• BIST 96.026
  • Altın 223,129
  • Dolar 5,3606
  • Euro 6,1069
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 0 °C

Atatürk Bulvar'ı yayalaşıyor

Atatürk Bulvar'ı yayalaşıyor
tih ile Eminönü ilçelerini birbirinden ayıran Atatürk Bulvarı'nda trafiğin bir bölümü yerin altına alınarak bölge yayalaştırılacak

İSTANBUL - Fatih ile Eminönü ilçelerini birbirinden ayıran Atatürk Bulvarı'nda trafiğin bir bölümü yerin altına alınarak bölge yayalaştırılacak.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Fatih ve Eminönü'nün tarihi yarımada olarak fiziki olarak birleşik durumda olduğunu, tek ilçe olması gereken yerin geçmişte ayrıştığını belirtti.
Yasa ile doğru olanın yapılarak sur içi denilen bölgenin Fatih ilçesi olarak tek ilçe haline getirildiğini ifade eden Topbaş, 2 ilçeyi birbirinden ayıran Atatürk Bulvarı'nın bir bölümünün de yayalaştırılarak 2 ilçe arasında ilişki sağlayacaklarını kaydetti.



Topbaş, projeye ilişkin şu bilgileri verdi:
"Şu anda arkadaşlarımız onunla ilgili bir çalışma yapıyor. Yenikapı istikametinden Şehzadebaşı'na çıkarken, rampaya çıkış noktasının bir yerinden dalmak suretiyle trafiği yerin altına alıp, İMÇ Bloklarını biraz geçtikten sonra Unkapanı Köprüsü'ne gelmeden trafik yüzeye çıkacak. Böylece 2 yerleşim alanını ayıran ve trafiğin yoğunluğunu taşıyan bu alan yürüme alanı haline gelecek. Bu insanlara yürüyerek Süleymaniye ve Fatih bölgesine geçme imkanı verecek ve 2 bölge arasında ciddi bir ilişki ortaya koyacak bir düzenleme çalışması olacak. Proje kapsamında Saraçhane'de de çok ciddi bir meydan ortaya çıkacak. Belki en büyük meydanlardan bir tanesi olacak. Burası arkeolojik sit alanı. Bilimsel çalışmalar gerekiyor."
Topbaş, bir projelerinin de Aksaray'daki viyadüğü kaldırarak trafiği yer altına alıp, buradaki meydanı tekrar ortaya çıkarmak olduğunu söyledi.
Buradaki projenin bittiğini ve ne olacağının belli olduğunu ifade eden Topbaş, bir diğer projelerinin de Eminönü'ndeki Yeni Cami önünden itibaren trafiği yer altına alıp Sarayburnu'nu geçtikten sonra çıkacak şekilde Sirkeciyi tamamen sahil trafiğinden arındırarak, yayaların denizle buluşmasını sağlayacak proje olduğunu ifade etti.
Sirkeci'deki proje üzerinde de çalışıldığını belirten Topbaş, şunları kaydetti:
"Bunlar gerçekleştirmek istediğimiz önemli projeler. Buna benzer İstanbul'da birçok yerde meydan oluşturma çalışmamız var. Şaşkınbakkal'da Bağdat Caddesi'ndeki trafiğin yerin altına alınması, o bölgenin rahatlatılması çal ışması var. Aynı şekilde Maltepe Cami önünde çok ciddi trafik sorunu var. Onu yer altına almak ve böylece yoksun olan meydanları kente tekrar kazandırmayı amaçlıyoruz. Zaten koruma amaçlı imar planlarına da işlenmiş olan ve özellikle Koruma Kurulu'nda onanmış olan 'Beşiktaş Meydan Projesi' var. Kentsel tasarımı şu anda kurulda. O da bitince seçim sonrası Beşiktaş'ın trafiğini de yer altına alaca ğız. Çarşıdan çıkan bir insan yürüyerek denize kadar inecek. Bunun gibi bu şehirde çok sayıda meydan yapmayı ve bu meydanları da buluşma, bir araya gelme noktaları olarak görmekteyiz."
Topbaş, müsait olan bazı yerlerde şevlerin (yolun geçtiği iki tarafta yüksek yamaçlar) üstünü kapatarak kısa tüneller haline getirip, üstü nde meydan oluşturma çalışmalarının da olduğunu bildirdi.
Bunlardan bir tanesinin Bayrampaşa'da olduğunu ve Bayrampaşa Cezaevi ile mevcut Bayrampaşa'yı diğer tarafa bağlayan köprünün arasındaki alanı kapatmak suretiyle 150-200 metreye yakın bir alanı üstte hem yürüme geçiş alanı hem de ciddi bir park, meydan kazanmak gibi projelerinin olduğunu kaydetti.
Topbaş, Bayrampaşa Cezaevi'nin bir kültür sanat aktivite alanı olduğunu ve buradaki bazı binaların kaldırılacağını, belki bir iki tanesinin nostaljik olarak saklanabileceğini ifade etti.
Burada yer altında yer yer otopark yapacaklarını, halkın oraya gelip soluk alabileceği bölge parkı haline getireceklerini anlatan Topbaş, ayrıca Rami Kışlası'nda İstanbul Kent Müzesi'nin yanı sıra buradaki büyük alanı da bölgenin en büyük parkı haline getireceklerini anlattı.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, buraya Piyerloti'den teleferikle ulaşım çalışması yaptıklarını sözlerine ekledi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.