sonra festivale katkılarını, “Festival boyunca banka kartı ya da kredi kartları harcamalarının kaydını tutacağız ve bu sayede festivalin başarısını göstereceğiz” sözleriyle değerlendirdi.

ÖMER FARUK ÇELİK:SPONSOR OLARAK DESTEK VERDİK
Sinpaş GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik ise, İstanbul markasına yaptıkları bu önemli katkıyı şöyle değerlendirdi: “’Komşu ülkelerden ve Avrupa’dan , İstanbul’a daha çok ziyaretçi gelmeli ve bu kişileri sadece alışveriş için değil, yatırım ve ticaret için de çekmeliyiz. İstanbul Shopping Fest’i bunun için önemli bir adım olarak gördük ve Sinpaş GYO adına ana sponsor olarak destek vermekten çekinmedik. İstanbul Shopping Fest’in alışveriş konsepti ile perakende sektöründe lokomotif olup diğer sektörleri de harekete geçireceğini düşünüyoruz. Gayrimenkul sektörü için bu önemli bir ivme kazandırır. Bunun için öncelikle “Mütekabiliyet Yasası’nın” gözden geçirilmesi ve yabancıya konut satışının önündeki bürokratik engellerin kaldırılması gerekiyor. O zaman sadece perakende sektörü değil, gayrimenkul sektörü de kazançlı çıkacaktır.” 

İstanbul Shopping Fest’ten ‘karlı’ başlangıç 
Festivalin ilk haftasında şehrin dört bir yanına yayılan alışveriş merkezleri ve İstanbul’un cazibe noktaları olan caddelerde gerçekleştirilen yüzde 30’lara varan indirimler her hafta Bankalararası Kart Merkezi tarafından raporlanıyor. Festivalin ilk haftasında İstanbul’da; alışverişte 174.4 milyon TL ile yüzde 22 artış, giyim 94.2 milyon TL ile yüzde 10 artış ve kuyumculuk 17.5 artış ile yüzde 26 artış gösterdi. Yabancı kartların kullanımında yüzde 38, e-ticarette ise yüzde 41 arttı. 

Shopping Fest hakkında: 
18 Mart-26 Nisan 2011 tarihleri arasında, 40 gün 40 gece boyunca milyonlarca kişiyi ağırlayacak olan İstanbul Shopping Fest projesi, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve T.C. İstanbul Valiliği himayesinde, Türk Hava Yolları, Turkcell ve Sinpaş GYO ana sponsorluğunda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Türkiye İhracatçılar Meclisi, İstanbul Ticaret Odası, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü ve BKM’nin (Bankalararası Kart Merkezi) desteğiyle, AYD (Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği), AMPD (Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği), ve BMD (Birleşmiş Markalar Derneği) koordinasyonunda ve TÜRSAB (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği), TUROB (Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği), TMD (Tescilli Markalar Derneği), TURYİD (Turizm Restaurant Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği), TAV (Tepe Akfen Havalimanları) ve ISG’nin (İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı) katkılarıyla düzenleniyor. İlki 2011’de 50 milyon liralık bir yatırım ile gerçekleşecek İstanbul Shoppinng Fest, yerli-yabancı yüz binlerce kişiyi ağırlayacak. Sokak şenlikleri, konserler, gösteriler, partiler, yarışmalar, moda gösterileri ve defileler ile birbirinden renkli görüntülere sahne olacak olan İstanbul Shopping Fest’in, geleneksel bir hale gelmesi ve İstanbul’u dünya alışverişinin merkezi haline getirmesi amaçlanıyor. 

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.