• BIST 94.995
  • Altın 261,288
  • Dolar 5,7593
  • Euro 6,5452
  • İstanbul 30 °C
  • Ankara 32 °C

Antalya'da kriz tedirginliği başladı

Antalya'da kriz tedirginliği başladı
Sanayi yatırımlarına ev sahipliği yapan birçok ilde şiddetini artıran küresel krizin etkisi turizm şehirlerini de tehdit etmeye başladı.

ANTALYA- Sanayi yatırımlarına ev sahipliği yapan birçok ilde şiddetini artıran küresel krizin etkisi turizm şehirlerini de tehdit etmeye başladı. Birçok ile göre kendini şanslı gören Antalya'da da bankaların kredi musluklarını kısmasıyla nakit akışında yaşanan sıkıntı tedirginliği artırdı.
Antalya'da kredi faizlerinin yükseldiğini, birçok işletmenin kredisini kapatmak zorunda kaldığını belirten Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Kemal Özgen, çeklerin de vadesinden önce tahsilata verildiğini söyledi. Ödemelerde aksamalar olduğuna dikkat çeken Özgen, protesto edilen senet sayısında son 4 aydır artış olduğunu, il bazında ortalama 4 bin olan protesto edilen senet sayısının son aylarda 5 bine çıktığını kaydetti.
Özgen, iç pazardaki durgunluğun ticarette de ağır hasara yol açacağını vurgulayarak, "2009'da esnafın ayakta kalması mucize olacak. Turizm sektörü kur artışından kısmen fayda sağladı" dedi.

Ücretsiz izinler başladı
Antalya Organize Sanayi ve İşadamları Derneği (OSİAD) Başkanı Güngör Pekşen ise, OSB'de bazı fabrikaların çalışanlarına geçici olarak ücretsiz izin verdiklerini söyledi. Pekşen, "Bankalar, kefaletle verdikleri kredileri teminata çevirmeye veya teminatları yükseltmeye çalışıyor. Nakit akışı ve ödemelerde problem var" dedi.
AESOB Başkanı Orhan Tolunay da, ilde kriz öncesi de esnafın durumunun iyi olmadığını belirterek, "Global krizle birlikte şimdi esnaf daha da kötü durumda. Kart limitleri de dolunca alışverişler iyice zayıfladı. KOSGEB'in sadece üretim yapan KOBİ'lere verdiği sıfır faizli krediler, ticaret yapan esnafa da verilmeli. Aksi takdirde binlerce esnaf kepenkleri indirecek" dedi.

Kriz birlikte atlatılabilir
Antalya Güçbirliği Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Acar, tahsilatlarda sıkıntı olduğunu söyledi. Bugün ödenmesi gereken borçların 2009'un ilkbahar aylarına ötelenmeye çalışıldığını kaydeden Acar, şunları kaydetti: "Eğer tedarikçiler ödeme alamazsa herkes birbirine borçlu durumuna düşecek. İlk önlem de kapasite küçültme olacak. Bankaların tutumu değişmezse kriz daha da büyür. Sanayici, otelci, tur operatörü, üreticinin ve bankacının birbirine destek olması şart."
Öte yandanTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) verilerine göre, ilk 10 ayda kurulan şirket sayısı geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 7, kurulan şahıs işletmesi sayısı ise yüzde 1,1 azaldı. Antalya'da aynı dönemde kurulan şirket sayısı 4 bin 331, kapanan şirket sayısı ise bin 176 oldu. Antalya'da kurulan şirket sayısında yüzde 3,2'lik azalma görülürken, kapanan şirket sayılarında ise yüzde 2,9'luk artış gerçekleşti. Antalya, kurulan şirket sayısı bakımından İstanbul ve Ankara'dan sonra üçüncü sırada yer alırken, şirket kapanışlarında ise sekizinci oldu.
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Kemal Özgen: Kriz öncelikle finansman kanalıyla Antalya'yı da olumsuz etkilemeye başladı. İnşaat sektöründe yatırımların azalmasıyla son dönemde istihdam azalması var. Otomotiv, tekstil gibi belirli sanayilere bağımlı olmamak bu dönemde Antalya için bir şans.
Remax Eksper Genel Müdürü Gökhan Üçgün: Bölgede acil paraya ihtiyacı olanlar konutlarını yüzde 30-40 düşük fiyata satıyor. Denize sıfır konut, villa, lüks sitelerdeki dairelerin fiyatları düşüyor.
Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ASİAD) Başkanı Ali Rıza Akıncı: Turizmde anlaşmalar önceden yapıldığı için çok etkilenmedi. Finans sektörünün yaşadığı sıkıntılar Antalya iş hayatına yansıyor.
Antalya Yaş Sebze-Meyve İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Satıcı: Sebze-meyve ihracatında 10 yıllık bir periyodik artış var. Kriz döneminde artış yüzde 30'lardan yüzde 13'lere düştü.
Antalya Ticaret Borsası Başkanı İlhami Kaplan: Tarımda ürün bazında gerilemeler var. Tarım kesiminin kredi taleplerine sıcak bakılmıyor. Tarımda ciddi anlamda finansman ihtiyacı var.
Antalya Serbest Bölgesi Genel Müdürü Zeki Gürses: Büyük boy tekne yapımında sorun yok ama küçük boylarda biraz yavaşlama oldu. Çünkü krizden etkilenen İtalya ve Hollanda en büyük alıcılardı.
IC Hotels Genel Koordinatörü ve Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Keleş: Turizmde işsizlik artabilir. Kışla ilgili olarak rezervasyonlarda geçen yıla oranla yüzde 20'lere varan gerileme var.
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Yönetim Kurulu Üyesi Aslı Ulukapı: Otelciler yabancı ve yerli acentalardan ödeme almakta zorlanıyor. Otelciler de tedarikçilere ödeme yapmakta gecikiyor. Para akışı azaldı. Operatör ve acentalar otellerden "indirim" istemeye başladı.
AKTOB ve Concorde Hotel Yönetim Kurulu Üyesi Erkan Yağcı: Türkiye turizmi diğer ülkelere göre daha az etkilenecek. Çünkü fiyat-kalite dengesi iyi korunuyor.
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.