• BIST 94.244
  • Altın 253,090
  • Dolar 5,8339
  • Euro 6,5442
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 18 °C

Bakan ÖTV indirimi canlandırdı

Bakan ÖTV indirimi canlandırdı
Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, ÖTV indiriminin ardından otomotiv sektörünün umulanın üstünde canlandığını söyledi.

ANTALYA - Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, ÖTV indiriminin ardından otomotiv sektörünün umulanın üstünde canlandığını, insanların otomobil satın almak için adeta sıraya girdiklerini söyledi.
Zafer Çağlayan, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu ve Esnaf ve Sanatkarlar Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı ve üyelerinin katılımıyla, esnaf ve sanatkarların sorunları ve çözüm önerilerinin ele alındığı, ''Ortak Akıl Platformu Toplantısı''na katıldı.
Çağlayan, toplantıda yaptığı konuşmada, hükümetin dünyadaki genel krizin Türkiye'ye etkilerini en aza indirmek amacıyla türlü önlem paketlerini yürürlüğe koyduğunu hatırlattı. Türkiye'deki ekonomik durgunluğun önemli oranda ''psikolojik'' olduğunu belirten Çağlayan, siyasal istikrarsızlıktan en çok etkilenen kesimin esnaf ve sanatkarlar olduğunu bildirdi.
''Yanıyoruz, ölüyoruz, bitiyoruz'' denildikçe ilk darbeyi esnaf kesiminin yediğini anlatan Çağlayan, 2007 yılı başından beri, cumhurbaşkanlığı seçimiyle başlayan, Anayasa Mahkemesi'nde AK Parti'nin kapatılması istemiyle açılan davaya dek olan süreçte çok sayıda esnafın siftahsız dükkan kapattığına işaret etti. Bu dönemdeki ekonomik sıkıntının vatandaşların harcamalarını kısmasından, ertelemesinden ve savunmaya geçmesinden kaynaklandığını vurgulayan Çağlayan, şöyle konuştu:
''İnsanlar doktora, berbere gitmiyor, alacağı giyeceğini erteliyor. Otomotiv sektöründe gördük. 15 gün evvel ÖTV indirimi yapıldıktan sonra otomotiv sektörü umulanın üzerinde canlandı. ÖTV'nin indirilmesiyle beraber bir hücum başladı. Otomobil satın almada kuyruklar oluştu. Hatta bazı kişiler, otomobil satın almak için aracı olmamı istedi. Ben bakanım, galericileri dolaşıp otomobil alamam ki. Eldeki stoklara hücum oldu. 4 büyük otomotiv fabrikası 24 saat çalışmaya başladı. 3 vardiya çalışıyorlar. ÖTV indirimi öncesinde kısa çalışma ödeneğine başvuran bazı otomotiv firmaları bu haklarından vazgeçtiler ve üretime geçtiler. Otomobil alanların sadece 4'te 1'i banka kredisine başvurdu. Geri kalanları kendi paralarıyla aldılar. Ama altınlarını bozdurdular ama yastık altındaki paralarını çıkarıp harcadılar. Bu insanlar, ortamı iyi gördükleri zaman yastık altındaki paraları ekonomiye katıyorlar. ÖTV indiriminin ekonomi için ne kadar önemli olduğunu gördük.''

-KREDİ FAİZLERİ TEK HANELİ RAKAMA İNDİ-
Çağlayan, Halk Bankası tarafından TESKOB aracılığıyla kullandırılan kredi maliyetlerinin düşürüldüğüne de işaret ederek, yılbaşında yüzde 15,60 faizle kullandırılan Esnaf ve Kefalet Kooperatifleri kredi faizinin önce yüzde 12'ye, bankayla yapılan temaslarla yüzde 10'a düştüğünü hatırlatarak, şöyle devam etti:
''Yetmez dedik. Merkez Bankası faizleri düşürdüğü ortamda bankaların da faizleri düşürmeleri gerekir dedik. Bankalar faizleri düşürmeye başladılar. Ancak nerede? Vatandaştan topladığı mevduatın faizini düşürdüler. Dedik ki Türk halkı artık bunu yemiyor, esnaf ve sanatkar da bunu yemiyor. Arkadaş siz Merkez Bankası nasıl faizi düşürüyorsa, siz de esnaf ve sanatkara, tüketiciye verdiğiniz kredinin faizini düşüreceksiniz. Bunun üzerine Halk Bankası ve Ziraat Bankası geçtiğimiz hafta esnaf ve sanatkarımızı da kapsayan 60 ay, hatta 120 aya kadar vadelendirilebilecek yeni bir kredi yapılandırması açıkladılar. Bu çerçevede bankayla konuştuk. Halk Bankası Genel Müdürü de söyledi. Önümüzdeki hafta itibariyle Halk Bankası kredi faizlerini Türkiye Cumhuriyeti'nde ilk defa tek haneli rakamlara indiriyor. Bu sizin daha düşük maliyetle kredi almanızı sağlayacak. Bu inşallah daha aşağıya çekilecek. Halk Bankası'nın almış olduğu istihbarat ücreti de 100 liradan dün akşam itibarıyla 50 liraya düşürüldü.''
Çağlayan, 2009-2010 yıllarında en az 669 bin esnaf ve sanatkarın kredi almasını, 2009 ve 2010 yıllarında esnaf ve sanatkarların kullanacağı kredi miktarının 8 katrilyon olmasını hedeflediklerini de bildirdi. Bunun için 2009 yılı bütçesine Hazine'den Halk Bankası'na bu yıl için 275, gelecek yıl için de 366 milyon lira aktarılacağını belirten Çağlayan, bu sayede esnaf ve sanatkarın daha ucuz maliyetle kredi kullanabileceklerini anlattı.
Güvenlikli taksi projesinin de bütçe olanaklarına göre yaşama geçirileceğine değinen Çağlayan, proje yaşama geçirilirse, taksici esnafına 3 yıl içinde değiştirilmek kaydıyla ÖTV ve KDV muafiyeti getirileceğini söyledi.

-''HALLERLE İLGİLİ RADİKAL DÜZENLEMELER YAPILACAK''
Çağlayan, Antalya Ticaret Borsası'nı da ziyaret ederek, yeni seçilen başkan Ali Çandır ve yönetim kurulu üyelerini kutladı.
Çağlayan, burada yaptığı konuşmada, yaş sebze ve meyve ile ilgili yasa tasarısını hazırladıklarını, tasarının Başbakanlık'ta olduğunu bildirdi. Bu tasarının yasalaşması durumunda sektöre yeni bir anlayış ve disiplin geleceğini, böylece hem üretici hem de tüketicinin kazanacağını bildirdi.
Çağlayan, şöyle devam etti:
''Türkiye, yaz ve kış ortalaması ortalama 50 milyar liralık yaş sebze ve meyve kapasitesine sahip. Ancak ciddi bir kayıtdışılık var. Saklama ve taşıma konusundaki teknolojik eksiklik nedeniyle çok büyük zayiat var. Bu da ekonomiye yansıyor, üretici ve tüketiciye yansıyor. Çıkarılacak kanun bunları giderecek. Kanun çıktığında ürünlerin nüfus cüzdanı künyesi olacak. Ürünün ne zaman, kim tarafından üretildiği üzerindeki etikette olacak. Ürünün saklanması ve taşınmasına ilişin standartlar getiriyoruz. Hallerle ilgili çok radikal maddelerin olduğu bir düzenleme. Bu, Türkiye'nin sebze ve meyve konusundaki potansiyelinin daha iyi yansımasını sağlayacak.''
Dünyadaki iklim değişikliği ve meteorolojik koşulların bozulmasıyla, insanların gıda ve enerji konularına yoğunlaştığına dikkati çeken Çağlayan, bu nedenle hükümetin tarım ve hayvancılık sektörüne çok önem verdiğini, önemli destekler sağladığını ve çok ciddi projeleri yaşama geçirdiğini vurguladı.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.