• BIST 83.675
  • Altın 250,136
  • Dolar 6,1048
  • Euro 6,8129
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 16 °C

Aygün: Vize aslanın ağzında

Aygün: Vize aslanın ağzında
ATO Başkanı Sinan Aygün, vizenin aslanın ağzında olduğunu belirterek bazı ülkelerin Türk vatandaşlarına vize vermemek için, işi yokuşa sürdüğünü bildirdi.

ANKARA- Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Aygün, vizenin aslanın ağzında olduğunu belirterek bazı ülkelerin Türk vatandaşlarına vize vermemek için, işi yokuşa sürdüğünü bildirdi.
Ankara Ticaret Odası ATO'nun vize araştırmasına göre elçilikler, vize almak üzere başvuranlardan 40'a yakın belge istiyor. Bu belgeler arasında en ilginç olanı ise öğrencilerden istenen “Not ortalaması belgesi”.
Vize araştırmasına göre ABD Büyükelçiliği ve konsoloslukları, vize için başvuran öğrencilerden not ortalamalarını istiyor.
Üstelik not ortalamalarını gösteren “Transcript” diye adlandırılan belgenin okuldan kapalı zarf içinde teslim alınmış olması gerekiyor.

VATANDAŞ MÜLAKAT PROVASI YAPIYOR
Vize işlemlerinin zorlaşması, profesyonel vize danışmanlığı hizmeti veren çok sayıda şirketin kurulmasına yol açtı.
Vatandaşın vize başvurusunu gerçekleştiren ve işlemlerini takip eden bu şirketler, müşterilerine “Mülakat provası” bile uyguluyor.
Vize şirketleri, belli bir ücret karşılığında müşterilerine vize için gerekli belgelerin güncel listesini vermek, başvuru sahibinin hazırladığı belgeleri kontrol etmek, gereksiz olanları çıkarıp eksik belgelerin tamamlanmasını istemek, belgeleri ücretsiz olarak tercüme etmek, belgeleri daha kolay ve hızlı incelenmesini sağlayacak şekilde sıralamak, vize formunu doldurmak, vize başvuru merkezlerinden randevu almak, vize ücretini ödemek, başvuru sonrası işlemleri takip etmek, uçak ve otel rezervasyonu yaptırmak gibi hizmetler veriyor.
Bu şirketlerin çeşitli illerde şubeleri bile yer alıyor.

VİZEDE PARMAK İZİ VE İRİS TARAMASI DÖNEMİ
ATO'nun araştırmasında, Amerika ve İngiltere gibi bazı ülkelerin büyükelçilik ve konsolosluklarının vize için başvuran kişinin parmak izini aldığı bildirildi.
Vize alma sürecinin en çileli olduğu ülkelerden biri olan İngiltere, dünya çapında uygulanan ve Türkiye'de de başlatılan biyometrik veri alımı uygulaması çerçevesinde, vize için başvuranların parmak izlerini alıyor ve iris taraması gerçekleştiriyor.
Fransa ve Almanya sadece lacivert pasaportlardan vize isterken İngiltere lacivert, yeşil, gri ve kırmızı tüm Türkiye Cumhuriyeti pasaportlarından vize istiyor.
10 sayfadan oluşan başvuru formunun eksiksiz, okunaklı, büyük harflerle ve siyah tükenmez kalemle doldurulması gerekiyor.
İş, spor ya da eğlence gezisine çıkacaklar ile sıradan ziyaretçilerden İngiltere'deki sponsorunun adresi ve gönderildiği kişinin ismini gösteren banka dökümü, elektrik, su veya benzeri bir fatura, ayrıca sponsorun İngiltere'de yasal kalma iznini, maddi durumunu ve konaklama imkanlarını gösteren belgelerin istendiği, dil eğitimine giden öğrencilerden ise İngilizce bilgisini gösteren kanıt talep edildiği ifade edildi.

FOTOĞRAF ÖLÇÜTLERİ ÜLKELERE GÖRE DEĞİŞİYOR
Araştırmaya göre çoğu ülke, vize için iki tane son üç ay içinde çekilmiş, arka fonu beyaz, normal vesikalık fotoğraf isterken bir kısmı da fotoğrafların bazı ölçütlere uygun olmasını istiyor.
Örneğin Almanya, Yunanistan, İtalya, Polonya, Bulgaristan, Finlandiya, İsviçre ve Avusturya'ya gitmek isteyenlerin rötuşsuz, arka fonu beyaz, biyometrik özelliklere sahip fotoğraf çektirmesi gerekiyor.
Almanya, bu özellikleri taşımayan fotoğraflardan dolayı vize başvurusunu kabul etmiyor. İspanya ise biyometrik fotoğrafı kabul etmiyor, normal vesikalık fotoğraf istiyor. İspanya, ayrıca fotoğrafın daha önce alınan vizelerde kullanılmamış olmasını şart koşuyor.

Biyometrik fotoğraf şöyle tanımlanıyor:
“Biyometrik fotoğrafın ebadı 35x45 mm olarak belirlenmiştir. Saç bitiminden çeneye kadar olan mesafe 32 mm-36 mm sınırları arasında olmalıdır. Fotoğraf yüzün iki tarafı da tam olarak görünecek şekilde olmalıdır. Gülünmemelidir. Fotoğraf kontrastı iyi ayarlanmış olmalıdır. Aşırı koyu, aşırı açık ya da yüzün bir tarafını karanlık bırakacak şekilde çekilmemelidir. Kişilerin gözleri (kusur olsa dahi) tam olarak görünmelidir. Güneş gözlüklü ve gözlük camında parlama olan fotoğraflar kabul edilmez.”
ABD'ye vize başvurularında fotoğrafın boyutlarının 50x50 mm olması, başın fotoğrafın ortasında yer alması, saçın üst kısmından çenenin alt kısmına kadar olan baş mesafesinin 25 mm-35 mm, göz seviyesinin fotoğrafın alt hizasından itibaren 28 mm-35 mm olması gerekiyor. İstenilen özelliklere sahip olmayan fotoğraflardan dolayı başvuru kabul edilmiyor.

RÜŞVET VE UZUN KONUŞMA UYARISI
İsviçre Büyükelçiliği, vize için başvuranlara herhangi birisine daha ayrıcalıklı davranılması için rüşvet teklifinde bulunulması kesinlikle yasak olduğu yolunda uyarıyor.
Büyükelçiliğin web sitesinde, ayrıca “Vize memuruyla uzun konuşmalardan sakının, bu sadece işlemleri yavaşlatacak ve karar vermesinde etkili olmayacaktır,” şeklinde bir uyarı yer alıyor.
Kanada'nın Ankara Büyükelçiliği'nin internet sitesinde ise “ziyaretinizin belirli bir amacı olduğu hakkında Vize Görevlisini ikna etmelisiniz,” ibaresi yer alıyor.
Yunanistan ise pasaportunda KKTC giriş-çıkış damgası olanların vize başvurularını kabul etmiyor.

RANDEVU ALMAK BİLE ZOR İŞ
ATO'nun vize araştırmasında, bazı ülkelerin büyükelçiliklerine veya konsolosluklarına vize başvurmak için istenen belgeleri tamamladıktan sonra randevu almak gerektiği bildirildi.
ABD vizesi için yapılan başvurular sadece randevu yoluyla kabul ediliyor.
Vize ücreti olan 131 doları büyükelçiliğin yönlendirdiği bankaya yatırdıktan sonra banka dekontunu başvuru evrakına eklemek gerekiyor. 131 dolarlık başvuru ücreti vize verilmemesi durumunda iade edilmiyor.
Randevu için öncelikle 20 dolar ödeyerek bir pin numarası almak gerekiyor.
Pazartesi-cuma günleri 08.30-18.00 arasında hizmet veren Vize Bilgi Servisi'ni arayarak 20 dolar veya karşılığı Türk parasını kredi kartı ile ödeyenlere randevu veriliyor.
Randevu almanın bir diğer yolu ise Büyükelçiliğin yönlendirdiği bankaya 20 dolar veya karşılığı Türk parası yatırarak bankadan pin numarası almak olarak gösteriliyor.
Bankadan satın alınan pin numarası bir yıl süre ile geçerli ve aynı numara ile aynı evde yaşayan aile bireylerinden beş kişi için randevu alınabiliyor.
Pin numarasının alındığı günün ertesi günü Vize Bilgi Servisi'ni arayarak randevu alınıyor.
Alınan pin numarası ile aynı gün içinde ikinci kez Vize Bilgi Servisi aranabiliyor.
Ancak ikiden fazla arama için yeni bir pin numarası almak gerekiyor.
Randevu tarihini değiştirmek veya randevuyu iptal etmek için, aynı gün içinde Vize Bilgi Servisi arandığında bu işlem için yeni bir pin numarası ya da ek ödeme talep edilmiyor.
Bilgi değişikliği veya bilgi ilavesi için yapılan aramalar, yeni bir PIN numarası alınmasını gerektiriyor.

İKNA ZORUNLUKLARI YAŞANIYOR
Bütün bu aşamaları geçtikten ve istenen belgeleri tamamladıktan sonra, ABD'ye vize için başvuran kişinin mülakat sırasında Türkiye ile olan sosyal, ekonomik, ailevi ve profesyonel bağlarının güçlü olduğu ve kısa bir ziyaretten sonra Türkiye'ye geri döneceği konusunda konsolosluk yetkilisini ikna edebilmesi isteniyor.
Büyükelçiliğin sitesinde, vize başvurusu olan kişiden ABD'ye kısa bir ziyaretin ardından ülkesine geri döneceğinin bir kanıtı olarak ziyaretin amacına ilişkin belgeler ile beraber ekonomik, ailevi, sosyal her türlü bağlarını gösteren destekleyici belgeler de istenebileceği ifade ediliyor.
Sağlık sorunları nedeniyle ABD'ye gitmek isteyenlerin işinin daha da zor olduğu belirtiliyor.
Hastadan ABD'deki doktordan sağlık değerlendirme raporu veya tedavi yöntemini anlatan rapor getirmesi isteniyor.
Bu raporda, gidilecek olan hastaneden alınmış randevu kağıdı ile Amerika'daki tahmini tedavi süresi ve masrafına dair bilgilerin de yer alması gerekiyor.
Tedavi işlemleri ön ödemesinin kanıtı olan belgeler (örneğin sağlık kuruluşundan alınan faturalar), Türkiye'deki doktordan alınmış, başvuru sahibinin hastalık teşhisini gösteren sağlık raporu, sağlık masraflarının nasıl karşılanacağına ilişkin mali durumu yansıtan belgeler, kişi resmi görevli ise Sağlık Bakanlığı heyet raporu ve ödenek kağıdı isteniyor.
Ayrıca, bu belgelerin asıllarının yeminli tercüme bürosunca İngilizceye çevrilmiş olması gerekiyor.
Elçiliğin internet sitesinde, bu belgelerin temininin başvurunun kabul edileceği anlamına gelmeyeceği de bildiriliyor.

VİZE HAK DEĞİL İZİN
Hollanda Büyükelçiliği'nin internet sitesinde vizenin başka bir ülkeye girebilmek için verilen bir izin olduğu hatırlatılarak “Ancak vize sahibi olmak ülkeye giriş için verilen bir hak değildir. Ayrıca ülkeye giriş yaparken gerekli vize koşullarına uyulduğunun gösterilmesi gerekir,” ifadeleri dikkati çekiyor.
ATO'nun araştırmasına göre elçiliklerin istedikleri belgeler arasında, Türkiye'de gizliliği yasayla hüküm altına alınan vergi beyanı, tapu beyanı, banka hesap bilgileri de yer alıyor.
Vergi Usul Kanunu'nun 5. maddesi vergi mahremiyetini düzenliyor.
Vergi mahremiyeti konusundaki düzenleme bununla da kalmıyor. Türk Ceza Kanunu'nun 198'inci maddesinde kanuna aykırı hareket edenler hakkında cezai düzenleme öngörülüyor.

EKSİKSİZ BELGE VİZEYİ GARANTİLEMİYOR
Vize için başvuran kişi istenen tüm belgeleri tamamlasa da büyükelçilikler vize vermeme hakkına sahip. Üstelik bu ülkeler vize vermeme nedenini açıklamak zorunda olmadıklarını internet sitelerinde ilan ediyor.
Pek çok büyükelçiliğin internet sitesinde, gerektiğinde ek belge isteme hakkına sahip olunduğu belirtiliyor.

10 YILLIK PASAPORTA SCHENGEN YOK
5 Nisan 2010 tarihinden itibaren yürürlüğe giren yeni vize yönetmeliği, Schengen vizesi almayı daha da zorlaştırıyor. Bütün schengen ülkelerinde 10 yaşını doldurmuş T.C. pasaportları geçerliliğini yitiriyor.
Bu ülkelere seyahat etmek isteyen ve pasaportu 10 yıldan eski olan kişilerin emniyet müdürlüklerine başvurarak yeni pasaport çıkarttırması gerekiyor.
Yasadışı göçü önlemek için katı uygulamalar getiren yeni yönetmeliğe göre Schengen vizesi için biyometrik fotoğraf isteniyor. Gerekli altyapı çalışmaları tamamlandıktan sonra tüm schengen ülkelerinde parmak izi uygulamasına geçilmesi bekleniyor.
Yeni yönetmelik uyarınca, uzun süreli vizesi olanların bu vizeyi yeterince kullanmamaları halinde, bir sonraki başvurularında daha kısa süreli vize verilecek.
Yeni yönetmelik gereği vize talep edenlerin pasaportlarındaki giriş-çıkış damgaları tek tek sayılıyor ve bu da vize işlemlerinin uzamasına neden oluyor.
Almanya son iki yıl içerisinde alınmış en az iki adet schengen vize olmayanları şahsi görüşmeye çağırıyor.
Hollanda, pasaportunu yeni almış ve hiç schengen vizesi olmayan ya da daha önceki başvurusu reddedilmiş kişilerin vize başvurularını şahsen yapmalarını ve yanlarında pasaport şube müdürlüğünden alacakları protokol yazısını getirmelerini istiyor.
Belçika vizesi almak isteyen ancak son üç yıl içinde Schengen ya da ABD vizesi almamış olanların da şahsen başvurması gerekiyor.

ESKİ PASAPORTLARINIZI ATMAYIN
Vize şirketleri, aralarında Almanya, Fransa, İngiltere, Avustralya, Yunanistan, İspanya, İtalya, Polonya ve ABD;nin de bulunduğu pek çok ülkenin elçilik ve konsolosluklarında eski pasaportları göstermenin vize başvurusu sırasında referans kabul edildiği konusunda vatandaşları uyarıyor.
Bu nedenle eski pasaportları atmayıp muhafaza etmek gerekiyor.

40 ÇEŞİT BELGE İSTENİYOR
Büyükelçilikler, vize başvurusu için 40'a yakın belge istiyor.
İstenen belgeler açısından farklı uygulamalar dikkati çekiyor. Örneğin Hollanda, çok sayıda belgeye ek olarak, avukatlardan baro kaydı, doktorlardan tabipler odası kaydı, basın mensuplarından basın kartı, çiftçilerden ziraat odasına kayıt belgesi veya icar senedi, tarla sahiplerinden tapu, öğretmenlerden kimlik kartı ve okuldan izin belgesi, memurlar ve kamu personelinden resmi onaylı izin belgesi istiyor.
Hollanda, aile veya arkadaş ziyaretlerinde, davet eden kişiden de belediyeden onaylı orijinal garantörlük beyanı, son üç aylık maaş bordrosunun fotokopisi, Hollanda pasaportunun fotokopisi ya da oturum izninin fotokopisi, evlilik cüzdanı fotokopisi talep ediyor.
Belgelerin hazırlanması ve elçiliklerin belgeleri incelemesi günler sürüyor. Bu nedenle vize şirketleri yolcuları, yolculuk planlarını 30 gün önce yapmaları konusunda uyarıyor.

ATO BAŞKANI AYGÜN: SEYAHAT ETME ÖZGÜRLÜĞÜ KISITLANIYOR
ATO Başkanı Sinan Aygün, vize konusunda oldukça esnek bir politika izleyen Türkiye'ye yönelik vize uygulamalarının evrensel bir hak olan seyahat etme özgürlüğünü kısıtladığını söyledi.
Vize işlemlerinin başvuranları yıldıracak ve seyahat etmekten vazgeçirecek kadar yorucu ve zahmetli olduğunu ifade eden Aygün “güya sınırlar kalkıyor, dünya küreselleşiyor. Uygar dünyada vize almanın gittikçe kolaylaşması gerekirken tersine zorlaşıyor,” dedi.
Türk işadamlarının vize konusunda sürekli feryat ettiğini söyleyen Aygün, Gümrük Birliği Anlaşması'nın 1995 yılında imzalandığını hatırlatarak şunları kaydetti:
“15 yıldır Gümrük Birliği üyesiyiz. Mallar serbest dolaşıyor ama iş adamlarımız serbest dolaşamıyor. AB üyesi ülkelerin işadamları da vatandaşları da ellerini kollarını sallayarak Türkiye'ye gelebiliyorlar. Bu çelişkiye yıllardır dikkat çekiyoruz ama sesimiz duyulmuyor.”
Avrupa Adalet Divanı'nın 11 Mayıs 2000'de, Katma Protokol'ün 41. maddesine dayanarak Türkiye'nin “mevcut haklarının kötüleştirilemeyeceği” kararını aldığını hatırlatan Aygün, “bu karar uyarınca hizmet sunmak üzere bir AB ülkesine giden kişilerden vize istenmemesi gerekiyor. Ancak Türkiye sürekli hukuk dersi veren AB ülkeleri bu kararı uygulamıyor,” dedi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.