• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul 5 °C
  • Ankara 2 °C

Bakanlık ÖZBİ’nin yanındadır

Bakanlık ÖZBİ’nin yanındadır
Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Özgür Özaslan “ ÖZBİ’nin dünyadaki turizm fuarlarına katılması Türkiye’nin tanıtımı için önemli çalışmadır.

ÖZKAN ALTINTAŞ- TÜRKİYE TURİZM


İSTANBUL - Özel Belgeli ve Butik Otelciler Birliği – ÖZBİ"nin düzenlediği yemeğe katılan Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Özgür Özaslan “ÖZBİ"nin yanındayız ve çalışmalarını takip ediyoruz. ÖZBİ"nin dünyadaki turizm fuarlarına katılması Türkiye"nin tanıtımı için önemli bir çalışmadır” dedi.


Özgür Özaslan, ÖZBİ başarılı çalışmalar yapıyor


İpek Palas Genel Müdürü Gülfem Yaşar Özberk ÖZBİ'ye ev sahipliği yaptıİpek Palas Oteli Genel Müdürü Gülfem Yaşar Özberk ev sahipliğinde düzenlenen ÖZBİ"nin yemeğinde 73 kişiyle rekor katılım gerçekleşti.ÖZBİ Başkanı Hasan Gülkaynak, konuklara 2010 yılı Türkiye"nin turizmi hakkında görüşlerini şöyle özetledi:
“2010 yılının sonlarına gelmiş bulunmaktayız. 2010 yılı İstanbul Kültür ve Turizm Müdürlüğü Turizm İstatistiklerinin Kasım ayı sonu verilerine baktığımızda , İstanbul"a gelen turist sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre % 6,9 civarında bir bir düşüş göstermiştir.
Diğer taraftan, Uluslararası Danışmanlık Şirketi Deloitte"un sektör raporuna göre; 2010 kasım ayı itibariyle İstanbul otelciliğinin oda gelirleri acısından % 10 büyüdüğü ve dolulukta % 73"e ulaştığı belirtilmektedir. “
Hasan Gülkaynak, turizmciler olarak, bir önceki yıldan devreden global krizin etkileriyle, 2010 yılının ilk çeyreğini beklenenden daha zayıf bir performansla geçirdikleri halde 2010 yılını memnun kapatıyoruz” dedi.


Ahu Aysal, Özgür Özaslan, Hasan Gülkaynak, Ahmet Yaşar. Adnan Mordeniz

SEYAHAT EDEN AVRUPALIYA ULAŞMAK
Dünya Turizm otoritelerinin beklenti raporlarında 2011 yılının krizin etkilerini atlattığını ve olumlu seyredeceğini belirten Hasan Gülkaynak, Türkiye"nin konumu hakkında şunları söyledi:
“Türkiye ve İstanbul olarak en çok turist aldığımız ülkeler Avrupa ülkeleridir. Bu ülkelerde ekonomik durgunluğun kısmen devam edeceği öngörülmektedir. Bu durum “seyahat edebilir Avrupalıya” ulaşmak için yenilikçi atılımlar yapılmasını gerektirmektedir.”

TURİZMDE YPILMASI GEREKEN YENİLİKLER
Nedir bu yenilikler;
• Yeni ürün ve teknolojileri kullanımı, örneğin; kurumların geliştirdikleri ve geliştirecekleri yeni ürün ve teknolojilerin büyük rol oynayacağını, Iphone, Ipad, Ipod touch,, blackberry, smartphone gibi akıllı ürünlerin ve seyahate yönelik uygulamalarının yaygınlaşması ve sosyal paylaşım sitelerinin otelcilikte de kendini daha fazla hissettirmesi beklenmektedir.

• Bunun anlamı şudur; artık hedef müşteriye ulaşmak için kişiselleştirilmiş pazarlama altyapıları kullanılması, işletmeleri pazarlamada bir adım öne taşıyacaktır. Pazarlama yöntemlerindeki maharet, her sektörde olduğu gibi Turizm sektörü için de kritik başarı faktörlerinden biridir. Globalleşen dünyada her koşulda “seyahat edebilir” kişilere ulaşmak için teknolojik altyapıları kullanmak gerekiyor. Bizim de ÖZBİ olarak iş planlarımızda öncelikli konularımızdan birisi bu olacaktır. 2011 yılında tüm üyelerimiz adına hareket edeceğimiz bir yapılanma öngörüyoruz.

ÖZBİ OLARAK FUARLARDA TANITIM YAPIYORUZ
Bakanlığın verdiği standlarda fuarlarda ÖZBİ ve üyelerinin global pazarlarda tanıtılmasına olanak sağlamaktadırlar. ÖZBİ olarak güzel kataloğumuz ve diğer tanıtım kitlerimizle Butik ve Özel Belgeli otelciliği Türkiye adına layıkıyla temsil etmeye özen gösteriyoruz.
2011 yılında da sırasıyla Utrech-Hollanda-, Fitur-İspanya, EMITT-istanbul, BIT-İtalya ve ITB-Berlin-Almanya fuarlarına katılarak ÖZBİ ve değerli üye otellerimizin tanıtımlarına devam edeceğiz.
Kültür ve Turizm Bakanlığımız ile yapılacak işbirliği ile üye otellerimizin personelinin önbüro, servis ve kat hizmetleri alanlarında mesleki yeterlilik sertifikasyon programı hazırlıkları tamamlanmıştır ve 2011 yılı başlarında uygulamaya başlanılacaktır.
ÖZBİ olarak üye otellerimizin Kültür ve Turizm Bakanlığı"ndan belge almalarını öncelikli amaçlarımız arasına koyduk. Bu konuda Bakanlığımızın ve Yerel Yönetimlerimizin desteğini alarak ülkemizde butik ve özel belgeli otelciliğin belirlenen standartlara ulaşmasında önemli adımlar atmaya devam edeceğiz.

ÇEVREYE ÖZEN GÖSTEREN OTELLER HEDEFİMİZDİR
Diğer bir konu ise, ÖZBİ otellerinin gündeminde olan ve olmaya devam edecek olan önemli konulardan biri de bir lüx değil ama mecburiyet haline gelen yeşil standartların uygun yapılanmaları olacaktır. Bu konuda Kültür ve Turizm Bakanlığımızın Turizm İşletmesi Belgeli Konaklama Tesislerine Çevreye Duyarlı Konaklama Tesisi belgesi ve teşviği bulunmaktadır.
Üzerinde durmamız gereken diğer bir konu ise, yanıltıcı reklamlar konusundadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Sanayi Bakanlığı genelgesiyle duyurulduğu üzere Turizm tesislerinin tanıtımına yönelik yapılan reklam ve ilanlarda ve internette tükecileri yanıltıcı ve aldatıcı unsurlara " dikkat çekilmiş olup bu konuda ÖZBİ olarak gerekli hassasiyeti göstermekteyiz.

ÖZBİ OTELLERİNE ÖDÜL YAĞIYOR
ÖZBİ Türkiye Butik ve Özel Belgeli otelciliğinin örgütlenmesinde söz sahibi ve etkili bir marka olma yolundadır. Bunun en güzel göstergesi üyelerimizin bizleri gururlandıran başarılarıdır.
• Les Ottomans oteli World Travel Awards tarafından dünyanın en iyi spa ve butik oteli olarak ödüllendirilmiştir.
• Ottoman Imperial oteli Fatih bölgesinde vergi rekortmeni olmuştur.
• Ceşme Bolgesi bir çok yurtdışı medyada gorulmesi gereken yerler arasında gosterilmiştir.
• Alaçatı Nars Otel Red Magazine de konaklaması gereken otel olarak haber konusu olmuştur.
• Pera Palace Oteli Londra Harrods Magazine tarafindan istanbul"da kalınması ve görülmesi gereken yerler arasında gosterilmiştir.
Bu vesile ile; bizimle aynı görüşleri paylaşan tüm meslektaşlarımızı ÖZBİ çatısı altında toplanmaya bir kez daha davet ediyorum.

ÇEVREYE UYUMLU TESİSLER
Şehirlerin hangi alanlarda önemli ve özel olduklarını düşünmeleri ve bu özelliklerini korumak için strateji geliştirmeleridir. Şehrin dokusunun, renginin, müziğinin ve hikayesinin uyum içinde, şehir sakinlerinin ve ziyaret edenlerin zevk alabilecekleri bir hızda yaşanmasıdır. Yerel zanaatları, tatları ve sanatları sadece eskilerin hatırlayabildiği kavramlar olmaktan çıkarmak için bunları çocuklarımızla ve misafirleri¬mizle paylaşmaktır. İnsanların kendi sağlıklarını ön planda tutmalarıdır.
Bunu gerçekleştirmek için, hava, gürültü, ışık ve elektromanyetik kirliliklerin sürekli kontrol edilmesi ve sağlığı tehdit et¬meyecek boyutta tutulmasıdır. Çöp toplama saatlerinden ilaçlamaya kadar birçok konuda önlem almak ve uygulamaktır. Çevreye ve insana zararlı olmayan al¬ternatif ve yenilenebilir enerji kaynaklarının teşvik edilmesidir. Belki de en önemlisi bir şehrin, dünyada binlerce birbirinin aynı şehirden kendini farklılaştırmasıdır.Tüm bu yönleri itibariyle Butik ve Özel belgeli otelcilik kriterleriyle örtüşmektedir.


Les Ottomans Oteli'nin sahibi Ahu Aysal, turizm zor bir çalışma gerektiriyor


Kastamonu Uğurlu Konakları sahibi Gülsen Kıpçak, butik otel kavramını geliştiren ÖZBİ'nin çalışmaları tarihi bölgeler için önemlidir


Gazipaşa enginarı, misket havuç arpacık sogan misket ve frenk maydanozu ile kabak çiçeği dolma, yayla sos ve hafif ekşi domates sos ile sunuldu


İpek Palas mutfağından levreğin San Diego usulu pişinilmiş, ispanak sotesi ve shine sosuyla kombine edilmiş  hali ikram edildi

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.