• BIST 103.408
  • Altın 230,128
  • Dolar 5,4731
  • Euro 6,2133
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 1 °C

AVM’lerin 9 aylık cirosu %12 arttı

AVM’lerin 9 aylık cirosu %12 arttı
AYD Başkanı Hakan Kodal 2011’in 9 ayında AVM’lerin cirolarının yüzde 12 artarak 27,3 milyar lira olduğunu bildirdi.

İSTANBUL- Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği –AYD Başkanı Hakan Kodal 2011’in 9 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre AVM’lerin cirolarının yüzde 12 artarak 27,3 milyar lira olduğunu bildirdi. Hakan Kodal, 3. çeyrek değerlendirme toplantısında sektördeki toplam 35 milyar dolarlık yatırımın 12 milyar dolarının yabancı sermayeden geldiğini, 350 bin kişinin istihdam edildiğini, 291 aktif AVM’de toplam kiralanabilir alanın bu yıl 850 bin metrekare ile 7,3 milyon metrekareye ulaştığını söyledi.
AVM sayısının yıl sonuna kadar 300’e, 2015 yılına kadar yatırımın 50 milyar dolara istihdam edilen kişi sayısının da 500 bine ulaşacağını öngördüklerini dile getiren Kodal, AVM’lerin yüzde 14’ünün Ankara, yüzde 30’unun İstanbul, yüzde 66’sının da Anadolu’nun diğer kentlerinde olduğunu ve bunun da büyümenin Anadolu’ya ve diğer kentlere kaydığının göstergesi olduğunu söyledi.
Kodal, Türkiye genelinde 49 ilde AVM bulunmadığını belirterek, ancak bunun her ilde alışveriş merkezi bulunması gerektiği anlamına da gelmediğini ifade etti. AVM alanında son 5 yılda yatırımlarda ciddi büyüme yaşandığını dile getiren Kodal, büyüme hızında Ankara’nın şu anda bir numara olduğunu ve başkentin toplam yatırımlarda İstanbul’u takip ettiğini vurguladı.
İstanbul’un 102 AVM ile bu alanda birinci, Ankara’nın 32 AVM ile ikinci, İzmir’in 17 AVM ile 3. olduğunu ve 3 ilin toplamının sektörün yarısına tekabül ettiğini anlatan Kodal, önümüzdeki dönemde 81 ilin 4’te 3’ünde AVM yatırımlarının olacağını söyledi.
Kodal, Türkiye’de alışveriş caddelerinin bulunmadığını, İstanbul’daki 3 alışveriş caddesinin 15 milyonluk kent için çok az olduğunu, Türkiye’deki sorunun henüz yeterli ciroların ve satın alma potansiyelinin Avrupa seviyesinde olmamasından kaynaklandığını söyledi.
Hakan Kodal, 2011’in ilk çeyreğinde yüzde 15’lik büyümeye karşın 3.çeyrekteki büyümenin yüzde 7 olduğunu ve 9 aylık büyümenin bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12 olduğunu kaydetti.
3. çeyrekteki düşüklüğün dünya ekonomisindeki ve Türkiye’nin bulunduğu coğrafyadaki gelişmeler ve bunların piyasalar ile döviz kurlarına yansımalarından kaynaklandığını anlatan Kodal, "Yıl bazında yüzde 15 büyüme hedefinin çok fazla değişeceğini düşünmüyoruz" dedi.
Kodal, AVM ciro endeksini metrekare olarak değerlendirdiklerini ve Türkiye ortalamasının metrekarede yüzde 12 artışla 394 liradan 442 liraya çıktığını, İstanbul ortalamasının yüzde 8 artışla 433 liradan 467 liraya, Anadolu ortalamasının da yüzde 14 artışla 341 liradan 390 liraya çıktığını belirtti.
İstanbul halkının alışverişi kıstığını, Anadolu’da ise artış oranı ile neredeyse İstanbul’u yakalayacağını dile getiren Kodal, 2009 yılından beri cirodaki artışın yüzde 47 olduğunu, enflasyondaki artışın ise yüzde 16 olduğunu vurguladı.
Kodal, kurla ilgili yorumlara ilişkin olarak, 2009 yılının başından itibaren ciroların kısa vadeli değil uzun ve orta vadeli değişiminin önemli olduğunu, TL’nin kur karşısındaki üstünlüğünün 5-10 yıllık dönemlerde çok daha fazla olduğunu söyledi.
Avro ve dolar kurunun 2009’un ortasında gevşediğini, ama özellikle orta ve uzun vadeli bakıldığında TL’nin etkisinin yatırımcının aleyhine olduğunu dile getiren Kodal, "Sektör TL kiralamayarak orta ve uzun vadede para kaybediyor.Diğer taraftan cirolar enflasyonun üzerinde artıyor" dedi.

2011 Ciro büyüklüğü-


Kodal, AVM’lerin 2010 yılındaki cirosunun 27,8 milyar lira, 2011 yılı tahmini ciro hedefinin ise 35 milyar lira olduğunu belirterek, "2011 yılının ilk 9 ayında gerçekleşen ciro rakamı 27,3 milyar lira. Bunun 15 milyar lirası Anadolu’dan, 12.3 milyar lirası da İstanbul’dan geliyor. Yıl sonu itibariyle 35 milyar liralık hedefi geçeceğimizi düşünüyoruz" dedi.
AVM ziyaretçi sayıları hakkında da bilgi veren Kodal, her alışveriş merkezinin kendi hedef kitlesini yarattığını va ziyaretçi sayısında 2011 yılının 9 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5 arttığını söyledi.
Geçen yıl 1.07 milyar ziyaretçi olduğunu, bu yıl ki hedefin ise 1.2 milyar olduğunu belirten Kodal, 9 ayda 953 milyon kişinin AVM’leri ziyaret ettiğini, ziyaretçi sayısında 536 milyon ziyaretçi ile Anadolu’nun 417 milyon ziyaretçisi olan İstanbul’u geçtiğini kaydetti.

"Yeni AVM yatırımlarına dikkat"-

Kodal, "2011 yılının ilk 9 ayında ziyaretçi ve ciro hedeflerimiz tuttu.Yıl sonu itibariyle hem ziyaretçi hem de ciro hedeflerini aşacağımızı düşünüyoruz. Sektörde büyüme yavaşlayarak da olsa devam ediyor. Cirolardaki artış devam etmekle beraber sorun marjlardaki düşüş. Marjlarda önemli faktör kurlar ve vergisel faktörler olduğunu söyleyebiliriz. Yoksa Türk halkı harcamaya devam ediyor" dedi.
AYD Başkanı Hakan Kodal, sektöre yönelik uyarılarda da bulunarak şunları söyledi: "Kiralanabilir alan artışına rağmen metrekare başına cirolarda artış devam ediyor, yani verimlilik yükseliyor. Halen istediğiniz seviyede değil.
Avrupa ortalamaların çok altındayız hala. Bu Türkiye’nin potansiyelinin çok yüksek olduğunu da göstergesi. Ama diğer taraftan yeni AVM yatırımlarında dikkat.
AVM lokasyonlarında çok seçici olmak lazım. Hem yatırımcı açısından, hem de mağaza açısından. Hiç kimse bir mağaza açıp da 3-6 ay sonra çok iyi para kazanacağını düşünerek alışveriş merkezlerine girmesin. Bunu özellikle perakende sektörüne değil, bayilere de söylüyorum. Bayiler eğer bir marka alarak mağaza açmayı düşünüyorlarsa 3-6 ay sonra çok sıkı para kazanacaklar diye hiç girmesinler. Hesap kitap yapmadan bir işe giriyorsanız o kadar yatırım boşa gidiyor. O yüzden bireysel sorunlar var. Bu bireysel sorunlar sektörün sorunu gibi veya o alışveriş merkezinin sorunu gibi yansıtılıyor. AVM ve perakende işi orta ve uzun vadeli bir iş. Eğer siz 2-3 sene dayanacak gücünüz yoksa girmeyin.
Çünkü 10-15 senelik perspektiften bakmıyorsak bizler de girmeyelim sektöre. 291 AVM’de yaklaşık 30 bin mağaza var. Tabii sıkıntı olabilir. Ama burada AVM’ler kadar perakende kanadının da sorunları diyalog içinde çözmesinin şart olduğunu düşünüyoruz. Uzun vadeli baktığınız zaman mutlaka potansiyeli var." Kodal, satışlara baktıklarında da AVM’lerde yüzde 15 ile en çok ayakkabı ve çanta satıldığını, yiyecek ve içecek kategorisindeki artışın yüzde 13, giyim ve aksesuarın yüzde 12, teknolojik market ve elektronik eşyadaki artışın yüzde 10 olduğunu söyledi.

Kira bedellerinin TL olması perakendecinin aleyhine-

Soruları da yanıtlayan Kodal, kira bedellerinin TL olması konusunda yatırımcıların ne düşündüğü yönündeki bir soruya, uzun vadeli baktıklarında TL’ye geçişin karşısında olduklarını, bunun uzun vadede bunun AVM yatırımcısının lehine, perakendenin aleyhine olduğunu söyledi.
Şu anda AVM yatırımlarının üçte birinin yabancı olduğunu ve yatırımların da döviz kredisiyle yapıldığını dile getiren Kodal, hem TL kredisinin uygun şartlarda olmadığını, bunun yabancı fonların Türkiye’ye girişi açısından da sorun oluşturacağını söyledi.
Kodal, 35 milyar doların 12 milyar dolarının yabancı yatırımcı olduğunu ve AVM’ler belli doygunluğa ulaştığı anda yabancı fonların Türkiye’den gelip AVM satın almaya başlayacağına dikkati çekerek, "Yabancı yatırımcı satın almaya geldiği zaman AVM’nin gelirlerinin TL olduğunu görecek. Bu yabancı yatırımcıyı ve fonları korkutacaktır. Bizim de ülke olarak çok fazla istemediğimiz bir durum. Şu andaki hedefimiz olabildiğince yabancı yatırımcının gelmesini ve para kazanmasını sağlamak. Eğer TL’ye dönen AVM’ler varsa bunu ilerde satmak istiyorlarsa, çok büyük zorluk çekerler. Bunu göz ardı etmemeleri lazım" dedi.

2012’de 35 AVM açılması bekleniyor-

Hakan Kodal, önümüzdeki sene temmuz ayında yürürlüğe girecek olan yeni Borçlar Kanunu’nun sektörün geleceği açısından ciddi sorun olduğunu, bu nedenle yürürlüğe girmeyeceğini umut ettiklerini söyledi.
Önümüzdeki yıla ilişkin büyüme beklentilerinin devam ettiğini, ciro artışının metrekare bazında yüzde 10-15 düzeyinde olmasını öngördüklerini belirten Kodal, "Çok ciddi bir büyüme beklemiyoruz ama ciddi bir yavaşlama da beklemiyoruz. Bu sene 300’ün üzerinde AVM yatırımları tamamlanır. Önümüzdeki sene yüzde 10 büyüme ile 35 alışveriş merkezi daha açılması bekleniyor" dedi.
 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.