• BIST 95.414
  • Altın 260,398
  • Dolar 5,7607
  • Euro 6,5502
  • İstanbul 27 °C
  • Ankara 25 °C

Bakan: Hadise yeni yüz olabilir

Bakan: Hadise yeni yüz olabilir
Bakan Günay, Hadise için ''İyi eğitim görmüş, çok mütevazı, olgun, düzgün bir davranış tarzı var. n Türkiye'nin çok hoş bir yeni tanıtım yüzü olabilir'' dedi.

MOSKOVA- Kültür ve Turizm Bakanı Günay, Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye'yi temsil edecek şarkıcı Hadise için ''İyi eğitim görmüş, çok mütevazı, olgun, düzgün bir davranış tarzı var. Bu açılardan Türkiye'nin çok hoş bir yeni tanıtım yüzü olabilir'' dedi.Günay, ''Moskova MITT Fuarı''nda bakanlığın standında Hadise'nin sahne alması ve sanatçının diğer bazı ülkelerdeki etkinliklerini bakanlığın desteklemesine ilişkin sorularını yanıtladı.


Fuardaki sahnede Türk Sanat Müziği eserleri çalındı


Türkiye'nin tanıtımı için ''ellerinden geldiği kadar'' sanatçıları değerlendirdiklerini belirten Günay, geçen yıl Rusya'da yapılan ''Türk Kültür Yılı'' etkinliklerinde Tarkan'ın St. Petersburg'ta sahne aldığını hatırlattı.
Günay, ''Tarkan inanılmaz biçimde Rusya'da tanınıyor. Rusya'da bir Antalya, bir Tarkan tanınıyor. Ben, en üst düzey, yani bakan düzeyindeki Rus yöneticilerin 'Tarkan konseri ne zaman, biz ailece gideceğiz' dediklerine tanık oldum ve çok keyif aldım. Şimdi Hadise de çok genç bir yüz ve Tarkan'daki o dinamizmin, cıvıltının benzeri onun müziğinde ve fiziğinde de var. Ben onunla da iyi çıkış yapacağımızı umuyorum'' dedi.
Kendisinin de Hadise'yi ''başta sorgulayıcı bir gözle uzun süre incelediğini'' ifade eden Günay, ''Sonradan ben de olumlu bir elektriğin olabileceğini gördüm, anladım. Şimdi bir yandan biz ona katkı yapmaya çalışıyoruz, bir yandan da o Türkiye'nin tanıtımına katkı yapmaya çalışıyor. Umuyorum ki sonuçta Türkiye için çok olumlu bir noktaya varırız'' diye konuştu.


Fuarda kurulan standlarda oteller, acenteler tanıtım yaptı

-''TÜRKİYE'NİN YENİ TANITIM YÜZÜ OLABİLİR''-
Bakan Günay, Eurovision yarışmasına yönelik tahmininin sorulması üzerine, şunları kaydetti:
''Ben ilk defa bir Eurovision yarışmasında 'Şampiyon olmalıyız' kelimesini herkesin bu kadar çoktelaffuz ettiğini gördüm. Güzel bir duygu ama burada sonuçta siyasi nedenlerle de değerlendirmeler yapılıyor. Bizim en iyi performansı sergilememiz, en iyi sonucu alacağımızı garanti etmiyor ama biz en iyi performansı sergilemeliyiz. İçerde 'En iyisini yaptık' duygusuna sahip olmamız bence bizim için çok önemli ve yeterlidir.''
''Hadise yarışmada birinci olursa Türkiye'nin de yeni reklam yüzü olur mu?'' yönündeki soruya da Günay, ''Yani elbette fevkalade önemli. Çünkü iyi eğitim görmüş, çok mütevazı, olgun, düzgün bir davranış tarzı var. Bu açılardan Türkiye'nin çok hoş bir yeni tanıtım yüzü olabilir'' dedi.


Fuarda Türkiye'nin bölgeleri tanıtıldı

Bu yıl İstanbul'un reklam görsellerinde manken Tülin Şahin'in yer aldığını hatırlatan Günay, ''Ondan da doğrusu çok memnunum. Yarattığı imaj fevkalade dengeli. Hem çağdaş hem de Türkiye geleneklerini rahatsız etmeyen olgunluk içinde. Ondan da çok memnunum, Bizim sanatçı arkadaşlarımız Türkiye'yi dışarıda güzel temsil ediyorlar. Biz elimizden geldiği kadar onların ülke dışındaki temsillerine yardımcı olmaya çalışıyoruz'' diye konuştu.


Moskova'da İstanbul 2010 standı Berlin'e göre büyüktü. Ancak tanıtım ve aktivite konusunda durgunluk gözleniyordu. Dünyanın en önemli bir fuarında daha 2010 tanıtımı konusunda zayıf kaldık.

-''TÜRKİYE'DEKİ ADIMLAR BİZİ OLUMLU TANITIYOR''-
Kültür ve Turizm Bakanı Günay, Türkiye'de son zamanlarda atılan adımların da ülkeyi dışarıda olumlu tanıttığını ifade ederek şunları kaydetti:
''2009'a iyi başladık. Nazım Hikmet'in vatandaşlığa kabulüyle başladık. Arkasından Ahmet Kaya, Şivan Perver gibi geçmişte haksızlığa uğramış olan isimlerin tekrar Türkiye'yle bir ölçüde barıştırılması, kaynaştırılması, kucaklanması konusunda yaşayanlara ulaşarak, yaşamayanların aileleriyle diyaloglar kurarak bir demokratikleşme adımı attık.
TRT Şeş bu açıdan AB sürecinde olumlu bir gelişme oldu. Ben Türkiye'nin tanıtımının sadece dışarıda bir şarkı, bir güzel yüz veya bir arkeolojik mekan ve doğal güzelliği anlatan bir görselle olmayacağını, bunun yetmeyeceğini düşünüyorum. Tanıtım çok daha geniş kapsamlıdır. İnsan hakları konusunda Türkiye'nin ne yaptığı, demokratikleşme konusunda hangi adımların atıldığı da tanıtıma sağlıklı alt yapı oluşturmak için şart olan gelişmeler. Bu alanda güzel gelişmeler yaşadı Türkiye; Çetin Altan'a bakanlığımızın verdiği ödülü, o ödül töreninde Sayın Başbakan'ın sunuştaki zarafeti...


Ruslar bölgelere hayranlıkla baktılar ve fiyat peşinde koştular


Bütün bunlar üst üste konulduğu zaman Türkiye'nin çağdaş dünyanın çok saygıdeğer ve demokrasiyi içselleştirmiş ülkelerinde biri olma yolunda ilerlediği görünümü oluşuyor. Bunun görüntüden ibaret kalmaması derinlik kazanması işimizi kolaylaştırır.''

-NAZIM HİKMET'E VATANDAŞLIK-
Günay, ünlü şair Nazım Hikmet'in Türk vatandaşlığından çıkarılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararının yürürlükten kaldırılmasıyla ilgili olarak Ruslardan herhangi bir geri dönüş alıp almadığı yönündeki soruya da ''Burada bu kez yansımalar gelmedi ama daha önce geldi. Gerek Azerbaycan'dan gerek Moskova'dan, yazar-çizer çevrelerinden insanlar, Türkiye'de yabancı misyon temsilcisi büyükelçiler bu yapılan girişimin Türkiye'yi güzel bir şekilde tanıtmak açısından olumlu bir gelişme olduğunu söylediler ve bizzat teşekkür ve tebrikler aldım'' yanıtını verdi.


Rusya'da bir çok bölgeye uçuş yapan THY, fuarda iyi tanıtım yaptı


Türkiye standı Ruslar tarafından en çok ziyaret edilerler arasında yer aldı


Büyük posterlerle Türkiye'nin güzellikleri sunulduMITT, 18 - 21 MART 2009

 

GENEL BİLGİLER

 

• MITT, Dünyanın en büyük 7 Turizm Fuarı yer almaktadır. Rusya ve BDT ülkelerinde düzenlenen Turizm fuarları arasında ise en büyük fuardır.

• “Expocentre” fuar alanında düzenlenmektedir.

• Fuar, 50.338 m2"lik bir alan üzerine kurulmaktadır.

• 2008 yılındaki ziyaretçi sayısı 91,910"dur.

• MITT 2009"a toplam 3.000 kuruluş ve 118 ülke katılmaktadır.

• Destekleyen 72 medya partneri vardır.

• Dünya Turizm Örgütü (UNWTO), Uluslararası Seyehat ve Turizm Fuarları Birliği (ITTFA) üyesi olan MITT 2008, UFI (Uluslararası Fuarlar Birliği) tarafından da onaylı fuarlar arasında yer almaktadır.

• Bu yıl fuarın 16.sı düzenlenmektedir.

• Dünyanın en büyük fuar organizatörlerinden ITE Group PLC. tarafından organize edilmektedir.

• Bakanlığımızın standı, fuar alanının 8.payvonunun (1,2,3 numaralı alanlar) tamamında toplam 1254 m2 alana kurulmuştur. Alanın boyutları 22 m2 x 57 m2"dir

• Ülkemiz 2008 yılında fuarın partner ülkesiydi. Bu sene Dubai fuarın partner destinasyonudur.

• Fuar süresince düzenlenecek etkinlikler;

- 18 Mart 2009"da kokteyl ve Türk Gecesi organizasyonu ve Hadise Konseri

- TRT Türk Müziği Grubu

- Reşat Nuri Güntekin"in Rus dilini çevrilmiş eserlerinden Çalıkuşu ve Yaprak Dökümü romanlarından 400 adet satın alınarak ziyaretçilere dağıtılması

- Fuar alanı girişinde reklam ve araç giydirme

- Fuar süresince yayınlanacak dergilerde özel Muğla ve Antalya ekleri verilmesi

- Standa ilgi çekmek için hostesler aracılığı ile el broşürü dağıtımı

 

FUAR ALANI VE TÜRKİYE STANDI

Expocentr Krasnaya Presnya

Krasnopresnenskaya Nab. 14

123100 Moscow Russia

 

Türkiye standı 8. Pavyon 1. holde bulunmaktadır.

 

MOSKOVA ŞEHİR BİLGİLERİ

 

Rusya ile Türkiye arasındaki saat farkı +1 dir.

 

Moskova. (Rusça: Москва) Rusya Federasyonu'nun politik, sanayi, kültür başkenti. Şehir merkezinde 10.406.578'lık nüfusuyla Rusya ve Avrupa'nın en büyük şehridir ve Dünyanın en büyük 5.şehridir. 1081 km² Rusya'nın iki federe şehrinden biridir. Moskova nehrinin içinden geçtiği bu şehir Dünya'nın en yoğun işleyen (mimarisi ile ünlü) metro sistemine sahiptir. 1980 yaz olimpiyatlarına ev sahipliği yapmıştır.

Bankalar : Haftaiçi hergün 10:00- 16:00.

Müzeler : Pazartesi hariç hergün 10:00-16:00.

Dükkanlar : 10:00- 20:00.

Voltaj Düzeyi : 220 Volt.

KDV : %20 KDV uygulanmaktadır.

 

RUSYA PAZARI

 

Özet Pazar Bilgileri

 

Ülke Nüfusu 140,703,096 (08 Temmuz 2008)

Turizm Federal Ajansı

Çıkış Yapan Toplam Turist Sayısı 28.607.311 (2008 ilk 9 aylık) veri: RF T.F.A.

Çıkış Yapan Toplam Turist Sayısına Göre Dünya Ortalamasındaki Oranı % 4,5

Dış Turizm Harcaması 19.8 milyar USD

Rusların Tercih Ettikleri Ülke Destinasyonları Türkiye, Mısır, Çin, Fransa, Dubai, Finlandiya (2008 verileri)

Ortalama Tatil Süresi 1 Hafta, 10-15 gün (2008)

Hedef Kitle Yaş Grubu A,B(üst gelir) ve C1 (orta üst gelir) ile 25-55 yaş

Karar Alma Süresi Ön Rezervasyon, Son dakika

Rezervasyon Yaptırma Süresi Ön Rezervasyon, Son dakika

Tercih Ettikleri Rezervasyon Türü Tur operatörü aracılığıyla paket tatil

Tercih Ettikleri Konaklama Türü 4-5 yıldızlı oteller, Tatil Köyleri (2008)

Seyahat Motivasyonları Tur Paketi fiyatı, Deniz –güneş-kum, her şey dahil, hizmet kalitesi, eğlence (aquapark-disko-animasyon)

Çıkış Yapan Turistin Tercih Ettiği Dönem Mayıs – Ekim-Aralık Sonu, Yılbaşı (2008)

Ortalama Kişi Başı Harcama 800-1000 USD 1 haftalık tatil

 

Türkiye"ye Gelen Turist Sayısı 2.879.278 (2008)

Türkiye"ye Gelen Turist Sayısındaki Yüzdelik Değişim Oranı - 2007/ 2006 % 16.79

Rusya Fedarasyonu Pazarında Türkiye"nin Pazar Payı Sıralaması % 6,28 ile 6. sırada (genel)

Tatil amaçlı çıkışlarda % 14 ile 1. sırada.

Ülkenin Türkiye Pazar Payı Sıralamasındaki Yeri (2008) % 10,93 ile 2.sırada (2008)

Türkiye"ye Operasyonu Bulunan Acenta ve Tur Operatörü Sayısı 150

Türkiye"ye Gelen Turistlerin Tercih Ettikleri Tatil Türü Kitle turizmi (deniz-kum-güneş), Eğlence Alışveriş, Kültür, Kış.

Türkiye"ye Gelen Turistlerin Tatillerini Geçirdikleri Destinasyonlara Göre Dağılımı Antalya- Marmaris-Bodrum, Kuşadası İstanbul, Erzurum Palandöken, Bursa Uludağ

 

Turizm İstatistikleri

 

Yıllar İtibariyle Ülkemize Gelen Turist Sayısı

 

2006

2007

2008 2006/2007

2007/2008

 

1.853.442

2.465.481

2.879.278

%33,58

%16.79

 

Pazar Değerlendirmesi (2009)

 

Dünya genelinde etkisini sürdüren küresel mali kriz sebebiyle turizm istatistiklerinde 2009 yılı için farklı yüzdelerde düşüşler beklenmektedir. Fakat gelecek sezon için istatistiki bir tahmin vermek oldukça güçtür. Türkiye 2009 senesinde de güçlü ve zayıf yanlarını iyi değerlendirerek 2008 senesinde sağlanan artışın devam etmesine çalışılacaktır.

 

Güçlü Yanlar

 

• Coğrafi yakınlık nedeniyle uçuş masraflarının düşük olması

• Siyasi ilişkiler açısından çok olumlu bir dönemde bulunulması

• Pazarda tatil denilince % 60 oranında Türkiye"nin akla gelmesi

• Fiyat / kalite anlamında en uygun tur paketlerini sunabilme kapasitesi

• 5 yıldızlı resort otellerden 3 yıldızlı otellere geniş bir konaklama sunumuna sahip olmamız

• Ülkemizin Ruslar için çok çekici olan deniz, kum güneş ve doğal güzellikler gibi kitle turizm ürünlerine sahip olması

• Vize kolaylıkları

• Mevsimsel ve coğrafi olarak dağılımı yapılabilecek ve Ruslara hitap edebilecek farklı turizm ürünlerinin bulunması (kış, kültür, golf, sağlık vb)

• Reklam ve PR anlamında pazardaki en güçlü ülke olmamız

 

Fırsatlar

 

• Dinamik ve krizlere alışkın bir sektör olması

• Devlet, özel sektör ve sivil toplum arasında iletişimin olması ve birlikte hareket edebilme kabiliyeti

• Rusya Federasyonu"nda önemli miktarda nüfusun yurtdışı pasaportunun olmaması ve dolayısıyla Türkiye gibi 1. sıradaki bir destinasyona yönelik potansiyel talebin varlığı

• Giderek artan siyasi ve kültürel ilişkilerin potansiyel etkisi

• Avrupa destinasyonlarındaki fiyat yüksekliği dolayısıyla bu ülkelere olan talebin Türkiye"ye kayma olasılığı

• 2008 yılında ertelenen talebin 2009 yılında ülkemize olacak talebe etkisi

• Kriz ortamında dahi Rusların tatili bir ihtiyaç olarak görmeleri ve tatilden vazgeçmek istememeleri

 

Tehditler

 

• Global krizin derinleşmesi ve işsizlik oranlarının artacağı beklentisi

• Son dönemlerde Moskova ve Petersburg gibi şehirlerden ülkemize yönelik taleplerin üzerinde artışlar sağlanan bölge şehirlerinin ekonomilerinin tek sektöre bağımlı olması ve küresel kriz nedeniyle hane halkı gelirlerindeki azalma

• Mısır destinasyonu"nun petrol fiyatlarındaki düşüşlerden dolayı paket tur fiyatlarında Türkiye"ye oranla daha fazla indirim yapabilmesi

 

Rusya Pazarında Türkiye İmajı

 

Türkiye İmajı

 

Türkiye genel olarak bol güneş, tarihsel/kültürel açıdan zengin bir ülke olarak algılanmaktadır.

 

Türkiye imajı, Türkiye"yi ziyaret eden Ruslar açısından çok olumludur. Ayrıca, yakın zamanda Türkiye"ye gitmiş olanların cevapları, uzun zaman önce gitmiş olanlara göre daha olumludur.

 

Memnuniyet Unsurları

 

Sıcak iklim, tarihi ve kültürel değerler, fiyatların uygun olması, Türk halkının sıcakkanlılığı.

 

• Yakın zamanda Türkiye"ye gitmiş olanların % 80"i Türkiye seyahatlerini 5 üzerinden 5 ya da 4 ile değerlendirmiştir. Son birkaç yıl içinde gidenler arasında tatillerinden hiç memnun kalmadığını söyleyenlerin oranı sadece % 1"dir.

 

REKLAM FAALİYETLERİ

 

Birlikte Çalışılan Ajans : Iconisus L&Y/ Imedia

 

Reklam Bütçesi

 

Reklam Mecraları

Kampanya Tarihleri

1.Med. Planı Mart/Mayıs

TV Mart-Nisan

Outdoor Nisan-Mayıs

Yaz. Bas. Mart-Nisan

 

Reklam Görsellerinden Örnekler

 

Reklam Kampanyalarında Kullanılan Sloganlar

 

2009 yılı kampanyalarında, Tatilin Kalbi /Anayurdu - Kültürlerin Kalbi /Anayurdu - Tarihin Kalbi /Anayurdu sloganları kullanılacaktır.

 

Televizyon Reklamları

 

Rusya Federasyonunda Rossiya / Channel 2 ve Belarus"ta STV kanallarında reklam görsellerimiz yayınlanacaktır.

 

Açık Hava Reklamları

 

2009 Reklam Kampanyası çerçevesinde Mart Ayı boyunca Moskova"nın Pushkinskaya caddesinde 1638 m² lik bir bina giydirme yer almaktadır. Mart-Haziran ayları boyunca 8 şehirde (Moskova, Novosibirsk, Ekaterinburg, UFA, Rostov on Don, Nignii Novgorod, Samara, Kazan vb.) toplam 13 açıkhava panosuna reklam verilmiştir.

 

Moskova"nın en işlek caddesi olan Puskinskaya"da bina giydirme Reklamı (Antalya ve Fethiye görselleri kullanılmaktadır)

 

Yazılı Basın Reklamları

Rusya Federasyonunda GEO, Cosmopolitan, Tourbusiness, Vokrug Sveta, Compass, Tourism, Practice, Problems, Perspectives, Aeroflot, Domodedovo, Доктор Трэвел, FHM, Voyage, Izvestia Supplement Tourism gibi sayılı dergi ve gazetede reklamlarımız 2009 yılı boyunca yayınlanacaktır.

Rusya Federasyonunun en prestijli gazetesi Izvestia gazetesinin Supplement Tourism"de (Turizm eki) 4 sayfa tamamen Türkiye"ye ayrılmıştır.

Rusya"nın en önemli dergilerinden Aeroflot ise özel bir İstanbul sayısı çıkartacaktır.


Internet Reklamları

Son yılların en önemli reklam mecralarından internette de reklam verilmiştir. Rusya federasyonunun önemli sitelerinden www.wandex.ru.da 3 hafta boyunca (728x90 Banner)Türkiye reklamları verilecektir.

 

ÖZEL SEKTÖR İLE BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER

Birlikte Ağırlama Faaliyetleri

Rusya Federasyonunda faaliyet gösteren Anex Tour / Mostravel/TMTI Limited, Pegas Turistik firmalarına mensup 3.000 seyahat acentesi çalışanı 20 Şubat 2009 - 31 Mayıs 2009 tarihleri arasında 2009 yaz sezonuna yönelik Türkiye"de otellerin tanıtımı, yeni ürünlerin pazarlanması, destinasyonların tarihi ve kültürel zenginliklerinin tanıtılması amacıyla ülkemizde ağırlanması planlanmıştır.

 

ULAŞIM

THY Seferleri

 

Moskova, Ufa, Kazan, Nejninovgrad, St. Petersburg, Ekaterinburg, Samara"dan normal ve charter seferlerle her gün uçuş vardır. Ayrıca Rostov-İstanbul Perşembe Pazar karşılıklı uçuşlar da mevcuttur.

 

Sıra Rus Havayolu Şirketi Haftalık Sefer Sayısı

1 Aerosvit 46

2 Air Union 3

3 Turkish Airlines 29

4 UM Air 9

5 UTair (Tümenaviatrans) 20

6 Аvialinii - 400 3

7 Аviaprat 24

8 Аtlant-Soyuz 208

9 Аeroflot 124

10 Аeroflot-Don 91

11 ВАСО 12

12 Vim-avia 126

13 Vladivastok-Avia 36

14 GAK Rossia 40

15 Kavminvodıavia GUAP 18

16 Krasnoyarskie Avialinii (KrasEir) 43

17 Orenburgskie Avialinii 48

18 Polet 7

19 Pulkovskie Avialinii (a/k Rassia) 55

20 Sibir 119

21 Tatarskie Avialinii 24

22 Tataristan 48

23 Transaero 187

24 Uralskie Avialinii 39

Toplam 1359

 

TUR OPERATÖRLERİ

 

Türkiye"ye yönelik paket tatil pazarının en büyük tur operatörleri arasındaki dağılımı aşağıda verilmektedir.

 

TUR OPERATÖRÜ

2006 SEZONUNA YÖNELİK SATIŞLARI

PAZAR PAYI(%)

Tez Tour

%20 • Akdeniz ve Ege Bölgesi

• Çalıştığı acente sayısı yaklaşık 7500 adet

Coral Travel %18 • Akdeniz ve Ege Bölgesi

• Çalıştığı acente sayısı yaklaşık 5000 adet

Anex Tour %10 • Akdeniz ve Ege Bölgesi

• Çalıştığı acente sayısı yaklaşık 4000 adet

Pegas Touristik %20 • Akdeniz ve Ege Bölgesi

• Çalıştığı acente sayısı yaklaşık 6000 adet

Mostravel, tur operatörü RF"de TUI ile ortak faaliyet gösteriyor. %7 • Akdeniz ve Ege Bölgesi

• Çalıştığı acente sayısı yaklaşık 5000 adet

Fresh Travel %7 • Akdeniz ve Ege Bölgesi

• Çalıştığı acente sayısı yaklaşık 3000 adet. Tur operatörü ayrıca kültür ve kış turizmi turlarını düzenlemektedir.

GTI-RUSSIA

%7 • Akdeniz ve Ege Bölgesi

• Çalıştığı acente sayısı yaklaşık 2500 adet. Tur operatörü spor kamplarına yönelik turlar düzenlemektedir.

 

2009 Yılı Fuarları

1 MITT MOSKOVA TURİZM FUARI 1254 RUS. FED. (Moskova) 18-21 MART 2009

2 INTOUR MARKET FUARI

300 RUS.FED. (Moskova) 21-24 MART 2009

3 CIS TRAVELST.PETERSBURG

100 RUS FD.

(St.Petersbg.) EKİM 2009

4 BELARUS/MINSK T.F.

80 BELARUS (Minsk) 1-4 NİSAN 2009

5 ULUS.MOSKOVA

YATÇILIK FUARI 90 RUS.FED. (Moskova) 9-12 NİSAN 2009

6 LEISURE MOSKOVA T.F 350 RUSYA FED.(Moskova) 22-25 EYLÜL 2009

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.