• BIST 97.174
  • Altın 238,011
  • Dolar 5,7956
  • Euro 6,5186
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 14 °C

Bakan Günay yine yanlış yaptı

Bakan Günay yine yanlış yaptı
Yeni Alanya'nın dünkü sayısında yer alan "Olmadı Sayın Bakan" başlıklı manşet haberi değerlendiren siyasiler, Günay'ı eleştirdiler.

ALANYA- Yeni Alanya'nın dünkü sayısında yer alan "Olmadı Sayın Bakan" başlıklı manşet haberi değerlendiren siyasiler, Günay'ı eleştirdiler.
Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Alanya'da yine hayal kırıklığı yaratmıştı. Bakanlıkta üçüncü yılını dolduran Günay, bu süre içerisinde Alanya'ya sadece üç kez geldi. İlk gelişi Utopia Otel'de düzenlenen Turizm Bakanlığı eğitim seminerineydi. Bu gelişinde iki gün kaldı ancak Alanya ile ilgili herhangi bir çalışması olmadı, sadece Kale'yi gezdi.
Diğer gelişleri ise Mahmutlar ve Türkler arıtma tesislerinin açılışı içindi. Bu açılışlarda da kurdele kesip, hemen geri döndü. Önceki gün akşam Alanya'ya geleceği, Gold City Otel'de kalacağı ve dün de sektör temsilcileriyle görüşeceği açıklanan Günay, son anda yoğun programlarını gerekçe göstererek Alanya programını iptal etmişti.
Oysa sektör temsilcileri, Günay'ın geleceğini zannederek Alanya turizminin sorunlarını içeren onlarca dosya hazırlamıştı. İptale öfkelenen turizmciler "Alanya'da 200 bin yatak kapasitesi var. Turizm Bakanı, böylesine önemli bir turizm merkezine üç senede üç kez, laf olsun diye mi uğrar? Ama Antalya'ya neredeyse her ay geliyor" demişlerdi.
"BÜYÜK YANLIŞ YAPTI"
Demokrat Parti (DP) İlçe Başkanı Yaşar Uysal, Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın Alanya programını iptal etmesini Alanya'ya yapılan büyük bir yanlış olarak değerlendirdi. Uysal, "Türkiye'ye turizmi tanıtan Alanya, 200 bin yatağa sahip bir ilçe. Turizm Bakanı'nın, turizmin ve turizmcinin sorunlarını dinlemeden Gazipaşa'dan, Antalya'ya geçmesini yadırgadım. Kendisi Alanyalı turizmcileri hiçe saymıştır. Sayın Bakanın programı yoğun olabilir. Ancak, Türkiye'de en çok vergi bakımından çok sayıda ilin önünde olan, 45 ilden daha büyük olan Alanya'ya önem vermesi gerekirdi. Bu vergilerin yüzde 80'ini ödeyen turizmciyi dinlemesi gerekirdi. Bakanın bu hareketi, hükümetin gözünde Alanya'nın üvey evlat olduğunu bir kez daha kanıtlamış oldu. Baktı turizmde dert çok, herhalde kendisinde de fazla derman olmadığını tespit ederek, Alanya'dan çekti, gitti. Bakan Günay'ın Alanya programını iptal etmesinde bir suçlu daha var. Bu da AKP İlçe Teşkilatı'dır. Teşkilat, kendi bakanını Alanya'ya getirme becerisi gösteremiyorsa biz ne yapalım? Bizim dönemimizde Turizm Bakanları, ayda bir kez Alanya'ya gelir, turizmcilerin sorunlarını dinlerdi. Ankara'da turizmci arkadaşların randevu taleplerine anında karşılık verir ve onlarla iyi diyalog içinde olurlardı" dedi.

"TURİSTİK GEZİ YAPIYOR"
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İlçe Başkanı Osman Özcan ise, "Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye'de turistik seyahatlere çıkıyor. Son yaptığı da bunlardan birisidir. Günlerdir AKP'li yöneticiler "Turizm Bakanı geliyor, gelecek" diye açıklama üstüne açıklama yapıyorlar. Bakanın, turizmcilerin sorunlarını dinleyeceği yönünde beyanlarda bulundular. Ama Bakanın Alanya'daki turizmcileri dinleyip, dinlemediği ortada. Gazipaşa'da açılan havalimanında pistin uzatılması gerekiyor. Bu konuda devletin kasasından bir kuruş para çıkmayacak ama bazı çıkar ilişkileri nedeniyle pistin uzatılmasına onay verilmiyor. Eğer bu pist uzatılırsa, pasta bölünür ve birilerinin menfaatleri azalır. Alanya adıyla oyunlar oynanıyor. Alanya artık gerekeni yapmalı" diye konuştu.

"MORALİ BİLE ÇOK GÖRDÜ"
Günay'ın Alanya programını iptal etmesinin bir şeyi değiştirmeyeceğini savunan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İlçe Başkanı Cafer Uyar ise, "Bakan, 30 kere Alanya'ya gelse ne değişecek? Bugüne kadar Alanya'da taş üstüne taş mı koydu? Turizm Bakanı, zaten Alanyalılar kendi sorunlarını kendi imkanlarıyla çözer diyerek fazla önem vermiyor. Bu da Alanyalıların Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve kabinedeki bakanlara sorunları anlatamamasından da kaynaklanmaktadır. Ancak, Turizm Bakanı'nın Alanya'ya gelerek bu sıkıntılı ortamda biraz moral vermesi gerekirdi. Ama bunu bile turizmcilere çok gördü. Günay başta olmak üzere AKP'li bakanlar, Alanya'yı çok fazla dikkate almıyorlar. Alanya'ya önem veriyorlarmış gibi görünmelerinin sebebi Alanya'yı AKP'nin üssü olarak seçmeleri" dedi.

"ARZUMUZ HAVAALANININ ULUSLARARASI OLMASI"
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Mersin'in Bozyazı ve Anamur ilçelerinde incelemelerde bulunduktan sonra karayoluyla Gazipaşa'ya geçti. Günay'ı ilçe girişindeki Atatürk Parkı'nda Kaymakam Muhittin Pamuk karşıladı. Kaymakamlığa geçen Bakan Günay'a, Pamuk tarafından Gazipaşa Havaalanı ile ilgili brifing verildi. Bakan Günay, Gazipaşa'nın sorunlarını yakından takip ettiğini belirterek, havaalanının Gazipaşa, Alanya ve Anamur için önemine dikkati çekti. Anamur-Gazipaşa karayolunun 2012 yılında biteceğini belirten Bakan Günay, "Yol biterse bu havaalanı bölge için, Anamur, Alanya, Gazipaşa için önemli olacak'' dedi.
Gazipaşa Havaalanı'nın kapasitesinin artırılması gerektiğini ifade eden Günay, bu şekilde bölgenin turizm potansiyelinin artacağını kaydetti.
Anamur'dan geldiğini vurgulayan Bakan Günay, ''Çok güzel tarih var ama yol olmadığı için sahipsiz kalmış. Bir şey yapma şansı yok'' dedi.
Mersin ve Antalya arasında kitle turizmiyle ilgili çok bakir alanlar olduğunu vurgulayan Günay, şu anda Antalya'nın potansiyelinin kullanıldığını ancak bu kentle aynı doğa, bitki örtüsü ve tarihe sahip 300 kilometreden fazla bir sahil bulunduğunu kaydetti. Mersin-Antalya duble yolunun 2012'de bitirilmesinin planlandığını belirten Günay, Gazipaşa Havaalanı'nın da küçük uçaklarla da olsa işletmeye açıldığına dikkat çekti. Bakan Günay, ''Ama biz Gazipaşa Havaalanı'nın uluslararası standartları yükselen bir havaalanı olmasını çok arzu ediyoruz'' dedi.
Anamur'un inanılmaz bir yerleşim merkezi olduğunu, henüz ikincil konut işgaline uğramadığını belirten Günay, ''Gelecekte Antalya'dan çıkarttığımız derslerle kitle turizmi açısından Mersin, özellikle Mersin'in Silifke'den bu tarafa olan kesiminde çok güzel, yeni yatırımlar, girişimler yapabiliriz. Antalya'dan çıkarttığımız derslerle ağaç boyunu geçmeyecek yatırım ve işletmeler yapabiliriz. Antalya'da şu anda kullanmakta olduğumuz doğu bölgesinin yani Kundu-Belek hattının daha da doğusunda gerçekten bakir bir alan yakın bir gelecekte sanıyorum Türkiye için çok yeni ufuklara vesile olacaktır'' diye konuştu.
Kaymakamlıktan AK Parti İlçe Merkezi'ne giden Bakan Günay'ı, partililer karşıladı. Burada vatandaşlarla sohbet eden Günay, referandumda anayasa değişikliği için 'evet' oyu istedi. Bakan Günay, şöyle konuştu:
''Ben Türkiye'nin önünü açarım kardeşim... Bu demokrasi ile ilgilidir, insan hakları ile ilgilidir, hukuk devleti ile ilgilidir. Burada evet derim,
seçimde oyumu gider istediğim partiye veririm. Bunun ikisinin birbirine karışmaması lazım. Benim burada anlamadığım, üzüldüğüm bir şey var. Bu görüşmeler parlamentoda bir, bir buçuk ay sürdü. Ana muhalefet partisi parlamentoda hayır oyu vermedi, şimdi hayır oyu istiyor. Seçim ile halk oylamasını birbirine karıştıramayalım. Madde madde okuyun lütfen. Eski anayasada ne yazıyor, yeni getirilen maddelerde ne yazıyor. Ben açıklıkla söylüyorum, kadınların korunmasıyla, özürlülerin korunmasıyla, şehit yakınlarının ailelerini korunmasıyla ilgili hükümler anayasanın eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz. Yani devlet pozitif olarak onları korur.
Demokrasi hepimiz için gerekli. 12 Eylülde yapılan bir seçim değildir, bir halk oylamasıdır. Türkiye 12 Eylülün deli gömleğini çıkarsın, hiç olmazsa birkaç düğmesini açsın, rahatlasın mı? Yoksa boğazına kadar kapatıp 12 Eylülcülerin boynumuza taktığı iple gezmeye devamı mı edelim?''
Bazılarının referandumu güven oylamasına döndürmek istediğini dile getiren Günay, ''Şunu biliyorum ki 12 Eylülün işkencecileri bu referandumda hayır oyu verecekler. Referandumda evet diyelim seçimde oyumuzu istediğimize verelim'' dedi. Bakan Günay daha sonra ilçeden ayrıldı.

ANTALYA'DAKİ TURİZM TOPLANTISI
Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği'nin (TÜRSAB) Divan Talya Oteli'nde düzenlediği toplantıda tur operatörleri ile bir araya gelen Günay, toplantı öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, turizmin niceliksel olarak gelişmesinin yanı sıra niteliksel olarak da gelişmesinin herkesin ortak arzusu olduğunu söyledi.
Türkiye'nin turizmde geçen yıl krize rağmen sayısal olarak yılı olumlu tamamlama başarısını gösterdiğini ifade eden Günay, şöyle konuştu:
''Bu yıl da turizm yılın ilk 6 ayı itibarıyla yüzde 9.4 civarında sayısal, yüzde 3.9 civarında ise gelir artışı gösteriyor. Önceki yıllarda olduğu gibi Türkiye rakamları dünya ortalamasının üzerinde. Ama bu hızlı artışa uygun bir altyapı geliştirmede aynı gayretle, aynı başarıda, bir çizgi izlememiz gerekiyor. Son zamanlarda sayısal olarak bu hızlı artış bazı problemlerle karşılaşmamız sonucunu da doğurdu. Trafik kazaları başta olmak üzere ya da bazı tur şirketlerinin, tur operatörlerinin, seyahat acentelerinin son zamanlarda yaşadığı sektörün öteki bölümlerine de yansıyan ekonomik sorunlar nedeniyle mevsimin ortasında kendimize çekidüzen verme ihtiyacı, bundan sonrasına dönük bir yol haritası çizme ihtiyacı ortaya çıktı.''

"STANDARTLARI YAKALAMAK GEREKLİ"
TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy da bu yılın değerlendirmesi ve gelecek yılın planlaması için bir araya geldiklerini ifade ederek, Türkiye'de 1 milyon aşkın yatak, 18 marina, 12 bin çekek alanı, 16'sı uluslararası 46 havalimanı bulunduğunu söyledi. Ulusoy, 2023 yılında hedeflenen 50 milyon ziyaretçi ve 40 milyar dolarlık dövizi elde etmek için ulaşım, konaklama ve sağlık alanında gerekli standartları yakalamak gerektiğini kaydetti. Merkez Bankası'nın politikalarını beğendiğini anlatan Ulusoy, buna karşın kurdan doğan zararlarının da telafi edilmesini istedi. Ulusoy, toplantıda vizesi kalkan ülkelere yönelik izlenecek turizm planlamasının da görüşüleceğini sözlerine ekledi.

Yeni Alanya

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.