• BIST 86.072
  • Altın 251,269
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 16 °C

AVM'lere Arap turist dopingi

AVM'lere Arap turist dopingi
Alışveriş için gelen Avrupalı, gurbetçi ve Rus turist sayısı durgunluk nedeniyle azalırken petrol zengini Orta Doğu ve Orta Asyalı turistlerin sayısı artıyor.

İSTANBUL- Alışveriş turizminde Orta Doğu ve Orta Asya pazarı Türkiye'ye alışveriş etmek için gelen Avrupalı, gurbetçi ve Rus turistlerin sayısı küresel ekonomik çöküş nedeniyle azalırken petrol zengini Orta Doğu ve Orta Asyalı turistlerin sayısının katlanarak arttığı bildirildi. 
Ekonomik durgunluk ve sigara yasağı nedeniyle boşaldıklarını bildiren Referans Gazetesi, alışveriş merkezlerinin Arap turistle moral bulduğunu bildirdi.
Alışveriş için gelen Avrupalı, gurbetçi ve Rus turist sayısı durgunluk nedeniyle azalırken petrol zengini Orta Doğu ve Orta Asyalı turistlerin sayısı katlanarak artıyor.
Yılın ilk beş ayında Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye alışveriş için gelenlerin sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 226, Kuveyt'ten gelenlerin sayısı yüzde 198, İran'dan gelenlerin ise yüzde 88 arttı.
Arap turistler harcadıkları paranın miktarı bakımından da esnafın yüzünü güldürüyor.
Avrupalı turist kişi başına Türkiye'ye en fazla 600 dolar bırakırken Ortadoğu'dan gelen turist 2 bin dolar harcıyor. Alışveriş turizminden geçen yıl 4.5 milyar dolar civarında gelir elde edirken, bu yıl krize rağmen gelirin yüzde 20 artması bekleniyor. Avrupalı turist Türkiye'den daha çok halı, deri ve kuyum alırken, Arap turistler tekstil ve kuyuma meraklı. Genellikle 4 günlük turlarla gelen Arap turist, kültürel gezilere pek ilgi göstermiyor. Alışverişe odaklanan Araplar'ı kapmak için yarışan alışveriş merkezleri ise organizatörlere bol bol prim ya da promosyon dağıtıyor.
Tüm dünyada turistlerin yararlandığı tax free (vergi iadesi)sistemini Türkiye'ye getiren Global RefundşirketininTürkiye ortağı ve Genel Müdürü Hülya Aslantaş, "Alışveriş merkezleri sıkıntılı süreci yabancı turistle kapatmaya çalışıyor. Pek çok alışveriş merkezi acentelerle anlaşıp alışveriş turları düzenlenmesi için pazarlık yapıyor. Türkiye'ye gelen yabancı turist perakende sektörüne soluk aldırıyor" dedi. Aslantaş, alışveriş için en fazla Ortadoğulular'ın geldiğini, Türkiye'nin bu potansiyeli iyi değerlendirmesi gerektiğini vurguladı. Artık İstanbul haritalarında alışveriş merkezleri ve içindeki markaların yer aldığına dikkat çeken Aslantaş, "Bu konuda broşürler basıp otellere ve havaalanlarına dağıtıyoruz. Bunun da karşılığını almaya başladık. Bu yıl ilk 5 ayda alışveriş turizmi oranı yüzde 12 arttı" diye konuştu.

Arap'a özel cadde yapıldı
Geçen yıl 55 bin turist ağırladıklarını anlatan Olivium Alışveriş Merkezi Genel Müdürü Aytaç Özçiçek de, bu yıl birçok acenteyle bağlatıya geçerek, turist sayısında yüzde 80 artış sağladıklarına dikkat çekti. Yılbaşından bu yana 23 bin 293 turist ağırladıklarını ifade eden Özçiçek, yıl sonunda bu sayının 90 bine çıkmasını hedeflediklerini kaydetti.

İstinye Park'ın da alışveriş turizmiyle büyümesi öngörülüyor.
41 yeni markanın Türkiye'de ilk mağazasını açtığı İstinye Park'ın en üst katında Körfez ülkelerinden gelen marka meraklısı turistler için özel bir alışveriş caddesi bile yer alıyor.

Avrupalı'nın 3 katını harcıyorlar
Araplar, Türkiye'de başta İstanbul olmak üzere Mersin, Bodrum ve Marmaris'te de alışveriş ediyor.
Türkiye'ye Orta Doğu'dan turist getiren Mercan Turizm'in Sahibi ve Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Mengü, Avrupalıların kişi başına Türkiye'ye 600 dolar bıraktığını, Orta Doğu'dan gelen turistin ise 2 bin dolar bıraktığını bildirdi.
Mengü, Avrupalı turistin büyük bölümünün Türkiye'den halı, deri ve kuyum aldığını, Arap turistlerin de Türk tekstilinin yanı sıra kuyum ve ipek halıya meraklı olduğunu ifade etti.
Mengü, Mercan Turizm olarak geçen yıl 60 bin geceleme gerçekleştirdiklerini açıkladı.

Bir uçak dolu Ürdünlü getirdik
Baracuda Tur Yönetim Kurulu Başkanı Cem Polatoğlu ise "Eskiden turistlere sadece Topkapı veya Ayasofya turları yaptırırdık ama Arap turistlerin alışveriş tutkusunu görünce alışveriş turları da düzenlemeye başladık," dedi.
Şu anda üç gece dört günlük turlar düzenlediklerini anlatan Polatoğlu, geçen hafta Ürdün'den 220 kişilik bir uçak dolusu turisti sadece alışveriş için getirdiklerini bildirdi.
Alışveriş merkezlerinin de yabancı turistleri çekmek için çeşitli kolaylıklar sağladığını ancak bunun yeterli olmadığını söyleyen Polatoğlu, konuyla ilgili olarak Referasns Gazetesi'ne "Getirdiğimiz turistlere göre prim alarak bu iş gelişebilir," şeklinde konuştu.

TÜRSAB Ar-Ge Sorumlusu Cengiz Yücel, Başbakan Erdoğan'ın Davos'ta gösterdiği tepkinin de Arap turist sayısındaki artışa katkı sağladığını söyledi. Ortadoğu ülkelerinin ekonomik krizden diğer ülkelere oranla daha az etkilendiğini de hatırlatan Yücel, "Arap pazarları kriz filan dinlemiyor. Petrol zengini OPEC ülkeleri parayı harcayacak yer arıyor. Ayrıca İstanbul'a gelen turist sayısının son 5 yılda 2 milyondan 7 milyona çıkması da alışveriş merkezleri için önemli bir potansiyel oluşturuyor. Ayrıca tekstil ve kuyum fiyatlarının diğer ülkelere oranla daha uygun oluşu tercih edilirliğimizi artırıyor" diye konuştu.

Rus ve gurbetçi alışverişi kesti
Orta Doğulu turist sayısı artarken Rusya ve Ukrayna'dan gelen turistlerin sayısı ekonmik nunalım nedeniyle büyük oranda geriledi.
Rusya'dan gelip alışveriş edenlerin sayısı geçen yılın ilk beş ayına göre yüzde 22 azalırken Ukrayna'dan gelen turistlerin sayısı yüzde 15 geriledi.
Küresel ekonmik bunalımdan etkilenen yurt dışında yerleşik Türkler de alışverişten kıstı. Gurbetçi Türkler, geçen yılın ilk 5 ayına göre bu yıl yüzde 2 daha az alışveriş yaptı.

Alışveriş turizminden 4,5 milyar dolar gelir
Dünyada Dubai, Singapur, Paris ve İspanya alışveriş turizmiyle ön plana çıkıyor.
Türkiye'de ise yaklaşık 20 yıllık bir geçmişe sahip alışveriş turizmi Rusların bavul turizmiyle gündeme geldi.
Türkiye'ye gelen başta, Rus ve Türk Cumhuriyetleri'nden turistler halı, deri ve kuyum gibi ürünleri alıyordu.
Ancak son yıllarda artan alışveriş merkezleri ile çeşitlilik ve gelen turist sayısı artmaya başladı.
Geçen yıl alışveriş turizminden 4,5 milyar dolarlık gelir elde edilirken bu yıl gelirin yüzde 20 artması bekleniyor.

En çok Suudi Arabistan'dan turist geldi

Ülke 2008-2009 karşılaştırması (İlk 5 ay) (%) Gurbetçi -2
Azerbaycan 87
Rusya -22
KKTC 0
İran 88
Kazakistan 34
Mısır 35
S. Arabistan 226
Ukrayna -15 Kuveyt 198
Diğer -1
Toplam 12
Kaynak: Global Refund Türkiye

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.