• BIST 104.862
  • Altın 230,076
  • Dolar 5,4794
  • Euro 6,2177
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 8 °C

ATSO Ödülleri dağıtıldı

ATSO Ödülleri dağıtıldı
ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Osman Budak, öğrenci olayları, futbol maçlarındaki kavgalar, güvenlik güçlerinin sert müdahalelerini eleştirdi.

ANTALYA- ATSO'nun törenle dağıttığı ödüllerini büyük çoğunlukla turizmciler paylaştı. ATSO Konferans Salonu'nda düzenlenen törene  TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'da katıldı.
ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Osman Budak, Ankara ve İstanbul'da öğrenci olayları, futbol maçları öncesi yaşanan kavgalar ile güvenlik güçlerinin sert müdahaleleri konusunda eleştirilerde bulunarak, siyasilerin söylemlerine dikkat etmeleri gerektiğini söyledi.
Budak konuşmasını şöyle sürdürdü::
''Son birkaç gündür, Ankara ve İstanbul'da futbol maçlarında, üniversitelerde olaylar görüyoruz. Gençlerimizin bir kısmı öfke dolu ve çabucak şiddete başvuruyorlar. Onlara karşı güvenlik kuvvetleri de şiddete başvuruyor. Başta siyaset adamlarımız olmak üzere herkesin öfke dolu, suçlama dolu, gergin konuşmalardan biraz vazgeçmesi gerekiyor. Eleştiri, hakarete varmamalıdır. Hakaret ve suçlama, kurumları ve ülkeyi yıpratır.''
Türkiye ekonomisinin 2010 yılında dünyanın birçok ülkesine göre olumlu bir yıl yaşadığını, buna rağmen endişelerin devam ettiğini belirten Budak, en büyük ihracatçı sektörün otomotiv sektörü olduğuna dikkati çekti. Ekonomide kur sorunu, hatta bir kur çıkmazı olduğunu öne süren Budak, asıl sorunun yapısal sorunlar olduğunu vurguladı.
Antalya ekonomisinin de 2010 yılını geçmiş yıllara göre daha iyi bir yıl olarak geçirdiğini ifade eden Budak, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Fakat, yapısal sorunlarımız yerinde durmaktadır. Ticaret sektörümüz bütün sorunlara rağmen hızla büyümektedir. Daha 5-6 yıl önce 42 bin olan işyeri sayısı, bugün 58 bin seviyesine çıktı. Antalya'da istihdamın yüzde 60'ını mikro işletmeler sağlıyor. Ama en zayıf halka da bu kesimdir. Bütün ısrarlarımıza rağmen ticaretteki işyeri enflasyonu ve plansızlık önlenememektedir. Bu yapı Antalya'da sermaye birikimini, markalaşmayı, yüksek kaliteye geçişi engelliyor diyoruz, ama maalesef sorun devam ediyor.
Turizm sezonunun bitmesiyle konaklama sektöründe 200 bine yakın kişi işsiz kalırken, turizm nedeniyle ticarette 200 bin, ulaştırma sektöründe de 70 bin kişi işsiz kalıyor. Bunların büyük bir kısmı da Antalya'dadır. Dünyanın birçok yerinde, İtalya ve İspanya'da da deniz turizminin sezonu altı aydır. Ama oralarda bu sorunu küçük kent veya kasabalar yaşar. Antalya'da ise 300 bin kişi desek, bu zaten istihdamın üçte biri demektir. Bu hem Antalya hem Türkiye için ağır bir yüktür, ciddi bir kayıptır.''

TOBB BAŞKANI RİFAT HİSARCIKLIOĞLU
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin yaşanan küresel krizde, kriz öncesi seviyeyi yakalamış dünyadaki 12 ülkeden biri olduğunu bildirdi. Bu ülkelerin başında Çin, Hindistan, Brezilya, Kore, Malezya, Polonya'nın geldiğini belirten Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:
''Kriz öncesi seviyeyi yakalayan ülkelerin en başında Türkiye olması gerekir. Türkiye'nin en önemli sorunu, işsizlik. Yıllardır söylüyoruz. 2009 Ağustos ile 2010 Ağustos arasında 1.1 milyon kişiyi istihdam etmişiz. 'Eğer gerekli kolaylıklar gerekli düzenlemeler yapılırsa Türk özel sektörü olarak istihdamı artırırız' demiştik. İşte 1.1 milyon kişiyi istihdam etmişiz. Şimdi yapısal reformların gerçekleşmesi gerekir.
Eğer önümüzdeki 13 yılda dünyanın en büyük 10 ekonomisi içinde yer almak istiyorsak mutlaka yapısal reformlar gerçekleşmeli. En fazla büyüyen ekonomiler arasında Türkiye ilk sırada olmalı. Tablonun en üstünde biz olmamız lazım. Ancak ekonomi yukarı çıkmadan istihdam edebilmek imkansız.''
Turizmci ve ihracatçıların yıllardır döviz kurlarıyla ilgili şikayeti olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, Türk lirası ile döviz arasındaki ilişkiyi ''canbaz'a benzetti. Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:
''TL ile döviz işi bana biraz cambazlık gibi geliyor. Kur işi biraz cambaz işi. 9 yıldır söylüyoruz. Ne değişti? Turizmcisi söylüyor, ihracatçısı söylüyor, vatandaş söylüyor. Değişen bir şey var mı? TL ile döviz arasındaki mukayesenin ne olduğunu bulamadım. Eğer siz bulduysanız söyleyin. Türk lirası 2009 ile 2010 arası yüzde 38 değerlenmiş. Peki döviz konuşurken, ey turizmci, ey sanayici kardeşimiz, su yüzde 35 zam gördü mü? LPG yüzde 40 zam gördü mü? Asgari brüt ücret yüzde 19, benzin yüzde 29 zam görmüş, elektrik yüzde 40 zam görmüş.''
Türkiye'nin şu an dünyanın en büyük 16 büyüyen ekonomisi olduğunu ve bundan dolayı gurur duyduklarını belirten Hisarcıklıoğlu, buna karşın Birleşmiş Milletler İnsani Gelişmişlik Endeksi'nde Türkiye'nin 155 ülke arasında 126'ncı, iş ve yatırım bakımından Uluslarlararası Rekabet Endeksi'ne göre ise 133 ülke arasında 66'ncı sırada olduğunu kaydetti. Hisarcıklıoğlu, ''Bu bize yakışıyor mu? Dünyanın 16. büyük ekonomisi olan Türkiye'ye bunlar yakışıyor mu? Yakışmıyor değil mi? Peki nasıl dünyanın 10 en büyük ekonomisi olacağız. Türkiye bir an önce yapısal reformlarını yapmalı. Her türlü iktidar ve muhalefet el ele vererek yapısal reformları gerçekleştirmeli'' dedi.
Türkiye'nin seçim sürecine gireceğini hatırlatan Hisarcıklıoğlu, yapısal reformlara odaklanmak gerektiğini söyledi.
Yapısal reformların yapılamaması nedeniyle ekonominin kayıt dışılığa kaydığını bildiren Hisarcıklıoğlu, alışveriş için de internetin tercih edildiğini ifade etti. İnternet üzerinden yurt dışından bir ürün alımı sırasında ne ÖTV ne de gümrük vergisi ödenmediğine dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, ''Ama perakendede bu ürünü aldığınızda ÖTV'si var, gümrük vergisi var. Bu haksız rekabet. 50 yıl önce internet yoktu, ama şimdi alışverişler internet üzerinden yapılıyor. Bu konuda yasa yok. bu yasa bir an önce çıkarılmalı'' diye konuştu.

-DEMOKRASİ KALİTESİNİ YÜKSELTMELİYİZ-
Ticaret Kanunu, Borçlar Kanunu, Hukuk Muhakemeleri Kanunu ve Perakende Sektörü Kanunu'nun bir an önce çıkarılmasını isteyen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, TBMM'de iktidarıyla muhalefetiyle sağlanan konsensüsün devam etmesi gerektiğini söyledi. Hisarcıklıoğlu, ''Eğer dünyanın en büyük gelişen ekonomisi olacaksak bu yapısal reformlar gerçekleşmeli'' dedi.
Vergi ve primlerini zamanında ödeyenlerin ödüllendirilmesi gerektiğini savunan Rifat Hisarcıklıoğlu, maliye denetimlerini de eleştirdi. Kayıtdışı ekonomi kayıt altına alınmadan demokrasiden söz edilemeyeceğini belirten TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Kayıtlı ekonomi olmadan demokrasiden bahsedilemez. Demokrasinin kalitesini artırmamız lazım. Demokrasi kalitesini yükseltmeliyiz. Onun için de üretmemiz lazım. Ekonomimizi geliştirmemiz lazım. Üretmezseniz, alıp satmazsanız vergi olur mu? Verginin nerede harcandığını sorabiliyor musunuz? Hayır. Verginin nereye harcandığını soramıyorsanız, demokrasi var diyebilir misiniz? Dünyanın ilk 10 büyüyen ülkesi arasına girmek istiyorsanız demokrasinin kalitesini artırmalısınız. Kayıtlı ekonomi olmadan da hesap soramazsınız. Bu nasıl düzen? Hesabını veren korkmaz. Ama şimdi Antalya esnafı, tüccarı, sanayicisi, Vergi Dairesi Başkanı Mahmut beyden korkuyor. En çok kayıtlı ekonomiyi ben istiyorum. Denetim elemanları denetime geldiğinde ceza yazmaması mümkün değil. Bir yerden yazacak. Cezadan kurtuluş yok. Bir de vicdansıza düşersen tamamen yandın. Adam istediği cezayı yazıyor. Yüksek ceza yazarsa o da daha yüksek yerlere çıkacak. Ancak Maliyenin yazdığı cezaların yüzde 90'ı mahkemelerde lehimize bozuluyor. Adam yüksek yere çıkmak için ceza kesiyor. Bırakın bizi üretelim. Türkiye zengin olacaksa, özel sektörü sayesinde zengin olacak. Bugün kamu ile zenginleşen ülke yok. Çin bile öğrendi bu işi.''
Türkiye'de 28 yaşın altında 36 milyon genç olduğunu anımsatan Hisarcıklıoğlu, ekonominin büyümesi için girişimci sayısının artırılması gerektiğine dikkati çekti. Hisarcıklıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:
''Eğer Türkiye işsizine iş bulacak ise mutlaka girişimci sayısını artırmak zorundadır. Türkiye'de 1.2 milyon girişimci var. Nüfusu bizden daha az olan bazı ülkelerde bizden daha fazla girişimci var. Dünyada en büyük 10 büyüyen ekonomi arasında olacaksak girişimci sayısını da artırmalıyız. İsteğimiz budur. Türkiye müthiş bir başarı hikayesi yazıyor, Türk özel sektörü müthiş bir başarı hikayesi yazıyor. Türkiye'nin etrafında 3 saatlik mesafede 9.4 trilyon dolar dolaşıyor. İtalya ile Çin arasında en büyük ekonomi bizim ekonomimiz. Bu pazar bizi bekliyor. Bu bölgede en büyük sanayisi olan ülke Türkiye. Bu bölge bizi bekliyor. Siyasete bulaşmayın. Rakiplerimiz hangi şartlarda üretiyorsa onu bize verin. Ondan sonrası kolay. Para kazanmaya odaklanın. Türkiye'nin önümüzdeki 13 yılda dünyada ilk 10 büyük ekonomi içinde olacağına inanıyorum.''

-ANTALYA VALİSİ AHMET ALTIPARMAK-
Antalya Valisi Ahmet Altıparmak da ATSO'nun büyük projelere imza attığını, Türkiye'de bir zihniyet değişimi yaşandığını söyledi. Her kurumun gayret içinde olduğunu belirten Altıparmak, Türk sanayicisinin, turizmcisinin ve ihracatçısının, tarımın tarih yazdığını kaydetti. Antalya'nın turizmin ve tarımın başkenti olduğunu ifade eden Altıparmak, kentte eğitime katkı veren hayırseverleri de şükranla andığını bildirdi.
Expo 2016 Fuarı'nın Antalya'da yapılacağını, bunun için son hazırlıkların tamamlandığını belirten Vali Altıparmak, Expo 2016 Antalya Fuarı ile ilgili gelecek ay Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a rapor sunacaklarını söyledi.
Vali Altıparmak, 10 milyon turist ağırlayan Antalya'nın Kapadokya ile bağlantısını sağlamak içinde mutlaka Antalya-Konya demiryolu ve Antalya-Alanya demiryolu bağlantısının gerçekleşmesini istedi.

-ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI AKAYDIN-
Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Akaydın ise ülke kalkınmasına katkıda bulunacak yerel yönetimlerin sıkıntılı olduğunu kaydetti.
Ekonominin sürekli büyüdüğü, kişi başına düşen milli gelirin 15 bin doların üstüne çıktığı şeklinde öngörüler olduğunu ifade eden Akaydın, ''Türkiye'de aksayan bir şey var. Milli gelir kişi başına 15 bin dolara çıktığı söyleniyor. Ama sokağa çıktığınızda vatandaşa sorduğunuzda gerçeğin bu olmadığı ortaya çıkıyor. Demokrasinin olmazsa olmazı sadece ekonomiyi büyütmek değil. İşsizliği önlemek ve gelir dağılımını adaletli yapmaktır. Üniversitelerden mezun olan gençlerin yüzde 38'i işsiz. Tabii böyle olunca gençler yumurta da atar'' dedi.

ATSO ÖDÜLLERİ
ATSO'nun geleneksel ödül töreninde, ticari kazançlarından dolayı en yüksek gelir vergisi, gayrimenkul sermaye iradı ve menkul sermaye iradı, kurumlar vergisi, döviz kazandırıcı faaliyetlerde bulunan ve en yüksek döviz getiren kurumlar ile Sosyal Güvenlik Kurumu'na en yüksek pirim ödeyen firmalara ödülleri verildi.

Kategorilerinde en çok vergi ödeyenler ile ödedikleri vergiler şöyle:

2009 Yılı Gelir Vergisi/Ticari Kazanç
1. Yılmaz Turgan (2.373.023 TL),
2. Mehmet Dikmen (989.000),
3. İzzet Münür Uzun (871.869 TL)

2009 Yılı Gelir Vergisi/MSİ-GMSİ
1. İbrahim Şencan (700.870 TL),
2. Nedim Saraçoğlu (456.762 TL),
3. Osman Ağıroğlu (343.200 TL)

2009 Yılı Kurumlar Vergisi:
1. Güneş Ekspres Havacılık AŞ (54.812.896 TL)
2. Çelebi-İC Antalya Havalimanı Terminal Yatırım ve İşletme AŞ
(45.509.077 TL)
3. Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ (28.536.422 TL)

-DİĞER KATEGORİLER-
2009 Yılı Döviz Kazandırıcı Hizmetler:

Konaklama Tesisleri
1. FSP Turizm ve Yatırım A.Ş (16.334.791 ABD Doları)
2. Gül Turizm İnşaat Yatırım Sanayi Ticaret AŞ (Rose Hotels 14.138.044
dolar)
3. Süral Otelcilik ve Tur. İşletmeleri AŞ (9,064,375 dolar)

Seyahat Acenteleri:
1. Alkan Grup Turizm İşletmeleri A.Ş (Tez Tour 317.649.615 dolar)
2. Novum Tur. Seyahat Acentesi Tic. A.Ş (5.703.470 dolar)
3. Kayıtur Tur. Seyahat San. ve Tic. A.Ş (29.601.805 dolar)

İhracat döviz geliri:
1. Ataç İnşaat ve Sanayi A.Ş. (47.121.837 dolar)
2. Adopen Plastik ve İnşaat Sanayi A.Ş (30.459.392 dolar)
3. AGT Ağaç Sanayi ve Ticaret A.Ş (19.570.214 dolar)

Yaş Sebze-Meyve İhracatı:
1. Muşlu Kardeşler Yaş Sebze Meyve Paz. Tur. Sey. Nak. San. ve Tic. Ltd.
Şti. (27.042.203 dolar)
2. Renezoğlu Tarım Ürünleri Taşımacılık Plastik San. ve Tic. Ltd. Şti.
(24.412.521 dolar)
3. Batman Dış Ticaret Ltd. Şti. (10.472.581 dolar)

SGK'ya en çok prim ödeyen ilk 3 firma
1. Güneş Ekspres Havacılık AŞ (9.686.122 TL)
2. Özaltın Otel İşletmeleri AŞ (6.678.384 TL)
3. Cömertoğlu Otelcilik ve Ticaret AŞ (6.031.044 TL)
İstanbul Sanayi Odası'nın 2009 yılına ilişkin açıkladığı ilk 500 içinde yer alan firmalara da ''Özel ödül'' verildi.

Bu firmalarla satışları şöyle:
1. Adopen Plastik ve İnşaat San. AŞ (175.375.144 TL)
2. AGT Ağaç San. ve Tic. AŞ (132.545.000 TL)
3. Yörükoğlu Süt ve Ürünleri San. ve Tic. AŞ (124.907.615 TL)

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.