• BIST 95.953
  • Altın 238,684
  • Dolar 5,8391
  • Euro 6,5739
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 8 °C

Avrupa'daki bozulma Türkiye’yi etkiler

Avrupa'daki bozulma Türkiye’yi etkiler
Küresel ekonomi son derece riskli ve sıkıntılı bir dönem geçiriyor. Türkiye bu dönemi son derece ihtiyatlı ekonomi politikaları aşabilir.

MURAT EMEN-EMEN&EMEN
Haftanın Ekonomik Görünümü 18-23 Temmuz 2011

İSTANBUL- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Avrupa ekonomisindeki son gelişmelerin yarattığı olumsuzluğa dikkat çekip, önlemler için kamu kurumlarını uyardıklarını söyledi. Avrupa ekonomisindeki son gelişmeler izerine Babacan'ın uyarısı ekonomi politikalarında son derece dikkatli gitmeniz gerektiği bir dönemde olduğumuz şeklinde oldu.

emen2.20110717110723.jpg

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Avrupa ekonomisindeki son gelişmelerin yarattığı olumsuzluğa dikkat çekip, önlemler için kamu kurumlarını uyardıklarını ”Avrupa'da risk rekor seviyede kötü senaryoya hazır olun” dediklerini belirtti.. Küresel ekonominin son derece riskli ve sıkıntılı bir dönem geçirmekte olduğunu, bu nedenle bu dönemi Türkiye'nin son derece ihtiyatlı ekonomi politikaları ile güven ve istikrar içinde aşabileceğini söylemiş.
“Hemen yanıbaşımızda ki Avrupa'da riskler her geçen gün son derece hızlı bir şekilde büyüyor. Umarız ki, Avrupa'da bu sorunlara kısa zamanda kalıcı çözümler üretirler. Aksi takdirde dünyada 2008-2009 benzeri başka sıkıntılı bir tabloyla karşı karşıya kalma ihtimalimiz var. Özellikle İtalya'da son gelişmeler, Yunanistan'daki sorunların bir türlü çözülemiyor oluşu bizi kaygılandıyor. Dolayısıyla ekonomi politikalarında son derece dikkatli gitmeniz gerektiği bir dönemdeyiz. Avrupa pazarındaki bozulma bizim ihracatımızı olumsuz etkileyecektir.”

CARİ AÇIK Milli Hasılanın %10'una doğru koşuyor
Mayıs ayı sonu itibariyle yaklaşık 37.3 milyar dolara ulaşan cari açığı değerlendiren Babacan” son açıklanan rakamlar sürpriz değil.cari açık bir süre daha böyle yüksek seyredecek, ancak yılın son çeyreğinden itibaren daha makul daha farklı bir trende girecek.” dedi.bu konuda Orta Vadeli Program'ın(OVP)beklenmesi gerektiğini belirterek, OVP'de hem makro hem mikro perspektiften gelecek dönemde yapılacak işlerin, atılacakadımların hepsinin yeralacağını, ancak bunun hazırlığının da birkaç ay süreceğini kaydetti. Türkiye bir süre daha cari açıkla yaşayacak diyen Sn. Babacan, cari açığın makul sürdürülebilir seviyelerde devam etmesi ve sağlıklı finanse edilmesi gerekir . Çalışmalarımızda bu yönde olacaktır diyor.

Babacan'ın demecinin Yorumu
Babacan'ında söylediği gibi kimse cari açığın çok çok düşürülmesinin peşinde değil. Makul, sürdürebilir seviyelerde olması önemli. Eğer politikalardan taviz verilmez ise bu konudaki tahminlerde gerçekleşebilir. Ancak gelişmekte olan ülkelerin” gelişimlerini sürdürmeleri ister istemez o ülkelerin paralarının değerlenmesi sonucunu getirir savını da unutmamak gerekir. Bir ülkenin parasının değerini küçültmeğe çalışması akıntıya kürek çekmek gibidir.
Avrupanın sorunu borç sorunu. Giderek kronikleşen bir sorun. Çare bulunmaz ise iflasları kaçınılmaz. İflas etmeleri fazla önemli değil. Ama giderken diğer üyeleride sürükleyecekler.

Endişe burada. Çare bir değil iki tane.
• Biri dışarıdan destek verilmesi.
• İkincisi ülkenin kemer sıkma politikalarını benimsemesi
.

Yapılanda bu. Küçülmeğe razı olarak borç ödeme gücü kazanmak.
Eğer tedbirler çalışır iyiye gidiş yakalanırsa başka çarelerde devreye sokulabilir. Ama başta halkın kemer sıkma gereğini benimsemesi gerekir. Yunanistan'da olmayan bu. Halk asalak yaşamağa alışık olduğu için kurtarsınlar diye bekliyor. Kendini sıkmaya niyeti yok.

Diğer önemli bir nokta;
Yeni kurulan Ekonomi Bakanlığında piyasadan yetişmiş mücadeleci bir bakan var. Sn. Çağlayan aldığı görevin bilincinde görev sahasını epey harmanlayacak, kavgasını verecek bir bakandır. Bir yurtdışı seyahatinde yakınımda oturuyordu. Yolboyu elindeki notları okudu. Takıldığımda “Dersimi çalışıyorum” demişti. Hem yerli üretim hem ihracat konusunda, hem ithal girdilerin azaltılması konusunda hedeflerini şimdiden koymuş, piyasadan gelme ve devamlı dersini çalışan bir bakan. Ekonomik bakanlıkların kooedinasyonu başarılı bir şekilde götürülürse cari açık konusunda çok fazla endişelenmeğe gerek yok diye düşünüyorum.

Avrupa’lı bankaların 8’i stres testini geçemedi

emen3.20110717110818.jpg

Avrupa Bankacılık Otoritesi’nin (EBA), Euro Bölgesi’nin aktiflerinin yüzde 65’ini oluşturan 21 ülkeden 90 bankaya uyguladığı stres testinde 5’i İspanya’dan, 2’si Yunanistan’dan ve biri de Avusturya’dan 8 banka başarısız oldu.

16 bankanın sınırı zor geçtiği stres testine en fazla 25 banka ile İspanya, 13 banka ile Almanya ve 6 banka ile Yunanistan katıldı.

2.5 milyar Euro sermaye eksikliği var. Beklenenden az.

İspanya’dan Caja Mediterraneo (CAM), CatalunyaCaixa, Unnim, CajaTres, Banco Pastor bankaları sınıfta kalırken, Yunanistan’dan, EFG Eurobank ve ATEBank, Avusturya’dan ise Volksbank testi geçemedi. EBA yaptığı açıklamada, 8 bankanın toplamda 2.5 milyar Euro sermaye eksikliği olduğunu belirterek, bu rakamın beklenenden daha az olduğuna dikkat çekti. Testi sınırda geçen 16 bankanın uygulanan senaryoya göre sermaye yeterlilik oranının yüzde 5 ile 6 arasında tespit edildiğini kaydeden EBA, Avrupa Komisyonu’nun testi sınırda geçen bankalara destek vermeyi prensipte kabul ettiği hatırlatıldı. EBA, bankaların en azından yüzde 5 oranında nakit rezervinin bulunması gerektiğini belirtti.

5 bankası takıldı İspanya ‘memnun
İSPANYA Maliye Bakanı Elana Selgado, 5 İspanya bankasının stres testinde başarısız olmasına rağmen sonuçlardan memnun olduklarını belirtti. İspanya’nın bankalarına 27 milyar Euro sermaye desteği sağladığını hatırlatan Selgado, “İspanyol bankalarına uygulanan test diğer ülke bankalarına göre daha zordu. Sonuçlara göre bu bankaların daha fazla sermaye katkısına ihtiyaçları var mı? Yok, o halde bu bankalar başarısız değildir” dedi.
Yunanistan Ekonomi Bakanı Evangelos Venizelos da, stres testi sonuçları için, “Bu kadar kötü koşullara rağmen, bankacılık sektörü iyi dayandı” değerlendirmesini yaptı.

KISA KISA

• İtalyan Senatosu, 135'e karşı 162 oyla, kamu harcamalarında üç yıllık içinde 48 milyar euroya yakın kesinti yapılmasını amaçlayan tasarruf programını onayladı.
Euro bölgesi içinde en büyük borca sahip ülkelerden biri olan İtalya, bu programla uluslararası kaynaklardan borç isteme durumuna düşmeyeceğini umuyor.
Başbakan Silvio Berlusconi, Avrupa'da ekonomik zorluk yaşayan ülkeler arasında, İtalya'nın ön cephede yer aldığını söylemişti.
Kemer sıkma önlemlerine karşı oy kullanan muhalefet partileri, bununla birlikte, piyasalardaki belirsizliğin uzamaması için programın geciktirilmemesini kabul etti.
BBC'nin Avrupa uzmanı Gavin Hewitt, "İtalya hükümeti ve muhalefeti, dev boyutlardaki borçlar yüzünden piyasanın yakın takibi altında olduklarının farkında." diyor.
İtalya, bugün satışa çıkarılan 15 yıllık devlet tahvillerinden 2,97 milyar euro elde etti, ama bu tahvillere yüzde 5,9 faiz vermeyi de taahhüt etmek zorunda kaldı.

Uluslararası kaygılar
Yunanistan'ın borç krizinin İtalya'ya da sıçradığı kaygısı giderek daha yüksek sesle dile getirilirken, Avrupa Birliği liderlerinin konuyu yarın olağanüstü bir toplantıda ele alacağı haberleri yayıldı.

Ancak toplantının gerçekleşip gerçekleşmeyeceği henüz doğrulanmadı.
Uluslararası Para Fonu IMF de, İtalya'ya kemer sıkma önlemlerini kararlı şekilde uygulaması uyarısında bulunmuştu. IMF, İtalya'nın kamu borçlarını azaltmak, finans sektöründeki istikrarı korumak ve büyümeyi desteklemek için yapısal reformlar uygulamak için çaba göstermesini istemişti.IMF, ayrıca İtalyan vergi reformu planının ayrıntıdan yoksun olmasını da eleştirmişti.
İtalya'nın borç krizinin pençesine düşme olasılığı son bir kaç gündür mali piyasalarda keskin düşüşlere neden oldu.İtalya, euro bölgesinde Yunanistan'ın ardından kamu borç yükü en yüksek ikinci ülke. İtalya'nın kamu borç yükü, gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 120'sine ulaşmış durumda.

• Önde gelen üç büyük uluslararası kredi derecelendirme kuruluşundan biri olan Moody's, ABD'yi gözetim altında tuttuğunu ve AAA olan notunu düşürebileceğini söylüyor.
Böyle bir durumda Washington'un borçlanma maliyeti yükselerek, etkileri dünya çapında mali piyasaları sarsabilir.
Moody's, ''borç limitini'' tartışan Kongre'nin Demokrat ve Cumhuriyetçi kanatları şayet 2 Ağustos'tan önce bir anlaşmaya varamazsa, ABD'nin borçlarını ödeyemez duruma gelmesini -düşük bir ihtimal de olsa- göz önünde tuttuğunu söyledi. Obama hükümetinin piyasalardan yeni para bulabilmesi için Kongre'nin borç tavanının yükseltilmesine onay vermesi gerekiyor.

• Amerika Birleşik Devletleri'nin ticaret açığı Mayıs ayında 50,2 milyar dolara ulaştı.
Son 31 ayın en büyük açığının yaşanmasında artan petrol ithalatı etkili oldu.
AP haber ajansı, petrol ithalatının 39,8 milyar dolara ulaştığını, ancak Mayıs ayındanberi petrol fiyatında yaşanan düşüşün yakında etkisini göstereceğini aktarıyor.
• EFG, Türkiye'deki iştiraki Eurobank Tekfen'deki hisselerini vitrine koydu. Komşuda yaşanan ekonomik bunalımda özellikle ülkenin en büyüEurobankk bankası National Bank of Greece'in Finansbank'taki hisselerini satacağı dedikoduları dolaşırken, bir diğer dev Eurobank EFG, Türkiye'deki hisselerinin yüzde 70'inin satışı için görüşmelere başladığını duyurdu.

'Baskı satış getirdi'
Eurobank Tekfen'in Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erten, Yunanistan ekonomisinde kaynakların ülke içerisinde kullanılması baskısı ve Eurobank EFG'nin daha fazla fonlama sağlayamaması nedeniyle bankanın çoğunluk hisselerini satmak için ön görüşmelere başlama kararı aldığını söyledi.
Erten, "Yunanistan ekonomisinin ve bankalarının içinde bulunduğu durum nedeniyle Türkiye gibi hızlı büyüyen bir ekonomiye de artık daha fazla yeterli fonlama desteği sağlamayı sürdürememelerinden dolayı böyle bir karar aldılar. Bugüne kadar bize yaklaşık 2 milyar euroluk bir fonlama sağladılar.
Eurobank EFG, artık Tekfen'in önünü açmayı istiyor. Ayrıca Yunan ekonomisinde de kaynaklarınızı içeride kullanın baskısı da var. Yeni oluşacak ortaklık yapısında yüzde 30 payımızı tutmayı düşünüyoruz" dedi.

PİYASALAR
ABD Bütçe tavanı görüşmeleri haftaya damgasını vurdu. Moddy's negatif izlemeye aldığını belirtince endeks satıcılığa döndü. 63.000-63.300 aralığında seyreden endeks haftayı 62.687'den kapattı.
FED'in daha fazla genişlemeye gideceği beklentileri ve ABD'nin kendi notunun izlemeye alınması piyasalarda risk iştahını azalttı. Avrupa borç sorunlarına ilişkin baskılar devam ederken açıklanan bilançolardan gelen olumlu sonuçlar ve AB’deki son gelişmeler geçtiğimiz haftanın kapanış gününde risk iştahını yeniden kabarttı.
Bonoda bileşikler %9’un (8.96) altında seyrediyor. Döviz sepeti biraz yükselse de bono halen cazip görünümünü koruyor. Bu hafta gelecek haberlerin seyrine göre baz puan 15-20 kadar düşebilir.

Kurlar….Kurlar
Önce JP Morgan’ın olumlu bilanço sonuçları piyasaları yönlendirdi. Gelişmekte olan piyasalara yabancı girişlerinin artması ile 1.64 seviyesinin altına hareketlenen dolar, Bernanke’nin açıklamalarının ardından dengelendi. Yabancı girişlerinin etkisi ile günü dolar 1.6420’den kapattı. Londra mahreçli agresif alışlar gözlendi. Bernanke’nin son demeci kafaları karıştırdı. Enflasyonun yükseliş ve hareket etmeğe hazır olmadığı yönündeki demeci ile parite dolar lehine döndü. İçerde TL/dolar’ın tekrar yükselmesine sebep oldu. Haftanın kapanışı dolar için 1.6435, euro için 2.3265 oldu. Gözler Amerikan Senatosunda olacak. Bir diğer önemli konu ABD’nin notu düşerse neler olur. Muhtemelen TL/Dolar paritesi gerileyecektir. Bekleyip göreceğiz.

Siyasi gelişmeler
Son PKK terörü ülkeyi tekrar gerdi. 13 şehit verdiğimiz olay ülkede büyük infial uyandırdı. Vatandaş hükümetten sertleşme bekliyor. Meclis tatile girdi. Gündem yeni şike dalgası ile değiştirilmez ise bu hafta PKK konusuna odaklanacak gibi gözüküyor.

Esenlikle kalın.

(DİKKAT: Haftalık ekonomik yorum Emen&Emen tarafından turkiyeturizm.com için hazırlanmaktadır. İzinsiz kopyalanıp kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Aksi takdirde Basın Yasası ve Telif Hakları Yasası'na göre yasal işlem yapılacaktır)

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.