• BIST 103.408
  • Altın 230,128
  • Dolar 5,4731
  • Euro 6,2133
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 1 °C

Antalya’da sağlık turizmi paneli

Antalya’da sağlık turizmi  paneli
‘Antalya’da Sağlık Turizmi Yatırımları’ ve Sunulacak Sağlık Hizmetleri Hakkında Yönetmelik paneli Duacı Köyündeki Ayka Vital Otel'de gerçekleştirildi.

HALİL ÖNCÜ
ANTALYA-
Antalya Valisi ve BAKA Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ahmet Altıparmak’ın himayelerinde, Antalya’da sağlık turizmine düzen getirilmek için arayış toplantıları yapılıyor. Sağlık Bakanlığı işbirliğinde “Sağlık Turizmi ve Turistin Sağlığı Kapsamında Sağlık Hizmeti Veren Kurum ve Kuruluşlarda Sunulacak Sağlık Hizmetleri Hakkında Yönetmelik” çalışmaları için toplantı yapıldı.

SAĞLIK TURİZMİ İÇİN UYGULAMALAR
Sağlık turizminde ulaştırma hizmetlerinin sağlanması, sağlık turizminin daha başarılı yürütülmesi için uygulamalar getirildi.
Uygulanacak tedavi ücretleri, uluslararası akreditasyon ve sosyal güvenlik konuları, otel ve hastanelerin tedavi ve konaklama konusunda bilgi ve görüş alışverişinde bulunuldu.

antalya-saglik-tunizmi-6.jpg

PANELDE SAĞLIK TURİZMİ TARTIŞILDI

Bu amaçla Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), Antalya İl Sağlık Müdürlüğü, Akdeniz Üniversitesi Girişimcilik ve İş Geliştirme Araştırma Uygulama Merkezi (AKGİM) işbirliği ve Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü desteğiyle organize edilen ‘Antalya’da Sağlık Turizmi Yatırımları’ konulu panel yapıldı.

antalya-saglik-tunizmi-2.jpg

antalya-saglik-tunizmi-3.jpg

ÖNEMLİ KATILIM OLDU

Panel yönetimini Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prf. Dr. Oktay Dinç yaparken, TÜROFED Yönetim Kurulu Üyesi Osman Ayık, OSHAD Bölge Temsilcisi Ferhay Kayan, Güneş Sigorta Antalya Temsilcisi Adnan Semerci, THY Pazarlama ve Satış Naşkan Yardımcısı Halil İbrahim Polat, SATD Yönetim Kurulu Üyesi Ferit Turgut, DEİK Sağlık Turizmi İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Uğur Genç, ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Adnan Vucidi Özen, Antalya Sağlık İl Müdürü Dr. Adem Bilgin de yaptıkları konuşmaları ile ‘Antalya’da Sağlık Turizmi Yatırımları’ hakkında görüşlerini açıkladılar.

antalya-saglik-tunizmi-vali-yrd.jpg

SAĞLIK TURİZMİ İLE TURİZM 12 AYA YAYILACAK

Vali Yardımcısı Yüksel, “ Birkaç aya sıkışmış olan turizmimizi 12 aya yaymamız gerektiğini hepimiz çok iyi biliyoruz”
Antalya Vali Yardımcısı Recep Yüksel "Birkaç aya sıkışmış olan turizmimizi 12 aya yaymamız gerektiğini hepimiz çok iyi biliyoruz” dedi.
Recep Yüksel şöyle devam etti:
”Hem coğrafi anlamda, hem diğer özelliklere baktığımızda çok önemli bir noktada olan ilimizin gün geçtikçe özellikle sağlık turizmi konusunda çok daha rahat ulaşılabilir, çok daha standardı yüksek değerlerle bu alanda hitap edilebilir durumda olduğunu ifade edebilirim. Öyleyse kısa zamanda bize kılavuzluk edecek, önümüzü açacak o reçetenin, düzenlemelerin ve işbirliğinin önümüzde yer alması halinde beklediğimiz rakamlara ve hedeflere ulaşacağımızı söyleyebilirim."

antalya-saglik-tunizmi-5.jpg

SAĞLIK TURİZMİ GELİRİ 100 MİLYAR DOLARA ÇIKACAK

BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin, 2008 yılında 60 milyar dolar olan sağlık turizminden elde edilen gelirlerin, 2012 yılında 100 milyar dolara çıkacağını söyledi. Engin konuşmasını şöyle sürdürdü:
”Sağlık turizminden yüksek gelir sağlayan devletlere bakıldığında Hindistan, Kosta Rika, Macaristan, Türkiye, Litvanya, İsrail, Ürdün, Tayland, Malezya, Güney Afrika ve Küba'nın başta geldiği görülmektedir. Hindistan Günümüzde, medikal turizmin merkezi olarak kabul edilmektedir. Bu ülke gelirlerini 2012 yılına kadar yaklaşık 2 Milyar dolara kadar yükseltmeyi hedeflemektedir.”

antalya-saglik-tunizmi-7.jpg

YAŞLI VE ENGELLİ TURİZMİNDE BÜYÜK İMKÂNLARA SAHİBİZ

Engin, Antalya'nın sağlık turizmi açısından çok önemli bir merkez olduğuna da dikkat çekek şunları anlattı:
"Antalya'nın sağlık turizmi açısından temiz havası ve Türkiye Ormanlarının % 57 sini içinde barındırması, eşsiz güzellikleri ön plandadır. Özellikle yaşlı ve engelli turizmi konusunda geniş imkânlara sahip olması, halihazırda kışın gelen turistlerin % 80’lik bir kısmının yaşlı olması, termal tesisler olan Afyon, Sandıklı gibi yerlere yakın olması, yapılacak yatırımlarda devletin kurum ve kuruluşlarının her konuda destek sağlaması ve Avrupa ve Orta doğu ülkelerine doğrudan uçuşların gerçekleştiği uluslararası havalimanının bulunması en büyük avantajlarıdır."

10 MİLYON TURİSTİN 150 BİNİ POTANSİYEL HASTADIR
Antalya İl Sağlık Müdürü Dr. Adem Bilgin" Sadece tedavisini olmak için bir ülkeden diğer bir ülkeye planlı olarak gidenlerin oluşturduğu turizme bir sağlık turizmi diyoruz. Turistin sağlığı ise, bir yere herhangi bir sağlık sorunu olmadan giden ve orada öngörülmeyen bir rahatsızlığın çıktığında burada turistin sağlığı hizmete giriyor” dedi.
Antalya'ya yılda 10 milyon turist geldiğini belirten Bilgin, “Bu sayının % 1-1.5 gibi bir rakamı hastalanma riski var. Yani 10 milyon turistin yaklaşık 150 bin gibi bir rakamının hastalanma potansiyeli vardır" dedi.

HİNDİSTAN SAĞLIK TURİZMİ İÇİN ÖNEMLİ ÖRNEKTİR
ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Adnan Vucidi Özen ise dünyadaki sağlık turizmini değerlendirdi ve Türkiye’de sağlık turizminin geleceğini özetledi.
Özen şunları söyledi:“ Hindistan örneği sağlık turizmi açısından çok ciddi bir örnek teşkil etmektedir. Hindistan bu konuda çok ciddi bir ilerleme kaydetmiştir. Bu ilerlemenin de en önemli nedenlerinden biri batıda eğitim almış doktorlarının olması ve hepimizin ortak dili olan İngilizcenin konuşulması çok önemli bir etkendir. Hindistan’ın gayri safi milli hasılasının içinde sağlık turizminden aldığı pay % 7 civarına yaklaşmıştır. Avrupa'da sağlık turizminde öne çıkan ülkelerin başında da Almanya gelmektedir. Almanya’nın sağlık harcamalarında 245 milyar Euro bir bütçesi vardır. Ve bu gayrı safi milli hasıla içinde % 10.5 lara varmaktadır. Bu da Almanya’nın sağlık sektörünü otomotiv sektöründen bile önünde gelen bir sektör yapmaktadır. Yapılan araştırmalara göre Türkiye'deki sağlık sektörü 2010-2013 yılları arasında % 16 büyüyecek ve 2015'de yaklaşık 1 milyon sağlık turistinin gelmesi beklenmektedir. Türk sağlık sektörü son yıllarda özel sektör yatırımları ile de hızla büyümektedir."
 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.