• BIST 98.455
 • Altın 219,530
 • Dolar 5,3279
 • Euro 6,0542
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 0 °C

Bakan yok, turizmciler kızgın

Bakan yok, turizmciler kızgın
Seçim çalışmaları nedeniyle Berlin Fuarı'na katılmayan bakan Günay turizmcileri kızdırdı. Turizmciler "Hastalar burada, bakan nerede" dediler.
ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM

ALMANYA / BERLİN-  Turizmciler Türkiye'deki seçim kampanyaları nedeniyle Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın Başbakan'ın talimatıyla dünyanın en büyüklerinden olan Berlin Turizm Fuarı'na katılmayışının 2009 sezonu için büyük bir hata olduğunu belirttiler. Türkiye'nin dünyayı saran krizden çıkması için çok önemli bir fırsat oman Berlin Fuarı'nda kendilerini hasta olarak tanımlayan ve bakanın gelmeyişine kızan  turizmciler "Hastalar burada doktor nerede?" dediler.


turkiyeturizm.com sahibi Özkan Altıntaş Pronto Tour Başkanı Ali Onaran, Club Medisa Başkanı Sait yardımcı

TÜRKİYE STANDI BAŞARILI DEĞİL

 Türkiye'nin dışa açılımlı bir tanıtım yapamadığından ve stand yerleşiminden otel, acente ve bölgesel ayrımın yapılamayışı nedeniyle karfaşa olduğunsöylediler. Ayrıca Türkiye'nin kültürl ve tanihi yapısını sunan aktivitelerin olmayışı nedeniyle tanıtımda yetersiz kalındığını belirttiler. Türk turizminin 2009'da Avrupa'dan darbe yemiyecek bir görüntüde olduğun, ancak Rusya ve Ukrayna pazarlarında tehlike olduğu görüşünü bildirdiler. Turizmin mas turizmden, kültür turizmine doğru kayacağını belirten turizmciler Türkiye'nin yıllardanberi gösterdiği başarının güveni içinde fuarda tanıtımı biraz hafife aldığını gözlemleyen turizmciler “Sürekli tanıtım yapılmalı, masraftan kaçınmamamıl ve rakiplerimize imkan verilmemelidir. Ancak fuarda bunun olmadığını gördük” dediler.PRONTO TOUR: AVRUPA'DAN DARBE YEMİYECEĞİZ

Pronto Tour Başkanı Ali Onaran:  "Geçen yıla göre Türk standının sadeliğini beğendim. Bize göre değer standlar daha kalabalıktı. Avrupa'dan büyük bir darbe yemiyeceğiz. Rusya Ukrayna sıkınıtımız olacak. Onların azalması otellerin fiyatını düşürebilir. Üç yıldanberi Mayorka'ya uçak kaldırıyoruz. Onların en büyük rakibi Antalya. Antalya fiyat düşürmezse Mayorka düşürmüyor. Mayorka yüzde 5 düşme var. Şimdi Antalya'ya bakarak düşecekleri görünüyor."


City Windows Travel Başkanı Süleyman Gök ve Club Medisa Başkanı Sait Yardımcı

CLUB MEDİSA: TÜRKİYE STANDINI MODACI HAZIRLAMALI
Club Medisa Başkanı Sait Yardımcı: "Fuarlar artık kendilerini yenilemeli. Özellikle her fuarını artık bir konsepti olmalı. Türkiye ülkeyi satarken her yıl konsept değiştiriyor, ancak içeriğini değiştirmiyor ve geliştirmiyor. Türkiye turizminin ve otellerinin 2010 yılında farklı şekilde tanıtılması için farklı bir çalışma hazırlıyoruz. Bakanlıkta THY gibi kreatif bir modacıyla çalışıp, kendisine ayrılan bölümü giydirmelidir. Fuarda Türkiye'yi yaşamalıyız. Türkiye'ye özel aktivitelerin yapılması ve her bölgenin kültününün sunulması gerekir. "


CITY WINDOWS: BU YIL KÜLTÜR TURİZMİ SATACAK
City Windows Travel Başkanı Süleyman Gök "Dünyayı saran ekonomik krize rağmen fuar Almanların yaptığı müthiş organizasyonla tamamlandı. Türkiye ilk kez standları turizmcilerin istediği şekilde yaptı. Anlaşılabilir, sade, iş yapılabilir ve Türk motiflerini taşıyor. Fonksiyonel olarak toplantı salonları, internet bağlantısı gibi imkanlar sunuldu. Türkiye'nin pazarlanması için gerekli altyapı isteklerimizle bütünleşen bir stand hazırlanmış.
Bu yıl 72 firma eksik olarak katılım sağlandı. Ancak en büyük değişiklik, son 7 yıldır ilk kez seyahat şirketlerinden katılım oldu. Otellerle eşit seviyeye geldiler. Bunun sebebi online satışlarda oteller ön plana geçmişti.bu çalışmadan hem yurt dışındaki tur operatörleri, hem de Türkiye'de konaklama yapan turistler memnun kalmadılar. Yurtdışındaki tur operatörleri Türkiye'de bir aracı şirketin mutlaka olması gerektiğini anladılar. Bu yıldan başlayarak tüm rezervasyonlar seyahat acenteleri üzerinden yapılacağı görülüyor. Bu da Türkiye için olumlu bir gelişmedir bu düzeni sağlar ve Türkiye'den başka ülkelere kaymayı önler, ekonomik ve adil bir dağılım getirir. Türkiye'nin bu yıl mas operasyonun dışında kültür turları ağırlıklı olarak satacağı görülüyor. Bu da turizmin çeşitliliği açısından olumlu bir gelişmedir.DYNASTY: FUAR TÜRK TURİZMCİLERİNİN BULUŞMA YERİ OLDU

Dynasty Turizm Genel Müdürü Bekir Atacan: "Türkiye'ye ilgi krizle birlikte krize uğradığını görüyorum. Almanlar bizim alternatiflerimizi bulmuşlar. Tunus, Fas, Ürdün, Mısır bize göre daha fazla ilgi görüyor. Daha ucuz destinasyon oldukları için yoğun ilgi var. Fuar sanki Türk turizmcilerinin buluşma yeri gibi. Dışa açık bir çalışma yok. Mahalle kahvesi görüntüsü içinde çalışma yapılıyor. Türk btandında dolaştığımızda çok açık bir şekilde çay kahve muhabbetini görüyoruz. Birbirimiz görmek için Almanya'ya gelmeye, bu kadar emeğe, masrafa gerek yoktu. Almanların bizden ne istediğini ne otelciler ne de acentacılar hala anlamış değildir. Bizden ne isteniyor, biz ne vereceğimizi bilmiyoruz. Bunun sebebi yaratılan curcunadan kaynaklanıyor. Otellerin ve acentelerin, bölgelerin ayrı olacağı bir düzen yapılabilirdi. Dışardan gelen tur operatörünün kafasını karıştırıyor."
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.