• BIST 90.787
  • Altın 255,008
  • Dolar 5,8790
  • Euro 6,5887
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 20 °C

Bakan Günay'a destek geldi

Bakan Günay'a destek geldi
Ergenekon ile ilgili gelişmeleri 12 Mart dönemine benzeten bakan Günay'ın sözleri, dönemin tanıkları tarafından destek gördü.

ANKARA - Ergenekon Soruşturmasının 12. dalga operasyonu ile ilgili gelişmeleri 12 Mart dönemine benzeten Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay"ın sözleri, dönemin tanıkları tarafından destek gördü.
Eski milletvekili ve Atılım Üniversitesi Öğretim Görevlisi Uluç Gürkan, Günay"ın benzetmesine hak verirken, “Vicdan anlamında bugün daha da büyük sıkıntı var. Çünkü bugün için söz konusu olan bir askeri rejim vicdanı değil. Demokratik bir ortamın askeri rejimle kıyaslanıyor hale gelmesi çok vahimdir” dedi.
Gürkan, ANKA"ya yaptığı açıklamada, 12 Mart"ın, yani bir askeri rejimin hukuksuzluğunun bugünkü durumla kıyaslanır hale gelmesinin, bugünün bir sıkıntısı olduğunu ortaya koyduğunu belirterek, “Bugün yaşananlar eğer 12 Mart askeri rejiminde bizim yaşadıklarımızla kıyaslanır bir hale geldiyse, bugün içinde yaşadığımız demokrasinin kendini sorgulaması lazım. Bu çok acı bir şey” dedi.
Üstelik bu kıyaslamayı yapanın da mevcut hükümetin bir Bakanı olduğuna dikkat çeken Gürkan şöyle konuştu:
“Haksız da değil. Asıl olan bugün demokratik ortamda yaşananların, 12 Mart askeri rejiminde yaşananlarla kıyaslanabilir hale gelmesi. O zaman "biz demokrasinin neresindeyiz?" diye kendimize sormamız lazım. 12 Eylül"den sonra Türkiye, o Anayasayı demokratikleştirmek için çok uğraş verdi. Bu uğraşın Ertuğrul Günay"ın benzetmesi çerçevesinde boşa gitmiş olmasından büyük üzüntü duyuyorum. Vicdan anlamında bugün daha da büyük sıkıntı var. Çünkü bugün için söz konusu olan bir askeri rejim vicdanı değil. Demokratik bir ortamın askeri rejimle kıyaslanıyor hale gelmesi çok vahimdir.”

-“SIKIYÖNETİM YOKKEN BU DURUM BİRAZ TUHAF KAÇIYOR”-
Dışişleri Eski Bakanı Prof. Dr. Mümtaz Soysal da, Bakan Günay"ın benzetmesini haklı bulduğunu ifade ederek, “İktidar çevresinden böyle bir şey gelmesi ilginç de tabi. Bakanı o bakımından takdir etmek gerekir. Sayın Bakanın reaksiyonu çok normal ve takdir edilir bir reaksiyondur” diye konuştu.
Soysal, 12 Mart"ın askeri rejim dönemi, bugünün ise demokratik bir ortam olduğuna işaret ederek şöyle devam etti:
“"Sıkıyönetim döneminde değiliz ki böyle davranılıyor" diye, başkaları da söylüyor zaten. Sıkıyönetim zamanında dahi ters tepiyordu bu. Sıkıyönetimde, bir ölçüde anlaşılabilirdi, sıkıyönetim yokken bu durum bir tuhaf kaçıyor. Tepkiler orantılı olmalıdır. Hukukta neyse derdiniz, insanları suçlarken çok temkinli hareket etmek gerekir. Elinizde inandırıcı belgeler yoksa, apar topar almak, şu kadar ece tutmak gibi orantısız tepkiler göstermemek gerek.”
Ergenekon Soruşturmasının 12. dalgası çerçevesinde bugün yaşananların, yalnızca 12 Mart"a değil, birçok olaya benzediğini dile getiren Soysal, “Bir durumda eğer yapacağınız işler o durumun gereğinden daha farklı yöntemler gerektiriyorsa bu durumun ölçüsünü iyi tayin etmek gerekir. Her önlem orantılı olmalıdır bu nedenle, nedensellik bağlantısı iyi kurulmalıdır” dedi.

-SİVİLLER DAHA FAZLA SORUMLU-
Prof. Dr. Alpaslan Işıklı, Türkiye"nin içinde yaşadığı dönemin Bakan Günay"ın da belirttiği gibi 12 Mart"ı fazlasıyla anımsattığını söyleyerek, “Aradaki fark o zaman askeri yönetim vardı” diye konuştu.
Işıklı, Ancak 12 Mart"ın sorumlusunun yalnızca askerler olduğunu söylemenin de yanlış olacağına dikkat çekerek, “12 Mart"ın iktidarını oluşturan yapıda askerler, belki onlardan daha fazla siviller de sorumludurlar. Ayrıca, bugünkü durum da ortaya koymuş bulunuyor ki önemli olan asker veya sivil olmak değildir, önemli olan demokrasiden, hukuk devletinden yana olmak veya olmamaktır” dedi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.