• BIST 98.455
  • Altın 219,530
  • Dolar 5,3279
  • Euro 6,0542
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 2 °C

Ataşehir’de AK Parti CHP davalık

Ataşehir’de AK Parti CHP davalık
AK Parti Ataşehir İlçe Başkanı Nimetullah Topu CHP’li Ataşehir Belediyesi’ni yolsuzluk iddiaları ile savcılığa vereceklerini söyledi

ÖZKAN ALTINTAŞ- TÜRKİYE TURİZM

İSTANBUL- İstanbul'un  Asya yakasının turizmde umudu olan, finans merkezi yapılacağı için otel yatırımlarının gözdesi  haline gelen Ataşehir yolsuzluk iddiaları ile çalkalanıyor. AK Parti Ataşehir ilçe yönetimi iki yıllık suskunluğunu bozarak CHP'li Ataşehir Belediyesi hakkında bir dizi yolsuzluk iddialarını belgeleriyle açıkladı. İddiaları açıklama ile yetinmeyen .AK Parti Ataşehir ilçe yönetimi CHP'li belediye için savcılığa suç duyurusunda bulunarak, olayı yargıya taşımaya hazırlanıyor.

nimetullah-topu-1.jpg

AK Parti Ataşehir İlçe Başkanı Nimetullah Topu, “Ataşehir halkı adına hesap soruyoruz” başlığı altında düzenlediği basın toplantısında iki yıllık beklemeden sonra CHP’li Ataşehir Belediyesi’ni yolsuzluk iddiaları ile savcılığa vereceklerini belirterek “En küçük memurundan en büyüğüne ve ticari içinde bulunanlar dahil yapılan yolsuzlukların hesabını yargıya verecekler. Bunu kendimiz için değil aldatılan Ataşehirliler ve meclise giremeyen diğer partilerin hakkını savunma için yapıyoruz” dedi.

nimetullah-topu-1-y.jpg

Beraberinde AK Parti Ataşehir yönetimi ve milletvekili aday adayları olduğu halde Bostancı Green Park Oteli’nde yaptığı basın toplantısında CHP’li Ataşehir Belediyesi hakkında yolsuzluk iddialarını açıklayan Topu, “Savcılığa suç duyurusu yapacağız. Biz hizmetlerin önünde değiliz. Ataşehirlilere hizmetlerin verilmesinden yanayız” şeklinde konuştu.

nimetullah-topu-1-y1.jpg

DANIŞIKLI DÖVÜŞ ŞEKLİNDE İHALE

Ataşehir belediyesine TOKİ tarafından verilen arsa üzerine yapılan hizmet binasında bahseden Topu”Ataşehir’in en kıymetli yerinde yüzde 50 kat karşılığında sözleşme yapıldı. Trilyonluk ihale herkesten kaçırılarak kimsenin haberi olmadan yapıldı İhaleye sadece iki firma girdi. Danışıklı dövüş şeklinde ihale yapıldı. Böyle bir arsaya bu şartlarda ihale yapılması Ataşehirlinin menfaatine değildir. Toplumun 20 milyon TL’lik zararı olmuştur.”
CHP’li belediye 24 ayda 24 proje diyerek eski belediyelerin yatırımlarının tabelalarını değiştirerek yeni gibi sunduğunu ve CHP Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu aldattığını ileri süren Topu, “Kılıçdaroğlu başarılı belediyeler yerine, yolsuzluk yapan CHP’li belediyelerin üzerine gitmelidir. 100 metrelik yola stabilize dökülüyor proje deniliyor. Yapıldığı iddia edilen projelerin 13’ü proje bile değildir” şeklinde konuştu.


nimetullah-topu-1-y12.jpg

AK Parti Ataşehir İlçe Başkanı Nimetullah Topu, iddialarını şöyle sıraladı:

ATAŞEHİR HALKI ADINA HESAP SORUYORUZ

2009 Yerel Seçimlerinde Ataşehir halkının bize vermiş olduğu muhalefet görevini; AK Parti siyaset anlayışının gereği olarak, Ataşehir’in ve Ataşehirliler’in menfaatleri doğrultusunda yürütme gayreti içinde olduk.
Aradan geçen 24 ayda, Ataşehir Belediyesi vasatı dahi yakalayamamış, Ataşehirlileri hayal kırıklığına uğratmıştır.
2 yılda, Ataşehirlilerin gözünde itibar kazanacak tek projeye bile imza atamayan Ataşehir Belediyesi “24 ayda 24 proje bitirdik” sloganıyla milyonlarca liralık tanıtım masrafı ile Ataşehir halkını yanıltmaktadır.


nimetullah-topu-4.jpg

Ancak Ataşehir halkının çıkarlarını gözetme anlayışıyla hareket eden AK Parti Ataşehir İlçe Başkanlığı olarak bütün olup bitenlerin takipçisi olmaya devam edeceğiz ve bilinmeli ki gerçekler bir bir ortaya çıkacaktır.
Öncelilke; Ataşehir belediye başkanına tüm Ataşehirliler adına sesleniyorum. Belediyeyi ayrımcılık ve yandaşlık eksenli yürütmekten vazgeç... İki müdürlüğe birden atadığı, halen görevde olan eşi, belediyede her göreve getirdiği hemşerileri için belediye başkanı seçilmedin, Ataşehir’i yönetmek için seçildiğini unutma....


atasehir-bel-bina.jpg

1- BELEDİYE HİZMET BİNASI YAPIMINDAKİ USULSÜZLÜKLER

İşte tamamlanmış proje!

Belediye Başkanının en büyük proje olarak sunduğu ve tamamladığını iddia ettiği belediye hizmet binasının son hali resimde (ekte) görüldüğü gibidir. Hükümetimiz tarafından belediyeye bedelsiz olarak devredilen bu yer için belediyenin kasasından tek kuruş çıkmamış olmasına rağmen Belediye yetkilileri büyük bir beceriksizlik örneği göstererek Batı Ataşehir’in en gözde yerini %65 oranında ihale edebileceği halde % 50 ile vererek Ataşehir Halkını 20 Milyon TL zarara uğratmıştır.
Soruyoruz; Ataşehirlinin 20 Milyon TL’si nerede?
Belediye Hizmet Binasının ihale yetkisinin 09.06.2010 tarihinde belediye meclisinden oy çokluğu ile alındığı, TOKİ tarafından taşınmazın devrinin ise 22.06.2010 tarihinde yapıldığı görülmüştür. Belediye adına tescil edilmeden ihale yetkisi alınması usul açısından ciddi bir eksiklik olup bu durum kanuna ve hukuka aykırıdır
ihale dosyası incelendiğinde, ihaleye sadece 2 tane firmanın girmiş olduğu görülmektedir. (İhaleyi alan K Yapı Gay.Gel.A.Ş. Ve Metal Yapı..Ltd Şti.) Söz konusu projenin yapım işi zaten perstijli ve karlı bir iş iken sadece 2 firmanın ihaleye girmesi sebebi ile ihale düşük bedelle verilmiştir. İhaleye giren 2 firmanın arasında organik bağ olduğu düşünülmektedir.Zira yapılan araştırmalar neticesinde; belediye hizmet binasının ihalesine teklif veren 2 firmanın ihale tarihinden hemen önce ve 29.09.2010 tarihinde bir Konrosiyum ile Emlak Konut Gayri Menkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. tarafından, İstanbul,Şişli Ayazağa 1.Etap Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi, ihalesine ortak olarak girdikleri tespit edilmiştir. Bu ihaleyi söz konusu firmaların ortağı olduğu konsorsiyum kazanmıştır.Bu hali ile 2 ortak firmanın belediyemizce yapılan ihaleye iştiraki rekabetin sağlanması açısından inandırıcı değildir.2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’nun “ilkeler” başlıklı 2’nci maddesi “…. ihalede açıklık ve rekabetin sağlanması esastır.” demek suretiyle bir ihalede rekabetin sağlanması gereğini ortaya koymuştur.Belediye hizmet binası ihalesinde bu ilkeye aykırı davranılmıştır.

İhalede fazla kırım olmamış ve rayiç bedelin çok altına verilmiştir. Ataşehir in en gözde mekanlarından birinde olan taşınmazın m2 birim fiyatının İstanbul un en yüksek yerlerinden biri olduğu tartışmasızıdır. Buna rağmen ihalenin % 50 seviyesinde verilmesi, belediyemizin dolayısı ile Ataşehirlilerin zararı anlamına gelmektedir. Mevcut taşınmazın Ataşehir şartlarına göre %65 e ihale edilebileceği tartışmasızdır. Bu anlamda kamu zararı doğmuştur. Bu zarara sebebiyet verenler hakkında gerekli yasal takibat tarafımızdan yapılacaktır.

atasehir-otopark.jpg

2- OTOPARK RANTI PROJESİ

Ataşehirin en değerli yerlerinden biri olan Palladium Alışveriş Merkezinin karşısında bulunan ve Ataşehir Belediyesine ait 1211 m²’lik açık otopark alanı Ataşehir Belediyesince sadece 4 bin TL’ye kiraya verilmiştir. Bu kadar değerli bir yer, yok pahasına kiraya verilmekle kalınmamış üzerinde hali hazırda imara aykırı yapıların yapılmasına göz yumulmaktadır.

Ataşehir’in en değerli yerlerinden olan Palladium Alışveriş Merkezinin hemen yanındaki Otoparkı kiralayan Üçyıldız Elektrik Ltd.Şti hakkında da İstanbul Ticaret Odası kayıtlarından gerekli incelemeler yapılmıştır.
Buna göre söz konusu otopark için Üç Yıldız Elektrik Ltd.Şti ye aslen 25.12.2009 tarihinde aylık sadece 2.000.-TL bedelle ecrimisil tahakkuk ettirilmiştir. 01.11.2010 tarihli kiralama işlemi ile sadece aylık 4.000.-TL ye kiraya verilmiştir.
Söz konusu otopark belediyemiz mülkiyetinde olup 1.211 m2 alana sahiptir. İmar durumuna göre açık otopark geçmekte, üzerine bir yapılaşma yapılması mümkün değildir.
Otoparkın kiraya verildiği Üç Yıldız Elektrik Ltd.Şti ise İstanbul Ticaret Odası kayıtlarına göre 2007 yılında tasfiyeye girmiştir. Her nasılsa 05.11.2009 tarihinde tasfiyeden çıkılması kararı almış, 22.12.2009 tarihinde ise iştigal konusu arasına otopark işletmeciliği ile ilgili birçok konuyu ekletmiştir.
Tüm bu bilgileri ışığı altında söz konusu otopark adeta ısmarlama şekilde kiraya verilmiştir. Her nasılsa tasfiye halindeki şirket faal hale getirilmiş, ana sözleşmesine 22.12.2009 tarihinde otopark işletmeciliği ile ilgili maddeler eklenmiş, hemen 3 gün sonra yani 25.12.2009 ise kendinse İlk olarak ecrimisil tahakkuk ettirilmiştir. Adeta söz konusu şirket otoparka sahip çıkmak için tasfiyeden çıkarılmış ve ana sözleşmesine otopark işletmeciliği eklemiştir. Dikkat edilirse bu olayların tümü yaklaşık 3 gün içinde olmuştur. Yani otoparkın söz konusu şirkete kiralanması sürecine giden sistemli bir çalışma yapılmıştır.
Hali hazırda söz konusu otopark üzerinde ise Ulusoy Otobüs Firmasına ait yapılaşmalar mevcuttur. Söz konusu kiralama dosyası gelmemiş olmasına rağmen kira sözleşmesi yapılırken Üç Yıldız Lt.Şti ye alt kiraya verme yetkisi verilmiştir.
Otoparkın gidilip görülmesi halinde 4.000.-TL kira bedelinin ne kadar düşük olduğu anlaşılacaktır. Şu hali ile dahi otoparkın aylık 25.000-30.000.-TL ye kiraya verilebileceği açık iken sadece 4.000.-TL ye kiraya verilmesi kamu zararının açık göstergesidir. Belediyemize ait taşınmazların kiraya verilmesinde ciddi kamu zararının doğduğu aşikardır. İlgililer hakkında gerekli yasal süreç tarafımızdan başlatılacaktır.

atasehir-kebap.jpg

3- PARK ADI ALTINDA YEŞİL ALANLARIN TALANI !!!

Ataşehirlilere ait olan az sayıdaki yeşil alanların imara aykırı olarak yapılaşmasına göz yumulmaktadır. Ataşehirdeki yeşil alanlar park yerine kebapçı olmuştur.
Söz konusu park alanı Ataşehirin en nezih ve kıymetli yerlerinden biridir. Hali hazırda üzerinde hızlı bir yapılaşma mevcut olup 4 adet bina yapılmıştır. Binaların imara aykırı olduğu elde edilen imar plan notlarından açıkça anlaşılmaktadır. Nitekim parkın imar durumunda bina yüksekliği 3.5 m olarak gösterilmişken binaların 2 katlı olduğu görülmüştür.
İhale dosyası incelendiğinde de aslen amacına uygun bir iş yapılmadığı görülmektedir. Ataşehirin en güzel yerlerinden biri olan bu yerin, yapımı-aylık 3.250.-TL kira- cirodan %1.02 pay karşılığında, ihaleyi alan şirkete 30 yıl süre ile verildiği görülmüştür. Belediyelerin asli görevlerinden birinin park alanların yapımı ve bakımı olduğu ve bu görevin ifası için milyonlarca lira harcanıldığı dikkate alındığında neden böyle bir yola başvurulduğunun anlaşılması mümkün değildir. Çünkü bu durum sınırlı yeşil alana sahip Ataşehir in, park alanlarını şirketlere tahsis etmesi anlamına gelmektedir. Bir de kendini bağlayıcı nitelikte imza ile bu süreyi 30 yıl olarak belirlemek, halka ait yeşil alanın adeta şirkete mülkiyetini vermesi anlamına gelmektedir.
Çünkü daha park yapımı ve üzerindeki inşaatlar devam ederken bazı lüks restoranlara kiraya verildiği binalar üzerine asılan afişlerden anlaşılmaktadır. Daha bugünden, ileride söz konusu parkın nasıl olacağını kestirmek mümkündür.Söz konusu alan park olmasına rağmen üzerine yapılan 4 adet büyük bina ile vatandaşın kullanımına ayrılan yeşil alanlar daraltılmış ve adeta özel mülk gibi bir algı oluşmuştur. Bu lüks restoranlar sebebi ile mali durumu yerinde olan vatandaşlar parktan yararlanacak lakin diğer vatandaşlar yaralanamayacaktır. Bu çok açıktır. Belediyenin görevi ise tüm Ataşehirlilere eşit hizmet etmektir. Belediye sınırlarında bulunan büyük-küçük yaklaşık 200 park içinde sadece buraya has bir ihale açıp ihaleyi alan firmaya 30 yıl intifa hakkı vermesi de aslen buranın bir ticaret alanı gibi kullanılacağının açık göstergesidir.
Erguvan Barış Parkı İhale dosyası incelendiğinde 2 firmanın ihaleye iştirak ettiği görülmüştür. Bu firmalara ilişkin İstanbul Ticaret Odası kayıtları incelenmiştir. Bunlardan bir tanesi Buz İnşaat Taahhüt San ve Tic. A.Ş. dir. Diğeri ise Çizgi Yat İmalat Turizm Sanayi Tic. Ltd.Şti olup bu şirketin kuruluş amacı isminde yazılı olduğu üzere yat imalatı,işletmeciliği ve yat turizmi ile ilgili olup zaten park yapım ihalesine girmesi hukuken ve ihale mevzuatına göre usulsüzdür. Buna göre söz konusu şirket ihale dışı bırakılması gerekirken, şartları taşıdığından bahisle ihaleye kabul edilmesi usulsüz bir ihalenin yapıldığının açık göstergesidir. Bu sebeple dahi ihalenin yapılmadan iptali gerekmekteyken belediye elindeki kanuni hakkı kullanmadan ihaleyi yapılmıştır. Zaten söz konusu şirketin ihalede hiç artırım yapmadığı görülmüş olup göstermelik olarak ihaleye girmiştir.
Nitekim ihale 22.07.2010 tarihinde yapılmış, ihaleyi de diğer şirket Buz İnşaat Taahhüt San ve Tic. A.Ş almıştır. Söz konusu şirket 19.03.2010 tarihinde kurulmuş olup bu tarih ile ihale tarihi arasında sadece 4 ay vardır. İhalede herhangi bir yeterlilik şartı aranmamış olup bu denli yüksek maliyetli bir işte şartnameye bu hususun yazılmaması da ayrıca bir usulsüzlüktür. Çünkü işin karşılığı 30 yıllı intifa hakkı verilecek çok ciddi bir iştir. Buna rağmen daha 4 aylık bir şirketin ihaleye katılıp almasına müsaade etmek son derece vahim bir durumdur.
Maliyet hesaplamasına gelirsek ihaleyi alan şirket toplam yaklaşık 5.000.000.-TL parka imalat yapacaktır. Park üzerinde bulunan 4 binanın ise aylık kira getirisi yaklaşık minumum 80.000.-TL civarında olacaktır. 80.000.-TL x 62.5 ay =5.000.000.-TL dir. Yani bu hesaplamaya göre dahi söz konusu maliyet amortismanlar ile en çok 7 yılda karşılanacak, geri kalan 23 yılda ise ihaleyi alan şirket milyonlarca lira haksız kazanç elde edecektir.Bu kazanç Ataşehirlinin hakkıdır.
Ayrıca ihaleyi alan Buz İnşaat Taahhüt San ve Tic. A.Ş, Ataşehir Belediyesinin CHP’li bir meclis üyesinin aile şirketidir. Bu durum bile tek başına Ataşehir Belediyesinde işlerin nasıl yürüdüğünü göstermektedir.

atasehir-atamem.jpg

4- MESLEK EĞİTİM MERKEZİ (ATAMEM) İÇİN BİNA KİRALADIKLARINI UNUTTULAR

2009 Yılında kiralanarak bugüne kadar yaklaşık 400 bin TL kira ödenen ATAMEM adındaki mesleki eğitim merkezinde bugüne kadar hiçbir eğitim verilmediği İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün resmi yazısıyla ortaya çıkmıştır. İlgili yazıda ; “ …31.3.2011 tarihi itibari ile ATAMEM adı altında herhangi bir meslek edindirme kursu açılmamış ve sertifika verilmemiştir denilmektedir. Ataşehir halkı adına soruyoruz: “Aylık 25 bin TL kira ödenen bu bina neye hizmet ediyor?”
iki yıl önce kiraladıkları ve toplam 400 bin lira kira bedeli ödedikleri binada bugüne kadar hiçbir bir eğitim hizmeti verilmemesinin açıklamasını merakla bekliyoruz.!!!!

atasehir-allende.jpg

5- ŞİLİLİ MARKSİST LİDER SALVADOR ALLENDE’NİN HEYKELİNİN ATAŞEHİR’DE İŞİ NE?

Binlerce lira ödenerek yaptırılan Şilili Marksist Lider SALVADOR ALLENDE heykelinin, Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün heykelinin yanında işi ne? Ataşehir halkı için bu durumun anlamı nedir? (Emniyet Müdürlüğü karşısı, Özgürlük Parkı içi)

atasehir-kiz-yurdu.jpg

6- KIZ ÖĞRENCİ YURDU YALANI

İŞTE HAYALİ YURT : Adı var kendisi yok. Kız Öğrenci Yurdu olarak verilen adreste boş bir binadan başka bir şeye rastlanılmamıştır.
Bu durum, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce “…ilçemizde Ataşehir Belediyesi Tanıtım Broşürleri ve Afişlerinde belirtilen Kız Öğrenci Yurdunun faaliyette olmadığı ve KURUM AÇMA MÜRACAATININ OLMADIĞI tespit edilmiştir.” denilerek bu yerle ilgili bırakın öğrenci yurdunu, başvurusunun dahi olmadığı resmi yazıyla ispatlanmıştır.

atasehir-nikah.jpg

7- NİKAH SALONU GERÇEĞİ


Kadıköy Belediye Meclisince kararı alınmış ve ihalesi yapılmış olan Nikah Salonu projesini Ataşehir Belediyesi henüz yapım aşamasında olmasına rağmen maket resmini afişlere basarak tamamlanmış bir proje olarak ilan etmiştir. Üstelik bu proje için Ataşehir Belediyesi kasasından tek kuruş çıkmamıştır.

8- NEREDE KÜLTÜR MERKEZİ !!!

Bir bağışçı tarafından Ataşehire kültür merkezi olarak yapılması planlanan Örnek Mahallesindeki arazi de henüz temel atılmamış olmasına rağmen maket fotoğrafları broşürlere basılarak bitirdik diye Ataşehir Halkı kandırılmaktadır.

atasehir-bahriye.jpg

9- TABELA PROJESİ BAHRİYE ÜÇOK HASTA KONUKEVİ


Belediye bütçesinden her ay kira ödenmesine ve personel istihdam edilmesine rağmen bu proje de diğer projeler gibi tabela projesi olmaktan öteye gitmemiştir.

10- KADIN SIĞINMA EVİ FİYASKOSU

Ataşehir sınırları içinde bir bina Kadın Sığınma Evi olarak Ataşehir Belediyesi tarafından kiralanmış olmasına rağmen bugüne kadar Ataşehirlilerin hizmetine sunulmamıştır. Belediyenin Ataşehirlilerin sırtına yüklediği kamburlardan biri haline gelmiştir.

atasehir-kadin.jpg

11- BİLGİ EVİ OLDU ATAEVİ


Belediye Başkanı, Ümraniye Belediyesi tarafından halkın hizmetine sunulmuş olan bilgievlerinin sadece tabelalarını değiştirip Ataevi adı altında açmak suretiyle Ataşehirlileri Ataşehire hizmet ediyorum diyerek kandırmaktadır.

12- ATAŞEHİRE YAKIŞMAYAN YOLLAR

Göstermelik yapılan asfaltlama çalışmaları sonucunda yağmur suyu kanal kapakları dahi kapatılmış, gelen ilk yağmurlar Ataşehir trafiğini felç etmiştir.

13- YENİŞEHİR İMAR İSKAN BLOKLARI FİYASKOSU

Yenişehir Mahallesinde bini aşkın hak sahibi belediyenin yanlış yönlendirmesi neticesinde çağdaş, yaşanabilir konutlarına kavuşamamıştır. Toplu Konut İdaresi ile hak sahibi vatandaş arasında köprü olma fonksiyonunu yerine getiremeyen Ataşehir Belediyesi binlerce vatandaşımızı mağdur etmiştir.

14- TAPULARIMIZ NEREDE?

Seçim öncesi ve sonrasında mülkiyet problemi olan vatandaşlarımıza “En geç bir yıl içinde tapularınızı vereceğiz” sözünü veren Battal İlgezdi, aradan geçen iki yıla rağmen sorunların çözümü için küçük bir adım dahi atmamıştır. Elindeki taahhütnamelerle Ataşehir Belediyesine tapularının akıbetini soran vatandaşlar, muhatap bulamamaktadır.

Saygıdeğer basın mensupları, yukarıda sıraladığımız yanlışlar ve eksikler, sadece Ataşehir’i ve Ataşehirlileri değil toplumumuzun tamamını ilgilendirmektedir.Bizler sorumlu muhalefet anlayışı ile tespit ettiğimiz hususları kamuoyunun bilgisine sunduk.Bu hususların yasal olarak da takipçisi olacağız.
 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.