• BIST 97.379
  • Altın 228,078
  • Dolar 5,4438
  • Euro 6,1478
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 3 °C

Bakan: Van bölgenin merkezi

Bakan: Van bölgenin merkezi
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Van’ı bölgenin çekim merkezi yapmak için maddi ve manevi desteği vermeye hazır olduğunu söyledi.
SELAHATTİN AKDAŞ-TÜRKİYE TURİZM

İSTANBUL- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Van"ı bölgenin çekim merkezi yapmak için maddi ve manevi desteği vermeye hazır olduğunu söyledi.İstanbul-Beylikdüzü Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi"nde bu yıl 14"ncüsü açılan Doğu Akdeniz Uluslar arası Turizm ve Seyahat (EMITT) Fuarı kapılarını ziyaretçilerine açtı.
EMITT Fuarı"na Van Valiliği"nin öncülüğünde Van Belediye Başkanlığı, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Van Ticaret ve Sanayi Odası (VATSO) Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) otelciler, kahvaltıcılar, turizm seyahat acente temsilcileri katılıyor.VAN KEDİSİ MASKOT OLDU

Van Valiliği EMITT Fuarı"nın tanıtım sporu olurken, Van Kedisi de fuarın maskotu oldu. EMITT Fuarı"nın açılışına katılan tüm davetlilerin yakasına Van Kedisi kokartı takılırken, fuar organizasyonu yapan Ekin Fuarcılık tarafından da 10 bin adet çanta bastırıldı. Ayrıca tüm ziyaretçilerin tanıtım kartında da yine Van Kedisi fotoğrafı yer alıyor. Fuarın açılış konuşmasını yapan Ekin Fuar Genel Müdürü Hacer Aydın da yaptığı konuşmada 13 yıl sonra ilk kez bir Valiliğin fuarın tanıtım sporu, bir evcil hayvanın da maskot olduğunu belirterek, diğer illere Van"ı örnek gösterdi. Aydın şunları söyledi. “Bu yıl EMITT Fuarı"nda pek çok "ilk"e imza atıyoruz.Bunların başında Van Valiliği ile yaptığımız işbirliği geliyor. İlk defa bir İl EMITT Fuarı"nın sponsorları arasında yer aldı ve Van Valiliği "Profesyonel Ziyaretçi Sponsoru" olara aramıza katıldı. Bunun diğer Valiliklerimize de örnek olacağına inanıyorum” dedi. Fuarın açılış törenine katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, konuşmaların ardından fuara sponsor olan Van Valiliği"ne ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı"na (DAKA) birer plaket verdi. Van Valiliği adına plaketi Vali Yardımcısı Halil Berk aldı.

BAKAN GÜNAY VAN STANDINDA

Fuarın açılışının ardından Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, beraberinde bakanlık bürokratlarıyla birlikte Van standını da ziyaret etti. Bakan Günay"ı standa gelirken Van Valisi Münir Karaloğlu, Yardımcısı Halil Berk, Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahman Doğar, İl kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Zeki Taştan, VATSO Başkanı Zahir Kandaşoğlu ve diğer katılımcılar tarafından karşılandı.Ak Parti Van Milletvekili Kayhan Türkmenoğlu ile birlikte standa gelen Günay, kendisine ikram edilen otlu peyniri yiyerek, beraberindeki heyete de ikram etti. Bir süre standa oturan Bakan Günay, kendisine Van ziyaretinde hediye edilen ve fotoğrafını çektirdiği cep telefonunu basın mensuplarına ve beraberindeki heyete gösterdi.BAKAN GÜNAY: VAN'IN YANINDAYIZ

EMITT Fuarı"na Van"daki tüm kurumların birlikte katılmasını önemsediklerini belirten Günay, bu birlik ve beraberliğe destek olmak için de bakanlık olarak her türlü katkıyı sunmaya hazır olduklarını söyledi. Van"ı Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi"nin çok önemli bir çekim merkezi olarak gördüklerini ifaden eden Günay şunları söyledi:” Türkiye de kültür ve doğa turizmi açılarından son derece büyük bir potansiyel taşıyan bir ilimiz. Coğrafi konumu itibariyle de tarihi ve doğal özellikleri itibariyle de büyük bir potansiyeli var. Van"da yapılacak olan her türlü etkinliği destekliyorum. Maddi ve manevi hep yanınızdayız. Van"ın bölgede bir çekim merkezi olacağını, bizim için sadece doğu da değil, özellikle doğudaki ülkeler arasında bir çekim merkezi olacağına inanıyorum. Biz Van"ı bir tür "Arabistan"ın körfezindeki Dubaisi, Katar"ı" bir çekim merkezi oluşturabiliriz. Onun için Valimiz, belediyemiz, milletvekillerimiz, hep beraber Van"ı hak ettiği yere götürmek için çalışacağız” dedi. Bakan Günay"ın ziyareti sırasında yoğun bir izdiham yaşanırken, Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) İngiliz Dili Edebiyatı Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Metin Barlık, "Van Güzel" isimli türküyü okurken, Van Kültür Sarayı İşletmecisi "Bak Hele Bak" lakaplı Yusuf Konak ise nazar boncuğu ve gümüş savatlı bir tesbih hediye etti.VALİ KARALOĞLU: BÖLGENİN CAZİBE MERKEZİYİZ

Vali Münir Karaloğlu da EMIT Fuarı ve kentin turizm potansiyelinin harekete geçmesi ile ilgili hedef ve düşüncelerini aktardı. Karaloğlu “Elinizdeki değerleri tanıtmasanız, elinizdeki değerleri pazarlamazsanız insanlara kenti görmeye gelmez. Bu esere sahip olmanız yetmiyor. Bu eserleri tanıtmanız gerekiyor. Bu eserleri pazarlamanız gerekiyor. Onun için fuarlar Van da turizmin gelişmesi bakımından önemli fırsatlar olarak görüyoruz. Van bölgesinin hem Doğu Anadolu"nun her bakımdan cazibe merkezi. Standımızı ziyaret eden Turizm Bakanımız Sayın Ertuğrul Günay"ın da söylediği gibi "Van sadece doğunun cazibe merkezi değil, o bölgedeki ülkeler bakımından da bir cazibe merkezi haline getirilebilir" bu çok önemli. Bunu Kültür ve Turizm Bakanı"nın ağzından işitmek de çok önemli. Van için bir "Dubai modeli" oluşturulabilir söylemesi bu çok önemli. Bunu işadamları için çok önemli bir mesaj olarak alıyorum. Özellikle Van"ın işadamları için Van"ın dışındaki işadamları için, bu sektörle ilgisi olan işadamları için ciddi bir mesajdı. Bize düşen bu kadim ve değerli kenti tanıtmak ve pazarlamaktır. Ne kadar iyi tanıtırsak, ne kadar iyi pazarlarsak Van Türkiye"deki büyük turizm pastasından payını o kadar artıracaktır” diye konuştu.TÜRKMENOĞLU: FUARDA VAN AĞIRLIĞINI KOYDU
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay"la birlikte İstanbul"daki EMITT Fuarı"na katılan Ak Parti Van Milletvekili Kayhan Türkmenoğlu da yaptığı açıklamada:”Van EMITT Fuarı"na damgasını vurdu diyebiliriz. İlk kez böylesi uluslar arası bir fuarda Van"ın sponsor olması çok önemli. EMITT"in açılışında da Van ön plana çıktı. Van Kedimizi de ismini "Kainat Güzeli" bırakarak fuara gelen tüm ziyaretçilerin yaka kartlarına kedinin fotoğrafı basılmış bu ilimizin tanıtımı için çok önemli. Aynı zaman da Kültür ve Turizm Bakanımız da standımıza yaptığı ziyarette de Van için güzel müjdeler verdi. 2010 yılının Van"ın özellikle yanı başındaki komşu ülkeler olmak kaydıyla büyük bir turizm atağına geçeceğini bunun için müze, kültür kompleksi ve kongre merkezi gibi ilimize turist çekebilecek argümanları kullanacağız. Bu çalışmalarla Van"ı hak ettiği yere götüreceğiz. Van son yıllarda hızlı bir şekilde gelişiyor. Burada bizi mutlu eden en önemli konuların başında ise Valiliğin, belediyenin, sivil toplum kuruluşlarının, sektör temsilcilerinin el ele vererek Van"ın tanıtımını yapmalarıdır. Birlik ve beraberlik böyle devam ettiği sürece Van"ın kısa süre içinde hak ettiği yere geleceğine inanıyorum” dedi.

BAŞKAN DOĞAR:TANITIMLAR YETERLİ DEĞİL
Van Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrah Dogar da yaptığı konuşmada “Van tarihi değerleri, kültürü, turizm potansiyeli açısından çok bilinen ve ön plana çıkan il olmadı. Gerçek kimliğine yakışır bir tanıtım yapılamadı. Ancak son 2 yıldır Valilik, Belediye, sivil toplum kuruluşları, sektör temsilcileri kentin tanıtımı konusunda hummalı bir çalışma içerisine girmişler. Van"ın EMITT"teki temsil boyutu bizleri ileriye doğru umutlandırdı. Aslında yapılan tanıtımlar yeterli değil. Van"ın daha yoğun daha toplu bir tanıtıma ihtiyacı var. Sayın Valimizin ilin tanıtımı konusunda bizzat kendisinin ilgilenmesi, uluslar arası tanıtıma ilişkin çabası olması bizleri sevindiriyor. Van"ın tanıtımı ile ilgili yapılan bu çalışmanın ileriki süreçte iyi neticeler alacağımıza inanıyorum. Van hak ettiği yerde değil. Bunu mutlak surette doğal güzelliklerini, jeopolitik önemi, kültürel önemini açığa çıkarmak gerekiyordu. Bunu bugün EMITT"te standımızın bir bütünlük içerisinde olması son derece önemliydi. Müspet anlamda standımıza bil ilgi var. Tanıtım materyalleri ve diğer değerlerimiz standımızda var. Kısacası Vanlılar tanıtımın neyi ifade ettiğini öğrendiler. Bu öğrenme neticesinde ilimizin de ileride bir Uluslar arası bir kimlik kazanacağına inanıyorum” dedi.

KANDAŞOĞLU: VAN CAZİBE MERKEZİ OLMAYI HAKEDİYOR
Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Zahir Kandaşoğlu da Bakan Günay"ın sözlerine atıfta bulunarak “Van"ı kesinlikle cazibe merkezi yapmamız lazım. Van, neden bir Çin, bir Dubai neden olmasın? Sayın Valimiz Van"a geldikten sonra bu söylemler daha fazla artmaya başladı. Hem İzmir hem de İstanbul"daki fuarda Kültür ve Turizm Bakanımız "Van cazibe merkezi olmalı ve Van bunu hak eden bir il"dir diyor. Van 7 bin yıllık tarihi ile birçok medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir il. Van her şeyi ile hak ediyor. Ancak bulunduğu konumda değil. Van da son zamanlarda çok iyi birlik ve beraberlik var. Valimiz, belediyemiz, milletvekillerimiz, sivil toplum kuruluşlarımızı iyi bir sinerji oluşturmuş. Bu sinerji hem İzmir hem de İstanbul"daki fuarda kendisini çok iyi gösterdi. Fuarda en çok ilgiyi yine Van standı çekiyor. Van Valiliği"nin fuarın tanıtım sponsoru, Van Kedisi"nin de fuarın maskotu olması bunun en güzel örneği. Bu nimetleri iyi değerlendirmemiz gerekir” diye konuştu.

Bu arada Van Valiliği tarafından fuar alanına getirtilen canlı Van Kedisi de başta Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay olmak üzere tüm davetlilerin yoğun ilgisini çekiyor.
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.