• BIST 98.455
  • Altın 219,576
  • Dolar 5,3279
  • Euro 6,0542
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 0 °C

”Ata’ya Saygı Zinciri" oluşturuldu

”Ata’ya Saygı Zinciri" oluşturuldu
Atatürk’ün ebediyete intikal ettiği saat 09.05′te sirenlerin çalmasıyla 6 kilometrelik Fenerbahçe-Bostancı sahil yolunda ”Ata’ya Saygı Zinciri” oluşturdu.

MURAT ÖZTÜRK - LEVENT BAYKAL
İSTANBUL / ANKARA -
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, ölümünün 74. yılında saygı ve minnetle anıyoruz.
Bugün 10 Kasım 2012, Atatürk’ün ebediyete intikalinin 74. yıl dönümü… Saatler 09:05′i gösterdiği anda Türkiye’nin dört bir yanında hayat durdu. Yollarda seyir halindeki araçlar ve yayalar durarak, Cumhuriyetin kurucusu Büyük Önder Atatürk‘ü andı.
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 74. yılında Anıtkabir’de düzenlenen devlet töreni ile anıldı. Yağmur altında gerçekleştirilen Anıtkabir ziyaretinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve devlet erkanı, açılan şemsiyelerin altında aslanlı yoldan yürüyerek mozoleye çelenk koydu. Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu saat olan 09.05′te saygı duruşu yapıldı.

anit-kabir-fb-genc-1.jpg

anit-kabir-fb-genc-3.jpg

anit-kabir-fb-genc-5.jpg

anit-kabir-fb-genc-6.jpg

anit-kabir-fb-genc-8.jpg

anit-kabir-fb-genc-9.jpg

anit-kabir-fb-genc-11.jpg

anit-kabir-fb-genc-7.jpg

FENERBAHÇELİ GENÇLER ANITKABİRDE
Fenerbahçeli gençler Ata'ya saygı için Anıtkabir'e akın etti. Türkiye'nin dört bir yanından gelen 20 otobüs dolusu Fenerbahçe formalı gençler Aslanlı Yol'dan geçerek Ata'ya saygı duruşunda bulundular. Sarı Lacivert formaları ve Türk bayrakları  ile Ata'ya yürdüyen gençler herkesin dikkatini çekti.

DEVLET ERKANI
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün başkanlığındaki devlet erkanı mozoleye çelenk koyarak, Atatürk’ün manevi huzurunda iki dakika saygı duruşunda bulundu. Anıtkabir’deki tören, saat 08.55′te devlet erkanının Aslanlı Yol’da yürümesiyle başladı. Yağmur altında gerçekleşen Anıtkabir ziyaretinde devlet erkanı, açılan şemsiyelerin altında yürüdü. Cumhurbaşkanı Gül’ün başkanlığındaki kortejde TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yargıtay Başkanı Ali Alkan, Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu, Bakanlar Kurulu üyeleri, kuvvet komutanları, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Ankara Emniyet Müdürü Kadir Ay, siyasi parti temsilcileri, bürokratlar ve diğer devlet erkanı yer aldı. Cumhurbaşkanı Gül, üzerinde “Cumhurbaşkanı” yazan kırmızı-beyaz karanfillerden oluşan çelengi mozoleye bıraktı.

ata-mizi-saygi-ve-ozlemle-aniyoruz.jpg

Atatürk’ün 74 yıl önce ebediyete intikal ettiği saat olan 09.05′te “ti sesi” ve siren ile iki dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Bu sırada gönderdeki Türk bayrakları yarıya indirildi. Cumhurbaşkanı Gül ve protokolde yer alan devlet erkanı, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi’ne geçti. Gül, burada Anıtkabir Özel Defteri’ne şunları yazdı:
“Fikirleriniz ve Cumhuriyetimizin kazanımlarından güç alarak dinamizim içerisinde yükselişini sürdürmektedir. Nitelikleri, her alandaki performansı, gelişme potansiyeli ve sahip olduğu güç unsurlarıyla Türkiye parlak bir geleceğe kararlı adımlarla yürümektedir. Milletimiz bu özgüvenle ileriye bakmakta, ortak hedeflerde kenetlenerek modern, demokratik Türkiye’yi hep birlikte inşa etmektedir. Türkiye’yi muasır medeniyet seviyesinin üstüne taşımak aziz milletimizin daima en önemli ikbali olacaktır. Ebediyete intikalinizin 74. yıldönümünde sizi saygı ve rahmetle anıyor, şükranlarımızı sunuyoruz. Ruhunuz şad olsun.”

ON BİNLER YAĞMUR ALTINDA ANITKABİR’E AKIN ETTİ

Devlet töreninin ardından askeri ve sivil erkan ile öğrenciler, Atatürk’ün mozolesinin önünden saygı geçişi yaptı. Bayraklar, saat 09.05′ten itibaren güneşin batışına kadar yarıya indirildi. Sivil Savunma Müdürlüğü’ne ait sirenler de saat 09.05′te iki dakika süreyle çaldı. Bu sırada trafikteki sürücüler durarak kornalarını çalarken, vatandaşlar da saygı duruşunda bulundu. Resmi törenin ardından Atatürk’ün okuduğu 10. Yıl Nutku, Anıtkabir’deki hoparlörlerden törene katılanlara dinletildi.
Resmi törenin ardından ellerinde Türk bayrakları ve Atatürk posteriyle Anıtkabir’e gelen çok sayıda vatandaş da Atatürk’ün mozolesine çiçek bıraktı.

BOĞAZİÇİ KÖPRÜSÜ’NDE HAYAT DURDU

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ebediyete intikalinin 74. yıl dönümünde çeşitli etkinliklerle anılırken, saat 09.05′te Boğaziçi Köprüsü’nde geçişler durdu.
Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu saat olan 09.05′te tüm Türkiye’de çalan siren sesi, Boğaziçi Köprüsü’nde de duyuldu. Sirenlerin çalmasıyla birlikte Anadolu yakasından Avrupa yakasına geçmekte olan sürücüler, Boğaziçi Köprüsü’nde araçlarını durdurdu. Araçlarından inen sürücüler, siren sesi sırasında 1 dakika boyunca saygı duruşunda bulundu. Sürücülerden bazılarının ise yanlarında getirdikleri Türk bayraklarını açarak saygı duruşunda bulundukları görüldü. Bir vatandaş, ‘Bugün Atamızı minnetle anıyoruz.’ dedi.
Türk bayrağı açarak saygı duruşunda bulunan bir motosiklet sürücüsü ise, ‘Bugün Atamıza saygı duruşu için geldik. Bugün Atatürk’ü anma ve anlama günüdür. Tesadüfen köprü üzerindeydik ve saygı duruşunu burada gerçekleştirdik’ dedi. Siren seslerinin durmasıyla birlikte araçlarına binen vatandaşlar yollarına devam etti.

ATATÜRK’Ü ANMA ETKİNLİKLERİ

Türkiye Büyük Millet Meclisi Atatürk Anıtı önünde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk‘ün 74. Ölüm Yıldönümü nedeniyle bir Anma Töreni düzenlendi. Tören, TBMM Başkanvekili Mehmet Sağlam’ın Atatürk Anıtı’na çelenk bırakmasıyla başladı. Ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.
Törene, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, TBMM Başkanlık Divanı üyeleri, bazı milletvekilleri ile Meclis çalışanları katıldı.

TAKSİM CUMHURİYET ANITI’NDA TÖREN DÜZENLENDİ

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 74. yılında, Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda tören düzenlendi.
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman, Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Göksel Gümüşdağ, İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal, CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, askeri erkan, gaziler, sivil toplum kuruluşları, öğrenciler ve öteki ilgililerin katıldığı tören, anıta çelenk konulmasıyla başladı.
İstanbul Valiliği, 1. Ordu Komutanlığı, Büyükşehir Belediyesi, TBMM’de grubu bulunan partilerin il başkanlıkları, Demokratik Parti, Demokratik Sol Parti ve diğer sivil toplum kuruluşlarının çelenklerinin bırakılmasının ardından, Atatürk’ün ebediyete intikal ettiği saat 9′u 5 geçe siren sesleriyle birlikte saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.
Saygı duruşu sırasında Taksim Meydanı’ndan geçmekte olan otomobiller, otobüsler de durdu. Araçlardan inenlerle çevredeki vatandaşlar da saygı duruşunda bulundu.
Bu arada, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu alana gelişinde gazilerle tek tek tokalaştı ve bir süre sohbet etti. Tören nedeniyle alanda yoğun güvenlik önlemleri alınırken, çevredeki yüksek binaların üzerinde keskin nişancılar görev yaptı.

DOLMABAHÇE’YE ZİYARETÇİ AKINI

Büyük Önder Atatürk, hayata gözlerini yumduğu Dolmabahçe Sarayı’ndaki odasında anıldı.
Atatürk’ün ölümünün 74. Yıldönümü’nde Dolmabahçe sarayı sabahın erken saatlerinde ziyaretçi akınına uğradı. Binlerce kişi sabahın erken saatlerinde Atatürk’ün hayatını kaybettiği Dolmabahçe Sarayı’na akın etti. Ellerinde Türk bayrakları ve Atatürk resimleri ile Dolmabahçe Sarayı’na gelen binlerce kişi sarayda Atatürk’ün son nefesini verdiği odayı görmek ve Atatürk’ü anmak için sıraya girdi.

KADIKÖY’DE ”ATA’YA SAYGI ZİNCİRİ” OLUŞTURULDU

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 74. yılında Kadıköy’de ”Ata’ya Saygı Zinciri” oluşturuldu.
Kadıköy Belediyesi gönüllüleri, ellerindeki Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle sabahın erken saatlerinden itibaren Bostancı sahil yoluna gelmeye başladı.
Gönüllüler, Atatürk’ün ebediyete intikal ettiği saat 09.05′te sirenlerin çalmasıyla 6 kilometrelik Fenerbahçe-Bostancı sahil yolunda ”Ata’ya Saygı Zinciri” oluşturdu.
Saygı duruşuna bulunan gönüllüler, daha sonra İstiklal Marşı’nı okudu ve ”10. Yıl Marşı”nı söyledi. Bu arada, denizde sörf yapan bir grup da saat 09.05′te saygı duruşunda bulundu.
 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.