• BIST 85.310
  • Altın 248,278
  • Dolar 6,0466
  • Euro 6,7481
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 16 °C

Bakan Günay'ın kahvaltılı toplantısı

Bakan Günay'ın kahvaltılı toplantısı
Günay, eşi Gülten Günay ve bazı bürokratlarıyla Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün bahçesinde, kahvaltılı bir basın toplantısı düzenledi

ANKARA- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, eşi Gülten Günay ve bazı bürokratlarıyla Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün bahçesinde, kahvaltılı bir basın toplantısı düzenledi.
Bakan Ertuğrul Günay, Türkiye'nin UNESCO Dünya Miras Alanları Listesi'ndeki yerlerinin sayısının artırılması gerektiğini belirterek “Edirne'deki Selimiye Camii ve Alanya'nın UNESCO'nun kalıcı listesine alınması yönünde çalışmalar var. Ciddi yönetim alanı planlaması yapabilirsek ben Demre'nin de dünya miras alanı kalıcı listesi için kısa bir süre içinde önerilebileceğini düşünüyorum,” dedi.
Ertuğrul Günay, toplantıya eşinin de katılmasını “Yaptığımız çalışmaların iyi veya kötü yansımalarını ben hep eve götürüyorum ne yazık ki Duygularımı, Bakanlık kapısında bırakıp gitmeyi, bundan önce de başaramadım, şimdi de başaramıyorum. O yüzden sizin bana verdiğiniz olumlu elektriğin ya da bazen basın sayfalarına düşen bazı talihsiz haberlerden dolayı olumsuz elektriğin bütün yükünü ev halkı benimle paylaşıyor,” diye açıkladı.
Çok zengin ama yer açısından büyük güçlükler içinde olduklarını ifade ettiği müzeler için “Depo/müzeler” projesinin üzerinde çalıştıklarını bildiren Günay, Türkiye'de en az yedi bölgede kurulacak olan müze/depolarla hem depo koşullarını iyileştirmeyi hem de mevcut müzelerin sergi imkanlarını çoğaltmayı amaçladıklarını anlattı.
İstanbul'da bir yer tespit ettiklerini haber veren Bakan Günay, depo/müzelerle eserlerin saklanmasının da daha sağlıklı hale getirileceğini kaydetti.

DÜNYA MİRAS LİSTESİNDEKİ ALANLARA YENİLERİNİ EKLEME ÇALIŞMALARI
Türkiye'nin zenginliği ve tarihsel birikimini gösterme açısından, UNESCO'ca kabul edilmiş olan dünya miras alanının dokuz, aday sayısının da 18 olmasını yetersiz bulan Günay, bu yerlerin de yönetim planı, ziyaretçi güzergahı, güvenlik, restorasyon gibi konularda ciddi eksikliklerinin var olduğunu ifade bildirdi.
Günay, miras listesindeki dokuz alanda eksiklikleri en kısa sürede gidermeye çalışacaklarını, 18 adayın bazılarının daimi liste içine girmesini sağlamaya ve adaylara da yenilerini katmaya çalışacaklarını açıkladı.
Günay, konuyla ilgili olarak öncelik verilecek yerlerle bir soru üzerine, Edirne'deki Selimiye Camisi ve Alanya'nın kalıcı listeye alınması yönünde çalışmaları olduğunu söyledi.
Geçici listedeki Demre ile ilgili hazırlıklara hız vereceklerini haber veren Günay, şunları söyledi:
“St. Nicola Kilisesi ve Kekova doğal miras alanı var, ikisi bir ilçede. Ayrıca çok önemli bir ören yeri var: Likya'nın başkenti olmuş Mira. Çok önemli kaya mezarları ve ayakta kalmış çok büyük amfi tiyatro var. Büyük bir kazı alanı bakir bekliyor. Doğu Roma topraklarının en büyük depolarından birisi Andriake bu ilçenin sınırları içinde. Eğer ciddi yönetim alanı planlaması yapabilirsek, ben Demre'nin de dünya miras alanı kalıcı listesi için kısa bir süre içinde önerilebileceğini düşünüyorum.”
Günay, Türkiye'nin iddialı örenleri arasında olan Aphrodisias, Perge ve Sagalassos'u da geçici listeye aldırmak üzere çalışacaklarını kaydetti.

“TESİSLERDE BELGE AYRIMI KALKACAK”
Ertuğrul Günay, yeme-içme ve konaklama işletmelerinde zaman zaman baş ağrıttığını ifade ettiği belediye belgeli - Bakanlık belgeli tesis ayrımını ortadan kaldırmak için Eminönü ve Side gibi merkezlerde pilot proje uygulaması başlattıklarını bildirdi.
Bu merkezlerde belge ayrımını kısa süre içinde ortadan kaldıracaklarını bildiren Günay, çalışmanın sonuçlarına göre uygulamanın Antalya, İstanbul, Muğla ve İzmir'in turizm açısından öne çıkmış ilçelerine genişletileceğini, yakın gelecekte tesislerde Bakanlık standartlarını uyma şartının aranacağını anlattı.
Turizmi Teşvik Yasası'ndaki düzenlemeden sonra, turizm arazilerinin tahsisinde hukuka uygunluk ve çevreye duyarlılık göstererek, yarım kalmış başvuruları sonuçlandırmaya ve aynı dikkatle yeni alanlar üretmeye çalıştıklarını ifade eden Günay, geçmişte turizmden tahsis edilen gelirlerin başka yerlere aktarıldığını, artık bunların öncelikle turizm bölgelerinin alt yapısı için kullanılacağını söyledi.

TANITIMIN OLUMLU SONUÇLARI ALINIYOR
80'i aşkın ülkede devam eden tanıtma çalışmalarının da olumlu sonuçlarını turizm döneminde aldıklarını söyleyen Bakan Günay, gelecek yılın kampanyasının da Türkiye'nin farklı lezzetini özel biçimde öne çıkaran bir içerik taşımasına özen göstereceklerini haber verdi.

“FAZLA KAZI ÇALIŞMALARINI DA ÖDEYECEK DURUMDAYIZ”
Bu yıl 90'ı yerli, 44'ü yabancı olmak üzere Bakanlar Kurulu Kararıyla 134 kazıyla, 36 müze ve 83 kurtarma kazısı ve 100'den fazla yüzey araştırmasının devam ettiğini SÖYLEYEN Günay, şu anda hiçbir kazı için ödenek sorunu kalmadığını, hatta fazla çalışmaların karşılığını da ödeyecek durumda olduklarını kaydetti.
Türkiye'nin kültür birikimine dönem ve inanç farkı gözetmeden sahip çıktıklarını ifade eden Günay “Bir yandan Mevlevihaneleri, öte yandan Hacı Bektaş Külliyesi'ni manevi saygınlığa uygun biçimde yeniden onarıyor, Demre'de Akdenizli Noel Baba heykeli için çalışırken Çorum'da aslanla ceylanı birlikte kucaklayan bir inancın anıtını dikiyoruz. St Paul Yılı'nın ülkemizde de gereği gibi kutlanmasının maddi temellerini sağlıyor, herkesin inancını özgürlük içinde yaşamasını ve düşüncesini özgürce açıklamasını, barışçı kültürümüzün ve evrensel anlayışımızın temeli sayıyoruz,” şeklinde konuştu.
Günay, UNESCO'nun bu yılı Kaşgarlı Mahmut Yılı ilan ettiğine işaret ederek “Frankfurk'ta giderken Kaşgarlı Mahmut ile ilgili özel bir çalışma yapıyoruz, kitabın tıpkı basımını yapıyoruz. Yine Yahya Kemal ile ilgili prestij kitabı hazırlığı içindeyiz. Ayrıca, sevgili ve rahmetli İdris Küçükömer'den başlayarak Ahmet Hamdi Tanpınar ve Tarık Buğra ile devam ederek büyük düşün insanlarımıza ilişkin saygı kitaplığı hazırlığı içindeyiz,” dedi.
İstanbul'da Ayazağa Kültür Merkezi'nin tamamlanması için bir kültür girişimcisiyle ön anlaşmayı gerçekleştirdiklerini belirten Günay, Topkapı Sarayı'nı tarihsel dokusuyla ortaya çıkarmak üzere çalışmaların devam ettiğini anımsattı.
Günay, kendisinden önce Topkapı'da haftada bir kez gösteri gerçekleştiren Mehter Takımı'nın artık beş gün gösteri sunduğunu bildirdi.
Günay “Müzekart” uygulamasını “Türk insanının Türkiye topraklarının zenginliğiyle tanıştırılmasında devrim niteliğinde adım” olarak nitelendirdi.

DT'NİN 60. YILINA 60 SAHNE
Sinema ve tiyatro alanındaki desteklemeyi, önceki dönemlere göre, daha objektif kriterlerle yaptıklarını dile getiren Günay, dünya sinema yapımcılarını Türkiye'ye çekmek için önümüzdeki dönemde TBMM'ye yeni bir yasal düzenleme sunacaklarını açıkladı.
Günay, TÜROFED ile müzik meslek grupları arasındaki, otellerde çalınan eserlerin telif hakları sorununun, kendisinin görev döneminde çözüldüğünü hatırlatarak, anlaşmanın şu an 150 bin oda sayısını geçtiğini ifade etti.
Geçen yıl beş yeni Devlet Tiyatroları (DT) sahnesi açtıklarını ifade eden Günay, DT'nin kuruluşunun 60. yılı olan 2009'da da 40 olan DT sahnesi sayısını 60'a çıkarmayı amaçladıklarını anlattı.
Günay, bu yıl ilk kez düzenlenen “Vagon Sahne”yi uygulamaya koyduklarını, 2010'da da “Yüzen Sahne”lerin, her ay İstanbul'un farklı ilçesine demir atacağını bildirdi.
Rusya'da “Türk Kültür Yılı” etkinliklerinin devam ettiğine işaret eden Günay, Almanya'da ekim ayında peş peşe yapılacak “Popkomm Müzik Festivali”ne Türkiye'nin “konuk ülke”, dünyanın en büyük kitap fuarı olan Frankfurt Kitap Fuarı'na da “onur konuğu” olarak katılacağını belirtti. Günay, fuara 100 yayıncı, 300'den fazla edebiyatçı ve 400 kadar kültür-sanat insanının katılacağını belirterek, fuarda Türkiye'nin kültürünün bütün renklerinin çoğulcu bir ortam anlayışıyla dünya entelektüellerine sunulacağını kaydetti.

BALIK ÇİFTLİKLERİ
Ertuğrul Günay, bir soru üzerine Didim'den Fethiye'ye kadar olan kıyı şeridinde çiftlikler için planlanan arazileri gezdiğini, çiftliklerin şu anki yerinin “fevkalade sakıncalı” olduğunu söyledi. Bunların kaldırılması için Tarım ve Köyişleri ile Çevre ve Orman Bakanlıkları ile fikir birliği içinde olduklarını belirten Günay, çiftliklerin denizde hangi mesafeye çıkarılacakları konusunda çalışmanın sürdüğünü ifade etti.

ORMAN ARAZİLERİ
Orman arazilerinin turizme tahsisiyle ilgili soru üzerine Günay, orman yangınlarından sonra yangın alanlarının hiçbirinin turizm için tahsis edilmediğini bildirdi.

MNG'NİN KAÇAK DOLGUSU
Günay, Pina Yarımadası'nı MNG Holding'in toprakla doldurmasıyla ilgili olarak da “firmaya kıyıyı doğal haline getirdikten sonra projelerinin inceleneceğinin belirtildiğini” kaydetti.
“Düzeltmezlerse projeleri olmayacak ve orada iskele ve plaj yapamayacaklar, sahilden yararlanamayacaklar,” diyen Ertuğrul Günay, kıyıdaki tahribatın da düzeltilebileceğini, tahsislerde herhangi bir kuruma karşı özel tavırlarının olmayacağını sözlerine ekledi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.