• BIST 101.035
  • Altın 226,866
  • Dolar 5,3045
  • Euro 5,9849
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 10 °C

Avrupa'da Türklerin ağırlığı arttı

Avrupa'da Türklerin ağırlığı arttı
Türklerin ağırlığı artıyor Belçika'da, 6 Türk milletvekili olurken Bulgaristan'dan 3 Türk, Avrupa Parlamentosu'na seçildi.

BRÜKSEL – Avrupa"nın çeşitli kuruluşlarında Türklerin ağırlığı artıyor. Belçika'da, 6 Türk milletvekili olurken, Bulgaristan'dan 3 Türk, Avrupa Parlamentosu'na seçildi

Federal yapılı Belçika'da dün yapılan bölgesel parlamento seçimleri sonucunda, ülke genelinde aşırı sağ partilerin büyük oy kaybettiği, Yeşillerin ise büyük zafer kazandığı görüldü.
Oy kullanmanın mecburi olduğu seçimlerde, yaklaşık 7 milyon 688 bin Belçikalı sandık başına gitti.
Bölgesel seçimlerde Brüksel (89 milletvekili), Valonya (75 milletvekili), Flaman kesimi (124 milletvekili) ve Almanca konuşulan bölge (25 milletvekili) olmak üzere dört ayrı parlamentonun temsilcileri belirlendi.
Brüksel parlamentosunda Liberal Parti (MR) bir koltuk kaybıyla 24 milletvekili çıkardı.
Valon Sosyalist Partisi (PS), 5 koltuk kaybıyla ve 21 milletvekili ile ikinci sıraya düştü. Flaman Sosyalist Partinin (SPA) 4 olan koltuk sayısı değişmedi.
Toplam 9 yeni koltuk kazanan ve milletvekili sayısını 16'ya çıkaran Valon Yeşillerin (ECOLO) yanı sıra Flaman Yeşiller (GROEN) de yeni bir milletvekili daha kazanarak koltuk sayısını 2'ye yükseltti.
Brüksel'de Valon Hristiyan Demokrat Partisi (CDH) bir yeni koltukla milletvekili sayısını 11'e çıkarırken, Flaman Hristiyan demokratlar (CDV) mevcut 3 koltuğu korudular.
Aşırı sağcı Flaman Parti (Vlaams Belang) Brüksel'deki 6 koltuğundan 3'ünü kaybetti.
Valonya parlamentosunda, Yeşiller dışında tüm partiler geriledi ve koltuk kaybetti.
Sonuçlara göre 29 milletvekili çıkaran Sosyalistler 5, 19 milletvekili çıkaran Liberaller 1, 13 milletvekili çıkaran Hristiyan Demokratlar 1 koltuk kaybederken, 14 milletvekili kazanan Yeşiller 11 yeni koltuk elde etmiş oldu.
Flaman parlamentosunda mevcut 31 koltuğu koruyan Hristiyan Demokratlar birinci grubu oluşturmaya devam ederken, aşırı sağcı Vlaams Belang 11 koltuk kaybetmesine rağmen, 21 milletvekiliyle ikinciliği, aynı sayıda koltuk sahibi liberallerle paylaşıyor.
Flaman Sosyalistler mevcut 19 koltuğu korudu, Yeşiller ise yeni bir koltukla milletvekili sayısını 7'ye çıkardı.
Almanca konuşulan bölgenin parlamentosunda da Yeşiller, yeni bir koltuk kazanarak temsilci sayısını 3'e çıkardı. Liberaller ve Hristiyan Demokratlar birer koltuk kaybetti, Sosyalistler mevcut 5 koltuğu korudu.
Belçika'daki bölgesel parlamentolarda yeni koalisyon hükümeti oluşturma temasları hemen başlarken, bu müzakerelerde Yeşillerin ön plana çıktığı ve etkili olacağı gözlemleniyor.
Seçimlerde Brüksel parlamentosuna ve Flaman parlamentosuna 3'er Türk asıllı milletvekili seçildi.

Bulgaristan'dan 3 Türk, Avrupa Parlamentosu'nda

SOFYA - Bulgaristan'da siyasal partilerin liderleri, Avrupa Parlamentosunda ülkeyi temsil edecek 17 milletvekillenin belirlenmesi için dün yapılan seçimin sonuçlarını değerlendirdi.
Sofya'daki Ulusal Kültür Merkezinde (NDK) kurulan uluslararası seçim merkezinde art arda basın toplantısı düzenleyen liderlerin hepsinin, seçimde kendi partilerinin büyük başarı elde ettiğini söylemeleri dikkati çekti.
Bulgaristan'daki koalisyon hükümetinde yer alan, üyelerin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketinin (DPS-HÖH) Genel Başkanı Ahmet Doğan, partisinin oyların yüzde 15'ini alarak AP'ye 3 milletvekili yollamayı başardığını söyledi.
Kendisine ve partisine 20 yıldır destek veren seçmenlere teşekkür eden Doğan, AP seçiminde HÖH'nin 360 bin oy aldığını ve ülkenin en büyük üçüncü siyasi gücü olma geleneğini sürdürdüğünü kaydetti.
Toplam 20 yıldır siyasi sahnede bulunan HÖH'nin 8 yıldır iktidar ortağı olduğunu hatırlatan Doğan, "Artık yoruldum ve siyasetten çekilmek istiyordum. Ancak koalisyonumuza alternatif de göremiyorum. Bensiz bu ülkenin siyasi hayatı sıkıcı olurdu" diye konuştu.
Doğan, 5 Temmuzda yapılacak genel seçimin sonunda da hiçbir siyasal partinin tek başına iktidara gelecek çoğuluğu elde edemeyeceğinin anlaşıldığını ifade ederek, "Bir sonraki hükümeti tekrar ben kurdurmak istemem, ama gerekirse yaparım" dedi.
Kriz ortamında çalışacak bir sonraki Bulgaristan hükümetin ömrünün ancak bir yıl süreceğini öne süren Doğan, "Biz belki farkında değiliz, ama global kriz dünyayı çok ciddi şekilde sarsıyor. Krizden sonra dünya, Avrupa ve Bulgaristan aynı olmayacak. Gelin, her şeyi bir tarafa bırakıp bu krizi en az yarayla atlatmanın yollarını birlikte arayalım" ifadesini kullandı.
Oyların yaklaşık yüzde 26'sını alarak seçimden birinci parti olarak çıkan ve AP'ye 5 milletvekili gönderecek olan GERB (Arma) partisinin lideri Boyko Borisov, genel seçimlerde hiçbir partiyle koalisyon yapmayacaklarını açıkladı.
Aynı zamanda Sofya Belediye Başkanı olan Borisov, "Olumlu bir kampanya sürdüreceğiz. Kötülüğe kötülükle yanıt vermeyeceğiz. Partimiz istikrarlı bir şekilde büyüyor. Biz tek başımıza mücadele verip, tek başına sorumluluk taşıyacağız" diye konuştu.
Borisov, Temmuz'da oy atılacak genel seçimdeki siyasi mücadelenin çok daha çetin olacağını söyledi ve Türkiye'deki Bulgaristan göçmenlerini ima ederek, HÖH'nin bu seçime yurt dışından 150 bin seçmen "ithal edeceğini" de ileri südü.
Koalisyon hükümetinin büyük ortağı Bulgaristan Sosyalist Partisinin (BSP) Genel Başkanı ve Başbakan Sergey Stanişev de düzenlediği basın toplantısında, seçime katılım oranının yüzde 37,5'e uluştığını hatırlatarak, "Gittikçe daha fazla Bulgaristan vatandaşı, AP'nin öneminin farkına varmaktadır" dedi.
AP seçimini genel seçim öncesi verilen önemli bir sınav olarak gördüklerini ifade eden Stanişev, genel seçimden sonra muhalefete düşmekten korkmadığını da belirtti.
Partisinin AP'ye 4 milletvekili göndereceğini kaydeden Stanişev "Bu milletvekillerimiz Bulgaristan'ın en iyi şekilde temsil edilmesi ve ülkemizin milli çıkarlarının korunması için gayret gösterecektir" diye konuştu.
Bu arada AP Merkez Seçim Komisyonu, resmi kesin sonuçların 10 Haziran Çarşamba günü açıklanacağını bildirdi.
Resmi olmayan sonuçlara göre, AP'ye GERB 5, BSP 4, HÖH 3, ATAKA 2, Mavi Koalisyon 2 ve NDSV 1 millekvekili gönderecek.
Bu arada Lizbon Anlaşmasının kabul edilmesi durumunda, Bulgaristan'ın AP milletvekili kotasının 18'e yükseltilmesi ve en çok oyu alan partinin bir koltuk daha kazanması bekleniyor.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.