• BIST 85.562
  • Altın 250,833
  • Dolar 6,0694
  • Euro 6,7892
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 21 °C

Arkeo-kent bürokrasi kurbanı

Arkeo-kent bürokrasi kurbanı
İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Foça Arkeo-Kent Projesi'ni İZSU'nun gerçekleştirmesine olanak sağlayan kararı ortada kaldı.

İZMİR-İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Foça Arkeo-Kent Projesi'ni İZSU'nun gerçekleştirmesine olanak sağlayan kararı ortada kaldı. İlçeyi tarih turizmi merkezine dönüştürecek proje mart'ta başlayacaktı. 
İZSU Yönetim Kurulu, daha önce onayladığı, Foçayı tarih turizminin merkezlerinden biri haline dönüştürecek olan projeyi bürokratik nedenlerle başlama aşamasında gündeminden çıkardı.
İzmir Büyükşehir Belediyesi Foça'yı dünyaya tanıtması hedeflenen projeyi gerçekleştirmek için yeni yöntem bulacak.
İZSU (İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi), 2007 yılı sonunda hazırladığı çalışma programıyla bugünkü Batı uygarlığını kuran İonların en büyük kenti olan Phokaia ve üzerindeki modern Foça ilçesini "Arkeo- Kent" konumuna getirecek projelere 30 milyon YTL'lik bütçe ayırdı.
Athena Tapınağı'nı ortaya çıkarılması ve bir bölümünün restore edilmesiyle ilgili ilk ihale şubat ayı başında yapılacaktı. Tapınakla ilgili çalışmayı yeldeğirmenlerinin restorasyonu izleyecekti.
Mart 2007 tarihinde başlması öngörülen çalışmalarla Foça'nın tarih turizminin merkezlerinden biri olması hedeflendi.
Eski İZSU eski Genel Müdürü İsmet Halim Gürsoy'un ısrarla takip ettği projeyle ilgili Yönetim Kurulu'nda karar alındı. Çalışmalarla ilgili yetki için de Büyükşehir Belediye Meclisi'nden oluşan Genel Kurul'dan karar çıktı. Meclis Ekim 2007 toplantısında tarihi dokunun, kent tarihi bakımından önem taşıyan mekanların ve işyerlerinin korunmasını sağlamak, onarımını yapmak, korunması mümkün olmayanların da aslına uygun olarak yeniden inşa edilmesi için İZSU Genel Müdürlüğü"ne yetki verdi. Bu yetki, ilk olarak Foça Arkeo- Kent projesini gerçekleştirmek için kullanılacaktı.

GENEL MÜDÜR DEĞİŞİNCE PROJE ASKIDA KALDI
Meclis kararından sonra kazıların başlaması için Athena Tapınağı'nın yıkılması ve yerine geçici prefabrik okul yapılması için ihale hazırlıkları da başladı.
Ancak Gürsoy'un önce rahatsızlanması, daha sonra da ESHOT (Belediye Otobüs İşletmesi) Genel Müdürlüğü'ne atanarak yerine Ahmet Alpaslan'ın Genel Müdür olması Foça Arkeo-Kent Projesi'ni sekteye uğrattı.
Bu süreçte yapılan İZSU Genel Kurulu'nda başta Genel Müdür Yardımcısı Hilmi Özen olmak üzere bazı bürokratların projeye karşı çıkması nedeniyle, konu gündemden çıkarıldı. Genel Müdür Ahmet Alpaslan da konuya uzak durdu. Böylece, proje başlangıç aşamasında ortada kaldı. Meclis kararında AKP'lilerin eleştirilerine karşı kararı savunan Başkan Aziz Kocaoğlu ise bu süreçte sessiz kaldı.

BÜYÜKŞEHİR ÜSTLENECEK
Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ ve Kazı Başkanı Ömer Özyiğit'in ısrarlı takipleri sonunda, Büyükşehir Belediyesi projeyi gerçekleştirmek için yeni yöntem arayışına girdi. Büyükşehir Belediyesi, Foça Belediyesi ve Kazı Başkanlığı arasında bir protokol hazırlığı başlatıldı. Eğer, protokol imzalanırsa eski ortaokul binası yerine yenisi okullar başlayana kadar yapılacak, eski bina yıkılarak kazı çalışmaları başlayacak. Yeldeğirmenleri restorasyonu için de kaynak aktarımı yapılacak.

DEMİRAĞ: PROJE DURMADI
Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, protokol çalışmalarının sürdüğünü, gecikmeye rağmen Foça'yla ilgili projeyi gerçekleştirmeye kararlı olduklarını söyledi. Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ ise, projeyi İZSU yerine Büyükşehir Belediyesi'nin yapacağını açıkladı. Protokol imzası sonrası çalışmaların hızlanmasını ümit ettiğini belirten Demirağ, “Gecikme Büyükşehir Belediyesi'nin kendi içindeki bürokratik işlemlerden kaynaklanmış olabilir. Ancak, ben projenin yapım heyacanını yaşamaya başladım. İzmir 2 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu da ilk aşamadaki okul yıkımıyla ilgili öneriyi onayladı” dedi.

NELER YAPILACAK?
İlk önce, Anadolu Ana Tanrıçası Kybele'nin heykelenin de yer aldığı liman kutsal alanının üzerinde İ.Ö. 590- 580 yıllarında İon düzeninde yapılan, daha sonra Roma döneminde mermerden inşa edilen, Mitolojide akıl ve savaş tanrıçası olarak geçen Athena Tapınağı Projesi gerçekleşecek. İZSU, Athena Tapınağı'nın üzerinde yer alan eski ortaokul binasını yıkacak. Cemil Midilli Lisesi'nin yanına prefabrik bir okul binası yaparak, eğitim ve öğretimin burada sürmesini sağlayacak.

YEL DEĞİRMENLERİNİN RESTORASYONU
Eski Foça'ya ulaşan karayolunun solunda, kentin batısında, arka görünümde kalan üç değirmen kalıntısı restore edilecek.
İzmir II. Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'nun onayladığı röleve - restitüsyon - restorasyon projesiyle yel değirmenleri Foça'nın tarihi kimliğini daha da belirginleştirecek.

SURLAR ORTAYA ÇIKARILACAK
Kazılar eski ortaokul binasının yıkımıyla 2008 yılında başlayacak.
Heredot'un sözünü ettiği Phokaia'da Perslerden korunmak için inşa edilen 7 kilometrelik surların tamamı da ortaya çıkarılacak.
İ.Ö. 590- 580'li yıllarda yapıldığı tahmin edilen duvarlarla ilgili restorasyon projeleri de gerçekleştirilecek.
Ayrıca, surların çevresinde düzenleme gerçekleştirilerek açık hava arkeolojik parkına dönüştürelecek.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.