• BIST 94.219
  • Altın 252,336
  • Dolar 5,8343
  • Euro 6,5347
  • İstanbul 27 °C
  • Ankara 22 °C

ATİD: Çevreye zarar veriliyor

ATİD: Çevreye zarar veriliyor
ATİD Başkanı Seçim Aydın Seçim Aydın “Dünya Çevre Günü’nde bilinçsiz ve yanlış kullanım sonucu çevre büyük bir tehditle karşı karşıyadır” dedi.

ANKARA- Anadolu Turizm İşletmeleri Derneği- ATİD Başkanı, TÜROFED 2. Başkanı Seçim Aydın “Dünya Çevre Günü"nde bilinçsiz ve yanlış kullanım sonucu çevre büyük bir tehditle karşı karşıyadır” dedi.
Seçim Aydın 5 Haziren Dünya Çevre Günü nedeniyle yaptığı açıklamada yaşanılabilir bir dünyanın ancak temiz ve sağlıklı bir çevreyle mümkün olacağını belirterek insanların çevreye yaptığı tahribatın büyük boyutlarda olduğunu belirterek “Bu durum, bir bütün olarak tüm doğayla birlikte, en başta yine insanı ilgilendirmektedir” şeklinde konuştu.
Çevrenin ve geniş anlamıyla yaşadığımız ortamın korunmasına dair tavır ve davranışların mutlak surette küresel ölçekte yürütülmesi gerektiğini söyleyen Seçim Aydın herkesin üstüne düşen görevi yerine getirmesi açısından Bayındırlık ve İskân Bakanlığı tarafından düzenlenen Kentleşme Şurasında Cumhurbaşkanının mesajlarının çok açık olduğunu belirtti.

KENTSEL YAPILARIN KULLANIMI BİLİNCİ OLUŞTURULMALI
Seçim Aydın, şura sonrasında yapılan ümit verici açıklamalarda belirtildiği gibi pek düzgün olmayan kentlerimizdeki fiziki ve sosyal yapılaşmanın düzenlenmesi, kentsel yapıların kullanımı ve kentlilik bilincinin oluşturulması ile sağlanabileceğini anlatarak açıklamasını şöyle sürdürdü:
Turizm gibi ülkemizin can damarı bir sektörün gelişmesi ve ülkemize yönelik katkısının devamını ve kentlerimizin sahip olduğu değerleri bu anlamda kullanmayı arzu ediyorsak çevre sorunlarına yönelik toplumsal bir duyarlılık tesis etmek zorundayız. Bizi bize ve uluslararası ortama aktaran en önemli değer çevremizdir.

KULLANMA KORUMA ANLAYIŞI BENİMSENMELİ
İnsan eliyle olan yapılaşma, doğayı korumak ve insanların kullanımına sunmak noktasında bir özgünlük sergilediğinde o yörede turizm ekonomisinin canlanması, gelişmesi ve sürdürülebilir olması ile mümkün olabilmektedir. Yöremizdeki çevre sorunlarının, turizmin geleceğini baltalayacak aşamaya ulaşmadan önlenmelidir. Kullanma koruma dengesine dayanan bir anlayışın kamuoyu tarafından da giderek daha çok benimsenmesi için çalışmalar yapılıyor. Bu konuda TÜROFED başta olmak üzere Turizm Meslek Kuruluşlarının, çevre ve sürdürülebilir turizm konusunda gösterdikleri duyarlılığın son zamanlarda giderek arttığını ve önerilen tedbirlerin turizm geleceğimiz için takdirle karşılanması gereken bir öneme sahip olduğunu belirtmek istiyorum.

GELECEK KUŞAKLARA YAŞANABİLECEK BİR ÇEVRE BIRAKALIM
Unutmayalım ki, çevre sorunları çözülmeden yarınların kuşaklarına, ne yaşanabilecek bir çevre bırakabiliriz ne de turizmin gelecekte ülkemiz ekonomisine katkı vermesini bekleyebiliriz.
Doğaya karşı yapılan her zararlı eylem aynı zamanda geleceğimize, çocuklarımıza
Ve insanlığa yapılmaktadır.
Bu düşüncelerle, 5 Haziran Dünya Çevre Günü"nü kutluyor ülkemizde gerçekleşecek etkinlik ve çalışmaların çevre bilincinin toplumsal bir duyarlılığa dönüşmesine katkıda bulunmasını diliyorum.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.