• BIST 86.796
  • Altın 248,760
  • Dolar 6,0406
  • Euro 6,7414
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 15 °C

Bakan'dan Van'a turizm fuarı

Bakan'dan Van'a turizm fuarı
Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Travel Turkey İzmir Fuarı KKTC Cumhurbaşkanı M. Ali Talat’ın da katıldığı törenle açıldı.
SELAHATTİN AKDAŞ-TÜRKİYE TURİZM

İZMİR-Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı M. Ali Talat, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, KKTC Turizm Bakanı Ersan Saner ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu Van standını ziyaret etti. Vali Yardımcısı Halil Berk, günün anısına Cumhurbaşkanı Talat ve Günay"a Van Kilimi hediye etti.
Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Travel Turkey İzmir Fuarı KKTC Cumhurbaşkanı M. Ali Talat"ın da katıldığı törenle açıldı. Van Valiliği"nin öncülüğünde fuara Van Belediyesi, Van Ticaret ve Sanayi Odası (VATSO), Kültür ve Turizm Müdürlüğü, oteller ve seyahat acente temsilcileri katılıyor. İZFAŞ, Hannover-Messe International ve TÜRSAB işbirliğiyle organize edilen fuara bu yıl 17 ülkeden 430 katılımcı bulunuyor.BAKAN GÜNAY"DAN VAN"A FUAR MÜJDESİ
Fuarın açılışında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, bu tür fuarların Van"da yapılması için TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusay"a çalışma yapmasını isteyerek, bakanlık olarak da katkı sunma sözü verdi. Bakan Günay"ın kürsüde önümüzdeki yıl "Travel Turkey" fuarının Van"da yapılacak müjdesini vermesi Vanlı turizmciler arasında da sevinçle karşılandı. Açılış sonrası KKTC Cumhurbaşkanı M. Ali Talat, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve KKTC Turizm Bakanı Ersan Saner Van standını da ziyaret etti. Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Fen Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Yard. Doç. Metin Barklık"ın "Van" türküsü ile karşıladığı Cumhurbaşkanı Talat ve Bakanlar Van Standında bir süre oturdu. Bak Hele Bak lakaplı Yusuf Konak ise Talat ve Bakanlara bilmece sorarak, çeşitli hediyeler verdi. Vali Yardımcısı Halil Berk"te Cumhurbaşkanı Talat ve Bakan Günay"a günün anısına birer adet Van Kilimi hediye etti. Gazeteciler Bakan Günay"a 2010 yılında Van"da yapılmasını düşündükleri "Travel Turkey" fuarı ile ilgili soruya ise “Ben söyleyeceğimi söyledim. Bundan sonra iş Vanlılara düşüyor. Van"da mutlaka bu gibi etkinlikleri yapmalıyız. Van bizim çok önemli bir kent” diye konuştu.VANLI TURİZMCİLERLE TRAVEL TURKEY FUARINDA BİR SİNERJİ OLUŞTURULDU

İzmir"deki fuara katılan Van Vali Yardımcısı Halil Berk, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay"ın 2010 yılında Travel Turkey Fuarı"nın Van"da yapılabilir açıklaması ve fuarla ilgili bir değerlendirme yaptı. Berk “Vanlı turizmcilerle bir sinerji oluşturarak katıldığımız Travel Turkey Fuarı çok güzel başladı. Ümit ediyorum ki olumlu devam edecek. Çünkü fuarın açılış konuşmasında Sayın kültür ve Turizm Bakanımız Ertuğrul Günay bey, "2010 yılı ve ondan sonraki yıllar için Van"da gerçekleştirecek fuarların yapılabileceğinden ve Van"da fuar merkezlerinin yapılmasından söz etti. Bunun için de önümüzdeki yıl biran önce bu çalışmaları başlanılması gerektiği"nden bahsetti. Bu bizim için Van için gurur kaynağı çok önemli bir gelişme” dedi.FUARIN VAN"DA YAPILMASI İÇİN ÇALIŞMALARA HEMEN BAŞLANACAK

Van Valiliği ve Van"daki turizmle uğraşan sektörle başta TÜRSAB ve Kültür ve Turizm Bakanlığı ile işbirliği içinde olacaklarını belirten Berk “Van"da uluslararası bir fuar gerçekleştirmek için sayın valimizin önderliğinde bunları gerçekleştirmek için gayret sarf edeceğiz. Öyle ümit ediyoruz ki bunun benzeri Türkiye"nin batısında olduğu gibi Türkiye"nin doğusunda Van"da da gerçekleşir. Önümüzdeki yıllarda hem Türkiye"nin çeşitli illerinin katıldığı hem de uluslararası organizasyonların gerçekleşmesini temenni ediyoruz” dedi. Bir gazetecinin Van Standını KKTC Cumhurbaşkanı M. Ali Talat Bakanların ziyaretini nasıl değerlendirdikleri sorusu üzerine Berk “Sayın Cumhurbaşkanı ve Bakanlarımızın ziyareti bizleri onurlandırdı. Cumhurbaşkanı ve Bakanlarımız ile diğer misafirlerimiz gelirken Metin Barlık hocamız kendilerini Van türküsü ile karşıladı. Standımızda oturarak çayımızı içtiler. Standımızı beğendiklerini ifade ettiler. Bizde olumlu bir şekilde başlayan "Travel Turkey" Van için olumlu geçmesini temenni ediyoruz” dedi.VAN, İZMİR"DE TARİHİ BİR GÜN YAŞADI

Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Zahir Kandaşoğlu"da Ertuğrul Günay"ın 2010 yılında Van"da yapmayı düşündükleri fuar kongre merkezi ve fuarlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Kandaşoğlu, bakan Günay"ın açılışta yaptığı konuşmada Van"dan bahsetmesi kendilerini heyecanlandırdığını ve mutlu ettiğini ifade ederek şunları söyledi. “Bu gün İzmir"de Sayın kültür Bakanımızın Van"ın adını zikretmesi ilimiz için tarihi bir gün oldu. Bugün en şanslı il Van oldu. Travel Turkey Fuarı"na Büyükşehirlerimiz olmak üzere birçok tarihi ve turistik zengin potansiyele sahip şehirlerimiz var. Turizm sektöründü çok sayıda işletmeci ve holding sahibi var bunlardan Sayın Bakanımız bahsetmedi ve Van"ı anlattı. Kısacası fuarın birinci gündem maddesi Van oldu. Vanlı olarak bunun gurur ve heyecanını yaşıyoruz. Biz yıllardan beridir hep şunu söylüyoruz. 7 bin yıllık bir tarihi olan büyük medeniyetlere başkentlik yapan Van ilimiz her şeyi hak ediyor” dedi. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay"ın Van"da yapılması düşünülen fuarın gerçekleşmesi için kentte yaşayan herkesin el birliği harekete geçmesi çağrısında bulunan Kandaşoğlu “Sayın Valimizin başkanlığında, siyasiler, sivil toplum kuruluşları bir araya gelerek 2010 yılı Eylül ayına kadar Fuar Kongre Merkezi kurmamız gerekiyor. Fuar Merkezini kurarak sayın bakanımızın söylemlerinin havada kalmaması gerekir. Vanlı turizmciler bu fuarın ardından acilen Van"a gittikten hemen sonra sayın valimizin başkanlığında bir toplantı yapıp bu fuar kongre merkezini hayata geçirmek zorundayız” diye konuştu.

Van Belediyesi Kültür ve Sosyal İşleri Müdürü Hüsamettin Öztürk"te Travel Turkey Fuarı ile ilgili kısa bir değerlendirme yaptı. Öztürk “Dünyanın eski medeniyetlerine beşiklik etmiş, Mezopotamya uygarlığının bir parçası olan Van, çok zengin bir doğaya sahip. Van Belediyesi olarak ilimizin eşsiz doğa kültür güzelliklerini tüm dünyaya tanıtmak için büyük çaba sarf ediyoruz. Belediye olarak ilimizin tanıtımı için Türkçe, İngilizce, Kürtçe ve Farsça dillerinde broşör ve materyaller bastırdık. Vanlı turizmcilerle birlikte fuara katılıyoruz. Fuarın ilk günü olmasına karşın standımıza çok büyük bir ilgi var. Standımıza gelen davetlilere tandır ekmeği içinde otlu peynirimizi ikram ediyoruz. Bundan sonra fuarın açık olduğu günlerde diğer turizmcilerimizle birlikte tanıtımlarımızı sürdüreceğiz” dedi.Ege Bölgesi Van Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu  "Travel Turkey 2009" turizm fuarında Van"ı tanıtmaya gelen Vanlı turizmcilere "Hoş geldiniz" yemeği verdi.

 Karabağlar İlçesi"de bulunan Yörük Oba Restoran"ın da verilen yemeğe kafileye başkanlık yapan Van Vali Yardımcısı Halil Berk, Karabağlar İlçe Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm, Van Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı (VATSO)  Ata Altay, Yönetim Kurulu Başkanı Zahir Kandaşoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Zeki Taştan, Ege Bölgesi Van Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Gülsoy, Van"dan gelen bazı turizmciler ile İzmir"de yaşayan Vanlı"lar katıldı.

 “VAN"IN TERÖR VE KAÇAKLIKLA ANILMASINI İSTEMİYORUZ”

Van Valisi Münir Karaloğlu"nun İzmir"de yaşayan Vanlılara "selamı"nı ileterek konuşmasına başlayan Vali Yardımcısı Halil Berk"te Valilik ve Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak amaçlarının terör ve kaçakçılıkla anılan Van"ın artık bu kötü imajıyla değil de, birçok medeniyete ev sahipliği yapan tarihi ve kültürüyle tanıtmak söyledi.  5 yıldır Van"a görev yaptığını hatırlatan Berk, Vanlılarda gördüğü en önemli özelliğin insanların yakınlığı, misafirperverliği olduğunu, burada da bugün 2 bin kilometre uzaklıkta, rakım olarak da 2 bin metre aşağıda olmasına rağmen aynı yakınlığı, aynı sıcaklığı gördüklerini söyledi. Valilik olarak amaçlarının Van"ın terör ve kaçakçılıkla gündeme gelmemesi olduğunu anımsatan Berk “Van"ın Akdamar"ı, Van"ın Gölü, İnci Kefali, Kahvaltısı, Muradiye Şelalesi, Müküs Çayı var. Van"da yelken, Van"da Kano, rafting yapılıyor. Van"da kışın kış sporları yapılıyor. Van"da dinsel hoşgörünün temsili Akdamar Kilisesi, Çarpanak Kilisesi, Altınsaç Kilisesi var. Bunun karşılığında Hüsrevpaşa ve Kayaçelebi Camileri var. Yine aynı paralelde 3 bin yıllık medeniyetinden kalan kalemiz var. Van"daki tarihi ve turistik yerleri saymakla bitiremeyiz. Biz valilik olarak bunlara fonksiyon katarak, müzemizi geliştireceğiz. Bunları yerli ve yabancı turistlerin hizmetine daha iyi sunmak için çalışmalar yapacağız. Restorasyona ihtiyaç duyulan yerleri restore edip turizmin imkanına sunacağız.

 “2023 YILINDAKİ HEDEFİMİZ 1 MİLYON YABANCI, 3 MİLYON YERLİ TURİST”

 

“Hedefimiz Sayın Valimizin de dediği gibi 2023 yılında 1 milyon yabancı, 3 milyon kişi turist hedefliyoruz. Bu paralel de çalışmalarımızı hızlandırıyoruz. Bu paralelde topyekun olarak seferberlik ilan ettik. Bugün onun için burayız. İzmir"de kaldığımız 4 günlük süre içinde Van"ın insanını, kültürünü, misafirperverliğini tanıtacağız. Önümüzdeki günlerde de İstanbul"da, Berlin"de, Batum"da, Tahran"da yeri geldiğinde Erivan"da Van"ımızı tanıtmaya devam edeceğiz. Ve Van"ımızı farklı bir şekilde gündeme gelmesini sağlayacağız. Ve insanlarımızın batıya göç ederek değil de, Van"da da yatırım yapmaları için imkanları oluşturmaya çalışacağız. Bu programı düzenlediğiniz için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.