• BIST 84.596
  • Altın 252,024
  • Dolar 6,0970
  • Euro 6,8177
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 17 °C

Atık Yönetiminde meslek eğitimi

Atık Yönetiminde meslek eğitimi
İstanbul İl Özel İdaresi AB İlişkiler ve Proje Biriminin Atık Yönetimi konusunda, “Meslek Eğiticilerin Eğitimi Projesi” uygun görülerek kabul edildi.

İSTANBUL- İstanbul İl Özel İdaresi AB İlişkiler ve Proje Biriminin hazırlamış olduğu AB Fon Projesi Sağlık Sektörü Atık Yönetimi konusunda, “Meslek Eğiticilerin Eğitimi Projesi” uygun görülerek kabul edildi. Ekim ayında başlayacak projede yerel düzeyde İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, Yıldız Teknik Üniversitesi, İSTAÇ ve İZAYDAŞ yer alacak.Proje kapsamında 30 katılımcı, projenin yabancı ortakları olan Granada Üniversitesi (İspanya), Lizbon Sağlık Yüksek Okulu (Portekiz) ve Athisa firmasından eğitim alacak. Bir bütün olarak proje kapsamında, yerinde eğitim ve inceleme yapılarak “Tıbbi Atık Yönetimi”nin İspanya ve Portekiz'de nasıl uygulandığı gözlemlenecek.

Proje için tahsis edilen miktar 43.500 Avro ziyaret ve proje giderleri için kullanılacak. Ziyaretler sonrası kazanılan bilgi, beceri ve deneyim yerel düzeydeki eğitim ve uygulamalara aktarılacak. Böylelikle sağlık sektörü atıklarının mevcut olduğu alanlarda çalışan personelin ve bu personelin eğitimini üstlenen eğiticilerin mesleki bilgi, beceri ve yeterlilikleri Avrupa Birliği ülkelerindeki meslek eğitim ile uyumlu hale getirilecek.Projeden beklenen; İstanbul'da ki sağlık kurum ve kuruluşlarında faaliyet yürüten çalışanların ve bu çalışanlardan sorumlu olan eğiticilerin sağlık sektörü atıkları alanındaki mesleki bilgi ve yeterliliklerinin bilgi/deneyim/uygulama aktarımı yolu ile geliştirilerek bu kişilerin istihdamını ve Avrupa işgücü piyasasına katılımını kolaylaştırmak olacak.

Projenin kısa adı: TAMEP (Tıbbi, tehlikeli ve enfeksiyoz atık yönetimi konusunda meslek eğiticilerinin eğitimi projesi) Projenin süresi: 12 Ay Başvuruda bulunulan kurum: AB Projeyi hazırlayan birim: İl Özel İdaresi AB İlişkiler ve Proje Birimi Proje Yöneticisi: Dr. Fuat Kantarcı – İl Özel İdaresi Sağlık İşleri Daire Başkanı Proje sahibi kurum: İstanbul İl Özel İdaresi

Proje ortakları: İstanbul İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Atık Maddeleri Değerlendirme Sanayi ve Ticaret A.Ş. (İSTAÇ), İzmit Atık ve Artıkları Arıtma Yakma ve Değerlendirme Sanayi ve Ticaret A.Ş. (İZAYDAŞ), Yıldız Teknik Üniversitesi, Granada Üniversitesi (İspanya), Escola Sağlık Teknolojisi Yüksek Okulu (Lizbon - Portekiz), The Athısa Group (Portekiz)

Proje Özeti: Türkiye"nin ve Avrupa"nın en büyük kentlerinden biri olan ve 12.573.836 kişinin yaşadığı İstanbul"da 2,061 adet sağlık kurum ve kuruluşunda günlük 24,000 kg sağlık sektörü atığı (tehlikeli, tıbbi ve enfeksiyöz) üretilmekte ve taşınıp bertaraf edildimektedir. Sağlık sektörü atıkları; sağlık kuruluşlarından kaynaklanan ve uygun yöntemlerle yönetilip bertaraf edilmedikleri takdirde insan sağlığına ve çevreye ciddi tehditler veren atıklardır. Sağlık sektörü atıkları içerisinde en tehlikeli olanlar ise tıbbi, tehlikeli ve enfeksiyoz atıklardır. Bu atıkların yol açabileceği tehlikelerin il içerisinde önlenmesi temel olarak sektörde çalışan ve sayıları 55,000"i bulan özel ve kamu sağlık çalışanlarının eğitim ve tedbirler ile mümkündür.

Projede yer alacak katılımcılar: İstanbul içerisinde sağlık personeline sağlık sektörü atık yönetimi hakkında eğitimleri veren ve düzenleyen akademisyen, hekim, çevre mühendisi, hemşire ve yöneticilerden oluşacaktır.
Sağlık sektörü atıklarının mevcut olduğu alanlarda çalışan personelin ve bu personelin eğitimini üstlenen eğiticilerin mesleki bilgi, beceri ve yeterliliklerin ve bunları belirleyen meslek eğitim sisteminin Avrupa Birliği (AB) ülkelerindeki düzey ile uyumlu hale getirilmesi sektörel ihtiyaç olup bu projenin oluşturulmasında ki temel sebeptir.

Projenin amacı: İstanbul"daki sağlık sektörü atık yönetimi ile ilgili meslek eğitim sisteminin, ve bu eğitimlerde yer alan eğiticilerin mesleki bilgi, beceri ve yeterliliklerinin AB üyesi ülkelerle uyumlu hale getirilmesine katkı sağlamaktır. Bu doğrultuda projeden beklenen geniş kapsamlı sonuç ise; İstanbul"daki sağlık kurum ve kuruluşlarında faaliyet yürüten çalışanların ve bu çalışanlardan sorumlu olan eğiticilerin sağlık sektörü atık yönetimi alanındaki mesleki bilgi, beceri ve yeterliliklerini geliştirerek bu kişilerin daha nitelikli olarak istihdamını ve Avrupa işgücü piyasasına katılımını kolaylaştırmaktır.

Projedeki iki haftalık eğitim ve inceleme hareketlilik programı iki ayrı akış (katılımcı grup) halinde ve iki ayrı ülkeyi kapsayacak şekilde gerçekleşecektir. Her iki akış grubuda birinci hafta İspanya"da ikinci hafta ise Portekiz"de eğitim ve inceleme yapacaklar. Bu ziyaretlerin Ekim 2008"de yapılması planlanmaktadır.

İstanbul İl Özel İdaresi"nin Projedeki Rolü: İstanbul İl Özel İdaresi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı"nın sahip olduğu bilgi, birikim ve kurumsal kapasiteden dolayı projenin genel idari ve mali anlamda sorumlusu olup, başvuruyu yapan kamu kuruluşudur. İl Özel İdaresi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı Projenin planlanan amaçlar ve kurallar doğrultusunda gerçekleşmesi için proje başlangıcından bitimine kadar ki süreçte proje ortaklarının koordinasyonundan, gerekli faaliyet ve etkinliklerin düzenlenmesinden asli olarak sorumludur.

Bu sorumluluğu gereği şu faaliyetleri gerçekleştirecektir;

- Her bir yerel proje ortağından seçilecek temsilcilerle beraber ve bir protokol dahilinde Proje Yürütme Komitesi"nin oluşturulması,
- Proje süresince bütün ortaklar ve ilgili kurumlarla iletişim, bağlantı ve yazışmaları sağlamak,
- Hazırlık aşamasında gerekli etkinliklerin düzenlenmesi (Toplantılar, dil ve kültürel hazırlık vb.)
- Seyahat için gerekli belge ve düzenlemelerin yerine getirilmesini sağlamak,
- Hareketlilik programı sürecinin yönetim ve takibinin sağlanması,
- Hareketlilik süreci sonrası yaygınlaştırılma faaliyetlerinin koordinasyonunu yapılması,
- Nihai raporun hazırlanması.

Kurum; proje ortakları ile iki hazırlık toplantısı düzenlemiştir. Bu toplantılarda proje detaylı olarak görüşülmüş ve planlaması yapılmıştır. Ayrıca “Proje Yürütme Komitesinin” kuruluşu, ortakların görev ve sorumlulukları belirlenmiştir.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.