• BIST 96.886
  • Altın 237,717
  • Dolar 5,8044
  • Euro 6,5207
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 11 °C

ARO Başkanı İRO keyfi davranıyor

ARO Başkanı İRO keyfi davranıyor
Antalya Rehberler Odası -ARO Başkanı Osman Özbuldu, İstanbul Rehberler Odası -IRO Başkanı Şerif Yenen’in rehberleri mağdur ettiğini bildirdi.

ANTALYA- Antalya Rehberler Odası -ARO Başkanı Osman Özbuldu: Korsan rehberlik başta olmak üzere rehberlerin meslek kimliğini korumak ve görevlerini yasal zeminde yapabilmelerini sağlamak için yapılan şikayetlerin değerlendirileceği bakanlıktaki toplantıya katılmayan İstanbul Rehberler Odası -IRO Başkanı Şerif Yenen"in rehberleri mağdur ettiğini bildirdi.
ADO Başkanı Özbuldu “Keyfi davranışlarıyla, meslektaşlarını mağdur eden, Bilgi kirliliğiyle kafaları karıştıran ve zaman zaman gerçekleri saptırmakta hiçbir rahatsızlık duymayan İRO Başkanı, bu davranış ve bazı uygulamalarıyla, ne hedeflemektedir, anlaşılır değildir” dedi.

Antalya Rehberler Odası -ARO Başkanı Osman Özbuldu"nun açıklaması şöyle

Sayın Rehberler ve Değerli Dostlar ,

İRO'nun yayınları aracılığıyla veya çeşitli toplantılarda, İRO Başkan'ının tek taraflı bilgilendirme, yayıncılık teknikleriyle adeta bilgi kirliliği yaşanmaktadır. Turist rehberlerine yalan yanlış bilgiler verilebilmekte veya gerçekler saptırılabilmektedir. Zaman zaman ise doğru ve yalan yan yana getirilerek kafalar karıştırılmaktadır.
Bazı meslektaşlarımız, verilen cevapların aslını öğrenme zahmetine katlanmadıkları için, dayanaksız, doğru olmayan, kişisel amaca göre saptırmalara aldanabilmekteler. Haklı itirazlara kulak kapatıldığı için uyarılar işlevsizleşebilmektedir.
Sebep olunan pek çok yanlış uygulamalar, haksızlıklar , keyfilikler nedeniyle, mağduriyetler ve mağdurlar olmuştur. Bilinmesi istenilmeyen asıl gerçekler, basın ve medyada rast gelinen örneklerdeki gibi karartılmaktadır. Ancak, beyaz ve siyah mücadelesi tarih boyunca olmuştur. bize düşen görev, meslektaşlarımızı aydınlatma gayretlerimize yılmadan, devam etmektir.

Örnek (1)

Yönetmelik gereği, Disiplin dışı olduğu iddiasıyla Turist Rehberleri haklarında yapılan şikayetlerin değerlendirildiği, bakanlıktaki en son toplantıya, katılacağını bildirdiği halde İRO Başkanı hazır bulunmamıştır.( 3 oda'nın uygun gördüğü rehber temsilcisi olma adına isim vermiştir. Kendi katılım isteği olduğunu öğrenildiği için, ARO ve İZRO olarak temsilcilerimizde ısrarcı olunmamıştır.)

Pek çok meslektaşımız mağdur olabilmiştir.

İlgili haber ;

http://www.antalyarehberlerodasi.org/anahaberdetay.asp?offset=40&Kimlik=354  

Örnek (2)

Bilindiği gibi, turlarla ilgili denetimler Kültür ve Turizm Bakanlığınca yapılır ve tek yetkilidir, rehberlik meslek kuruluşları bu denetimlerde yönetmelik gereği bulunabilmekteler. ARO, İRO ve İZRO bakanlıkça yapılan denetimlere katılmaktadırlar.Bildiğiniz gibi, (TUREB) Turist Rehberleri Birliği Denetleme Başkanlığımız (İZRO), denetim çalışmaları hususunda bilgilendirme yapmaktadır.
Denetimlerle ilgili olarak, geçenlerde, İRO'nun dergisi ''Rehber Dünyası'nda Rehberlerin yaptığı eleştirilere cevap olarak, benzer bir açıklama yapılmıştır.
Ancak,' Denetlemeler konusunda İRO Başarısı gibi gösterilen bu açıklamanın ne kadar düzmece olduğu , ARO'nun talebi üzerine bakanlık denetleme birimince verilen bilgilerden anlaşılmaktadır.

ilgili haber ;

http://www.antalyarehberlerodasi.org/anahaberdetay.asp?Kimlik=394  

Keyfi davranışlarıyla, meslektaşlarını mağdur eden, Bilgi kirliliğiyle kafaları karıştıran ve zaman zaman gerçekleri saptırmakta hiçbir rahatsızlık duymayan İRO Başkanı, bu davranış ve bazı uygulamalarıyla, ne hedeflemektedir, anlaşılır değildir !

Son günlerde gündeme taşınan; mesleğimize olumlu getirileri kuşkulu olan TOBB olayı dahi ilginç bir çıkıştır ve bilinmezliklerle doludur !

TOBB genel sekreteri ve Hukuk müşaviri ve dahi turizm bakanlığındaki pek çok üst seviye yöneticiyle görüşmeler yapmış olmama rağmen, İRO Başkanının yaptığı açıklamaları doğrulatamadım.

İlginç durum, birileri yalan söylüyor, bekleyip göreceğiz !!!
Toplantıya katılan meslektaşların yorumlarından, anlaşılmaktadır ki; İRO Başkanı kendisi dahi taşeronluğunu yaptığı ve toplantılarda ballandıra anlattığı bu çalışmayı, içeriğiyle tam olarak bilmemektedir.
Rehberlik mesleği ve meslektaşların sorunları çözüm beklemekte, bu karmaşık olaylar bizleri yormaktadır. Mesleğin yapılabilirliğine, mesleki örgütlenmeye ve dayanışmaya destek veren meslektaşlarıma teşekkür ederim,

Saygıyla,

Osman Özbuldu

(TUREB) Turist Rehberleri Birliği Bşk. yrd.
(ARO) Antalya Rehberler Odası Bşk.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.