• BIST 96.900
  • Altın 238,093
  • Dolar 5,7956
  • Euro 6,5192
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 9 °C

Avrupa’yı Euro karşıtı partiler korkusu sardı

Avrupa’yı Euro karşıtı partiler korkusu sardı
Seçmenler, gelecek beş yılda Avrupa Birliği politikalarını belirleyecek 751 Avrupa Parlamentosu üyesini seçmek için oy kullanacak

MURAT EMEN-EMEN&EMEN
Haftanın Ekonomi Görünümü- 20-26 Ocak 2014
İSTANBUL-
Avrupa Parlamentosu seçimleri, euro karşıtı partilerin beklenmedik bir destek görebilmesi ihtimali nedeniyle endişe yaratıyor. Tüm dünya; bankacılık birliği, deflasyon tehdidi, sonu gelmek bilmeyen tasarruf tedbirleri, Güney Kıbrıs’ın kurtarılmasında mudilerin de sürece dahil edilmesi gibi birçok nedenden dolayı Avrupa’daki gelişmeleri yakından takip ediyor. ABD Başkanı Obama Ulusal güvenlik ekibim ve istihbarat camiasına, ilerleyen dönemde güveni yeniden inşa edecek şekillerde aramızdaki koordinasyon ve işbirliğini derinleştirmek için yabancı muhataplarıyla birlikte çalışmaları talimatı verdim" diye konuştu.

emend2.jpg

ABD RAPORU

Obama, Amerikan istihbarat kurumlarına , "Zorlayıcı bir ulusal güvenlik maksadı olmadıkça, yakın dost ve müttefik ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarının iletişimlerinin izlenmemesi" talimatını verdiğini belirtti.
Başkan Obama, "Dünya genelindeki insanlar da, milliyetleri ne olursa olsun, şunu bilmeliler ki ABD, ulusal güvenliğimizi tehdit etmeyen sıradan insanları gizlice dinlemiyor ve onların mahremiyet kaygılarını hesaba katıyoruz. Bu, yabancı liderler için de geçerli. Ulusal güvenlik ekibim ve istihbarat camiasına, ilerleyen dönemde güveni yeniden inşa edecek şekillerde aramızdaki koordinasyon ve işbirliğini derinleştirmek için yabancı muhataplarıyla birlikte çalışmaları talimatı verdim" diye konuştu.
ABD Başkanı Barack Obama, "Devletlerin eşsiz gücü dikkate alındığında, liderlerin 'Bize güvenin, veri toplamamızda kötüye kullanma olmayacak' demesi yeterli değildir. Tarih, güvenlerin ihlal edildiği örneklerle dolu. Devlet sistemimizin önceliği, özgürlüklerin, gücün iyi niyetine değil, gücün kanunlarla kısıtlanmasına bağlı olması üzerine inşa edildi" dedi.
Başkan Obama 50 yaşına basacak Bayan Obama için büyük bir parti düzenliyor.Son zamanlarda karı-koca arasında soğukluk olduğundan bahsedilmişti. Bu vesile ile bu dedikodularada cevap verilmiş olacak. Bayan Obama 50 yaşına girmesine rağmen yaşını göstermeyen fiziğine çok dikkat eden, devamlı spor yapan ve sevilen bir first lady olarak biliniyor.

AB RAPORU
Avrupa’da Euro karşıtı partiler

22-25 Mayıs 2014 tarihlerinde yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimleri, euro karşıtı partilerin beklenmedik bir destek görebilmesi ihtimali nedeniyle endişe yaratıyor.

emend3.jpg

Seçmenler, gelecek beş yılda Avrupa Birliği politikalarını belirleyecek 751 Avrupa Parlamentosu üyesini seçmek için oy kullanacak. Parlamenterler, 28 üye ülkeden 500 milyondan fazla kişiyi temsil edecek.
Tüm dünya; bankacılık birliği, deflasyon tehdidi, sonu gelmek bilmeyen tasarruf tedbirleri, Güney Kıbrıs’ın kurtarılmasında mudilerin de sürece dahil edilmesi gibi birçok nedenden dolayı Avrupa’daki gelişmeleri yakından takip ediyor.
Hali hazırda deflasyon, önce bölgeyi ardından domino etkisi ile küresel ekonomide dengeleri bozmakla tehdit ederken Mayıs ayında yapılacak seçimlerde euroya şüphe ile yaklaşan partilere verilen desteğin artması işleri daha da zorlaştırabilir.
Türkiye’nin en büyük ihracat pazarı olan Avrupa’da henüz kriz atlatılamamışken dengelerin değişmesi siyasi belirsizliği artırarak ekonomiyi olumsuz etkileyebilir.
Parlamento’daki en büyük siyasi grup olan Avrupa Halk Partisi parlamento üyesi Alain Lamassoure’a göre güneydeki ülkeler yaşanan tüm finansal sıkıntılardan Brüksel’in zayıf yönetimini sorumlu tutarken, kuzeydeki ülkeler ise Brüksel yüzünden güneydekileri kurtarmak zorunda kaldıklarına inanıyor.Seçimlerden sonra bu gizli tarışma daha bir açıklık kazanabilir.2008 krizinin açıkça ortaya koyduğu bu güney-kuzey ülkeler ayrışması 2014 yılında gündemi çok meşgul edecek.

Euro Bölgesi'nde enflasyon zayıflamaya devam ediyor
Avrupa Merkez Bankası yetkilileri ısrarla Euro Bölgesi'nin deflasyon tehdidi ile karşı karşıya olmadığını söylüyor ancak bugün açıklanan veriler tüketici fiyatlarının Aralık'ta yavaşlamaya devam ettiğini gösterdi.

emend4.jpg

Bloomberg News

Eurostat, geçtiğimiz hafta açıklanan öncü tahminleri bugün doğruladı. Eurostat verilerine göre tüketici fiyatları Kasım ayına kıyasla yüzde 0,3, Aralık 2012'ye kıyasla ise yüzde 0,8 yükseldi. Böylece yıllık enflasyon, Kasım ayında kaydedilen yüzde 0,9'dan gerileyerek AMB'nin yüzde 2.0 olan resmi hedefinin daha da altına gerilemiş oldu.
Eurostat ayrıca çekirdek enflasyonun da yüzde 0,7 ile kayıtların tutulmaya başlandığı 2001 yılından bu yana en düşük seviyeye gerilediğini doğruladı.
IMF Başkanı Christine Lagarde da 'toparlanma için yıkıcı sonuçlar yaratabilecek artan deflasyon riskine' karşı uyarıda bulundu. Lagarde konu hakkında, "Deflasyon kararlı bir şekilde savaşılması gereken bir canavar," diye konuştu.
Japonya'da olduğu gibi deflasyon bir kez girildiğinde çıkılması oldukça zor bir durum. Fiyatlar gerilemeye başladığında tüketiciler mal ve hizmetlerin daha da ucuzlayacağı beklentisi ile alımları erteleyebilir ve bu da fiyatların daha da gerilemesine neden olur.
AMB'nin 9 Ocak'ta faiz oranlarını değiştirmeden bırakmasının ardından Başkan Mario Draghi'nin enflasyonun tehlikeli derecede zayıflaması halinde bu durumla agresif şekilde mücadele edeceklerini vurgulaması yatırımcıları şaşırtmıştı.
Fransa Merkez Bankası Başkanı Christian Noyer de Perşembe günü yaptığı konuşmada AMB'nin büyümeyi desteklemek için harekete geçmeye hazır olduğunu vurguladı.

ÇİN RAPORU
Çin uzun bahar tatiline başladı.


emend5.jpg

Hayvan takvimine göre Çin’de 31 ocakta at yılına girilecek. 16 ocak-24 şubat arasını kapsayan uzun” Çuncie”bahar tatilinde milyonlarca Çinli seyahat edecek. Ülkede en büyük iç göç hareketi yaşanacak.Demiryollarının ağırlık kazanacağı bu uzun tatil sırasında her yıldan fazla izdiham yaşanması bekleniyor.
Yeni yıla giren Çin altın fiyatlarını ateşledi. ABD’de düşük çıkan istihdam verilerininde bu tetiklemede etkisiyle altın ayın zirvesine 1250 dolara çıktı.

PİYASALAR
Borsa

İstanbul Borsası geçtiğimiz hafta direnç ve destek noktaları arasında kaldı ve haftayı 66.500’de bağladı. Alıcısı olmayan bir borsa vardı. Yükselen doların ve zorlayan faizlerin etkisinde fazla bir şey esasen beklenmiyor. 2014 faaliyet karlarına menfi etkileyecek çok faktör varken, borsayı parlak günler şimdilik beklemiyor.

Faizler
Faizler piyasaları zorlamaya devam ediyor. Gözler PPK Toplantısında. Herkes faiz artacak mı, artmayacak mı tahminleri yapıyor. Bir tarafta Merkez’in 100-150 baz puan artış yapması gerektiğini ama yavaş yavaş veya şok olarak birden artırması gerektiğini söyleyen ekonomistler var. Diğer taraftan Merkez’in bu ay da faizlere dokunmayacağını savunanlar var. Büyümeyi hedef alan Merkez’in yapacağı şey tabiiki faizleri yükseltmemek. Ama hızını alamayan bir dolar yükselişini faiz silahını kullanmadan nasıl gerçekleştireceği de merak ediliyor
.
Döviz

Ufak çaplıda olsa bir devalüasyon yaşadığımızı itiraf edebiliriz. 2013 yılsonu 192 kur beklerken bugün itibariyle 2.23’lere gelmiş dolar kurunu başka türlü ifade edemeyiz. Herkesin merak ettiği dolar nerede ve nasıl duracak? Milli gelirimizin bu deval ölçüsünde azaldığını üzülerek görüyoruz. Bunun getireceği hayat pahalılığının izleri şimdiden ortaya çıkmaya başladı. Çimentoda evdeki mutfağa kadar fiyatlar artıyor. Şimdiye kadar ÜFE’de fazla raslamadığımız fiyat artışını bu aylarda üstelik yerel seçimlere giderken göreceğiz.
Esenlikle kalın.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.