• BIST 90.787
  • Altın 254,429
  • Dolar 5,8790
  • Euro 6,5887
  • İstanbul 27 °C
  • Ankara 23 °C

Avrupa turizminde büyüme

Avrupa turizminde büyüme
Avrupa çapında turist girişi ve geceleme konusunda en önde gelen ülkeler Montenegro, Sırbistan, İzlanda ve Türkiye olarak belirlendi

BRÜKSEL- Avrupa çapında turist girişi ve geceleme konusunda en önde gelen ülkeler Montenegro, Sırbistan, İzlanda ve Türkiye olarak belirlendi. Avrupa Seyahat Komisyonu (European Travel Commission)"nun bölgenin seyahat ve turizm sektörü ile ilgili dördüncü yıllık raporu Avrupa Turizmi 2007 – ve 2008 Görünümü (European Tourism Insights 2007 - and Outlook for 2008), 2007 yılında Avrupa"nın uluslararası seyahat ve geceleme oranlarında %4-5"lik bir artışla Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) öngörülerinin üstünde çok iyi bir yıl geçirdiğini ortaya koyuyor.

2006 yılında yaşanan Turin Kış Olimpiyat Oyunları, Almanya FIFA Dünya Kupası, İrlanda Dyder Kupası, ünlü sanatçı ve müzisyenlerin katıldığı etkinlikler gibi dev organizasyonların getirilerinin ardından 2007 yılı oldukça sakin geçti. En önemli etkinlikler Fransa"da Dünya Ragbi Kupası ve İspanya"daki Amerika Kupası"ydı.

Avrupa"da herhangi bir terörist eylem veya sağlıkla ilgili kitlesel bir sorun yaşanmadı. Ama buna karşın bölgede 2007 yılı boyunca turizmi etkileyecek pek çok sorun yaşandı. Bunlar arasında petrol fiyatlarının, vergilerin yükselmesi, havaalanlarında çok sıkı denetimler yapılması, Avrupa"nın bazı yörelerinde yaşanan olumsuz hava koşulları sayılabilir.

Bütün bu olumsuzluklara karşın 2007"de yaşanan gelişmenin önemli nedenleri Avrupalıların daha sık tatile çıkmaları, bölgesel havaalanlarını merkezlere bağlayan ucuz havayolu şirketlerinin artmasıydı. Geçtiğimiz yıl yaşanan bu gelişmenin büyük bir bölümü ikinci derecedeki pazarlardan gelmekte. Aslında İngiltere gibi önemli kaynaklar göz önüne alındığında sektörde bir yavaşlama görülüyor. Çünkü tüketiciler yıllık seyahatlerinin sayısında kısıntıya gidiyorlar.

2007 yılında Avrupa"daki ortalama artış dünyanın diğer bölgelerindeki gelişmenin altında kalmakla birlikte 20 milyon ek seyahati, yani dünya çapında yaşanan artışın %45"ini temsil ediyor. Bu da Avrupa"nın dünya turizmi için ne kadar önemli bir bölge olduğunu göstermesi yanı sıra pazar olarak potansiyelini de yansıtıyor.

Avrupa çapında turist girişi ve geceleme konusunda en önde gelen ülkeler Montenegro (Karadağ), Sırbistan, İzlanda ve Türkiye. Hepsi de 2007 yılında %20 ve daha fazla artış sağladılar. Yunanistan, Litvanya, Malta ve Romanya gibi bazı destinasyonlarda da çift haneli artış yaşandı. Turist girişleri oranı geceleme oranından genellikle daha hızlı artıyor. Bu da daha kısa süreli, daha fazla seyahat etme eğiliminin sürdüğünü gösteriyor.

Bölgenin turizm destinasyonu olma konusunda liderliği %4 artışla Fransa rahatlıkla elde tutuyor. İtalya"da da durum aynı. Ancak İspanya daha önceki yıllara göre %2"lik bir artış sağladı. Almanya 12 aylık dönemde hem turist girişi hem de geceleme konusunda %3.5"lik bir artış kaydetti. İngiltere"de turist girişi bir önceki yıla göre aynı kaldı. Avusturya"da turist girişinde %2.5"lik, gecelemede de %1"lik bir artış yaşandı.

Dünya turizmindeki belirleyici yerine karşın Avrupa, dünya turizm sahasına çıkan yeni destinasyonlar nedeniyle son on yıldır artan bir rekabetle karşı karşıya. Bu eğilim kısa süreli girişlerdeki artış nedeniyle yeterli açıklıkla görülemese de gelecekte, özellikle Amerikan doları ve diğer paralar karşısında Avro"nun güçlenmesi ve 2008 yılında daha çekici fiyatlı destinasyonlara yönelme nedeniyle güçlenecek.

Bölgenin önemli turizm destinasyonlarının bağlı olduğu yönetimlerin turizmi özel sektör tarafından yönlendirilen ve devlet desteği gerektirmeyen bir sektör olarak görmesi nedeniyle Avrupa daha savunmasız bir durumda.

Avrupa Seyahat Komisyonu (ETC) Genel Müdürü Rob Franklin; “Buna karşın yeni gelişmekte olan pek çok ekonomide hükümetler turizmi çeşitlendirmeye, turizm altyapısını kuvvetlendirmeye ve sektörü güçlendirmek için pazarlamaya önem veriyorlar. Çok büyük yatırımlar yapmaları yanı sıra özel sektörü de turizme yatırım yapması konusunda teşvik ediyorlar.” diyor.

Bununla beraber ETC üyelerine göre, Avrupa"da turizmle ilgili kısa dönem tahminler yükselme yönünde. Bölgede özellikle Avrupa kış sporları destinasyonları olan Avusturya ve Fransa"da 2008"e güçlü bir başlangıç söz konusu oldu. 

 

2008"in gelecek ayları ve 2009 için pek çok olumsuz eğilim ve gelişme söz konusu. Bunlar arasında güçlü Avro, AB vize uygulamaları, 2008 Yaz Olimpiyatları ve Amerika ile Japonya gibi iki önemli piyasanın performansları ile ilgili kuşkular sayılabilir. Buna ek olarak dünya düzeyinde fiyat artışları nedeniyle operasyon maliyetlerinde önemli bir artış ve gelirlerde düşüş bekleniyor.

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.