• BIST 95.394
  • Altın 277,878
  • Dolar 5,7602
  • Euro 6,3860
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 26 °C

'Avrupa Kültürü Nedir' tartışılıyor

'Avrupa Kültürü Nedir' tartışılıyor
İstanbul 2101 Avrupa Kültür Başkenti olmaya hazırlanırken “Avrupa Kültürü Nedir” kavramı uluslararası uzmanlar tarafından tartışmaya açıldı.
ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM

İSTANBUL-İstanbul 2101 Avrupa Kültür Başkenti olmaya hazırlanırken “Avrupa Kültürü Nedir” kavramı uluslararası uzmanlar tarafından tartışmaya açıldı. İstanbul Tha Marmara Oteli"nde başlayan ve 13-15 kasım tarihleri arasında devam edecek olan sempozyumda 38 konuşmacı görüşlerini sunucaklar. Sempozyumun açış konuşmasını İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Eczacıbaşı yaptı. Ardından İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Nuri Çolakoğlu konuşma yaptı.Önceden duyurulduğu halde sempozyuma Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay katılmadılar.
İstanbul"un turizm ve kültürden sorumlu Vali Yardımcısı Feyzullah Özcan, Kültür ve Turizm Bakanlığı İl Müdürü Doç.Ahmet Emre Bilgili ve çok sayıda sektör temsilcisi toplantıya katıldı.Açış konuşmasını yapan Şakir Eczacıbaşı, Avrupa kültürünün temelinde İstanbul ve Anadolu"nun bulunduğunu belirterek daha sonra” Fatih Sultan Mehmet ve Atatürk"ün birer kültür devrimcisi olarak kendilerini kültürün mirasçısı olarak kabul ettiklerini belirtti. Fatih Sultan Mehmet"in İtalyan ressam Bellini"yi getirerek kendi portresini yaptırması, Atatürk"ün kültüre verdiği önem bu misyonu sürdüren iki devrimci lider olarak görünmelerini sağladı” dedi.Nuri Çolakoğlu ise Avrupa"nın karanlık iklimindeki kültürün asıl çıkış noktasının İstanbul olduğunu ve bu nedenle İstanbul"un 2010 Avrupa Kültür Başkenti olması için yaptıkları başvurudan olumlu sonuç aldıklarını söyledi.
“Avrupa Kültürü nedir?” sempozyumu sürekli değişen kültürel kimlik, kültürel temsil, kültürel entegrasyon, kültürel katılım olmak üzere kültür politikalarını mercek altına alıyor. Sempozyumlar üçlemesinin ilk ayağını oluşturan sempozyumun 2009"da düzenlenecek ikinci ayağında “Kültür Politikaları”, 2010 yılında gerçekleşecek üçüncü ayağınde ise kültür ve sanatın gelişimini ve uluslararası boyuta ulaşmasını sağlayacak “Kültür Yönetişimi” tartışılacak.“Avrupa Kültürü nedir?” sempozyumunda konuşmacılar Avrupa Birliği genişleme politikası çerçevesinde kültürel çeşitliliği arttığı bir ortamda “Avrupalılık” kavramının ön koşullarından biri olan Avrupa kültürünün ne olduğunu tartışacaklar.
“Avrupa Kültüründe Gelenekler ve Hukuk” konusunda Helsinki Üniversitesi Avrupa Tarihi Bölümü"nden Prof. Laura Kolbe, Genişlemeden Sonra Avrupa Kültürü ve Kültür Politikaları konusunda AB Gençlik Eğitimi ve Spor Komisyonu Yöneticisi Vladimir Sucha ve Culturesfrance Avrupa Kültür Mevsimi Danışmanı Gregorie Harel, Avrupa Kültüründe Kent ve Mimarlık başlıklı oturumda Berlage Enstitüsü Direktörü Rob Rocter, Avrupa Kültürü"nün Türkiye"ye Bakışı başlıklı oturumda Hamburg Üniversitüesi Asya-Afrika Enstitüsü Türkoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Raoul Motika ve Berlin Eyalet Parlamentosu Milletvekili Avrupa ve Eğitim Politikaları Sözcüosü Özcan Mutlu, Avrupa Kültüründe Yerel Yönetimler ve Sivil Toplumun Rolü konusunda Boeatman Vakfı diketröü Dr. Casper Smithhuijsen ve Avrupaü Kültür başkenti Rotterdam eski Direktörü Bert van Meggelen, Avrupa Kültüründe Göç, kültürüle ve Dini çeşitlilik konusunda Fransız Kültür Bakanlığı Kültürel İçişleri Başmüfettişi Benoit Paumier konuşacaklar.Sempozyumda Türkiye"den aralarında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi eski yargıcı büyükelçi Rıza Türken, Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı ve İKV Başkanı Prof.Dr,. Haluk Kabaalioğlu, İstanbul Bilgi Üniversitesi Avrupa Birliği Ensititüsü Müdürü Doç.Dr. Ayhan Kaya"nın bulunduğu uzmanlar katılıyor.
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.