• BIST 102.556
  • Altın 261,352
  • Dolar 5,7112
  • Euro 6,3685
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 18 °C

Aziz Nesin'in 98. yaşı kutlandı

Aziz Nesin'in 98. yaşı kutlandı
Türkiye’nin yetiştirdiği dünyaca ünlü “kara mizah” ustası Aziz Nesin’in 98’ci yaşı doğum yeri olan Heybeliada’da anma programı ile kutlandı.

ÖZKAN ALTINTAŞ- TÜRKİYE TURİZM
İSTANBUL-
Türkiye’nin yetiştirdiği dünyaca ünlü “kara mizah” ustası Aziz Nesin’in 98’ci yaşı doğum yeri olan Heybeliada'da İskele Meydanı ve Merit Halki Palas Oteli'nde bir dizi etkinlikle kutlandı. 1915 yılında Heybeliada’da doğan Aziz Nesin’in kitaplarında yazdığı “Dünyaya gözümü ateşle açtım” sözlerinin kullanıldığı ve Adalar Belediyesi'nin desteğiyle düzenlenen programa katılan oğlu Ateş Nesin babasını anmanın mutluluğunu yaşadı.

aziz-nesin-rozet.jpg

aziz-nesin-iskele-1.jpg

Aziz Nesin’i anma programı Heybeliada İskele Meydanı’nda Teyfur Erdoğdu Tarih Atölyesi (TETA) ekibi “Aziz Nesin Anlatıyor” başlıklı gösteri yaparak Aziz Nesin’in hikayelerini okumasıyla başladı. Etkinliğe katılan konuklara karanfiller dağıtılarak deniz kıyısında toplanıldı.

aziz-nesin-karanfil-ozkan.jpg

aziz-nesin-karanfil-5.jpg

aziz-nesin-karanfil-1a.jpg

aziz-nesin-karanfil-3.jpg

aziz-nesin-karanfil-2.jpg

aziz-nesin-karanfil-1b.jpg

ATEŞ NESİN: BABAM HİÇ ÖLMEYECEK

Aziz Nesin’in oğlu Ateş Nesin “Babam kitaplarıyla ve sizlerle yaşıyor. O hiçbir zaman ölmeyecek. Onun gibi bir babanın oğlu olduğun için çok mutluyum” dedi.

aziz-nesin-karanfil-1.jpg

Törene katılan Adalar Belediye Başkanı Dr. Mustafa Farsakoğlu’da Adaların bir çok yazara ev sahipliği yapan kültür yuvası olduğunu belirterek “Aziz Nesin gibi dünya çapında bir yazarın Heybeliada’da doğmuş ve yaşamış olması bizim gurur kaynağımızdır” dedi.

DENİZE KARANFİLLER BIRAKILDI
Daha sonra Ateş Nesin ve törene katılanlar Aziz Nesin adına ellerindeki karanfilleri denize atarak büyük yazarı andılar.

aziz-nesin-heybeliada-4.jpg

aziz-nesin-heybeliada-44.jpg


Sahile toplanan kalabalık daha sonra Aziz Nesin’in bir zamanlar dolaştığı Heybeliada sokaklarından yürüyerek panelin yapılacağı Merit Halki Palas Oteli’ne vardılar.
Heybeliada Merit Halki Palas Oteli’nde düzenlenen panel salonunda ise Aziz Nesin Vakfı tarafından bastırılan kitapları satışa sunulurken, rozetleri dağıtıldı.

aziz-nesin-ates-nesin2.jpg

GELECEĞİ OKUYAN KÂHİN: AZİZ NESİN

Aziz Nesin’in Anmak ve Anlamak” başlıklı panele katılanlar onunla ilgili anılarını anlattılar. Yazarlar ise onun dünyaya bakışı ve yazdığı hikâyeler üzerine yorumlar yaptılar.
Panelin açılış konuşmasını yapan Aziz Nesin’in oğlu Ateş Nesin, onun sivri konuşmaları ile toplumun tepkisini aldığını, ancak zaman içinde ne kadar haklı olduğunu gösterdiğini belirterek “Geleceği okuyan kâhin: Aziz Nesin” başlıklı konuşmasını yaptı.

BORCUNU FAZLASIYLA ÖDEMİŞ OLDU
Ateş Nesin’in konuşması özetle şöyleydi:
“20 Aralık Cuma, işte o kahinin 98'inci doğum günü. Ülkesini ve insanlarını; yaşamı boyunca çektiklerine, başına gelenlere rağmen çok seven, kendini onlara adamış olan, "Ben bu ülkede halkımın parasıyla okudum" diyerek kendisini ulusuna hep borçlu duyumsayan böyle bir dahi, ölmeden önce, alnının teri ve kalemiyle elde ettiği tüm mal varlığını ve yapmış olduğu hizmetlerini ülkesine bırakarak borcunu fazlasıyla ödemiş oldu. Keşke bir mucize olsaydı da, aramızda daha uzun yıllar yaşayabilseydi bu büyük yazar. Ülkemizin varabileceği son noktayı ve sonumuzu yıllar öncesinden kesin tespit edip, bize önceden bildirirdi.
Aziz Nesin' gibi bir değeri, sevelim sevmeyelim. Düşünce ve fikirlerini benimseyelim ya da benimsemeyelim, ama yaşarken yeterince gösteremediğimiz gereken saygıyı öldükten sonra hiç olmazsa kendisinden esirgemeyelim.”

aziz-nesin-heybeliada-2.jpg

aziz-nesin-ates-nesin29.jpg

FARSAKOĞLU: ÜLKEMİZDE KARA MİZAH YAŞIYORUZ

Adalar Belediye Başkanı Dr. Mustafa Farsakoğlu, zamanında Aziz Nesin’in sözlerine yeterince değer vermemenin ağır bedelini günümüzde ödediğimizi söyledi. Farsakoğlu, Aziz Nesin’in kitaplarında yer alan kara mizahi son günlerde ülkemizde yaşadığımızı ve her şeyin gözümüzün önünde meydana geldiğini belirterek “Kutsal değerlerin ayak altına alındığı iki grubun çıkar çatışmasını izliyoruz” dedi.

DAHA ÇOK KİTAP YAZARDI
Farsakoğlu şöyle devam etti: “Aziz Nesin Türk toplumunun yüzde 60’ı aptal değdi. Şimdi ise yüzde 60’u uyuşturuldu. Başbakanı sözleri nedeniyle yalan makinesine koysak makine bozulur. Gezi Parkı’ndaki gençlerin çevreci, masum eylemini bile rüşvet ve yolsuzluk operasyonuna bağlıyor. Bu nasıl iştir anlamak mümkün değil. Eğer Aziz Nesin 100 yaşına kadar yaşasaydı, günümüz Türkiye’si üzerine daha çok kitap yazardı.”

MÜJDAT GEZEN AZİZ NESİN’İ ANLATTI
Panele davetli olduğu halde tiyatro gösterisi olduğu için katılamayan sanatçı Müjdat Gezen, telekonferansla katılarak Aziz nesin hakkındaki düşüncelerini dile getirdi. Müjdat Gezen, Aziz Nesin hakkında şunları anlattı: “Dünya Aziz Nesin’e gereken değeri vermiş ve mizahın adını koymuştur. Okulumda Güldürü Üretim Merkezi-GÜM’ü kurduğumuzda bize katılınca “Güm’e gittik” diyerek güldürü kabiliyetini göstermişti. Vakıf için ona muhabbet kuşları dolu bir kafes armağan etmiştim. Gittiğimde bana bütün kuşların uçup gittiğini söyledi. Nereye koyduklarını görmeye gittiğimizde, konulan yerin tavuk kümesi olduğunu gördüm. Tellerin arasından en az 5 muhabbet kuşu sığardı. Telleri değiştirin deyince “Biz bu telleri sıklaştıralım. Yoksa bize muhabbet kuşu dayanmayacak” demişti. Aziz Nesin için cimri veya pinti derler… Aslında çok tutumluydu. Kullanılmış kâğıtların arkasını ile yazardı. Vakıfın bahçesinde meyve ağaçları vardı. Meyveler olur ama kimseye yedirmezdi. Bir gün ağaçtan yere düşen armutu aldım ve beni gördü. Görevlilere “Müjdat armut çalıyor. Armut düştü kazara Müjdat’ın cebine girdi” dedi. Aziz Nesin’in tüm yaşamı mizahtır. Benim okulumda Aziz Nesin’i oynamak mecburi derstir. Aziz nesin 98 yaşında ve iyi ki aramızda…”

AZİZ NESİN: HALKIMA BORCUMU ÖDEMEK İÇİN ÇALIŞTIM
Aziz Nesin’le ilgili bir röportaja ait film oynatıldı. Filmde Aziz Nesin ölüm korkusu içinde yaşadığını belirterek şunları söylüyordu “Ölüme yetişmek için çalıştım. Hak etmek için geç saatlere kadar çalışıp erken kalkardım. Ölüm korkusu olan insanın namussuzluk, alçaklık yapamaz. Halkıma layık olmayı, hak etmek ve borcumu ödemek zorunda olduğumu düşündüm.”

aziz-nesin-kamil1.jpg

AZİZ NESİN HEYBELİADA KÜLTÜRÜ İLE YETİŞTİ

Başbakanlık ve Turizm Eski Müsteşarı Kamil Yüceoral ise Aziz Nesin ile ilgili olarak günümüze kadar bilinmeyen gerçekleri içeren bir konuşma yaptı. Yüceoral, Bir zamanların sürgün adası olarak tanınan Heybeliada’dan çıkan aydınların, söylemleri ile toplumun dışında bırakıldıklarını belirterek Aziz Nesin’inde bunlardan biri olduğunu söyledi. Aziz Nesin’in Heybeliada’ya hakim olan kültürle yetiştiğini söyleyen Yüceoral, Adalar Belediyesi ile birlikte yapılan çalışmada oturdukları evi bulamadıklarını, ancak büyük yazarı anarak geçmişe olan görevin yerine getirildiğini söyledi.

aziz-nesin-heybeliada-3.jpg

GÖZYAŞLARIMI SİMYAYA DÖKÜYORUM

Türkiye Yazarlar Sendikası’ndan Gülsüm Cengiz, Aziz Nesin’in toplumun kabul ettiği bir yazar olduğunu belirterek birlikte çalıştıkları günlere ait anılarını dile getirdi. Cengiz, Aziz Nesin’in “Gözyaşlarımı simyaya döküyorum” şeklindeki sözleriyle toplumun hüznünü, acısını gülümseme ile paylaştığını anlattı. Aziz Nesin’in 100’cü yaşı için bir haftalık etkinlik yapılması gerektiğini belirten Cengiz, “Herkes Aziz Nesin’in aydınlığından payını almalıdır” dedi.

aziz-nesin-heybeliada-3a.jpg

ONUNLA TOPLUMU DAHA İYİ İZLİYORUM

Yazar Zeynep Aliye, Aziz Nesin’in kitapları ile büyüdüklerini ve ondan aldıkları ilhamla toplumu daha iyi değerlendirdiklerini belirterek “Kitaplarımda onun farklı bakışı ile gözlemlediğim hayata yer veriyorum” dedi.

aziz-nesin-gum2.jpg

aziz-nesin-gum1.jpg

CİHAN DEMİRCİ: MİZAH HÜZÜNDEN ÇIKAR.

Müjdat Gezen’in oluşturduğu ve ünlü yazar, çizerlerin bulunduğu Güldürü Üretim Merkezi-GÜM’de Aziz Nesin ile birlikte çalışan mizah yazarı Cihan Demirci, “Heybeliada Türk yazarlık tarihine bir çok aydın kazandırdı. Bunların en büyüğü Heybeliadalı Hüseyin Rahmi Gürpınar’dır. Mizaha esas kaynağı sağlayan isyan duygusu Hüseyin Rahmi Gürpınar’da yoktur. Aslında mizah hüzünden çıkar. Bu nedenle mizahın cennette yeri yoktur” dedi.
Aziz Nesin ile 1982 yılında GÜM’de başlayan çalışmalarını anlatan Cihan Demirci, mizah yazanın işinin zor olduğunu ve eleştiriye tahammülü olmayan yönetimler nedeniyle iş bulmakta zorluk çektiğini belirterek “Ben uzun süredir işsizim. Bu nedenle çocuk mizahi üzerine çalışmalar yaparak kendime bir yol bulmaya çalışıyorum” dedi.

YAZARLAR DİKKATE ALINMALIDIR
Pen Yazarlar Derneği Türkiye Temsilcisi Tarık Günersel, Aziz Nesin’in mizaha getirdiği farklı bakış açısı ile mizahi geliştirdiğini belirterek “Toplumlar bu gibi yazarların anlatımlarını dikkate almalıdırlar” dedi.
Panelden sonra Halki Palas Oteli tarafından veriler kokteylde yapılan sohbetler ise hep Aziz Nesin üzerine oldu.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.