• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 9 °C

Arap dünyasına bırakalım, izleyelim

Arap dünyasına bırakalım, izleyelim
Marmara gemisinin izleri silinmeden diasporası çok kuvvetli İsrail ile yeni bir kaos yaratmayalım. Bırakalım Arap dünyasına bakalım onlar ne yapacaklar?

MURAT EMEN-EMEN&EMEN
Haftanın Ekonomik Yorumu 17-25 Kasım 2012
İSTANBUL-
ABD seçimlerinden başarı ile çıkan Başkan Obama’nın herkesi kucaklayan zafer konuşması gibi söylemleri insan ülkemiz içinde bekliyor. İnanıyoruz ki bir salı günü grup toplantılarında liderler, birbirlerine ateş püskürmek, hakaretler etmek yerine dostluk mesajları sunacaklar, herşeyi birlikte çözelim mesajı verecekler diye ümitleniyorum. İnanın artık her salı liderlerin grup konuşmalarından gına geldi ve artık dinlemiyorum .
Başbakan Mısır gezisinde. Beklediğimiz konuşmasını orada da yaptı ve “Gazzenin hesabı sorulacaktır” dedi. Netenyahu’ya “Şartlar 2008’den farklı. Ayağını denk al” mesajını verdi. Mısır Kahire Üniversitesi’nde çok alkış aldı.
Aynı hatayı Suriye konusunda da yaptık. Kendimizi ön saflara attık ve sonra yalnız kaldık. Çok dikkatli davranmamız gereken bir noktadayız. Bu tür kritik durumlarda “Boğaz dokuz boğum” lafını unutmayalım. Kalbimiz her zaman Filistinli kardeşlerimizle beraber. Ama daha Marmara gemisinin izleri silinmeden diasporası çok kuvvetli İsrail ile yeni bir kaos yaratmayalım. Bırakalım Arap dünyasına bakalım onlar ne yapacaklar?
Başbakan’ın “İdamı geri getiririm” lafları var. Olmayan duaya amin denmez. İdam Türkiye için çok gerilerde kaldı. AB üyesi olmanın şartı olduğu için kaldırdık ve tekrar geri getirmek batılı Türkiye’yi unutmak anlamına gelir. Bu yeni versiyonun çok ciddi ekonomik tepkileri olur ve bunları kaldıramayız. İdamı kaldırdığımız için Avrupa potasındayız. Kaldırdığımız için bu kadar dış yatırım alabiliyoruz. Dünya ülkeleri içinde giderek artan bir saygınlığımız var. Müslüman olupta aynı zamanda laik olabilmeği başarmış tek dünya ülkesi olduğumuz için itibar görüyoruz.
Başbakan konuştukça terör karşısında vatandaşda tahrik olup,”isterüz” demeğe başlıyor. Sokaktaki adam bu fikrin arka mutfağını düşünmez, düşünemez. Ama politikacı bu lafı ederken, arkasından neler olabiliri iyice tartıp biçip o lafı etmek zorundadır.
Günümüz koşullarında çocukları korkutmak için hani bazı öcü masalları anlatılır ya ona benziyor. Karışmam ha demeğe benziyor.
Gelin biz hayal kurmak, macera aramak yerine o eski akıllı uslu halimize dönelim. Haddimizi bilemem. Ekonominin aldatıcı rakamlarına fazla güvenip işin şirazesini bozmadan durumu idare edelim.Batının ekonomik sorunları varken bundan istifade edelim.

untitled-2.20121119021812.jpg

SAATLİ BOMBA:FRANSA

İngiliz “The Economist” dergisinin Fransa ekonomisini saatli bombaya benzetmesi Paris’in tepkisini çekti. Fransa Başbakanı Jean-Marc Ayrault, satışlarını artırmak için dergiyi aşırıya kaçmakla suçladı.
Derginin kapağında Fransa bayrağına sarılmış baget ekmekleri bir bomba şeklinde resmedilerek Fransa ekonomisinin Euro Bölgesi için büyük bir tehlike oluşturduğuna dikkat çekiliyor.
Derginin dikkat çektiği tehlike Fransız halkını da kaygılandırdı.
“Açıkçası biraz şoke olmuş durumdayım çünkü ülkemin bu şekilde bir imaja sahip olmasını istemem. Ama şu anki ekonomik durum nedeniyle de oldukça endişeliyim. Krize karşı alınan önlemlerin bizi bu durumdan kurtarıp kurtarmayacağını da bilmiyorum.”
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın izlediği ekonomi politikasını eleştiren dergi, somut adımlar atılmadığı takdirde Fransa’nın piyasa ve yatırımcıların güvenini kaybedebileceği uyarısında bulunuyor.
Fransa ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 0,2 ile beklentilerin üzerinde büyüdü. Ancak kamu borcunun gayri safi yurtiçi hasılaya oranı yüzde 90’a ulaşmış durumda.
Fransa’da işgücü maliyetinin iş dünyası üzerindeki ağır yüküne dikkat çeken The Economist dergisi, reforma ihtiyacı olan ekonominin resesyonla karşı karşıya olduğunu yazdı.
Tartışmaya müdahil olan Fransız Sanayi ve İşadamları Derneği (MEDEF) hükümetin ekonomide rekabeti artırmak için gerekli olan önlemleri aldığını belirterek hükümete destek verdi.
Fransa’da Cumhurbaşkanı François Hollande’ı zorlu günler bekliyor. Ekonomik tablonun günden güne kötüleşmesi Fransız lidere olan güveni azaltıyor. Bu durumu düzeltmek için cumhurbaşkanı ilk adımı eğitim alanında attı. Okullar başlamadan hükümet bin kişilik öğretmen kadrosu açıldığını açıkladı. Cumhurbaşkanı beş yıllık görev süresi boyunca 60 bin öğretmene kadro vermeyi hedefliyor:
“Okulun yeniden yapılandırılmasını, ülkenin yeniden ayağa kalkmasının, üretimin ve umudun temel şartlardan biri olarak görüyorum. Yani bu, sosyal birlikteliği garanti altına almak ve işsizliğe karşı savaşmak için yapılan bir yatırım. Ve bu çok acil.”
Acilen çözüm bulunması gereken konuların başında işsizlik geliyor. Rakamlar son 13 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. İşsiz sayısı 3 milyonu aştı. Başbakan Jean-Marc Ayrault ise politikaların sonuç vereceğini belirtiyor:

untitled-3.20121119021719.jpg

“Ana karaya deniz aşırı bölgeleri eklediğimizde rakam 3 milyona ulaşıyor. Durum çok endişe verici. Ben beş yıllık sürenin başında başlattığımız politikanın yanlış olmasından dolayı kemer sıkan bir başbakan olarak hatırlanmak istemiyorum. Hayır, politikalar başından beri çok açık: Bir manevra alanı bulmak gerekli. “
Oysa manevra alanları her geçen gün daralıyor. Hollande 2013’e kadar bütçe açığını yüzde 4.5’ten 3’e çekme sözü verdi. Bunu sağlamak için cumhurbaşkanının 2013 bütçesinde 30 milyar Euro’luk ekonomi yapması gerekli. Ekonomistler ise hükümeti fazla iyimser buluyor:
“Fransız ekonomisi durdu. Her yıl iş pazarına yüz bin genç geliyor ama iş alanları yok oluyor. Daha az iş, daha fazla başvuru daha çok işsiz demek.”
Bu durumu engellemek için bakanlar kurulu ‘geleceğin meslekleri’ projesini uygulamaya soktu.
Projeyle eğitimsiz gençler için devlet tarafından desteklenen iş sözleşmeleri yaratılacak. Hedef 2013’te 100 bin, 2014’te ise 50 bin kişilik iş alanı oluşturmak. İlk yılda projenin devlete getirdiği mali yük ise yarım milyar Euro.
Tüm bu projelere rağmen sendikalar hükümetin gerekli adımları atmakta geciktiğini iddia ediyor. Fakat bu sendikaların birçoğu sadece yüz gün önceki seçim kampanyası sırasında solcu lidere tam destek veriyordu. Diğer taraftan bir Fransız gazetesinde ekonomideki bu gerilemenin suçu vasıfsız göçmenlere yıkıldı.

untitled-4.20121119021848.jpg

GAZZE TEKRAR KARIŞTI

Gazze'deki hava saldırılarının dördüncü gününde en az sekiz Filistinlinin öldüğü bildirildi. Saldırılarda Hamas liderlerinin karargahları hedef alındı.
Vurulan binalar arasında Başbakan İsmail Haniye'nin ofisi de bulunuyor. Mısır Başbakanı dün burada Haniye ile görüşmüştü. İsrail'in Çarşamba günü Hamas'ın askeri liderini öldürmesinden bu yana 38 Filistinli ve 3 İsrailli hayatını kaybetti.İsrail'in binlerce yedek askere seferberlik çağrısı göndermesi, Gazze'ye kara operasyonu düzenlenmesi olasılığını gündeme getirmişti.Dün Tel Aviv ve Kudüs'ü hedef alan Filistinli militanlar bugün de İsrail topraklarına roket saldırılarına devam etti.Kısa süren bir sessizliğin ardından Gazze yerel saat 03.00'te çok büyük patlamalarla sarsıldı.

untitled-5.20121119021914.jpg

BAŞBAKANLIK VURULDU

Saat 05.00'te yeniden bir dizi şiddetli patlama duyuldu. Bazı bakanlık binaları vuruldu. Saldırı sırasında binaların boş olduğu tahmin ediliyor.Bir Hamas yetkilisinin Cebaliye'deki evinin de bombalandığı haber veriliyor.

KARA SALDIRISI BEKLENTİSİ
İsrael Ordu sözcüsü Avital Leiboviç gece boyunca düzenlenen saldırılarda 200 hedefin vurulduğunu bunlar arasında 120 roket rampasının da olduğunu söyledi.
İsrail'in Gazze'ye her an kara operasyonu başlatabileceği söyleniyor. Ama İsrailli yetkililer bu konuda henüz bir karar alınmadığını belirtiyor.İsrail, Cuma Gazze'ye giden üç ana yolu kesti. 16 bin yedek askere seferberlik çağrısı gönderildi. 75 bin yedeğin daha silah altına alınmasına onay verildi.

untitled-6.20121119021957.jpg

ABD RAPORU

İlk mali uçurum toplantısından iyimserlik çıktı. Çözüme yaklaşılıyor
ABD Kongre liderleri, mali uçurum konusunda ilk toplantılarını gerçekleştirirken, sonuç "iyimserlik" oldu. Bazı çevreler geçmişe bakarak süreç uzun sürebilir diyorlar.
ABD Kongre liderleri ve Barack Obama arasında gerçekleşen ilk yüz yüze görüşmeden taraflar, mali uçurumun nasıl çözüleceği konusunda umutla ayrıldılar.
Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner ve Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney dün gerçekleşen toplantıyı "yapıcı" olarak tanımladı. Beyaz Saray'da gerçekleşen toplantı, daha önce bütçe konusunda bir kaç kez daha toplanan fakat farklılıklarını bir kenara koyamayan liderlerin aynılarını bir araya getirdi. Bill Clinton'ın eski şef Kongre lobicisi Patrick Griffin, "Buradaki çok daha farklı bir ton ve bu da çok umut verici bir işaret. Fakat anlaşmanın dört köşesini de tamamen görmek için çok uzun mesafe kat etmemiz lazım" ifadelerini kullandı.
Vergi artırımına karşı çıkan Cumhuriyetçi ve sosyal ödeme kesintilerine karşı çıkan Demokrat liderlerin bir anlaşmaya varması durumunda, bu anlaşma konseptinin önce yasaya dönüştürülmesi ve daha sonra da Kongre'ye gönderilmesi gerekecek.
Hazine Bakanı Timothy F. Geithner, yaptığı açıklamada "Gelinen noktada söylemelerini bekleyebileceğimiz şeyleri söylediler; bu konuyu halletmekte kararlıyız; en yakın zamanda halletmek istiyoruz; sonuçlarının çok ciddi olabileceğini biliyoruz gibi şeyler" ifadelerini kullandı.

untitled-7.20121119022018.jpg

ÇİN EKONOMİSİNİ BEKLEYEN BÜYÜK RİSK

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde artan yavaşlama kaygıları, son gelen verilerin ardından ötelenmiş gibi dursa da hala Çin, büyük bir tehlikeyle karşı karşıya..
THE LİRA’nın haberine göre Son dönemde Çin'den gelen toparlanma sinyallerinin ihracatı desteklemesiyle ülke ekonomisinde yavaşlamanın sonuna geldiği yorumlarına neden oldu.
Çin'den gelen olumlu veriler umutların artmasına neden olsa da, Çin ekonomisinin uzun vadede enflasyon tehlikesiyle karşı karşıya olduğu ifade ediliyor.Görevi bırakma hazırlığında olan Çin Merkez Bankası Başkanı Zhou Xiaochuan, Çin ekonomisi için uzun vadede temel riskin enflasyon olduğunu dile getirdi.
Çin ekonomisinin geçiş sürecinde fazla ısınma emarelerinin görüldüğüne değinen Xiaochuan, her zaman enflasyonu kontrol etmenin önemli olduğunu vurguladı.
Çeşitli çevrelerden büyümeyi desteklemek için para politikasını gevşetme yönünde baskılar geldiğini kaydeden Xiaochuan, ekonomide aşırı ısınma ve enflasyonu önlemek için daha az baskı olduğunu ifade ettti. Xiaochuan, ülke ekonomisindeki geçişi tamamlamak amacıyla daha derin finansal reformların yapılması gerektiğini sözlerine ekledi. Çin'de Ekim ayı enflasyonu gıda maliyetlerindeki düşüşün etkisiyle yüzde 1,7 oranında artışla 33 ayın en düşük seviyesine gerilemişti.

untitled-10.jpg

ÇEVRE FELAKETİNDEN BP’YE REKOR CEZA VERİLDİ

2010'da ABD'nin Meksika Körfezi açıklarındaki Deepwater Horizon petrol sondaj kulesinde meydana gelen petrol sızıntısının yol açtığı çevre felaketinden dolayı BP'ye 3-5 milyar dolar arasında ceza verileceği açıklandı.
Bu cezanın Amerikan tarihindeki en büyük para cezası olduğu belirtiliyor.
İngiliz petrol devi BP, ABD Adalet Bakanlığı'nın petrol sızıntısına sebebiyet verme suçlamasını kabul etti. BBC muhabiri Robert Peston dört BP personelinin tutuklanabileceğini belirtti.Adalet Bakanlığı'nın BP'ye verilen cezanın ayrıntılarını açıklaması bekleniyor.

untitled-9.20121119022213.jpg

APPLE’DAN SAMSUNG’A ÖLDÜRÜCÜ DARBE

Apple, Samsung’a karşı ABD’de kazandığı patent davasının ardından beklenen hamleyi yaptı. Hafta içinde Samsung'un sekiz ürürüne satış yasağı getirmek için mahkemeye başvuracağı iddia edilen Apple, dün resmi başvuruda bulunarak Galaxy S III de dahil birçok ürünün ABD'de yasaklanmasını istedi.
Apple, Samsung'la olan kavgasına ara vermeden devam ediyor. ABD'li elektronik devine karşı bir milyar dolar tazminat ödemeye mahkum edilen Samsung, şimdi de amiral gemisi Galaxy S III dahil birçok ürünün ABD'de yasaklanma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.
Ars Technica sitesinin verdiği bilgiye göre, Apple, dün Samsung aleyhine başlattığı patent ihlali mücadelesini genişleterek, Galaxy S III, Galaxy Note 10.1 ve diğer mobil cihazların içinde bulunduğu bir listeyle mahkemeye başvurdu. Bu ürünlerin, Pazartesi gününden itibaren ABD'de satış yasağıyla karşılaşabileceği ifade edildi
Patent davasının ardından Güney Koreli rakibine karşı büyük bir koz elde eden Apple, Samsung'un 28 mobil cihazına birden satış yasağı getirme hakkı olduğunu öne sürmüştü. Bu açıklamanın ardından, Apple'ın sekiz Samsung ürününü içeren bir liste hazırladığı ve mahkemeye gideceği haberleri yayıldı.
Samsung, patent davasının ardından bir milyar dolarlık cezayı ödemek zorunda. Güney Koreli elektronik üreticisi, cezaya itiraz etmezken, mahkemeden çıkan kararın, "mobil cihaz piyasası ve tüketicileri etkileyeceğini" belirtmiş ve Apple'a karşı her türlü yasal önlemi alacaklarını ifade etmişti.

PİYASALAR
Fitch’in Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyeye çıkarmasından sonra, sıcak para tartışmaları öne çıkmağa başladı.bizde sıcak paradaki tehlikeyi geçtiğimiz hafta belirtmeğe çalıştık . doğru olarak kullanılmadığı takdirde yaratacağı sonuçlara giderek değiniliyor ve bu konuda ekonomistler görüş belirtiyor.
TCMB Başkanı Erdem Başçı’da sıcak para girişlerinin devam etmesi halinde faizi düşüreceğini açıkladı. Buna rağmen ilk dokuz ayda 22.5 milyar dolar sıcak para girişi olmuş. Bunun 20 milyar doları tahvil alımına, 2.5 milyar dolarıda hisse senetleri alımına gitmiş.Döviz açığı sebebiyle şimdilik bu konuda bir şey yapılmadı. Ancak içerde 150 milyar dolarlık bir sıcak para birikimi var ve bu para kaçmağa kalkarsa neler olur bilemeyiz.

untitled-11.jpg

Gelişen piyasalar 6 ayın en sert düşüşünü yaşadı

Gelişen piyasa hisseleri, Ortadoğu ve ABD kaynaklı endişelerle bu haftayı sert bir düşüş yaşayarak kapatırken, Boehner'in "yapıcı" mali uçurum görüşmesi açıklamaları moral düzeltti.
Gelişen piyasa hisseleri, artan Ortadoğu tansiyonu ve ABD mali uçurum endişeleriyle beraber düşerek, Mayıs ayından bu yana gerçekleşen en büyük gerilemeyi de genişletmiş oldu.
MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi üst üste 7. gün düşerek, New York işlemlerinin kapandığı sırada yüzde 0.5 gerileyerek 969.82 puan oldu. Endeks bu hafta genelinde ise yüzde 2.1 düşüş gösterdi.
Samsung Electronics Co. yüzde 1.8 değer kaybederek, gelişen piyasa teknoloji hisselerindeki düşüşe öncülük etti.
Endeks, ABD Temsilciler Meclisi lideri John Boehner'ın, Başkan Obama'yla geçen görüşmelerin "yapıcı" olduğunu açıklamasının ardından mali uçurum endişelerinin biraz da olsa dinmesiyle kayıplarını azalttı. ABD'den açıklanan verilere göre sanayi üretimi Ekim ayında yüzde 0.4 geriledi.

Euro Bölgesi Resesyona Girdi
Euro bölgesinde uygulamaya konulan kemer sıkma tedbirleri ,bölgedeki toplam talebi azalttı ve Eurostat tarafından Euro bölgesinin resmen resesyona girdiğini gösteren veriler açıklandı.
Grubun istisnası Almanya büyümesine devam ediyor. Ancak orada da ufak sinyaller var. Giderek büyüme rakamları düşüyor.. Hükümet yaşanan yavaşlamadan, Euro bölgesi kaynaklı indirimleri, asya ve latin amerikada gelişmekte olan ülkelerin yavaşlayan büyümelerini sorumlu tutuyor.
Diğer taraftan Yunanistan’a yardım kilitlendi. AB, ECB ve IMF yetkililerinden oluşan Troyka aylardır süren çalışmalarının sonuçlarını açıklamaya başladı. İlk bilgilere göre Yunanistan’a 32 milyar Euro daha yardım yapmak gerekiyor. Toplamda 175 milyon Euro destek alacak Yunanistan’a 32 milyar Euro daha gerekiyor. Goldman Sach’ın raporuna göre gerekli rakam esasında 80 milyar Eurodan başlıyor. Fakat başta IMF olmak üzere kimse bu parayı vermeye yanaşmıyor.. IMF AB ülkelerinin bir kısım alacaklarını . silerek Yunanistan’ın borç ödeyebilir seviyeye gelmesini şart koşuyor. Krizi aşmak zor gözüküyor.
İMKB geçtiğimiz hafta hareketli bir hafta yaşadı. Borsa 70.000’nin üstündeki hareketine devam etti. Bu hafta sonu Thanksgiving tatili var. ABD’de artık alışveriş sezonu başlıyor.Bu arada pozisyonlarda hafif hafif kapatılır. Cuma kapanışı 70.791 olan IMKB’nin bu haftada aynı çizgide devamı bekleniyor.
Dolar haftayı 1.7998 ile kapattı. Parite 1.27 oldu ve Euro 2.2935 olarak kapandı.
Piyasalar geçtiğimiz haftayı aşağıdaki gibi kapattı.
İMKB 70.791
USD 1.7998
Euro 2.2935
€/$ 1.2742
Faiz 6.43
Altın (Ons) 1.714
Petrol 109
Esenlikle kalın.

(DİKKAT: Haftalık ekonomik ve politik yorum Emen&Emen tarafından turkiyeturizm.com için hazırlanmaktadır. İzinsiz kopyalanıp kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Aksi takdirde Basın Yasası ve Telif Hakları Yasası'na göre yasal işlem yapılacaktır) .

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.