• BIST 83.675
  • Altın 249,717
  • Dolar 6,1048
  • Euro 6,8129
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 18 °C

Arama konferansı fiyasko ile bitti

Arama konferansı fiyasko ile bitti
Bakanlık ile TOBB tarafından düzenlenen ''Turizm Arama Konferansı'' Antalya'nın Serik ilçesi Belek turizm merkezinde tartışmalar ve fiyasko ile sona erdi.

Özkan Altıntaş-Türkiye Turizm


İSTANBUL/ANTALYA- Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından düzenlenen ''Turizm Arama Konferansı'' Antalya'nın Serik ilçesi Belek turizm merkezinde sona erdi. Gazetecilerin alınmadığı, turizmle ilgili bir çork sivil toplum kuruluşunun ve yarı kamu kuruluşunun çağrılmadığı, çağrı lisletelerini kimin hazırladığı belli olmayan  ve amacına ulaşmayan arama toplantısı bir çok kesimden tepkiler alarak fiyasko ile sonuçlandı. 

OTELCİLERDE TEPKİ GÖSTERDİ
Özellikle kendilerine ait özel bir yasa çıkmasına TOBB'un sıcak bakmaması TÜROFED, TUROB ve diğer konaklama tesisleri kuruluşlarının toplantı için "Havanda su dövüldü" şeklinde yorumlarına yol açtı. Böylece bakanlık ve TOBB tarafından turizm uzlaşma getirecek tarihi bir fırsat daha kaçırılmış oldu.

TURİST REHBERLERİ BİRLİĞİ'NİN TEPKİSİ
Kendilerine ait özel bir yasa çıkarılacağı konusunda bakan Günay tarafından umut verilen Turist rehberleri Birliği Başkanı Osman Özbuldu, toplantıya çağrılı bile olmamanın konuya ne kadar önem vrildiğinin bir göstergesi olduğunu belirterek, "Toplantıda dağ fare doğurdu. Turizmin önünü açacak, yasal düzenlemelere acil ihtiyaç vardır"dedi.

TARİHİ FIRSAT KAÇIRILDI
OsmanÖzbuldu sözlerini şöyle sürdürdü: "Turizm sektörü adına toplantı bir tarihi fırsatın daha kaçırıldığını gösteriyor. Ancak, bu ve benzeri çalışmalar düzenlenirken, ifade edilen amaca daha yararlı katkı alabilmek için, daha hassas olunmalı ve sektörle ilgili diğer kurumlar ihmal edilmemelidir, Anlaşılan odur ki, düzenlemede sorumluğu olan kişiler görevlerini  yeterince yerine getirmemişlerdir. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, 5362 sayılı kanun hükümlerince kurulan Turist rehberleri esnaf odalarıyla çalışmalar yürütmektedir.

MESLEK BİRLİKLERİ TEMSİL EDİLMEDİ
Turizm Arama Toplantısına Antalya (ARO), İzmir(İZRO) ve İstanbul(İRO)
Turist rehberleri esnaf odaları temsilcilerinin çağrılmaması anlaşılır
değildir. Diğer bir deyişle, Bu toplantı da Turist Rehberlerinin yasal kurumları temsil edilmemesi nedeniyle, Turist rehberleri için toplantı sonucunda alınacak kararların sektörel faydası tartışma konusu olacaktır.
Turist rehberlerinin mesleğine ve yöneticilerine karşı yapılan
sorumsuzluk artık son bulmalıdır. TOBB, Pek çok saygın ve değerli çalışmalara imza atmıştır. Ancak, bu toplantıda sektörün sorunlarının çözümüne ışık tutacak katılımcıların sınırlı tutulması, ilgili pek çok kişi ve sektör temsilcisinin tecrübe ve deneyimini yok saymıştır. Bu haliyle öngörülecek kararlar yeterince etkin olmayacaktır."

BAKAN HASTALANDI DENİLDİ
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın katılacağım dediği halde katılmadığı ve sorunlarını dile getirmek isteyen kuruluşların tepki açıklamalarında bulunduğu arama toplantısı sonrası katılanlar bir basın toplantısı yaparak açıklama yaptılar. Ancak yapılan açıklamalarda arama toplantısının amacına ulaşmadığı anlaşıldı.Ela Quality Otel'de düzenlenen konferansa TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanı Samsun Milletvekili Mustafa Demir, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı İsmet Yılmaz, TOBB Başkan Yardımcısı Halim Mete, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kemal Özgen, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Ahmet Barut, TÜROB Başkanı Timur Bayındır, AKTOB Başkanı Sururi Çorabatır, TÜROFED Asbaşkanı ve ATİD Başkanı Seçim Aydın, TYD Başkanı Murat Dedeman, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, GTI Kayı Group Yönetim Kurulu Başkanı Talha Görgülü, Avrupa Türkiye Turizm İş Konseyi Başkanı ve TUI Holding Türkiye Temsilcisi Hüseyin Baraner ile turizm sektörü temsilcileri, gazeteciler, akademisyenler ile ne için ve hangi turuluşu temsilen  çağrılı olduğunu bilmeyen bir çok kişi katıldı. Böylece çağrı listesini düzenleyenlerin kimin turizm sektörü ile ilgili olduğunu bilmedikleri ve sağlıklı bir listeye sahip olmadıkları anlaşıldı.
TOPLANTI NEDEN BASINA KAPALI YAPILDI?
Bilinmeyen şekilde basına kapalı olarak yapılan, ancak özel bazı gazetecilerin davetli oduğu arama konferansı, sektörünün geleceğini tasarlamak, vizyonunu oluşturmak, stratejilerini ve bunun için gerekli eylem planlarını belirlemek amacını taşıyor. Bu arada Antalya basını kapılardan çevrilirken, içeri giren bir gazetecenin adeta suçlu gibi yakalanarak ifadesinin alınması şüpheyle karşılandı.

GÖRÜŞ AYRILIKLARI ÇIKTI
Arama Konferansında en çok turizm meslek kuruluşları konusunda turizmcilerle TOBB yöneticileri arasında görüş ayrılığı çıktığı ve tartışmalar yaşandığı öğrenildi. Arama konferansı ile ilgili geniş çaplı bir açıklama yapılacağı bildirildi.

Bu arada, konferansla ilgili basın toplantısı düzenleyeceği bildirilen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Antalya'ya gelmediği için bu program iptal edildi.


Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.