• BIST 97.955
  • Altın 218,397
  • Dolar 5,3310
  • Euro 6,0607
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 3 °C

Bakan Günay yerinde kaldı

Bakan Günay yerinde kaldı
turkiyeturizm.com - Erdoğan, şu sıralarda başlayan basın toplantısında, kabinedeki değişiklikleri açıkladı. Bakan Ertuğrul Günay yerinde kaldı

ANKARA - Türkiye'nin kilitlendiği kabine revizyonu için Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanı Gül'ü ziyaret etti. Erdoğan, kabine listesini sunmak üzere Gül'ün ikamet ettiği Dışişleri Konutu'na geçti. Erdoğan, şu sıralarda başlayan basın toplantısında, kabinedeki değişiklikleri açıkladı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcılığına  Manisa Milletvekili Bülent Arınç'ın atandığını bildirdi.
Başbakan Erdoğan, Ali Babacan'ın yeniden ekonomiden sorumlu bakan olacağını, Hazine Müsteşarlığı, BDDK ve SPK gibi kurumların da kendisine bağlanacağını açıkladı. Babacan'ın yerine Dışişleri Bakanlığı'na ise daha önce Erdoğan'ın dış politika danışmanlığı görevini yürüten Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu getirildi.

 

KABİNEYİ DEĞİŞİMİNİ HEYECAN GETİRMESİ İÇİN YAPTIK
Başbakan konuşmasın şöyle sürdürdü:
"Kalan ve şu an kabinede olmayan arkadaşlarım açık söylüyorum. Kabinede olmayan arkadaşlarımın hata yanlış gibi değerlendirilmesini genel başkanı başbakanı olarak tanımlayamam. Arkadaşlarımın hepsi ile bu yola çıktım. Hepsi elinden geleni gösterdi. Bundan sonra da gösterecektir.
Fakat tabi iş hayatında da olduğu gibi zaman zaman değişimin yeni bir heyecan getirmesi psikolojik hava da olsa önem arzediyor. O nedenle değişimin gerekliliğine inandığımız için değişiklik yapıyoruz. 22 Temmuz'da yapmıştı şimdi bunu genişleterek yapıyoruz. "

KÜLTÜR VE TURİZMİ BİRBİRİNDEN AYIRMAK YANLIŞTIR
Başbakan kültürü ve turizmi birbirinden ayıramadığını her ikisinin birbiriyle içice olan iki kurumun birbirinden ayrılmasının yanlış olduğunu söyledi.Tturizmni önemli bir kaynak olduğunu ve kültür varlıklarının çekim gücü olması için bir elden yönetilmesi gerektiğini belirterek 500'e a yakın kültür varlığını onardıklarını ve turizmin hizmetine açtıklarını söyledi.

EKONOMİYE ÖNEM VERİYORUZ
Erdoğan, ekonomi koordinasyonunun yenilenmesine neden ihtiyaç duyduğunun ve bu alanda ne tür değişiklik yapılacağının sorulması üzerine, ekonomi koordinasyonunun zaten olduğunu hatırlatarak, "Fakat burada çok daha farklı bir koordinasyon gerekiyordu. Bu koordinasyonun çok daha güçlü hale gelmesine, daha tek elden yürütülmesine fırsat verecek bir yapı olsun istedik. Bunun için de Ali Babacan'la özellikle finans sektörünü toparlayalım dedik. Hazine ile müşterek olarak bunu yapalım. Örneğin artık bir DPT
gibi, GAP, DAP gibi kuruluşlar. Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz arkadaşımızda ki bu arkadaşımız DPT'den gelmiş, bünyeyi gayet iyi tanıyan ve yurt dışı eğitimi güçlü olan bir arkadaşımız. Hem bölgeyi tanıdığı için oraya yüklenmemiz gerekiyor. GAP'ı, DAP'ı çok iyi götürmemiz gerekiyor. DPT'de de zaten bu çalışmaların içinde olduğu için bunu böyle uygun gördük" değerlendirmesinde bulundu.


KALANLAR
Cemil Çiçek, Mehmet Aydın, Egemen Bağış, Vecdi Gönül, Beşir Atalay, Recep Akdağ, Binali Yıldırım, Mehdi Eker, Ertuğrul Günay, Veysel Eroğlu. Hayati Yazıcı, Zafer Çağlayan, Faruk Çelik,

GÖREV YERİ DEĞİŞEN BAKANLAR
Başbakan Erdoğan'ın yaptığı açıklamaya göre, Dışişleri Bakanı Ali Babacan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Devlet Bakanı Nimet Çubukçu Milli Eğitim Bakanı, Devlet Bakanı Mehmet Şimşek Maliye Bakanı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, Sanayi ve Ticaret Bakanı Mehmet Zafer Çağlayan ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Devlet Bakanı olarak görevini sürdürecek.





YENİ GELENLER

Ali Babacan (Ekonomi-bankalar)
Bülent Arınç,
Cevdet Yılmaz,
Selma Aliye Kavak,
Sadullah Ergin (Adalet)
Ahmet Davudoğlu (Dışişleri)
Mehmet Şimşek (Maliye)
Nimet Çubukçu (Millî Eğitim)
Mustafa Demir (Bayındırlık)
Ömer Dinçer (Çalışma)
Nihat Ergün (Sanayi)
Taner Yıldız (Enerji)

İŞTE YENİ KABİNE

Başbakan Erdoğan, Ali Babacan'ın yeniden ekonomiden sorumlu bakan olacağını, Hazine Müsteşarlığı, BDDK ve SPK gibi kurumların da kendisine bağlanacağını açıkladı. Babacan'ın yerine Dışişleri Bakanlığı'na ise daha önce Erdoğan'ın dış politika danışmanlığı görevini yürüten Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu getirildi.

Yeni kabine şu isimlerden oluştu:

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı: Cemil Çiçek,
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı: Bülent Arınç
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı: Ali Babacan
Devlet Bakanı: Egemen Bağış
Devlet Bakanı: Hayati Yazıcı
Devlet Bakanı: Mehmet Aydın
Devlet Bakanı: Faruk Nafiz Özak
Devlet Bakanı: Mehmet Zafer Çağlayan
Devlet Bakanı: Faruk Çelik
Devlet Bakanı: Cevdet Yılmaz
Devlet Bakanı: Selma Aliye Kavaf
Adalet Bakanı: Sadullah Ergin
Milli Savunma Bakanı: Vecdi Gönül
İçişleri Bakanı: Beşir Atalay
Dışişleri Bakanı: Ahmet Davutoğlu
Maliye Bakanı: Mehmet Şimşek
Milli Eğitim Bakanı: Nimet Çubukçu
Bayındırlık ve İskan Bakanı: Mustafa Demir
Sağlık Bakanı: Recep Akdağ
Ulaştırma Bakanı: Binali Yıldırım
Tarım ve Köyişleri Bakanı: Mehmet Mehdi Eker
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı: Ömer Dinçer
Sanayi ve Ticaret Bakanı: Nihat Ergün
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Taner Yıldız
Kültür ve Turizm Bakanı: Ertuğrul Günay
Çevre ve Orman Bakanı: Veysel Eroğlu

DIŞARDA KALANLAR
Hüseyin Çelik
Mehmet Ali Şahin
Nazım Ekren
Hilmi Güler
Kemal Unakıtan
Kürşat Tüzmen
Murat Başesgioğlu
Sait Yazıcıoğlu

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.