• BIST 91.074
  • Altın 213,697
  • Dolar 5,3166
  • Euro 6,0534
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 7 °C

ARO: Rehbersiz tanıtım olmaz

ARO: Rehbersiz tanıtım olmaz
ARO Başkanı Osman Özbuldu BETUYAB’ın markalaşma toplantısınde rehberlerin olmayışı için tanıtım ve markalaşma rehbersiz olmaz

ANTALYA- ARO Başkanı Osman Özbuldu BETUYAB"ın düzenlediği Belek"in markalaşma toplantısında kürsüde konuşmacı olarak turist rehberlerinin yer almayışına  “Gerek bakanlık, gerekse seyahat acentaları turist rehberini tam anlamıyla keşfedememiştir” diyerek tepki gösterdi.
Osman Özbuldu Kültür ve Turizm Bakanlığı"na sürekli olarak tanıtımlarda ve yurt dışı fuarlarda yer almak istediklerini bildirdiklerini, Türkiye'ye turist geldiği zaman karşılarına çıkan ilk kişi olan “rehber” kavramının artık yerini alması gerektiğini söyledi.

38 FARKLI DİLDE HEZMET VEREN 10 BİN REHBER UNUTULUYOR
“Turizmin yapılabilirliği ülke genel faydası için çok önemlidir ifadesi dahi yeterince vurgulu değilken, Türkiye'de bazen normal aklın kabul etmeyeceği ve isyan noktasına gelinebilen, tüketilen, yeterince değerlendirilmeyen  öz kaynaklarımız arasına turist rehberlerini de sayabiliriz” diyen Özbuldu,

“Turizmde tanıtımla ilgili olarak yetkilenmiş 38 farklı dilde hizmet veren yaklaşık 10.000'i aşkın turist rehberi ve her yıl bunlara ilave ilgili 23 yüksek okullardan veya bakanlıkca açılan rehberlik kurslarında başarılı olarak, en az 2 yıllık yüksek okul mezunu yaklaşık 500 yeni rehberle müthiş bir tanıtım ordusu görev beklerken, Bu potansiyelin yeterince değerlendirilmesini, sadece ülkeye gelen ve turlarla gezen turiste yönelik tanıtım amaçlı olarak sınırlamak ülke yararı düşünülünce, pek faydalı ve akılcı bulmamaktayım” dedi.

MARKALAŞMA VE TANITIM REHBERSİZ OLMAZ
Osman Özbuldu: , “Markalaşma ve tanıtımda en etkin destekleyici, itici güç olan Turist rehberleri bir türlü önemle sahiplenilmemekte ve desteklenmemektedir. Turist rehberleri sadece ülkeye bir şekilde gelmiş veya getirilmiş turiste değil,yurt içi ve yurt dışındaki her türlü tanıtım amaçlı çalışmada en üst seviyede değerlendirilmelidir. Turist rehberinin yok sayıldığı bir markalaşma ve tanıtım faaliyeti yeterince başarılı olamaz, olamamaktadır” dedi.

YURT DIŞI ETKİNLİK VE FUARLARDA TURİST REHBERLERİ BULUNDURULMALI

Özbuldu, “ Özellikle yurt dışı tanıtımlarda profesyonel turist rehberi bulundurulması yönünde, Tanıtma genel müdürlüğü ve sektörün kurumlarıyla sözlü ve yazılı olarak talep ve önerilerimizi pek çok kez yapmış olmamıza rağmen,  tur öncesi tanıtım ve pazarlama noktasında henüz arzu ettiğimiz seviyede değiliz” şeklinde konuştu

REHBERSİZ YAPILAN MARKALAŞMA TOPLANTISI
ARO Başkanı Osman Özbuldu şunları anlattı:
“BETUYAB tarafından  Kempinski Hotel The Dome otelinde düzenlenen 'Markalaşma Panel'i düzenlendi ve Türkiye turizminin gelişimine katkı sağlamak amaçlı olarak yapılan toplantılardan biri daha  gerçekleştirildi.

 

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay"ın , sektör temsilcilerinin ve konukların  katıldığı bu toplantıda her biri birbirinden kıymetli görüşlerin paylaşıldığı oldukça yararlı bir çalışma yapıldı.Toplantı sonrası ise sektör yöneticileri arasında ve turizm medyasında yankıları sürmektedir.

Ülkemizin markalaşma süreci ve yapılması gerekenlerle ilgili olarak çeşitli çevrelerden görüşler alındığı ve markalaşmanın önemi defalarca vurgulandığı için sözü uzatmaktansa, artık eyleme bakalım.

Türkiye  Coğrafyası, İklimi, Doğal, Kültürel birikimi ve tarihi geçmişiyle oluşturduğu  Turizm  potansiyeli, taşıdığı özellikler ve değerler açısından zaten bir markadır. Bize düşen bu markanın layık olduğu asıl değere uygun çalışmalarla artı değerler kazanmak ve ülke insanı için fırsatlara dönüştürmektir.

'Turizm insanın sadece 5 duyusuna değil, 6. yani aklına da yönelik bir hizmet sektörüdür. İnsanlara yönelik bir hizmet sektörü olması nedeniyle, insan merkezli ve temaslı bu hizmeti sunmadan önceki her aşama sürdürülebilir olmak durumundadır.

 

TÜRKİYE"NİN YURTDIŞINA TAKDİMİNİ REHBERLER YAPIYOR
Memnuniyetle bilmekteyiz ki; Bakanlık bir yandan alt yapıyı oluşturmak veya desteklemek için yerel yöneticiler ve sektör temsilcileriyle birlikte olumlu markalaşmaya yönelik çalıştaylar düzenlemekte, diğer yandan fuardan fuara koşarak, ülke içinde ve dışında toplantılara katılarak veya düzenleyerek yoğun tempolu olağan üstü çalışmalar yapmaktadır.

Evet, Bu süreç içerisinde ürün hazırlanması, tanıtım, pazarlama ve satış faaliyetleri çok önemlidir. Türkiye'nin bir turizm ülkesi olarak yurtdışında nasıl takdim edebileceği, Hedef kitleye nasıl ulaşılacağı, imajı, yanlış algılamalar varsa bunların nasıl düzeltileceği, imajımızın sorun olmadığı yerlerde daha fazla nasıl geliştirilebileceği profesyonel özel bir çalışma gerektirir.


TURİZMDE SEFERBERLİK İLAN EDİLMELİ
Turizmin markalaşması yönünde uzmanlar tarafından yapılan alt yapı tesis edilmeden yapılacak tanıtım çalışmaları yeterince etkin olamaz, adeta suya yazmaya benzer ve kalıcılık sağlanamaz. 2023 Turizm stratejilerinde öngörüldüğü gibi bölgeler, şehirler özel kimliklerini, eserlerini ve hikayelerini çeşitli etkinliklerle öne çıkarabilmeli ve Bu çalışmalar ısrarlı bir şekilde sürdürülmelidir.

Ürün bazında, bölge ölçeğinde ve ülke sathında hedefler konmalı ve turizm adına seferberlik ilan edilmelidir.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.