• BIST 102.715
  • Altın 223,931
  • Dolar 5,2843
  • Euro 5,9542
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara -1 °C

Bakan: Sanayileşme çıkış yolu

Bakan: Sanayileşme çıkış yolu
Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye`nin sanayi politikasının oluşturulmasında hazırladıkları Girişimci Bilgi Sistemi ile ezber bozacaklarını söyledi.

ANKARA- Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG) geleneksel kahvaltılı toplantılarının ekim ayı konuğu Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan oldu. Bakan Çağlayan, Türkiye`nin sanayi politikasının oluşturulmasında hazırladıkları Girişimci Bilgi Sistemi ile ezber bozacaklarını söyleyerek, “ ülkemizin artık sanayileşmeden başka çıkış yolu yoktur,” dedi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan MMG Genel Başkanı Murat Kalsın dünyadaki son gelişmelere değinerek, kriz tellallığı yapma zamanı olmadığını, krize karşı çözümler üretilmesi gerektiğini, söyledi. Kalsın, “ paradan para kazanma devri artık bitti, üretime yönelmeyenler, parasını yatırıma dönüştürmeyenler krizden etkileneceklerdir,” dedi. Sanayi ve yatırım faaliyetlerinin artık olmazsa olmaz olduğunu söyleyen Kalsın, “ bugün gelinen noktada yeni stratejiler belirlemeliyiz. Rekabet ortamının getirdiği yeni araçları, modelleri kapsayan stratejiler belirleyerek sanayimizin, sanayicimizin önünü, ülkemizin önünü açmalıyız,” dedi.

“ HÜKÜMETİMİZ KRİZİN ÖNLEMLERİNİ ALIYOR”

MMG Genel Başkanı Murat Kalsın"ın konuşmasının ardından konuşan Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan Türkiye`nin yüksek katma değer, yüksek rekabet gücü ve ileri teknolojiye sahip bir sanayi için net politikasını yakında ortaya konacağını söyledi. Küresel mali krizin reel sektöre etkisini en aza indirmek için çalıştıklarının söyleyen Çağlayan, krizin etkilerinden kaçınmanın mümkün olmadığını vurguladı. Çağlayan, "Bu kriz bizi etkilemez gibi bir düşüncemiz yok. 133 milyar dolar ihracat yapıyorsanız, bunun da yüzde 60'nı AB ülkelerine yapıyorsanız, AB ülkelerinde durgunluk varsa bu mutlaka ihracatımızı etkileyecek" dedi. Krize karşı önlem almada geç kalındığı iddialarının ise gerçeği yansıtmadığını belirten Çağlayan, "siyasetçi olarak değil, 27 yıl sanayicilik yapmış biri olarak söylüyorum, şu anda bizi endişelendiren bir şey yok, hükümetimiz her şeyin farkındadır" diye konuştu. Hizmet sektörünün 2001 krizinden ciddi bir ders çıkardığını, gerçekleştirilen yapısal düzenlemelerin de finans sektörünü güçlü bir konuma getirdiğini anlatan Çağlayan, bankacılık sektörünün güvenli ve sağlıklı olduğunu vurguladı. Ancak reel sektörde ihracat yapılacak pazarlardaki durgunluğa bağlı olarak üretim ve ihracat daralması olacağını belirten Çağlayan, bu nedenle alternatif pazarlara yönümü çevirmemiz gerektiğini anlattı.

“İŞLETMELERİ MERCEK ALTINA ALDIK”

Zafer Çağlayan Türkiye`nin sanayileşmeden başka çıkış noktasının olmadığını belirterek, sanayi envanterini hazırlayarak yeni sanayi stratejisinin temellerini oluşturduklarını söyledi. Girişimci Bilgi Sistemi ile ezberleri bozduklarını, hangi sektörün diğerine göre avantajlı olup olmadığının yanında birçok ayrıntıyı envanter çalışmasına aldıklarını kaydeden Zafer Çağlayan, “2007 yılı sona itibariyle 530 bin kurumlar vergisi mükellefi, 1 milyon 570 bin gelir vergisi mükellefimiz var. Kayıtlı 2,1 milyon işletme bulunuyor. Bunların içinde 778 bin işletmeyi yeniden bir incelemeye tabi tuttuk. 2,1 milyon işletme toplam 1.7 trilyon YTL net satış hasılatı oluşturuyor. Bu işletmeler toplam 98 milyar YTL kar elde etmiş. 2.1 milyon işletmenin net satış hasılatı yüzde 5.8 civarında. Sektörel bazda bakıldığında karlılık oranlarında Türkiye ortalaması % 6. Bu oran bazı sektörlerde yüzde 15`lere çıkarken bazı sektörlerde yüzde 3`ler seviyesine kadar iniyor. Bazı sektörler ise sürünmeye devam ediyor,” diye konuştu.
Türkiye"deki karın büyük bölümünü 100 milyon YTL"in üstünde sermayesi bulunan firmaların kazandığını belirten Zafer Çağlayan konuşmasını şöyle sürdürdü, “ hazırladığımız ve bizim için yeni olan ölçek çalışması ile işletmeleri mercek altına aldık. Toplamda 98 milyar YTL`lik karın 95 milyar YTL`si 778 bin işletme tarafından elde ediliyor. Bu karın yani 98 milyar YTL`nin 50 milyar YTL`si ise bin 546 firma tarafından kazanılmış. Geri kalan 3 milyar YTL`si ise 2 milyon 98 bin 454 işletme tarafından elde ediliyor. İşte bu ölçek çalışmasıdır. Bu çalışma sadece bir ipucu. Burada şunu görüyoruz, karlılık verimlilik, kurumsallaşmış aktif yapısı güçlenmiş büyük ölçekli işletmeler tarafından elde ediliyor.”

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.