• BIST 98.455
  • Altın 219,530
  • Dolar 5,3279
  • Euro 6,0542
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 0 °C

Antalya turizmine efsane lâzım

Antalya turizmine efsane lâzım
Antalya Valisi Ahmet Altıparmak: Turizmi 12 aya yaymak ve sağlık turizminde cazibesini artırmak için Antalya’ya efsane lazım.

ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM
ANTALYA -
Türkiye’nin sektörde tek fuarı olan 4. Uluslararası Sağlık Turizm ve Spor Turizmi Fuarı 25’in üzerinde yabancı ülke olmak üzere 140 katılımcı firma ile Antalya Expo Center'da açıldı.
Fuarın açılış töreninde konuşan Antalya Valisi Ahmet Altıparmak “Turizmi 12 aya yaymak ve sağlık turizminde cazibesini artırmak için Antalya’ya efsane lazım” dedi.

hetex-antalya-ibrahim-yazar.jpg

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Yazar’da Antalya’da turizmin 12 aya yayılması için sağlık turizminin önemli bir fırsat olduğunu belirtti.

hetex-antalya-prot2.jpg

hetex-antalya-prot5.jpg

hetex-antalya-prot3.jpg

ATA SPORU YAĞLI PEHLİVAN GÖSTERİSİYLE AÇILIŞ

1-3 Kasım 2012 tarihleri arasında düzenlenen 4. Uluslararası Sağlık Turizmi Fuarı ve Spor Turizmi Fuarı’nın açılış törenine Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Yazar, Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, Kırşehir Valisi Özdemir Çakacak, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği ve Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Anfaş Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çalık, Milli Olimpiyat Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sedat Muratlı, Sağlık Bakanlığı Sağlık Turizmi Daire Başkanı Dursun Aydın, Kazakistan Turizm Birliği Proje Müdürü Russim Kadyroz katıldı.

hetex-antalya-1.jpg

hetex-antalya-3.jpg

hetex-antalya-gures4.jpg

Çok sayıda yerli ve yabancı davetli katıldığı açılış töreninde Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’ne bağlı 4 yağlı pehlivan gösteri yaparak Ata sporumuz güreşi tanıttılar.

hetex-antalya-mustafa-calik.jpg

ANFAŞ FUARCILIK BAŞKANI MUSTAFA ÇALIK: 15 BİN ZİYARETÇİ BEKLİYORUZ

Anfaş Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çalık yaptığı konuşmada, 25’in üzerinde ülkeden sağlık ve spor turizmi temsilcisi firma, doktor ve sigorta şirketleri, asistan firmalar, acenteler, klinik sahipleri ve dernek başkanlarından oluşan 140 katılımcı firma ile 2 bin 200 civarında iş görüşmesi yapılacağını söyledi. Yurtiçi ve yurtdışından toplam 15 bin ziyaretçi beklediklerini kaydeden Çalık, Türkiye’de ilk defa düzenlenen Spor Turizmi Fuarı ile yurt dışından kulüplerin ülkede daha fazla kamp yapılmasının amaçlandığını söyledi. Çalık, turizm gelirlerinin artırılması için turizm alanlarını çeşitlendirmek ve kış aylarını pazara sunabilmek için çalışıldığını belirtti.

hetex-antalya-baskan-akaydin.jpg

BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA AKAYDIN: KAMU SPOR TESİSLERİ YETERSİZ

Türkiye’de 1 milyar dolara yakın bir sağlık turizmi pastası olduğunu söyleyen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın sağlık turizminde İstanbul’un birinci, Antalya’nın ikinci sırada yer aldığını bildirdi. Antalya’daki turistik tesislere kamu tarafından kurulacak spor tesisleri ile de destek verilmesi gerektiğini Akaydın, söyleyen şöyle devam etti:
“Türkiye’nin coğrafyası, kaliteli 5 yıldızlı tesisleri ve iklimi turizmin gelişmesinde çok etkilidir. Beş yıldızlı tesislerin spor tesisleri yeterli, ama kamunun spor tesisleri yetersizdir. Yaklaşık 11 ay önce Spor Bakanı Antalya’da bu yıl içerisinde 5 önemli spor tesisinin temelini atacağı sözünü verdi. Stadyum, kapalı yüzme havuzu gibi. Ancak şu ana kadar bunların hiçbirisinin temeli atılmadı. Bakanın sözünün yerine getirmesine bir ay kaldı.”

hetex-antalya-vali-altiparmak3.jpg

ANTALYA VALİSİ AHMET ALTIPARMAK: ANTALYA’YA EFSANE LAZIM

Antalya Valisi Ahmet Altıparmak da, Antalya’nın sağlık ve spor turizmi için vazgeçilmez konumda olduğunu belirterek, her yıl 1200’e yakın futbol takımının kamp yapmak için Antalya’yı tercih ettiğini söyledi. Antalya’da 14 stadyum, 200 tenis kortu, hastanelerde 5 bin yatak bulunduğuna belirten Vali Altıparmak, “Antalya’nın efsaneye ihtiyacı var” diyerek Didim örneğini verdi. Altıparmak, İngilizlerin Didim’i tercihlerinde astım spreyi kullanan bir İngiliz’in bölgeye geldikten sonra spreyi kullanmadığının dilden dile dolaşmasıyla Didim’in İngiliz akınına uğradığını anlattı. Uyuz bir kutrun girdiği mağaradan iyileşerek çıkması üzerine bir mağaranın hasta akınına uğradığını söyleyen Altıparmak “ Antalya’nın kendine özel yapısını bozmamak lazım. Yabancılar ‘Lütfen kendiniz olun. Bize benzemeyin’ diyerek otantik yapımızı korumamız gerektiğini söylüyorlar. Antalya’nın sağlık turizmindeki özellikleriyle, otantik yapısını koruyarak gelişmeliyiz” dedi.

hetex-antalya-dursun-aydin4.jpg

SAĞLIK TURİZMİ BAŞKANI DURSUN AYDIN: OTEL HASTANE BİRLEŞİMİNE DESTEK VERİYORUZ

Son 10 yılda Türkiye’de Sağlıkta Dönüşüm Programı ile önemli adımlar atıldığını söyleyen Sağlık Bakanlığı Sağlık Turizmi Daire Başkanı Dursun Aydın, başta bölge ülkeleri olmak üzere gelişmiş ülkelerden Türkiye’ye tedavi amaçlı hastalar geldiğini bildirdi. Bakanlık olarak sağlık turizmine önem verdiklerini söyleyen Aydın, “Türkiye’de sağlık turizmi denilince sadece hastaların Türkiye’de tedavi olmalarını anlamıyoruz. Bunun kadar önemli olan termal turizm de var. Yaşlı ve engelli turizmi konusu da çok önemlidir.
Spa turizmi de çok önemlidir. Bakanlık olarak sağlık serbest bölgeleri üzerinde çalışıyoruz. Mevzuat değişikliği ile otellerde sağlık turizminin yapılmasını destekliyoruz. Otellerin geriatri, klinik, dializ gibi hizmetleri verebilmeleri için çalışıyoruz. Otel içinde turizmle sağlığın bir arada yapılmasını amaçlıyoruz. Otellerin önünü kapamak değil açmak istiyoruz. Yasalar çerçevesinde bu imkânı vermeye çalışıyoruz. Antalya için önemli konulardan birinin turizmin 12 aya yayılmasıdır. Sağlık turizmi Antalya ve Türkiye’nin kalkınmasına katkı sağlayacaktır.”

hetex-antalya-gurcistan.jpg

GÜRCİSTAN'DAN REMA GVAMİLAVA: TÜRKİYE’DE HASTANELERİ ÇOK İYİ

Fuara katılan yabancı konuklardan Gürcistanlı Onkoloji Cerrahı Prof. Rema Gvamilava ise, Antalya hastanelerinde ameliyata girdiklerini, burada tıbbi hizmetin yüksek seviyede olduğunu belirtti. Sağlık turizmindeki yüksek kaliteli hizmetten de etkilendiğini kaydeden Gvamilava, ülkeye gelen turistlerin güven içerisinde tatil yapabilmeleri için her türlü koşulun sağlandığını söyledi. Gvamilava, "Burada tıbbın seviyesi çok yüksek. Kendi ülkemde de tıbbın bu seviyeye gelmesi arzu ediyorum" diye konuştu.

hetex-antalya-kirsehir-belediye.jpg

KIRŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI YAŞAR BAHÇECİ: TÜRKİYE’NİN TANITIMA İHTİYACI VAR

Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği ve Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci birliğe üye 94 belediyenin bulunduğunu belirterek “Türkiye jeotermalde Avrupa’da birinci, dünyada 7’inci sıradadır. Türkiye’nin tanıtıma ihtiyacı vardır. Kırşehir tarih, kültür ve termalin buluştuğu şehirdir. Bu üç unsuru kapsayan etkinlikler yaparak tanıtım yapacağız” dedi.

hetex-antalya-akdeniz-un2.jpg

hetex-antalya-akdeniz-un1.jpg
Akdeniz Üniversitesi Prof.Dr. Oktay dinç Başkanlığında fuardaydı

hetex-antalya-hastaneler.jpg
Turizm Bölgeleri Otelciler Derneği Fuarda yer aldı

hetex-antalya-agne1.jpg

hetex-antalya-agne2.jpg
Agne Tur'un sahibi Ali Kaya ekibiyle fuardaydı

hetex-antalya-teleferik.jpg
Olimpos Teleferik tanıtım yaptı

hetex-antalya-ws.jpg

hetex-antalya-b2b-1.jpg
Fuarda birebir görüşmeler yapıldı

hetex-antalya-tesekkur.jpg

hetex-antalya-protokol.jpg

GALADA, FUARA DESTEK OLANLARA TEŞEKKÜR PLAKETLERİ VERİLDİ

4. Uluslararası Sağlık Turizm ve Spor Turizmi Fuarı’nın Dedeman Antalya Oteli’nde düzenlenen gala gecesinde fuara katılanlar ve destek olanlara plaketler verildi. Anfaş Fuarcılık’ın Genel Müdür Yardımcısı Server Seçer’in açış konuşmasından sonra Anfaş Fuarcılık’ın Direktörü Arzu Yüngül sahneye gelerek plaket verilecek konukları sahneye davet etti.

hetex-antalya-ibrahim-yazar-plaket.jpg

Fuarın yapılmasında en büyük emeği geçen Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Yazar’a, Anfaş Fuarcılık’ın Direktörü Arzu Yüngül ve Genel Müdür Yardımcısı Server Seçer tarafından teşekkür plaketi verildi.

hetex-antalya-emin-tabak.jpg

Fuarın destekçilerinden Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi-THTDC Başkanı Emin Çakmak’a ise teşekkür plaketini Antalya Sağlık Müdürü Adem Bilgin tarafından verildi. Fuara katkıda bulunan diğer kuruluşlara plâketleri verildikten sonra toplu halde fotoğraf çektirildi.

hetex-antalya-hamdi-1.jpg

hetex-antalya-hamdi3.jpg

hetex-antalya-hamdi2.jpg

hetex-antalya-dans1.jpg

Gece yenilen yemekler ve orkestranın çaldığı müzikler ile devam etti. Gecenin sürprizi ise Hetex Danışmanı Hamdi Şengel’in Anfaş Fuarcılık’ın Direktörü Arzu Yüngül, İdari Yönetmen Zeynep Deniz Güngör ve diğer bayanları birer birer dansa kaldırması oldu. Daha sonra ise orkestranın çaldığı kıvrak nağmelerle hep birlikte göbek atıldı.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.