• BIST 86.072
 • Altın 251,269
 • Dolar 6,0742
 • Euro 6,8075
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 14 °C

Aşçısız standart hazırlığı

Aşçısız standart hazırlığı
Kültür ve Turizm Bakanlığı yiyecek içecek sektörünün de yer aldığı “Meslek Standartı” hazırlığında yiyecek içecek sektörünün temsilcilerini göz ardı etti.
ÖNER ILGAZ-TÜRKİYE TURİZM

ANKARA- Kültür ve Turizm Bakanlığı yiyecek içecek sektörünün de yer aldığı “Meslek Standartı” hazırlığında yiyecek içecek sektörünün temsilcilerini göz ardı etti.Türkiye"nin yüz akı olan aşçıları temsilen hiçbir kuruluşun veya uzman aşçının yer almadığı çalışmalarda sadece Turist Otelciler ve Yatırımcılar Birliği-TUROB ile Akdeniz Otelciler Birliği-AKTOB"un görüşlerinin alınarak düzeltme yapılacağının bildirilmesi herkesi şaşırttı.
Türkiye"de Dünya Aşçılar Federasyonu-WACS"a üye Tüm Aşçılar Federasyonu-TAF ve benzeri kuruluşlar varken aşçılık mesleğinden hiç kimse olmadan yiyecek içecek sektörünün meslek standartlarının hazırlanması turizmciler arasında tepki yarattı.
Türkiye"de üniversitelere bağlı yiyecek- içecek bölümlerinin de bulunduğunu hatırlatan uzmanlar “Yiyecek içecek sektörü hakkında karar alınıyor içinde yiyecek ve içecek ile ilgili kişiler yok. TUROB ile AKTOB"un yanında diğer otel, restoran kuruluşlarının temsilcileri ve özellikle aşçı temsilcilerinin olması gerekiyor. Ancak yiyacek içecek sektörünün böyle kısır bir şekilde temsil edildiği meslek standardı güdük doğar” dediler.BAKANLIĞIN YAPTIĞI HAZIRLIK ŞÖYLE

Turizmde konaklama, yiyecek-içecek hizmetleri sektöründe 6 taslak meslek Sstandardı hazırlandı. Ancak Meslek standartlarının belirlenmesi amacıyla Mesleki Yeterlilik Kurumu ile Kültür ve Turizm Bakanlığı, Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB), Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) arasında 22 Mayıs 2009 tarihinde imzalanan “Meslek Standardı Hazırlama İşbirliği Protokolü” kapsamında ikinci etap standartlar hazırlandı. Söz konusu protokolde yer alan mesleklerden Yiyecek ve İçecek Servisi Bölümü ile ilgili olarak;

• Yiyecek ve İçecek Operasyon Sorumlusu (F&B Manager) Seviye 6
• Yiyecek ve İçecek Operasyon Sorumlusu (Maitre D'Hotel) Seviye 5
• Servis Sorumlusu (Kaptan) Seviye 4
• Servis Görevlisi (Garson) Seviye 3
• Barmen/Barmaid Seviye 3
• Servis Görevlisi (Komi) Seviye 2

mesleklerine ilişkin taslak meslek standartları ilgili kurum ve kuruluşlara görüşe gönderildi.

Söz konusu taslak meslek standartları için görüş alma süreci 4 Aralık 2009 tarihinde tamamlanacaktır. Gelen görüşler doğrultusunda Kültür ve Turizm Bakanlığı, TUROB ve AKTOB tarafından gerekli düzeltmeler yapıldıktan sonra, nihai taslaklar MYK Turizm, Konaklama, Yiyecek-İçecek Hizmetleri Sektör Komitesinin görüşüne sunulacaktır.

İMZALAR 22 MAYIS 2009"DA ATILMIŞTI

MYK Turizm, Konaklama, Yiyecek-İçecek Hizmetleri sektöründe meslek standartlarının hazırlanması için Kültür ve Turizm Bakanlığı, Turistik Otelciler İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) ve Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) ile protokol imzaladı.  

Ulusal yeterlilik sisteminin temel bileşenlerinden ilki olan meslek standartlarının hazırlanması çalışmaları kapsamında 22 Mayıs 2009 tarihinde meslek standartları işbirliği protokolünün imzalanmasıyla Turizm, Konaklama, Yiyecek-İçecek Hizmetleri Sektöründe çalışmalar resmen başladı.

Protokol törenine MYK Başkanı Bayram Akbaş, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Mahmut Evkuran, Kültür ve Turizm Bakanlığı Yaygın Eğitim Daire Başkanı Faruk Daştanoğlu, MYK Meslek Standartları Dairesi Başkanı Firuzan Silaehşör Kültür ve Turizm Bakanlığı Öğreticisi Figen Kunt, TUROB Genel Sekreteri Levent Erdoğan, TUROB Genel Müdürü İsmail Taşdemir, AKTOB Eğitim Koordinatörü Abdullah Durmuş ve MYK Sektör Sorumlusu Merve İlkaykutlu Ayhan katıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Mahmut Evkuran Protokol töreninde yaptığı konuşmada; Türkiye"de 3.5 milyon insanın turizm sektöründen dolaylı ve doğrudan gelir elde ettiğini, turizmin etkilediği sektör sayısının 50"ye yaklaştığını, sektörde yönlendirici ve lokomotif bir güç olarak Bakanlığının bu başarı ve istikrarı devam ettirebilmesi ve turizmde hizmet standartlarının yükseltilebilmesi için tüm olanakları ile yapılacak her türlü çalışmayı desteklediğini, TUROB ve AKTOB ile işbirliği yapmaktan büyük bir heyecan duyduklarını, standart hazırlama çalışmalarında da Bakanlık-Sektör işbirliğinin güzel bir örneğinin daha sergileneceğine inandığını dile getirdi. Evkuran Turizm Sektöründe meslek standartlarının belirlenmesi çalışmalarının sektörün ve ülkenin kalkınmasına büyük yarar sağlayacağını da sözlerine ekledi.

TUROB Genel Sekreteri Levent Erdoğan ise Kültür ve Turizm Bakanlığı ve AKTOB ile çalışmaktan büyük memnuniyet duyacaklarını, Bakanlık ve sektörün örnek işbirliği sergilediğini dile getirdi.

Çalışmaların tamamlanmasıyla Turizm, Konaklama, Yiyecek-İçecek Hizmetleri Sektöründe 25 mesleğin farklı yeterlilik seviyelerindeki meslek standartları belirlenmiş olacak.

 

Süreç Nasıl İşliyor?

 

Ulusal Meslek Standardı Hazırlanması Hakkında Yönetmeliğe göre; meslek standartları Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından görevlendirilen kurum veya kuruluşlara hazırlatılır. Görevlendirilecek kurum ve kuruluşlar MYK Yönetim Kurulu kararıyla belirlenir. Sürecin devamında, Meslek Standardı Hazırlama İşbirliği Protokolü imzalanan kuruluşlar, sektördeki mesleklerin standartlarını  MYK ile işbirliği halinde hazırlar ve taslak standartlar ilgili Sektör Komitesi"ne sunulur. Sektör komitesinde incelenen ve doğrulanan standartlar MYK Yönetim Kurulu"nun onayını müteakip Resmi Gazete"de yayımlanarak Ulusal Meslek Standardı olarak yürürlüğe girer.

MYK Yönetim Kurulu tarafından belirlenen öncelikli sektörlere yönelik değerlendirmeler kademeli olarak yürütülmekte olup, önümüzdeki dönemlerde görevlendirilen kuruluşlarla İşbirliği Protokolleri"nin imzalanmasına devam edilecektir.

Mesleki Yeterlilik Kurumu"ndan herhangi bir ücret ve başka hak talep etmeksizin meslek standardı hazırlamak, geliştirmek ve güncellemek konularında istekli olan kuruluşların seçimine ve sorumluluklarının tanınmasına ilişkin usul ve esaslar belirlenmiş ve Yönetim Kurulu tarafından onaylanmıştır.

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.