• BIST 94.244
  • Altın 253,320
  • Dolar 5,8339
  • Euro 6,5442
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 20 °C

ATSO kriz rapou hazırladı

ATSO kriz rapou hazırladı
Küresel Kriz Raporu’nu Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan’a sunan ATSO Başkanı Çetin Osman Budak, "Turizmde istihdam yükü azaltılmalıdır" dedi.

ANTALYA- Antalya Ticaret ve Sanayi Odası ATSO, Küresel Kriz ve Antalya Ekonomisi Raporu"nu Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan"a sundu. ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Osman Budak, "Turizmde istihdam yükü azaltılmalıdır" dedi.
Ekonomik kriz nedeniyle üyelerin beklentilerinin arttığını ifade eden Budak, “Bu yıl meslek komitesi üye sayımız 315, meclis üye sayımız 131. Çalışma programımızı bütün bu arkadaşlarımızla istişare ederek belirleyeceğiz. Kendimize bu konuda üç aylık bir istişare ve hazırlık dönemi belirledik. Bu hazırlık sonucunda 4 yıllık hedeflerimizi ortaya koyacağız. Turizm ve tarımda profesyonel ekipler kurarak ATSO"yu bu önemli sektörlerde lider konuma getirmeyi hedefliyoruz. Ayrıca yurtdışında turizm, tarım ve konut alanda sektörel tanıtıma destek olmayı, yabancı sermayeye dönük çalışmayı planlıyoruz. Özellikle turizmde ATSO bütün Akdeniz"de turizmin ve turizmle ilgili Odaların temsilcisi olmalıdır. Bu yönde çaba harcayacağız. Acil gündemimizde ise krizle mücadele ve bu dönemde üyelere destek olmak vardır. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, Antalya"nın lider çatı örgütü olmalı, tüm sektörlerin çatı örgütü olarak üyelerimizin ve kentimizin sorunlarını, Antalya"nın tüm sivil toplum örgütleri, kamu kurum ve kuruluşları kısacası tüm dinamikleriyle birlikte çözmeye gayret edeceğiz” diye konuştu.Antalya"da özellikle 2008 yılının ikinci yarısından itibaren krizin ciddi bir şekilde hissedilmeye başlandığını belirten Budak, şunları kaydetti:
“Ekim ayındaki kredi krizi, bankaların tutumları birçok firmamızı zor duruma soktu. Organizede üretime ara veren firmalarımız oldu. Yatırım projelerinin bir kısmı askıya alındı veya yavaşladı. Takipteki kredilerde % 89 artış var. Bireysel kredilerde takip rakamlarında artış % 200"lere varıyor. Son aylarda vergi tahsilâtında çok ciddi düşüş var. KDV tahsilâtı düşüşü % 60"lardadır. Kriz nedeniyle turist sayısında % 20 gerileme söz konusudur. İlimizde önemli sayıda satılamayan konut stoku oluşmuştur. Tarımda yurtdışında fiyat düşüşü rekabeti ve ihracatı zorlamaktadır, iç piyasada da maliyetler artarken, üretici fiyatları düşmektedir. Dolayısıyla başta KOBİ"lerin finansmanı olmak üzere makro önlemlerin ve sektörel önlemlerin uygulamaya konmasını bekliyoruz. Raporda diğer ülkelerde turizm için alınan önlemlere yer verdik. Benzer önlemlerin bizde de alınması gereklidir. İnşaat sektöründe konut kredisi faizlerinin düşürülmesi, tapu harçlarının düşürülmesi, yabancılara konut satışının teşvik edilmesi gerekiyor. Tarımda acilen çıkması gereken kanun ve yönetmelikler var. Sanayide ve turizmde istihdam yükü azaltılmalıdır. Elektrik tarifelerinde TRT payı kalkmalıdır. Yeni teşvik sisteminin biran önce hayata geçirilmesi gereklidir. Yıllardan beri Büyük Mağazalar Kanunu konusunu gündeme getiriyoruz. Artık yerel sanayici hipermarkete giremiyor, esnaf ise zaten zor durumda. Yani ekonomide sadece parasal önlemler değil, bu tür yapısal reformlarda artık çok acil önlem halindedir. Esasen kamu-özel sektör işbirliğinin, diyalogunun en üst düzeyde olması gerektiği bir dönemdeyiz. Ama seçim atmosferinde ekonomi gündem dışına kaymıştır. Bu ortam nedeniyle Odalar olarak bizler de üye karşısında güç durumdayız. Herkes Oda ne yapıyor diye sorma noktasına gelmiştir. Artık seçim sonrasında bütüncül bir ekonomik programın ortaya çıkmasını ümit ediyoruz.”

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.