• BIST 102.494
  • Altın 226,892
  • Dolar 5,3255
  • Euro 6,0377
  • İstanbul 3 °C
  • Ankara 0 °C

Antalya Sualtı Farkındalık Projesı

Antalya Sualtı Farkındalık Projesı
Antalya Büyükşehir Belediyesi farklı olarak sosyal sorumluluk bilinciyle sadece Antalya’yı değil tüm Türkiye’yi ilgilendiren bir projeyi hayata geçiriyor.

ANTALYA- Sudaki hayata nefes aldıran Proje Antalya Sualtı Farkındalık Projesı Antalya"nın Sualtı Yaşantısını, Durumunu Anlatan Bilinçlendirme Ve Tanıtım Amaçlı Sualtı, Belgesel Filmi Yapılması, Arşivlenmesi çalışması ve tanıtılması ile bu yolla farkındalık yaratılması çalışması başladı.
Dünya su altı bilim adamlarınca eşsiz olarak nitelendirilen su altı zenginlerimizin Amerika başta olmak üzere dünyanın önemli ülkelerinde tanıtılması ve Türkiye"nin uluslararası arenada su altı dalış turizm merkezi haline gelmesi amacıyla başlatılan bu önemli sosyal sorumluluk projesinde, dünyaca ünlü belgesel yapımcıların gözüyle ülkemizin deniz altı zenginliklerinin dünya`ya açılması planlanıyor.

Türkiye"deki Su Altı Zenginlikleri Gün Işıgına Çıkıyor!
Türkiye"deki su altı canlılarını, hala gün ışığına çıkmamış tarihi dokuyu ve batıkları gün ışığına çıkartarak, su altı zenginliklerimizi dünyaya tanıtacak ve ülkemizin uluslararası su altı dalış turizminde öncü ülkeler arasında yer almasını sağlayacak sosyal sorumluluk projesinin ilk durağı Antalya…

Ülkemiz için son derece önemli bu sosyal sorumluluk projesinin sahibi olan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel “Amaçlarının Antalya denizinin doğal, tarihi zenginliklerini tanıtarak koruma yoluyla kamuoyu bilinci yaratmak ve deniz kenti Antalya"yı tüm dünyaya tanıtmayı hedeflediklerini vurguladı”

Antalya Büyükşehir belediyesinin denizlerimizi topluma geri kazandırma bilinci ile yürüttüğü proje, sualtı yaşamını anlatan bilinçlendirme ve tanıtım amaçlı yapılan sualtı belgesel filminin yapılması ile aynı filmin tüm halka tanıtılması ve farkındalık yaratılması faaliyetiniiçermekte.

Kenttebu zamana kadar yapılmış en kapsamlı sualtı etkinliği çalışmasının gerçekleştirilmesi ve Antalya"yı çevreleyen denizin sesinin çocuklardan büyüklere kadar herkese duyurulabilmesi bu projenin ana amaçlarından biridir.

Ayrıca, bu çalışma denizlerimizin korunması için belediyenin yaptığı yatırımların nasıl bir sonuç verdiğini göstermek açısından büyük önem taşımaktadır. Bu proje belediye nin sadece sanat ve bilime yaptığı bir destek değil, çevre bilincinin geliştirilmesi ve korunması amacını taşıyan bir sosyal sorumluluk projesidir.

25 kişilik büyük bir ekiple sürdürülen Belgesel ve farkındalık yaratma çalışmalarına Şubat`ta başlanıp, Antalya Su Altı belgesel film çekimleri Mart 25`te tamamlanacaktır. Antalya"nın bilinmeyen yaşamı belgeseli ve farkındalık çalışmasının tamamının nisan ayında bitirilmesi planlanıp Antalya"nın bilinmeyen yaşamı tüm halkımıza açılmış olacaktır.

Çalışmalarını Amerika ve Türkiye"de`de sürdüren projenin yapımcısı ve genel koordinatörü Serkan Yiğit, Projenin Antalya`ya katkısının çok büyük olduğunu , çevre bilincinin oluşturulması, halkın deniz yasamı hakkında bilgilendirilmesi ve deniz yaşamının korunması, denize kıyısı olan ilçelerin deniz yaşamının arşivlenmesi, sportif balıkçılık ve dalış aktivitelerini geliştirmek olacağını belirtip, Antalya`nın ve Türkiye"nin doğal su altı zenginliklerinin dünya`da büyük bir heyecanla karşılanacağını söyledi.

Antalya`Nın Sualtı Farkındalık Projesi
Çevre kirliliğine “DUR” demek, denizlerimizin ve göllerimizin doğal zenginliklerine sahip çıkmak, sualtı sporlarının gelişimini sağlamak ve daha uygar bir yaşamı paylaşmak için büyük bir fırsattır. Sağlayacağınız destek, sadece bugünü değil yarınları da güvence altına alacaktır.

Unutmayın; denizler ve göller bizim malımız değil, doğadaki hayatın idamesi için damarlarında akan kandır.

Proje Genel Bilgi
Antalya"nın Sualtı Yaşantısını, Durumunu AnlatanBilinçlendirme Ve Tanıtım Amaçlı Sualtı, Belgesel FilmiYapılması, Arşivlenmesi çalışması ve tanıtılması ile bu yolla farkındalık yaratılması çalışmalarının uygulama aşaması şubat ayında başlamıştır. Alanında profesyonel ekipler tarafından yapılan fizibilite ve saptanan gereksinimler sonucu proje faaliyetleri yürütülmüştür.

Çalışma konsepti içinde yapılan belgesel film çalışması, bilinçlendirme ve tanıtım, Türkiye ve deniz, Türkiye genelinde ve Antalya özelinde sualtı canlıları, su altında tarihsel doku ve batıklar, su altı turizmi ve denizlerimizi koruma bilinci gibi genel başlıklar bulunmaktadır. Kentin ve denizimizin tanıtılması ile alakalı yapılan belgeselin ve yapılan tanıtım çalışmalarıyla bilinçlendirme ve farkındalık yaratılmasını kapsamaktadır.

Antalya genelinde, ilçelerinde ve dalış noktalarında bazı ön araştırmalar yapılmıştır. Yapılan araştırma, karasal ve su altı olmak üzere iki kategoride gerçekleştirilmiştir. Belirlenen bölgelerde keşif dalışları ve fotoğraf çekimleri yapılmış, elde edilen bilgi ile görüntüler bilim ekimiz tarafından değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme, hem teknik - görsel uygunluk hem de bilimsel doğruluk açısından çalışmalarımızın yol haritamızı ortaya koymuştur.

Antalya büyükşehir belediyesinin topluma geri verme bilinci ile yürüteceği bu proje, doğal yapıya zarar vermeden topluma faydalı bir uygulama olması amacındadır. Yapılacak proje doğal olarak, Belediye faaliyetlerini göstermek için raporlama çalışması (arıtma tesislerinin yararlarını göstermek) yapmak, Çevre bilincini oluşturmak, halkımızın deniz yasamı hakkında bilgilendirilmesi ve deniz yaşamının korunmasını sağlamak, kentin deniz yaşamının arşivlenmesi, sportif balıkçılık ve dalış aktivitelerini geliştirmeyi sağlayacaktır. Kentte bu zamana kadar yapılmış en kapsamlı sualtı etkinliği çalışmasının yapılması ve şehrimizi çevreleyen denizimizin sesini çocuklardan büyüklere kadar herkese duyurabilmesi bu projenin ana amacıdır.

Türkiye"nin engüzel illerinden olan Antalya"mızın sualtı yasamı ile ilgili geniş kapsamlı ve halkın bilinçlenmesine yönelik sualtı projesi ve genel faaliyet uygulaması denizlerimizin korunması için Belediye"mizin yaptığı yatırımların nasıl bir sonuç verdiğinigöstermekve arşivlemek açısından çok önemli bir çalışmadır. Bu nedenle proje belediyenin, sadece sanat ve bilime yapılan bir desteği değil, çevre bilinci ve korunmasına da yani sosyal sorumluluk anlamında da önemli bir destektir.

Projelerın Konusu
• Antalya"nın Sualtı Yaşantısını, Durumunu Anlatan Bilinçlendirme Ve Tanıtım Amaçlı Sualtı, Belgesel Filmi Yapılması ve Arşivlenmesi çalışması
• Antalya`nın Sualtı yaşantısını, durumunu anlatan bilinçlendirme ve tanıtım amaçlı yapılan Sualtı, Belgesel Filmi`nin tanıtılması ve bu yolla farkındalık yaratılması çalışması.

Projelerin Amacı
Antalya belediyesinin “topluma geri kazandırma” bilinci ile yürüttüğü bu proje, Antalya denizinin doğal ve tarihsel yapısını tanımlamayı, zarar veren unsurları belirlemeyi ve bu zenginliği tanıtarak koruma yolunda kamuoyu bilinci oluşturmayı amaçlamaktadır. Yapılacak proje, Antalya Büyükşehir Belediyesi"nin konuyla ilgili faaliyetlerinin raporlanmasına (arıtma tesislerinin yararlarını göstermek gibi), halkımızın deniz yaşamı hakkındaki bilgilerinin ve çevre bilincinin geliştirilmesine, deniz yaşamının korunmasına, Antalya deniz zenginliğinin arşivlenmesine ve sportif balıkçılık - dalış aktivitelerinin tanıtımına katkı sağlayacaktır. Kentte bu zamana kadar yapılmış en kapsamlı sualtı etkinliği çalışmasının gerçekleştirilmesi ve şehrimizi çevreleyen denizimizin sesinin çocuklardan büyüklere kadar herkese duyurulabilmesi, bu projenin ana amaçlarındandır.
Bu çalışma, denizlerimizin korunması için Belediye"mizin yaptığı yatırımların nasıl bir sonuç verdiğini göstermek açısından büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle proje, Antalya Büyükşehir Belediyesi"nin bir sosyal sorumluluk anlayışıçerçevesinde, çevrebilincinin geliştirilmesine veçevrenin korunmasına yönelik çabalarını ifade etmenin de etkin bir aracı olacaktır. Yukarıda belirtilen sonuçların dışında deniz yaşantısını tanıtmak, dolayısıyla sevdirmek ve bunun akabinde denizlerimizi koruma bilincini oluşturmak yatmaktadır. Ayrıca :

• Çevre bilincinin oluşturmak
• Kenti ve ilçelerini tanıtmak
• Deniz yaşantısını tanıtmak dolayısıyla korumak
• Deniz yasamı hakkında eğitime katkı sağlamak
• Dalış turizmine katkı sağlamak
• Çevreci bir yaklaşımda bulunmak
• Toplumsal değerlerimizi ön plana çıkarmak
• Kentte yasayanların yanı sıra tüm Türk halkında çevre bilincinin uyanmasına katkı sağlamak
• Sualtı sporlarına destek vermek, ilimiz ve ilçemiz sınırları içine çekmek
• Deniz kenti Antalya"yı tüm dünyaya tanıtmak. (Faaliyet yapılan kenti dalış ve deniz yaşantısına)

Projenin Hedefi
Projenin amacında belirtilen sonuçların dışında deniz yaşantısını tanıtmak, dolayısıyla sevdirmek ve bunun akabinde denizlerimizi koruma bilincini oluşturmak yatmaktadır.

Önerilen Kullanım Alanları
• T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı
• Türkiye"nin Dış Temsilcilikleri
• Antalya Valiliği
• Antalya Büyükşehir Belediyesi
• Antalya İlçe Belediyeleri
• Antalya Ticaret ve Sanayi Odası
• Yerli ve Yabancı Seyahat Acentaları
• Yurtiçi ve Yurtdışı Turizm Fuarları
• Kongreler
• Havayolu Şirketleri
• Havalimanları / Duty Free ve Özel Satış - Dağıtım Standları
• Turistik Tesisler
• Müzeler
• Turizm Danışma Büroları / Turistik Mağazalar
• Gazete ve Dergi “Insert”leri
• Yerli ve Yabancı Turizm Gazetecileri
• TV – Radyo Programcıları
• Üniversiteler
• İlk ve Orta Dereceli Okullar
• VB uygulama alanlari

Proje Ekibi (25 Kişiden Oluşmaktadır)
Sualtı Fotoğrafçıları ,
SualtıVideo Kameramanları ,
Planlama ve Fotoğraf asistanları,
Lojistik Koordinatör,
Dalış yardımcıları,
Sualtı modelleri,
Tekne amiri,
Kara video koordinatörü ve ekibi
Prodüksiyon ekibi
Tanıtım ve uygulama ekibi
Danışman kadrosu (bilimsel,tanıtım,marka,üniversite bolumu)

Nerelerde Dalışlar Yapılacak?
Denize kıyısı olan tüm Antalya ilçelerinde

Rakamlarla Antalya'nın Sualtı Yaşamı:
Yapılan çalısma sonundaki teknik veriler açıklanacaktır.

Denizler Ve Hayat
Denizler ve okyanuslar, dünya yüzeyinin % 71 " ini kaplarlar ve dünya yüzeyinde bes ana okyanus bulunmaktadır. Büyük (Pasifik) , atlas (Atlantik) , Hint, Güney (Antarktika) , okyanusları ve Kuzey buz denizi. Okyanuslarla bağlantılı deniz, koy ve körfez olarak adlandırılan daha küçük su alanları bulunur. Denizler ve okyanuslar, birlikte dünya yüzeyinin 369.000.000 km" den fazla bir alan kaplamaktadır. Türkiye gerçek bir deniz ülkesi olup, uç tarafı birbirinden farklı dört değişik karakterde denizlerle çevrilidir. Türkiye deki denizlerimizin kıyısı yaklaşık 8300 km"dir.
Üçte ikisi sularla kaplı olan dünyamız, bu özelliği ile doğaya hayat verirken, insanlara zengin kaynaklar sunmustur. Çünkü su hayattır... Su yasamdır… Su canlılıktır. Kısaca su, doğanın canlı kalması için damarlarında akan kandır.

Denizlerimiz insanlara rahat ulasım imkanları ve çesitli zenginlik kaynakları sunmuslardır. Insanlar tarih boyunca bu bereketli deniz ortamında onun nimetlerinden faydalanmıslar ve denizler sayesinde zenginlesmislerdir. Ornegin; Denizler bulundukları her yere uygarlık götürmüslerdir. Denizler ve okyanuslar termostat görevi görerek dünya üzerindeki ısıyı ayarlar ve dengeler. Dünya üzerindeki atmosferi yasanır kılar. Temel besin kaynaklarımızdan olan balıgı ve buna baglı olarak balık ticaretini bize sunar. Içerisinde bulunan bitki ve hayvanlardan ilaç hammaddesi üretilir. Dünya petrolünün ve dogalgazının üçte biri açık deniz sahalarından çıkar böylelikle deniz kaynaklı enerji elde edilir. Gemiler ve tekneler sayesinde tasımacılık ve turizm gelirisaglanır. Denizler üzerinde ve içinde yapılan bir çok sportif faaliyet ile insanlarımızın bedensel ve sosyal gelisimine yardımcı olur.Vb bir cok faydasida bulunmaktadir.


Denizler Ve Doğal Yasam Tehdit Altında
Dünya denizleri ciddi kirlenme sorunlarıyla karsı karsıya. Bu kirlenmenin en basında katı atıklardan kirlenme gelmektedir. Her türlü insan ve hayvan faaliyeti sonucunda ortaya çıkan, istenmeyen ve herhangi bir amaç için kullanılmayarak atılan katı maddeler Katı Atık olarak tanımlanabilmektedir. Katı atık yönetimi, katı atıkların üretildikleri noktada havaya, suya topraga zara vermeden hijyenik sartlarda ve en ekonomik biriktirilmesi, toplanması, tasınması, geri kazanımı ve nihai bertarafının kontrollü ve düzenli bir sekilde yapılmasını saglayan bir sistem bütünüdür.

Insanoglu her seyde oldugu gibi sadece kendisine degil, tüm dogadaki canlılara yasam hakkı veren, doganın canlı kalması için gerekli olan denizleri, gölleri, nehirleri, acımasızca hor kullanmıstır. Bu umursamazlık, birçok canlının yasam hakkını elinden almıs, deniz içindeki hayatı giderek yok etmeye baslamıstır. Denizlerimiz maalesef yıllar boyunca hiçbir önlem almadan kirletilmis, katı, sıvı, kimyasal atıklar hiçbir arıtmaya tabi tutulmadan içine akıtılmıstır. Yapılan uyarılar, kesilen cezalar yetersiz kalmıs, sanayinin zehirli atıkları denizlere bosaltılarak, doganın damarları içinde dolasan ve canlı kalmasını saglayan sulardaki hayat ölüme mahkûm edilmistir.


Atıkların Denizde Muhtemel Yok Olma Süreleri
Cam şişe: 1.000.000 yıl
Plastik şişe:450 yıl
Teneke: 80 - 200 yıl
Yün: 1-5 yıl
Meşrubat kutusu: 200-500 yıl
Boyalı tahta: 13 yıl
Bez parçası: 1-5 ay
İp: 3 -14 ay
Gazete: 6 hafta
Sigara izmariti: 1 - 5 hafta
Otobüs bileti: 2 - 4 hafta

Son yıllarda Denizlerimizdeki artan kirlilikten dolayı halkımız denizden vedeniz yasantısındangitgideuzaklastı. Bu kötü imajı silinmesi ve Denizlerimizin iyilesmesi için yapılan yatırımlar gün ısigına çıkarılmayı beklemekte. Sualtındaki yaşamın zenginligi yeni nesillere göstermek, dolayısıyla tanıtmak, tanıtınca sevdirmek ve dolayısıyla denizlerimizin korunması konusunda bir adım atmak için bu projeler çok önemlidir. Bu çalısmalardan kent halkı dısında tüm Türkiye faydalanacaktır.

Dünyaca tanınan bir kent olma yolunda ilerleyen Antalya il`i kapsamında bazı çalısmalar yapilmaktadir. Antalya`nin Sualtı yaşantısını, durumunu anlatan bilinçlendirme ve tanitim amaçlı yapilan Sualtı, Belgesel Filmi`nin yapilmasi ile ayni filmin tum halkimiza tanitilmasi ve bu yolla farkindalik yaratilmaya calisilmasi faaliyetlerini icermektedir.
Yapılacak bu çalısmalar ile
• Çevre bilincinin olusturulması
• Faaliyet yapılan kentin tanıtılması
• Denizimizin kötü imajının silinmesi
• Denizimizin yaşamının arsivlenmesi
• Antalyada yasayan halkın deniz yasamı hakkında bilgilendirilmesi
• Belediye faaliyetlerini göstermek için raporlama çalısması (arıtma tesislerinin yararlarını göstermek)
• Deniz yasantısını tanıtmak dolayısıyla korumak
• Deniz yasamı hakkında egitime katkı saglanması (ansiklopedi,kaynak,bilgilendirme ve rapor)
• Deprem sonrası olusan depremin sonuçlarını göstermek ve dolaylı yolla farkındalık yaratmak
• Dalıs turizmine katkısı ( deniz yasantısı, batık dalısı vs )
• Çevreci bir yaklasımda bulunmak
• Toplumsal degerlerimizi ön plana çıkarmak
• Kentte ve ilcelerde yasayanların yanı sıra tüm Türk halkında çevre bilincinin uyanmasına katkı saglamak
• Türkiye yatçılık ve gemicilik sanayinin öncülerinden olan ilimizi bu yönde de tanıtmak
• Su üstü faaliyetlerini gelistirmek (yatçılık, yelkencilik ve tüm su üstü sporları )
• Sualtı sporlarına destek vermek ve ilimiz sınırları içine çekmek
• Denizlerimize sahip çıkmak, gelecek nesillere deniz ve çevre bilincini asılayarak bırakmak.
• Faaliyet yapılan kenti dalıs ve deniz yaşantısına ve tüm dünyaya tanıtmak
(Projelerin genel amacı denizlerimizi tanitmak ve deniz kirliligi ile alakalı farkındalık yaratmak yatmaktadır)

Ayrıntılı bilgi için: Serkan YİĞİT 0 532 360 07 67 www.antalyaninsualtiyasantisi.com
Bilgi ve kirlilik hattı : bilgi@ antalyaninsualtiyasantisi.com - 0 506 421 42 42 - koordinator@antalyaninsualtiyasantisi.com

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.